Yeni Schengen Vize Kuralları

Değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda yeni Schengen vize kuralları hakkında bir çalışma yapacağız. Sayfamızın devamında:

  • Schengen vize kurallarında neler değişti,
  • Yeni Schengen vize ücretleri 2020 yılında ne kadar oldu,
  • Schengen makamlarının yeni uygulama hakkında yaptığı basın bildirisinin detaylarını bulabileceksiniz.

Yeni Schengen Vize Kuralları Hakkında

Avrupa Birliği komisyonları ve Schengen makamları vize uygulamalarında bazı değişikliklere gitme kararı almıştır. Kararın alınmasında dünya genelinde artan Schengen vize başvuru sayıları, artan enflasyonla birlikte mevcut vize ücretlerinin masrafları karşılayamaması, göçmen nüfusundaki artışın üye ülkeleri tehdit etmesi etkili olmuştur.

2 şubat 2020 yılında yürürlüğe giren yeni uygulama ile beraber Schengen Konsolosluklarının vize harçları 60 Euro’dan 80 Euro çıkarılmasına karar verilmiştir. Aynı uygulamayla 6-12 yaş çocuklar için Schengen vize harçları ise 35 Euro’dan 40 Euro’ya yükseltilmiştir.

Ayrıca yeni Schengen vize kuralları ile yapılan değişiklikler sadece vize ücretlerine yapılan zamlarla sınırlı değil. Yeni uygulamayla beraber Schengen vizesine en erken başvuru yapma süresi de uzatılmıştır. Mevcut uygulamada Schengen vizesine en erken başvuru yapma süresi 3 ay ile sınırlıyken 2020 yılındaki düzenleme ile süre 6 aya çıkarılmıştır.

Gemi adamları ise yeni uygulamayla beraber Schengen vizesine 9 ay önceden vize başvuru yapabileceklerdir.

Yeni Schengen Vize Kurallarındaki Temel Değişiklikler

Yeni Schengen vize kurallarındaki en temel değişiklik: vize ücretlerine yapılan zamdan sonra uzun süreli vize onayı verileceği kabul edilebilir. Schengen makamları yeni vize uygulamalarında geçmiş Schengen vizelerinin tamamını doğru kullanan kişilere 1 yıldan başlayarak kademeli olarak arttırılacağını ve 5 yıllık süreye kadar uzun süreli Schengen vize onayı verileceğini belirtmiştir.

Bu uygulama mevcut Schengen vize başvurularında da geçerli olan bir uygulamaydı ancak konsolosluklar bu durumla alakalı resmî bir bayanı bulunmuyordu. Yeni uygulamada ise uzun süreli Schengen vize onayı verilme hususu açık sözlükle vurgulanmış.

Konsoloslukların uzun süreli Schengen vize onayı verme konusunu ve yeni Schengen vize kurallarını SaltVize ekibi olarak yakından takip ediyor olacağız.

Yeni Schengen Kuralları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Schengen kuralları ile alakalı komisyonun basın iletişimi yetkilisi Adalbert JAHNZ’ın verdiği röportajın detayları şöyle:

Yeni Schengen kuralları ile ilgili haberin tam metni için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa süreli vizelere ilişkin yeni AB kuralları 2 Şubat 2020’den itibaren dünya çapında geçerlidir. Yasal gezginlerin Avrupa’ya gelmeleri için vize başvurmasını kolaylaştırır, turizmi, ticareti ve ticareti kolaylaştırırken düzensiz göç risklerine ve tehditlerine karşı iç güvenliğe daha fazla kaynak sağlar.

Yeni Schengen vize kuralları hangi AB üyesi olmayan ülkeler için geçerlidir?

Değişiklikler, AB’ye seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duyan tüm ülkelerden gelen yolcular için geçerlidir. Halen AB üyesi olmayan 105 ülke veya birimden vatandaşların vize almaları gerekmektedir (tam liste çevrimiçi olarak mevcuttur). Yeni kurallar vatandaşlarına uygulanmadığı için AB’ye vizesiz seyahatten yararlanan ülkeler için hiçbir şey değişmiyor.

Schengen vize kurallarındaki güncelleme hangi hedef ülkeleri kapsıyor?

Yeni Schengen vize kuralları, Schengen bölgesinin bir parçası olan 22 AB ülkesi (Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç) ve aynı zamanda dört ilişkili ülke için: İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre.

Bu ülkelerden biri tarafından verilen tek tip kısa süreli vize, 26 Schengen boyunca seyahatleri kapsar. Herhangi bir 180 günlük dönemde 90 güne kadar ülkeler.

AB vize kurallarını şimdi neden değiştirelim?

Avrupa Parlamentosu ve Konsey, Haziran 2019’daki değişiklikleri kabul etti.

Turizm ve seyahat endüstrisi Avrupa ekonomisinde kilit bir rol oynamaktadır. AB Üye Devletleri dünyanın önde gelen turizm destinasyonları arasındadır- işlenen vize başvurularının sayısı son 9 yılda önemli ölçüde artmış ve artmaya devam etmektedir.

2009’dan bu yana, AB vizeleri için başvuru sayısı %57 arttı- 2018’de 10.2 milyondan 16 milyonun üzerine çıktı. Aynı zamanda vize başvuru prosedürleri 2010’dan beri değişmedi ve onları daha az hantal hale getirme ihtiyacı vardı, aynı seviyede güvenlik ve kontrol sağlar.

Vize ücretleri 2006 yılından bu yana adapte edilmemiştir ve 60 € ‘luk bir ücret, özellikle enflasyondan ötürü, işleme başvurularının maliyetlerini karşılamamaktadır.

Son olarak, gözden geçirme, vize prosedürleri ve geri kabul üzerine işbirliği arasında bir bağlantı oluşturarak AB’ye ortak ülkelerle göç hakkında bir diyalog için yeni araçlar sunmaktadır. Bu olasılık, AB’nin kapsamlı ve etkili bir göç politikası lehine devam eden çabalarının bir parçasıdır.

Yeni Schengen vize kurallarının seyahat edenler için ana faydalar nelerdir?

Yeni kurallarla, gezginler artık daha basit ve daha kullanıcı dostu vize başvuru prosedüründen yararlanmaktadır:

Vize başvuruları, 3 ay öncesine kadar, hedeflenen seyahatten 6 ay öncesine kadar (denizciler için 9 ay) sunulabilir; bu da yolcuların seyahatlerini daha iyi planlamasına olanak tanır. Uzun geçerliliğe sahip (1’den 5 yıla kadar) çok girişli vizelerin edinilmesi artık daha kolay ve sık seyahat edenlerin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlıyor;

Çoğu durumda, başvuru doğrudan seyahat edenin ikamet ettiği ülkede yapılabilir ve mümkün olduğunda elektronik ortamda doldurulabilir ve imzalanabilir (şimdiye kadar sadece basılı kopyalar kabul edilmiştir), bu da gezginlere zamandan, paradan ve güçlükten tasarruf sağlayacaktır.

Çok girişli Schengen vize verilmesi için yeni kurallar nelerdir?

Olumlu vize geçmişine sahip olan sık seyahat edenlere geçerlilik süreleri 1 yıldan en fazla 5 yıla kadar olan çok girişli vize verilmelidir. Yolcuların giriş koşullarını yerine getirmesi tüm durumlarda kapsamlı ve tekrarlı olarak doğrulanacaktır ve sadece pozitif vize sicili olan kişilere uzun geçerliliği olan çok girişli vizeler verilecektir.

Çok girişli vizeler, vizenin geçerlilik süresi boyunca sahibinin tekrar tekrar AB’ye gitmesine izin verir.

Vize başvurusunun işleme koyulması ne kadar sürer?

Vize başvurularının işleme alınabileceği azami süre 15 günde değişmeden kalmıştır. İşlem süresi yalnızca bireysel durumlarda daha uzun olabilir, örneğin başvurunun daha fazla incelenmesi gerektiğinde ve en fazla 45 güne kadar sürebilir.

Başvuranlar vize başvurusunu hangi konsolosluğa sunmalıdır?

Kurallar aynı kalır. Başvuru sahipleri, başvurmayı ziyaret etmek istedikleri ülkenin konsolosluğuna ibraz etmelidir. Birkaç Schengen eyaletini ziyaret etmeyi planlayan adayların, en uzun süreyi geçirecekleri ülkenin konsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir. Birkaç Schengen eyaletini eşit uzunlukta konaklama için ziyaret etmeyi planlayan adaylar, Schengen bölgesine girerken dış sınırları ilk geçecekleri ülkenin konsolosluğuna başvurmalıdır. Başvurucu başka bir konsolosluk tarafından temsil edilip edilmediğini kontrol etmelidir.

Vize başvuru sahiplerinin başvurularını bir konsoloslukta şahsen sunmaları gerekiyor mu?

Çoğu durumda, vize başvuruları başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkede (konsoloslukta veya harici bir hizmet sağlayıcısının binasında) yapılabilir ve mümkünse başvuru formu elektronik olarak doldurulabilir ve imzalanabilir.

Yeni kurallara göre, başvuranların şahsen sadece parmak izleri alındığında (yani her 59 ayda bir) görünmeleri gerekmektedir.

Başvuru harici bir servis sağlayıcı aracılığıyla yapılabilir mi?

Üye Devletlerin çoğu vize başvuruları ve destekleyici belgeler toplamak için harici hizmet sağlayıcıları kullanır. Geniş “vize başvuru merkezleri” ağı, başvuru sahiplerinin başvurularını yapmak için genellikle çok fazla seyahat etmeleri gerekmediği anlamına gelir. Üye Devletler vize başvurularının işleme konulmasından ve karar verilmesinden tamamen sorumludur.

Kısa süreli vize başvurusu için gereken evraklar neler?

Kurallar değişmedi. AB’ye kısa süreli vize başvurusunda bulunmak için, başvuru sahiplerinin:

  • Doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu;
  • Son 10 yılda verilen ve konaklama süresinin bitiminden sonra en az 3 ay geçerli olan bir pasaport;
  • Kimlik fotokopisi;
  • Yeterli ve geçerli seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunun kanıtı;
  • Kalış amacına, kalış ve konaklama sırasında destek araçlarına dair kanıtların desteklenmesi.
  • Başvuru sahipleri ayrıca vize ücretini ödemeli ve varsa parmak izlerini toplamalıdır.

Vize başvuru sahiplerinin AB’ye seyahat ederken seyahat sağlık sigortasına ihtiyacı var mı?

Evet, vize başvuru sahiplerinin vize başvurusunda bulundukları tarihte geçerli bir seyahat sağlık sigortası sunmaları gerekmektedir.

Yeni Schengen vize ücreti ne kadar? Artan vize ücreti ne için kullanılacak?

Vize ücreti 60 € ‘dan 80 €’ ya çıkar. Bu artış 2006 yılından bu yana ilk artış olup, ücreti 2006 yılından bu yana AB genel enflasyon oranına uyumlu olsaydı bugün olacağı seviyeye paralel olarak getiriyor.

60 € ‘luk ücret artık sürekli artan sayıda uygulamaya yeterli hizmet sunmak için idari maliyetleri (personel, bina ve ekipman gibi) yeterince karşılamamaktadır.

Vize ücretindeki artış, dünya çapında geniş bir konsolosluk kapsamı sağlamak ve konsolosluk personelini güçlendirmek, başvuru sürecini hızlandırmak ve gezginler için daha kaliteli hizmet sunmak, BT ekipmanlarını ve yazılımlarını yükseltmek ve algılama kapasitesini artırmak için yeterli finansal kaynak olmasını sağlayacaktır.

Önemli olarak, düzenli seyahat edenler için ücret artışı, uzun geçerlilik vizelerine ilişkin yeni kurallarla kısmen dengelenecektir: bu gezginler, daha az sıklıkta vize başvurusu yapmak zorunda oldukları için yeni hükümler kapsamında paradan tasarruf edebilirler.

Vize Kolaylaştırma Anlaşmaları kapsamında daha düşük ücretlerden yararlanan ülkeler için vize ücreti de artacak mı?

Hayır. Genel vize ücretinin artmasının, AB ile Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya gibi bir dizi üçüncü ülke arasında imzalanan Vize Kolaylaştırma Anlaşmalarında belirlenen düşük vize ücretine (35 €) etkisi yoktur.

Yeni Schngen vize ücreti, diğer ülkelerden alınan ücretlerle nasıl karşılaştırılır?

Uluslararası standartlara göre, 80 € vize ücreti düşüktür. Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri’ne turist vizesi başvurusu Çin için 143 € ve 126 € ‘dur. Avustralya’ya seyahat edenlerin vizeleri için 90 € ödemesi gerekirken, Yeni Zelanda’ya gidenlerden 146 € tahsil edilecektir. Kanada’ya vize ücreti 68 €, Hindistan’a 95 € ve İngiltere’ye 112 € (Ocak 2020) maliyeti.

Vize ücreti muafiyeti ve indirimi var mı?

Evet, önceki kurallarda olduğu gibi, 6 yaşın altındaki çocuklar için vize ücreti hala alınmamaktadır. 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için vize ücreti genel ücretin yarısı kadar kalır ve bu nedenle 5 € (40 € ‘ya kadar) artar.

Buna ek olarak, Üye Devletlerin artık 6 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için vize ücretinden feragat etmesi mümkündür.

Geri kabul ile ilgili işbirliği AB vize politikasına nasıl bağlanacak?

Geçtiğimiz yıllarda AB, Üye Ülkeleri Avrupa’da kalma hakkı olmayan insanlara geri dönme konusunda destekleme faaliyetlerini artırmaktadır. Kendi vatandaşlarının geri kabulü uluslararası hukuk kapsamında bir zorunluluk olsa da, Üye Devletler düzensiz göçmenleri iade etmede zorluklar yaşamıştır.

Gözden geçirilmiş vize kuralları, vize politikasını ve geri kabul konusunda işbirliğini bağlayan yeni bir mekanizma getirmektedir. Bu, AB’nin ortak ülkelerle yaptığı tartışmalara önemli bir unsur getirecektir.

Yeni Schengen vize kuralları uyarınca, Komisyon, AB üyesi olmayan ülkelerin aşağıdaki gibi göstergeleri dikkate alarak geri kabul konusunda nasıl işbirliği yaptıklarına dair düzenli bir değerlendirme yapacaktır:

AB üyesi olmayan belirli bir ülkenin vatandaşlarına verilen iade kararlarının sayısı;

Verilen getiri kararlarının yüzdesi olarak fiili getiri sayısı;

AB üyesi olmayan ülke tarafından kendisine yapılan taleplerin yüzdesi olarak kabul edilen geri kabul isteklerinin sayısı; ve

AB’de düzensiz olarak kalan kişilerin tanımlanması ve seyahat belgelerinin zamanında verilmesi konusunda sağlanan yardım da dahil olmak üzere, iade prosedürünün farklı aşamalarındaki pratik işbirliği düzeyi.

AB üyesi olmayan belirli bir ülkede önemli ve kalıcı geri kabul sorunlarıyla karşılaşan Üye Devletler de böyle bir durumu Komisyona bildirebilir. Bu gibi durumlarda Komisyon bildirimi bir ay içinde değerlendirmelidir. Bu temelde, Komisyon, Üye Devletlerle birlikte, söz konusu ülkenin vatandaşlarından vize başvurularının işlenmesi için, örneğin işlem süresi, uzunluğu gibi Vize Kodunun belirli hükümlerinin daha kısıtlayıcı ve geçici bir şekilde uygulanmasını sağlayabilir. Vizelerin geçerliliği, vize ücretinin seviyesi ve ücretten feragat eder.

Üçüncü bir ülke, geri kabul konusunda yeterince işbirliği yaparsa

Birliğin ilgili üçüncü ülke ile olan genel ilişkilerini dikkate alırsa, Komisyon ayrıca Vize Kodunun belirli hükümlerinin daha cömert bir şekilde uygulanmasını önerebilir (daha düşük vize ücreti, daha hızlı işlem süreleri ve çoklu- Konseydeki Üye Devletler tarafından üzerinde anlaşmaya varılacak daha uzun geçerliliğe sahip giriş vizeleri).

Geri kabul edilmesinde iş birliği yapmayan AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları AB’ye seyahat etmek için hala başvuruda bulunabilir ve vize alabilir mi?

Bazı usul kurallarının ve çok girişli vizelerin verilmesine ilişkin genel kuralların daha kısıtlayıcı bir şekilde uygulanması, başvuru sahiplerinin vize başvurusu yapma veya vize alma konusundaki temel haklarını sorgulamayacaktır.

Komisyon, Üye Devletlerle birlikte, mekanizmanın tetiklenmesi gerektiğine karar verdiğinde, belirli kuralların kısıtlayıcı uygulaması, her AB üyesi olmayan ülkedeki belirli duruma uyarlanacaktır. Bunun işlem süresi, verilecek vizenin geçerlilik süresi, tahsil edilecek vize ücretinin seviyesi ve ücretten feragat etmesi gibi bir etkisi olabilir.

Yeni Schengen vize kuralları geçiş döneminin bitiminden sonra İngiltere’yi etkileyecek mi?

Hayır. 2019 yılında, Vize Tüzüğü, İngiltere vatandaşlarının İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmesinden sonra AB’ye vizesiz seyahat hakkı tanıyacak şekilde değiştirildi. Bu, İngiltere vatandaşlarının AB’ye kısa konaklamalar için seyahat ederken vizesiz kalacağı anlamına gelir, bu nedenle gözden geçirilmiş vize kuralları onlar için geçerli olmayacaktır.

Faydalı Linkler

Diğer ülkelerin vize işlemleri hakkında bilgi almak için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader