Hollanda Ziyaret Vizesi

İÇİNDEKİLER
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Hollanda Ziyaret Vizesi

Hollanda Ziyaret Vizesi (davetiyeli Hollanda vizesi) konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz sayfa: Hollanda’dan gelen davetiye ile vize başvurusu yapacak vatandaşlarımıza bilgi verme amacıyla hazırlanmıştır.

Vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için İletişim sayfamızı kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

iyi okumalar diliyoruz…

Hollanda ziyaret vizesi: Hollanda’da yaşayan aile, akraba, arkadaşlarını ziyaret edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken bir vize türüdür.

Bu vize türü için Hollanda’da ziyaret edilecek akraba veya arkadaşlardan davetiye alınması gerekmektedir.

Davetiye gönderen kişinin birinci derece yakın akrabanız olması veya soy isim benzerliği olan biri tarafından gönderilmiş olması zorunlu değildir. Ancak davetiyenizi mümkün olduğunca ziyaret edeceğiniz kişilerden mümkünse akrabalarınızdan almanız tavsiye edilir. Hollanda vatandaşı veya Hollanda oturum izni olan tanıdıklarınızın davetiye göndermesi yeterlidir. Hollanda’da yasal yollarla ikamet etmeyen kişilerden davetiye almanız tavsiye edilmez.

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında kullanılacak davetiye, Konsolosluğun mevzuatına uygun hazırlanmamış olmalıdır. Davetiye belgesi orijinal ve Hollanda Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış olmalı ve posta yoluyla orijinal belge olarak edinilmelidir.

Davet eden kişi seyahatiniz için sponsor olacaksa davetiye belgesine ek olarak son 3 aylık maaş bordroları, maaşın yattığı bankanın son 3 aylık hesap özeti, kimlik ya da oturum kartı ve varsa birikim hesaplarının da banka onaylı özetini posta yoluyla size ulaştırmalıdır.

Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi, Hollanda Konsolosluklarının C tipi kısa süreli vize türleri arasında yer alan bir Schengen vizesidir. Bu vize ile başvuru sahiplerine vize geçerlilik süresi boyunca 29 Schengen devletine giriş yapma verilmektedir. Ancak Schengen vizelerinin geçerliliği hakkında bilgi sahibi olmayı unutmayın.

Öte yandan Hollanda aile ziyareti vizesi bahsettiğimiz üzere bir Schengen vizesidir. Bu vize sahibine Hollanda’da yaşama, çalışma ve iş kurma gibi haklar vermemektedir.

Hollanda aile ziyareti vizesi ile başvuru sahipleri aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret edebilir ayrıca vizelerini geçerlilik süresi boyunca turistik ve ticari amaçlı seyahatlerinde de kullanabilirler.

Hollanda ziyaret vizesi başvuruları için davetiye alınsa dahi başvuru sahiplerinin kişisel ve iş yeri evraklarını da hazırlamaları gerekecektir.

Hollanda vize davetiyesi bir vize değildir ve her başvuru sahibin konsolosluğun vize şartlarını eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.

Hollanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizesi Şartları Nedir?

 • Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak umuma mahsus (bordo renkli) pasaporta vatandaşlarımızın seyahatleri için vize almaları zorunludur.
 • Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 90 güne kadar yapacakları Hollanda ziyaretleri için vize almaları gerekmemektedir.
 • Hollanda aile ziyareti vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmaları zorunludur.
 • Vize başvurularında kullanılacak pasaportlar seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli olmalı ve vize basımı yapılabilmesi için karşılıklı en az 2 boş sayfa olmalıdır.
 • Hollanda davetiyeli vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız kişisel, mesleki, finansal ve seyahat amaçlarını ispat eden belgeleri konsoloslukla paylaşmak zorundadır.
 • Hollanda aile ziyareti vizesi için Hollanda Belediyesi/Göçmenlik Ofisi onaylı davetiye belgesinin temin edilmesi zorunludur.
 • Hollanda ziyaretçi vizesi başvuruları için 12 yaş ve üstü tüm başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri zorunludur.
 • Son 3 yıl içinde herhangi bir ülkeden Schengen vizesi almış vatandaşlarımızın parmak izi vermeleri gerekmemektedir.
 • Hollanda akraba ziyareti vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.
 • Vize başvurularında aracı firma kullanılması gerekebilir. Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için yetkili vize aracı firma VFS Global’dir.
 • Randevular VFS Global/Hollanda resmi web sayfasından veya başvuru yapılacak Hollanda Konsolosluğuna e-posta gönderilerek alınacaktır. Randevular ücretsizdir.
 • Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi başvurularında Konsoloslukların yetki alanı sınırlaması bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Kars’ta yaşayan vatandaşlarımız istemeleri halinde Hollanda vize başvurularını İstanbul’dan, Edirne’de yaşayan vatandaşlarımız ise Gaziantep’ten başvurularını tamamlayabilecektir.
 • Hollanda vize başvurularının erken yapılması gerekmektedir. Vize başvuruları seyahat tarihinden önce İstanbul ve Ankara’dan 15 iş günü, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Bursa’dan ise 22-25 iş günü önce yapılması gerekmektedir.

Hollanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda aile ziyareti vizesi başvuruları için randevular 2 farklı şekilde alınmaktadır.

 1. Vize başvurularını Hollanda Konsolosluklarının yapacaklar randevularını: [email protected] veya [email protected] e-posta hesaplarına detaylı e-posta yazarak alabileceklerdir.
 2. Vize başvurularını Hollanda vize aracı kurumu olan VFS Global’e yapacaklar ise randevularını web sitede yer alan “Randevu Alma” sayfasında bulunan online randevu formunu doldurarak alabileceklerdir.

Tüm vize başvuru sahiplerinin randevu alınması zorunludur. Randevular ücretsizdir.

Tüm işlemler randevu günü başlayacaktır.

Randevu alırken doğru vize başvuru merkezini ve vize başvurusu yapabilmek için yeterli sürenin bulunduğundan emin olmayı unutmayın.

Randevu saatinde yoğunluk nedeniyle beklemeniz gerekebilir. Dolayısıyla randevu gününe geniş bir zaman ayırmaya çalışın.

Yoğunluk ve eksik evrak olmaması durumunda işlemleriniz 15-20 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış olması gerekecektir.

Hollanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları, başvurunun yapıldığı şehre, başvurunun yapıldığı güne ve eksik evrak olup-olmadığına göre değişkenlik göstermektedir.

Bu doğrultuda Hollanda aile ziyareti vizesi İstanbul ve Ankara’dan 15-21 iş günü, İzmir, Gaziantep, Trabzon, Antalya, Bursa, Edirne’den 21-25 iş günü arasında çıkar.

Hollanda vize başvuruları halkında verilecek kararlar Çek Cumhuriyetinde bulunan Hollanda Göçmenlik Göçmenlik Ofisinden gelmektedir. Dolayısıyla vize başvurularının sonuçlanma süresi bazı dönemlerde uzayabilir veya kısalabilir.

Ayrıca eksik evrak durumunda, Konsolosluğun vize başvuru sahibini mülakata davet etmesi halinde, bayram, Paskalya ve Noel öncesinde vize başvurularının sonuçlanma süresi 45 güne kadar uzayabilir.

Yine yabancı pasaportlarla yapılan Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi başvurularının sonuçlanma süresi daha uzun olabilir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ” Hollanda Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar? ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Hollanda aile ziyareti vizesi için vakitlice başvuru yapmak önemlidir. Aksi takdirde yeni Schengen vize kuralları gereği vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Hollanda aile ziyareti vizesi için Konsoloslukların bulunduğu şehirler olan İstanbul ve Ankara’dan seyahat tarihinden en geç 15 iş günü önce başvuruların tamamlanmış olması gerekmektedir. Randevu yoğunluğu gibi faktörleri düşünerek vize başvurularınızı daha erken başlatmanız daha doğru olacaktır.

Konsolosluk ve Büyükelçiliklerin bulunmadığı şehirler olan Gaziantep, Bursa, Edirne, Bodrum, Antalya ve İzmir’den yapılacak Hollanda ziyaret vizesi başvurularının seyahat tarihinden en geç 25 iş günü önce tamamlanması gerekmektedir.

Vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşamamak, seyahatini, otel veya uçak biletini yakmak istemeyen vatandaşlarımız vize başvurularını seyahat tarihlerinden en erken 6 ay önceden başlatabilirler.

Hollanda Davetiyeli Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Hangi Şehirlerden Başvuru Yapılır?

Davetiyeli vize kategorileri arasında yer alan Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız başvuru yapacakları şehir başvurularını hangi kuruma yapmak istediklerine göre değişkenlik gösterecektir.

Hollanda ziyaret vizesi başvurularını herhangi bir aracı kurum kullanmadan doğrudan Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapacak vatandaşlarımız başvurularını sadece İstanbul ve Ankara’da bulunan Hollanda Konsolosluklarına yapabileceklerdir.

Hollanda aile ziyareti vize başvurularını aracı kurum (vize başvuru merkezi) kullanarak yapacak vatandaşlarımız ise başvurularını:

 • İstanbul (Dolapdere ve Altunizade)
 • Ankara,
 • İzmir,
 • Bursa,
 • Gaziantep,
 • Edirne,
 • Antalya’da bulunan VFS Global/Hollanda ofislerine yapabileceklerdir.

Hollanda Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi için:

 • İkamet adresinize hizmet veren vize merkezi ya da konsolosluk tespit edilmeli,
 • Vize başvurusu yapabilmek için yeterli sürenin bulunduğundan emin olunmalı,
 • Başvuru yapılacak kurumdan randevu alınmalı,
 • Duruma uygun Hollanda vize başvuru belgeleri güncel tarihli olacak şekilde eksiksiz hazırlanmalı,
 • Hollanda online vize başvuru formu doldurulmalı ve çıktısı alınarak imzalanmalı,
 • Evraklar konsolosluğun checklist’ine göre sıralanarak başvuru dosyası haline getirilmeli,
 • Hollanda vize ücreti tam ve istenen para cinsinde hazır edilmeli,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce randevu yerinde hazır bulunulmalı,
 • Randevu sırası geldiğinde vize başvuru dosyası teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi vererek Hollanda aile ziyareti vize başvurusu tamamlanmış olmalıdır.
 • İşlem sonrası verilen Hollanda vize takip fişi ise işlem tamamlanıncaya dek kaybedilmemelidir.

Hollanda Aile, Akraba Ziyareti Vizesi İçin Parmak izi Nasıl Verilir?

Hollanda aile, akraba ziyareti vizesi başvuruları için parmak izi verme işlemi randevu günü konsoloslukta ya da vize başvuru merkezinde yapılacaktır.

Randevu günü vize başvuru evrakları eksiksiz kabul edilen vatandaşlarımız parmak izi verme işlemine geçeceklerdir.

12 yaş altı çocukların parmak izi vermek üzere için hazır bulunması gerekmemektedir. Ancak ebeveynlerinin başvuru sırasında hazır bulunması talep edilebilir.

Pasaport, kimlik, İngiltere, Amerika ve Kanada vizesi için verilen parmak izi Hollanda aile arkadaş ziyareti vizesi başvurularında geçerli değildir ve yeniden parmak izi verilmesi gerekecektir.

Hollanda Vizesi İçin Yetkili Aracı Kurum Hangisi?

Hollanda aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi ve Hollanda Konsolosluklarının kısa süreli C tipi Schengen vizesi başvuruları için Türkiye genelinde yetkilendirilmiş vize aracı kurum VFS Global firmasıdır.

Hollanda vize başvurularının kabul edilmesi konusunda VFS Global dışında yetkilendirilmiş herhangi bir vize aracı kurum bulunmamaktadır.

VFS Global Hollanda vize başvuru merkezi İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Ankara, Bursa, Antalya, İzmir, Gaziantep ve Edirne şehirlerinde hizmet vermektedir.

Vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir.

Vfs Global Hollanda vize başvurularında idari bir görev üstlenmektedir.

Bu doğrultuda Hollanda vize başvuru merkezi olan VFS Global:

 • Konsoloslukların bulunduğu ve bulunmadığı şehirlerde vize başvurularının ve vize ücretlerinin konsolosluk adına kabul edilmesi,
 • Başvuru sahiplerinin parmak izi bilgilerinin Schengen Bilgi Sistemine (VIS) kaydedilmesi,
 • Vize randevularının düzenlenmesi,
 • Kabul edilen vize başvurularının ilgili Konsolosluklara iletilmesi ve işlemi tamamlanan pasaportların konsolosluklardan teslim alınması ve başvuru sahiplerine teslim edilmesi hususlarında hizmet verecektir.
 • Bu hizmetler için VFS Global’e ödenmesi gereken hizmet bedeli 21 €’dur. 0-6 yaş arası çocuklardan hizmet bedeli alınmamaktadır.
 • Bunun yanı sıra VFS Global çağrı merkezi ile Hollanda vize başvurularında soru ve görüşleriniz için de destek sağlamaktadır ancak vize danışmanlık hizmeti vermemektedir. Dolayısıyla vize başvuru işlemleri hakkında en temel soruları 0212 373 5806 nolu numaradan VFS Global Hollanda vize başvuru merkezi çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi İçin Davetiye Nasıl Olmalı?

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında kullanılacak davetiye belgesi resmi bir evrak olması gerekmektedir.

Bu belge için Hollanda’da yaşayan tanıdıklarınız bağlı bulundukları Belediye/Yabancılar şubeye başvuru yaparak garantörlük formu doldurmalı ve belediye tarafından onaylanmış davetiye formu vize başvuru sahiplerine ulaştırmalıdır.

El ya da bilgisayar ortamında yazılan mektup halindeki Hollanda vize davetiyeleri istisnai durumlar dışında geçerli değildir.

Davetiyeler 15, 30, 45, 60 veya 90 günlük olarak hazırlanabilir.

Davetiyeler genel anlamda 6 ay süreliğine geçerlidir ve bazı vize davetiyelerinde davetiye geçerlilik süresi daha kısa olabilir.

Verilecek olan vize süreleri başvuru sahibinin Schengen seyahat geçmişine ve davetiyede belirtilen sürelere göre belirlenebilir.

Hollanda aile ziyareti vize davetiyesi sadece üzerinde adı geçen kişiler kullanabilir. Davetiyede bilgileri bulunmayan kişiler bu belgeyi vize başvurularında kullanılamaz.

Davetiyelerin vize başvuru sahiplerinde bulunması ve vize başvuruları sırasında aslının sunulması zorunludur. Konsolosluğa gönderilen veya gönderildiği iddia edilen davetiye belgeleri vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Davetiye belgesine ek olarak Hollanda’dan istek yaptıran tanıdığınızın Hollanda kimlik ya da oturum kartı fotokopisi, son 3 aylık maaş ve gelir dökümleri ve akrabalık bağınızın vize başvuruları sırasında ispat edilmesi gerekir.

Akrabalık bağını ispat edemeyenler konsolosluğa hitaben arkadaşlıkları hakkında bilgiler veren İngilizce dilekçe yazmalıdır.

Hollanda Ziyaret Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için Konsolosluğa hitaben yazılacak vize dilekçeleri İngilizce ya da Hollandaca dillerinde hazırlanması gerekmektedir.

Hollanda vize dilekçeleri vize talep edilecek konsolosluğa hitaben düzenlenmelidir.

Hollanda aile ziyareti vize dilekçesinde:

 • Seyahatin amacı,
 • Tarihleri,
 • Konaklama yeri,
 • Davet eden kişi ile yakınlık bağı bilgilerine yer verilmelidir.
 • Şirket sahipleri, ortakları ve çalışanların vize dilekçeleri şirketlerinin antetli kağıtlarına hazırlanmalıdır. Antetli kağıdı olmayanlar A4 kağıdına dilekçe yazarak dilekçelerini kaşe ve ıslak imzalı hazırlayabilirler.
 • Memurlar ve Kamuda çalışanlar çalışma ve izin yazılarında vize talebi yer almıyorsa ek olarak konsolosluğa hitaben İngilizce vize talep dilekçesi yazmalıdır.
 • Sponsorlar yazacak oldukları dilekçede mutlaka yakınlık derecesi ve sponsor olunacağı bilgisine yer vermelidir.
 • Hollanda aile, arkadaş ziyaret vizesine başvuru yapacak freelance çalışanlar dilekçelerinde mutlaka geçimlerini nasıl sağladıklarına dair bilgilere yer vermelidir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “ Hollanda Vizesi İçin İngilizce Dilekçe ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hollanda Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Reddi

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurusu reddedilenlere Konsolosluk tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış vize ret mektubu verilecektir.

Hollanda aile ziyareti vize ret kağıdında 16 madde bulunmaktadır ve Konsolosluk vize başvurusunu neden reddettiğini ret kağıdında bulunan maddeleri işaretleyerek belirtecektir.

Hollanda konsoloslukları vize ret kararına doğrudan konsolosluklara itiraz etme hakkı vermemektedir ancak idari mahkemelerle itiraz edilebilmektedir. Ancak idari mahkemeler aracılıyla yapılacak vize reddine itirazlar hem kısa sürede sonuçlanmamakta hem de çoğu zaman sonuç vermemektedir.

Bunun yanı sıra konsolosluğun vize ret mektubunda belirttiği ret gerekçelerini ortadan kaldırarak yeniden vize başvurusu yapma hakkına da sahipsiniz. Dolayısıyla vize reddi sonrası yeni vize başvuru yapabilmek için ret kararının üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekmemektedir. Bu durumda Hollanda aile, arkadaş ziyareti vize ücretinin yeniden ödenecektir. Ancak vize reddi sonrası yeni vize alabilmek için en hızlı sonuç veren yöntem bu yöntemdir.

Bu arada Hollanda vize reddi sonrası geçerli bir seyahat nedeniniz yoksa diğer üye devletlerin Konsolosluklarına vize başvurusu yapmanız tavsiye edilmemektedir. Vize ret sorununu mümkün olduğunca ret kararı veren konsolosluktan çözüme kavuşturun.

Değerli ziyaretçilerimiz Hollanda ziyaret vizesi başvuruları için gerekli evrak ve belgeler sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Hollanda ziyaret vizesi için gerekli evrak belgeleri hazırlarken kişisel ve iş yeri evraklarınızı hazırlamanız gerekeceğini sizlere bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Hollanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

 1. Pasaport ve eski pasaportlar
 2. 2 adet 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf.
 3. Online ortamda doldurulmuş barkodlu vize başvuru formu
 4. Barkodlu randevu belgesi
 5. Vize ücreti
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 7. Orijinal davetiye ve davet eden kişinin son 3 aylık gelir belgeleri
 8. Varsa otel ya da Airbnb rezervasyonu
 9. Kimlik kartı fotokopisi
 10. Pasaportların 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış kaşeli sayfalarının fotokopileri
 11. Aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 12. Orijinal ikametgah belgesi.
 13. Son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap ve özeti ve varsa diğer birikim hesaplarının özetleri.
 14. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira sözleşmesi fotokopileri.

Vize Başvuru Sahiplerinin Mesleklerine Göre Evrak ve Belgeler

Vize başvuru sahibi Şirket Sahibi ya da Ortağı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben seyahat hakkında bilgiler veren ıslak imzalı İngilizce dilekçe.
 2. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri.
 3. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

Vize başvuru sahibi Çalışan  ise:

 1. Şirket antetli kağıdına İngilizce çalışma ve izin yazısı
 2. Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
 3. Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli maaş bordroları
 4. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 5. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopisi
 6. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi Memur ise:

 1. Barkodlu ya da ıslak imzalı çalışma ve izin yazısı
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık barkodlu ya da ıslak imzalı maaş bordroları
 4. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış özeti.
 5. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Vize başvuru sahibi Emekli ise:

 1. Barkodlu ya da ıslak imzalı emeklilik belgesi.
 2. Emekli maaş hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi Öğrenci ise:

 1. Güncel tarihli, orijinal, İngilizce öğrenci belgesi,
 2. Öğrenci 18 yaşından küçük ve yalnız seyahat ediyorsa anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi.
 3. Öğrenci 18 yaşından büyük ise son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış kişisel banka hesap özeti.
 4. Sponsor ebeveyn tarafından yazılmış İngilizce sponsorluk dilekçesi.
 5. Sponsorun eksiksiz iş yeri evrakları.
 6. Sponsorun kimlik fotokopisi
 7. Sponsorun son 3 aylık içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri işe alınmış hesap özeti.
 8. Sponsorun tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Vize başvuru sahibi Çiftçi ise:

 1. Çiftçilik belgesi
 2. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 3. Çiftçinin üzerine kayıtlı büyük ve küçük baş hayvanların belgesi
 4. Varsa tarım arazilerinin tapusu, tarım araçlarının ruhsat fotokopisi.

Vize başvuru sahibi Ev Hanımı ise:

 1. Varsa ölüm ya da emekli aylığı belgesi
 2. Maaş alınıyorsa son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 3. Barkodlu SGK tescil hizmet dökümü
 4. Sponsor ebeveyn ya da eş tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış İngilizce sponsorluk yazısı.
 5. Sponsorun eksiksiz iş yeri evrakları
 6. Sponsorun son 3 aylık içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 7. Sponsorun kimlik fotokopisi
 8. Sponsorun tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Vize başvuru sahibi Freelance Çalışan ise:

 1. Varsa noter onaylı iş sözleşmesi
 2. Yapılan işe uzmanlığı gösteri diploma ya da sertifika fotokopisi.
 3. Varsa portfolyo ve CV fotokopisi
 4. Hizmet verilen iş yerlerinden alınmış konsolosluğa hitaben İngilizce referans yazısı.
 5. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 6. Varsa vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

Vize Evrakları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize başvuruları için hazırlanacak dilekçe, banka hesap dökümü, maaş bordroları, çalışma ve izin yazıları, sigorta poliçeleri, öğrenci belgesi, muvafakatname, fotoğraf, davetiye ve şirketin faaliyet belgesi orijinal olmalıdır.

Hazırlanacak olan evraklar güncel tarihli olup, randevu tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış olmalıdır.

Biyometrik fotoğraflar konsolosluğun kriterlerini karşılamalı, maksimum son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır.

Seyahat sigortalarının kapsam alanı “Hollanda” yerine “Schengen Bölgesi” olmalıdır.

E-imzalı belgeler kabul edilmektedir.

Fotoğrafın çıktısı olarak kullanılacak belgeler geçerli değildir.

Ailece yapılacak vize başvurularında sponsor olacak ebeveynin evrakları çoğaltılarak çocukların vize başvuru dosyalarına eklenmelidir.

Konsolosluk vize başvuru sahibinin durumuna uygun olarak yeni evraklar talep edebilir.

Belirtmiş olduğumuz bu evrakları vize başvurularınızın öncesinde güncel bilgi olması adına konsolosluktan veya VFS Global web sayfasından teyit etmeyi unutmayınız.

Hollanda Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları Schengen vize kapsamında değerlendirildiğini için başvuru sahiplerinin Schengen vize harç ücretlerini ödemeleri gerekecektir.

Hollanda Schengen vize ücretleri 2024 yılında 80 Euro’dur.

0-6 yaş arası çocuklar için Hollanda ziyaret vizesi ücretsizdir.

6-12 yaş arası çocuklar için Hollanda aile, arkadaş ziyaret vizesi 40 Euro’dur.

Hollanda ziyaret vizesi başvurularında Konsolosluk ücretleri TL, vize başvuru merkezi ücreti ise Euro olarak tahsil edilmektedir.

Bu ücrete ek olarak vize başvuru merkezi olan VFS Global servis ücretinin de ödenmesi gerekecektir.

2024 yılı VFS Global Hollanda aile ziyareti vizesi hizmet ücreti: 21 Euro’dur.

Hollanda VİP vize başvuru hizmet ücreti: 50 €.

Ödenecek olan bu ücretler geri iade edilmemek üzere tahsil edilir.

Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmaz.

Hollanda aile ziyareti vize başvurunuzu vize danışmanlık firması aracılığıyla gerçekleştirecek vatandaşlarımız ek olarak vize danışmanlık firmasının hizmet bedellerini de ödemeleri gerekecektir.

Ayrıca Hollanda vize masrafları arasında seyahat sağlık sigortası giderleri de bulunmaktadır. Hollanda aile ziyareti vizesi için seyahat sigortası seyahat sürenize ve yaşınıza bağlı olarak 10 ila 30 € arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuruları İçin Hollanda Konsolosluklarının Schengen vize başvuru formu doldurulacaktır. Diğer Schengen devletlerinin kısa dönem vize başvuru formlarına benzer bir formdur. Aşağı yukarı aynı sorular sorulmaktadır.

Ancak Hollanda aile ziyareti vize başvuru formu online ortamda doldurulmak zorundadır. Formu İngilizce, Hollandaca, İspanyolca ve Fransızca doldurabilirsiniz.

Forma ulaşmak için: consular.mfaservices.nl web adresinde yer alan short stay visa application form bölümünü ziyaret ediniz.

Formu doldururken pasaportunuzu, davetiyenizi ve varsa otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı yanınızda bulundurunuz.

Form genel anlamda yoruma kapalıdır ve bilgi vermeniz gereken bir formdur. Dolayısıyla Hollanda aile, arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu doldurması kolay bir başvuru formudur.

Formu doldurup onaylamadan önce aşağıdaki bilgilerinizin doğruluğundan emin olunuz:

 • Pasaport numaranız,
 • Pasaportunuzun başlangıç ve bitiş tarihi,
 • TC kimlik numaranız,
 • Adınız ve soyadınız,
 • Seyahat başlangıç ve bitiş tarihiniz.

18 yaşından küçük çocukların vize başvuru formlarının imza kutucukları hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır.

Barkodlu formun çıktısını alıp, imzalayarak evraklarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

Davetiye Gönderen Kişi İle Başvuru Sahibinin Soyadı Aynı Olmak Zorunda Mı?

Hayır. Davetiyeli Hollanda Ziyaret vizesi için davetiye gönderen kişi ile başvuru sahibin soyadı aynı olmak zorunda değildir. Akraba veya arkadaşlarınızdan da Hollanda ziyaret vizesi için davetiye alabilirsiniz.

Hollanda Vize Davetiyesi Ne Kadar Geçerlidir?

Hollanda vize davetiyesi verildiği tarihten itibaren 6 ay geçerlidir. Ancak bazı Hollanda bize davetiyelerinde seyahat tarihi belirtilebilmektedir. Dolayısıyla bu davetiyelerin geçerlilik süresi daha kısa olabilir.

Vize Davetiyesinin Aslını Almak Zorunlu Mu?

Hayır. Hollanda vize başvurularında vize davetiyesinin aslının sunulması zorunlu değildir. Vize davetiyesinin kopyasını yapacak olduğunuz vize başvurusunda kullanabilirsiniz.

Anne ve Babam İçin Tek Bir Davetiye Çıkarabilir Miyim?

Evet. Hollanda ziyaret vizesi başvurularında birden fazla kişi için tek bir davetiye çıkarabilirsiniz.

Davetiyeli Hollanda Vizesi Başvurularında Kimler Sponsor Olabilir?

Davetiyeli Hollanda vizesi başvurularında başvuru sahiplerine düzenli geliri olan birinci derece yakın akrabaları sponsor olabilmektedir.

Davetiye Olması Halinde Hollanda Vizesi Kolay Çıkar Mı?

Davetiye olması halinde başvuru sahibinin  durumu da uygunsa davetiyeli Hollanda vizesi almak turistik vize almaya oranla daha kolaydır. Burada önemli olan davetiyenin mantıklı bir kişiden alınması, başvuru sahibin düzenli geliri ve iyi bir seyahat planı yapılmasıdır.

Davetiyeli Hollanda Ziyaret Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Davetiyeli Hollanda Ziyaret vizesi için başvuru sahibinin banka hesabında 1 haftalık seyahat için en az 45-50.000 TL civarı para bulundurulması tavsiye edilir. Daha uzun süreli seyahatlerde yüksek bakiyeli banka hesap özetleri ile vize başvurusu yapılmalıdır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader