İngiltere Gezi Vizesi

İÇİNDEKİLER
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

İngiltere Gezi Vizesi

Birleşik Krallık’a turist olarak gitmek isteyenler için hazırladığımız ”İngiltere gezi vizesi nasıl alınır?” konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Schengen üye ülkeleri dışında, yurt dışında tatil yapmak ve gezmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri de artık İngiltere.
Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden en büyüğü ve en cezbedicisi olarak görülen İngiltere; sadece başkenti Londra’ya her yıl ortalama 5 milyon turist çekmekte. Londra dışında bir çok gezgin Mancherster, Liverpool, Birmingham, Bristol, Nottingham, Leeds gibi şehirleri görmek için Birleşik Krallık topraklarına seyahat etmek istiyor fakat Schengen vizesiyle girilemeyen ve yeşil pasaport sahiplerinin de vizesiz giremediği İngiltere için gezi vizesi işlemleri sizi biraz zorlayabilir.

İngiltere turistik vize başvurusu yapacak kişilere ilk tavsiyemiz; İngiltere’ye gezi amacıyla da gidiyor olsanız vize işlemlerini hafife almamanız olacaktır. Daha önce pek çok Avrupa ülkesine vize almış ve seyahat etmiş olsanız da, hatta pasaportunuzda Amerika, Kanada, Avustralya gibi “zor vize veriyor” dediğimiz ülkelerin geçerli vizeleri olsa da İngiltere gezi vizesi reddi alma riskiniz olabilir. Bu nedenle İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenen kurallar dahilinde İngiltere vize işlemleri tamamlanmalı, İngiltere turist vizesi için gerekli koşullar incelenerek başvuru yapılmalıdır.

Peki İngiltere vize işlemlerine nereden başlamalı, başvuruyu nasıl yapmalı, vize reddi almamak için nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle vize işlemleri konusunda çok tecrübeniz yoksa; evrak işleri , İngilizce form doldurma, gerekli evrakların İngilizce tercümesi, hazırlanan evrakların doğru formatta taranması ve sisteme yüklenmesi gibi aşamalar konusunda kendinize güvenmiyorsanız ya da bunca iş için zamanınız yoksa başvuru konusunda özel vize şirketlerinden hizmet alın deriz. İngiltere vize işlemleri konusunda hizmet veren pek çok vize şirketi var. Bu şirketler seyahat amacınıza uygun evrakları hazırlamanız konusunda size yardımcı olacak, yukarıda saydığımız İngiltere vize başvuru aşamalarının tamamını sizin yerinize yapacaktır.

Yalnız unutmadan; başvuruyu kendiniz de yapsanız, vize şirketine de yaptırsanız İngiltere Konsolosluğunun yetki verdiği, vize başvurularını kabul etmekle görevlendirilen şirkete giderek parmak izi vermeniz gerekiyor.

Bu şirket Türkiye’de 7 ilde hizmet veren Tls Contact İngiltere Vize Başvuru Merkezi. Tls Contact; adını daha çok duyduğumuz Vfs Global, Idata gibi vize başvuru merkezleri ile aynı işi yapıyor. Başvurunuzu İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na göndermekten sorumlu. Vize başvurunuzu değerlendirip karar verme yetkisi bulunmuyor. İngiltere gezi vizesi alacak tüm başvuru sahiplerinin her yeni başvuruda Tls Contact’a gitmesi zorunlu.

İngiltere vize başvurusu için doldurulması gereken başvuru formu diğer ülkelerin başvuru formalarından daha uzun, daha detaylı sorulara sahip.

Ayrıca vize başvuru kararına etkisi çok yüksek. Yani tüm evraklarınız eksiksiz, tüm koşullarınız vize almak için uygun olsa da başvuru formunda yapacağınız küçük hata yüzünden İngiltere vize reddi alabilirsiniz. Formu doldururken tecrübeli birinden destek almak ya da vize acentası ile çalışmak riski azaltabilir.

İngiltere gezi vizesi için hazırlanan evraklarla ilgili de önemli bir kaç noktaya değinelim.

Turist olarak İngiltere’ye gidiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey; İngiltere Konsolosluğu vize görevlisini de turistik olduğunuza inandırmak olacak. Yani tatil bitince ülkenize geri döneceğinizin kanıtı evraklarınız olmalı. Çalıştığınız is yerinden evraklar, varsa ev tapularınız ve araç ruhsatlarınız, beraber yaşadığınız aile üyeleriniz (anne, baba, eş, çocuk) olduğunu kanıtlayan belgeler, devam etmek zorunda olduğunuz okulun öğrenci belgesi gibi. Bu belgelere ek olarak, turist olarak nelere gideceğinize dair bir yazı, konaklama ve uçuş rezervasyonları da İngiltere gezi vizesi başvurunuz için önemli evraklar.İngiltere turistik vize başvurusu için uçak otel satın almak zorunda değilsiniz fakat seyahat planınız ne kadar net olursa vize almanız o kadar kolaylaşacağı için satın almanız ya da rezervasyon sunmanız vize sunucunuzun olumlu olma ihtimalini arttırabilir.

İngiltere Konsolosluğu en çok neden ret verir?” derseniz hiç düşünmeden; banka hesabı deriz.

Bankanızda sadece para olması İngiltere’nin size vize vermesi için yetmiyor; paranın sizin hesabınıza nasıl, ne zaman ve kimden geldiği de inceleniyor. Bu yüzden kaynağı belli olmayan ya da kaynağını resmi evrakla açıklayamayacağınız, borç alınan, hesaba vize başvuru gününe yakın yatan paraların olduğu banka hesaplarıyla İngiltere vize başvurusu yapmayın deriz.

İngiltere’ye turist olarak gidiyorsanız, pasaportunuzda daha önce alınmış farklı ülkelere ait vizelerin olması doğrudan vize onayına etki etmese de, işinizin daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Seyahat geçmişinizin olması İngiltere’ye turistik olarak gidiyor olduğunuza Konsolosluk’un ikna olmasını kolaylaştıracaktır. İngiltere turistik vize başvurusu yaparken mutlaka varsa eski pasaportlarınızı da sunmayı unutmayın!

İngiltere gezi vizesi başvurusu yapmadan önce İngiltere vize işlemlerinin tüm aşamalarına dair bilgiler vermeye çalıştığımız diğer SaltVisa İngiltere web sayfalarımızı da ziyaret edin.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader