Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çeşitli gerekçelerle Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek kişiler ‘’Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?’’ yazımızı okuyarak sonuçlanma sürelerine dair bilgi edinebilirler.

Amerika vize başvurularının sonuçlanma süresi randevu günü sonrası 3 iş günüdür. Bu süre standart işlem sonuçlanma süresidir. Vize çıkış süresi; başvurunun işleme alınma süresi, mülakattan muaf olunması ve idari soruşturmaya tabi olunması gibi durumlarda değişmektedir.

Yazımızın devamını okuyarak 2024 yılı Amerika vizesi başvuru süreçleri ve çıkış süreleri hakkında bilgileri edinebilir; seyahat planınızı ve vize başvurunuzu bu bilgileri dikkate alarak yapabilirsiniz.

ABD vize başvurunuzu danışman firma desteği ile tamamlamak isterseniz ‘’Amerika Vize Danışmanlık ’’ yazımızı okuyabilir, işlemlerinizi başlatmak için ‘’İletişim’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Vize İşlem Süreci ve Sonuçlanma Süresi

Amerika vizesi kaç günde çıkıyor sorusunun yanıtı için öncelikle işlem sürecinden bahsetmek isteriz. Vize çıkış süreci takip edilmesi gereken işlem adımlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika vize çıkma süresini etkileyen 3 farklı durum söz konusudur:

  1. İlk defa Amerika vizesi alacak ya da daha önce vizesi olsa da mülakata katılımı zorunlu olan kişiler vize başvurusu için Amerika Büyükelçiliği’nden ya da Amerika Konsolosluğu’ndan vize randevusu almalıdırlar. Amerika vize randevuları yaklaşık 1 yıl sonrasına verilmektedir. Randevu günü başvuru sahibinin parmak izi beyanı vermesi ve mülakata katılması sonrası vize onaylanırsa aynı gün kişiye onay bilgisi verilmekte, pasaport teslim alınmaktadır. Vize reddi durumunda da karar randevu günü söylenmekte ve pasaportu kişiye iade edilerek işlem süreci sonlandırılmaktadır. Amerika vize mülakatı sonrası vize onayı alan başvuru sahibinin pasaportu 3 iş günü sonunda başvuru esnasında belirlenmiş PTT şubesine gönderilmektedir. Mülakata katılımla vize başvurusu yapan kişiler 2-3 iş gününde vizeli olarak pasaportlarını teslim alabilirler.
    Randevulu Amerika vize başvurusunun sonuçlanma süresi 3 iş günüdür.
  2. Daha önce Amerika vizesi almış ve vize süresi bitmiş kişiler ya da vize süresi hala devam eden kişiler vize yenileme başvurusu yapabilirler. Amerika vize yenileme/uzatma işlemi için mülakata katılmak ve randevu beklemek gerekmediği için işlemler daha kısa sürede tamamlanabilir. Vize yenileme şartlarını sağlayan kişiler 10 günde Amerika vizesi alabilirler.
    Mülakata katılmadan Amerika vize başvurusu yapmak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınıza dair bilgi almak için ‘’Amerika Vize Yenileme İşlemi’’ yazımızı okumanızı öneririz.
  3. Vize randevusu alan ve görüşmeye giden bazı başvuru sahiplerinin başvurusu idari soruşturmaya alınabilir. Başvurusu idari işleme alınan kişilere genellikle mülakat esnasında bu bilgi verilir. Bazı özel durumlarda ise; randevu günü vize onayı verilir fakat daha sonra e-mail bilgilendirmesi yapılarak başvurunun idari işleme tabi olduğu söylenir. İdari soruşturma yani başvuru dosyasının detaylı incelenmek istenmesi durumunda Amerika vize sonuçlanma süresi 6 ayı bulabilmekte, bazen daha uzun sürmektedir.

Amerika Vizesi Onaylandıktan Sonra Kaç Günde Gelir?

Amerika vizesi onaylandıktan sonra 3 iş günü içinde başvuru sahibine iletilir. Vize onayı pasaporta basılır ve PTT kargo aracılığıyla online başvuru esnasında başvurucu tarafından belirlenmiş PTT şubesine gönderilir. Pasaportun Konsolosluk tarafından kuryeye teslimi, PTT şubesine ulaşması, alıma hazır olması gibi süreçler sms ve e-mail yoluyla başvuru sahibine bildirilmektedir.

PTT takip no ile pasaport durumu takip edilerek başvuru sahibinin kendisi tarafından teslim alınmalıdır.

Amerika Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika turist vizesi çıkış süresi görüşme günü sonrası 3 gündür. Vize yenileme uzatma işlemlerinde ise bu süre ortalama 10 gündür.

ABD vize çıkma süresi B1/B2 vizeleri ve Göçmen Olmayan diğer vize kategorileri için 3 iş günüdür. Göçmen vize kategorileri için çıkış süreleri daha uzun olabilir ve süreç vize türüne bağlı farklı aşamalardan oluşabilir.

Amerika Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika öğrenci vizesi (F1 vizesi) çıkış süresi görüşme günü sonrası 3 gündür. Vize yenileme/ uzatma işlemlerinde ise bu süre ortalama 10 gündür.

Öğrenci vizesi başvurularında okul kabulü varsa ve öğrenci I-20 belgesine sahipse Konsolosluk daha erken tarihe randevu verebilmekte, acil randevu taleplerini değerlendirmeye alabilmektedir.

Amerika Vize Çıkış Süresi Hızlandırılabilir Mi?

Amerika vize işlemleri için Ekspres vize başvurusu, Vip vize başvurusu gibi ek hizmet seçenekleri bulunmamaktadır. Ek ödeme ile vize çıkış süresini hızlandırma Amerika vize sürecinde mümkün olmamaktadır. Bu nedenle süreçte önemli olan en yakın tarih için vize randevusu oluşturmak ve aciliyet durumu söz konusu ise randevu takvimini sık sık kontrol ederek mümkün olması halinde randevuyu öne çekmek olacaktır.

Amerika Vize Randevusunu Öne Çekmek Mümkün Mü?

Amerika vize randevuları ne yazık ki ileri tarihlere verilmektedir. En yakın tarih için randevusunu oluşturan kişiler dilerlerse sık sık sistemden randevu takibi yaparak açılan boşluklara randevularını çekebilirler. Randevu tarihi ve saatini değiştirme için bir kota yoktur.

Acil Amerika vizesi almak isteyen ve aciliyet gerektiren gerekçesi olan kişiler vize randevu önceliği talep edebilirler. Bu talep başvuru sisteminden 1 defa yapılabilmektedir. ‘’Amerika Vize Randevusu Nasıl Erkene Alınır?’’ yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilir, randevuyu öne çekmek için var olan seçeneklerin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Amerika Vizesi Kolay Çıkar Mı?

Amerika Birleşik Devletleri vizesi Türk Vatandaşları için alınması zor vizelerden biridir. Başvurunun onaylanabilmesi için kişinin seyahat geçmişlerinin olması, yeterli finansal birikime sahip olması, seyahat amacının açık ve net olması, seyahat sonrası ülkesine dönmesi için geçerli gerekçelere sahip olması gibi şartlar aranır. Bu nedenle ABD vizesinin çıkması zordur fakat gerekli şartları sağlayan ve doğru başvuru yapan kişiler Amerika’dan vize alabilirler.

Uçak Bileti Satın Almak Vizenin Hızlı Çıkmasını Sağlar Mı?

Amerika vizesi almak için uçak bileti hazırlanması gereken zorunlu evraklardan değildir. Başvuru esnasında uçak bileti satın almış olmak vize çıkış süresini hızlandırmaz, vize onayı almayı kolaylaştırmaz.

Başka Bir Ülkeden Başvuru Yaparsam Daha Hızlı Amerika Vizesi Alabilir Miyim?

Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşları ve yabancılar erken tarihe randevu almak için diğer ülkelerden vize randevusu almaktadırlar. Daha erken tarihli randevu veren yakın ülkelerden başvuru yapılarak erken tarihe randevu oluşturulabilir; fakat daha ileri tarihli randevu verilse de başvurunun ikamet edilen ülkeden yapılması daha doğru olacaktır.

Davetiye Alırsam Amerika Vizem Hızlı Çıkar Mı?

Aile, akraba, arkadaş ziyareti, ticari toplantı ve fuar katılımı gibi davetiyeli vize türlerine başvuru durumunda sistem daha erken tarihe randevu vermez. Davetiye vizenin hızlı çıkmasını sağlamamaktadır fakat davetiyenin içeriğine bağlı Konsolosluk’tan öncelikli randevu talep edilebilir. Seyahat gerekçesi acil ve önemliyse Konsolosluk alınan randevu tarihinden daha erken bir tarihe randevunuzu çekebilir.

Özellikle önemli toplantılar, önemli ticari fuarlar, Amerika’da yaşayan aile yakınlarının sağlık durumları ile ilgili acil seyahat durumlarında randevunuz nedeniniz geçerli bulunursa öne çekilebilir.

Amerika’da staj, Amerika’da eğitim gibi amaçlarla seyahat edecek ve davetiye sunarak bu amaçlı vize tiplerine başvuru yapacak kişiler için de randevular standart vize randevularından daha erken tarihe verilebilmektedir.

Vize Acenteleri ile Amerika Vizesi Daha Hızlı Çıkar Mı?

Amerika Birleşik Devletleri vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren acenteler; randevu alımı, evrak hazırlığı ve kontrolü, DS-160 formu doldurma, dilekçe yazımı gibi konularda başvuru sahiplerine hizmet verirler. Vize şirketlerinin daha erken tarihe randevu alması, vize kararına ve randevu tarihinin erkene alınmasına etkisi olmamaktadır. Acentalar sık sık randevu takibi yaparak randevunuzu erken tarihe almanız konusunda yardımcı olabilirler.

Hangi Şehirden Randevu Alırsam Daha Çabuk Amerika Vizem Sonuçlanır?

Amerika vize başvuruları sadece Ankara ve İstanbul’dan tamamlanabilir. Başvuru sahiplerinin bu iki şehirden birinden randevu alması ve randevu günü bu şehirlere gelerek mülakata katılması gerekecektir.

Vize mülakat randevuları genellikle Ankara’da daha erken tarihe verilmektedir. İstanbul Amerika Başkonsolosluğu randevuları 3-4 ay ileri tarihe vermektedir fakat randevu takvimleri çok sık güncellenir. Dönem dönem Konsolosluklardan birinde hiç randevu olmayabilir ya da normalde daha ileri tarihli randevu veren, daha yoğun olan Başkonsolosluk daha erken tarihe randevu açabilir. Bu nedenle acil randevuya ihtiyacınız varsa her iki şehrin randevularını da sistemden sürekli kontrol etmenizi öneririz.

Amerika vizesi çıkış süresi randevu alınabilecek uygun tarihe bağlı olarak değişebileceği için, seyahat planınızı yapmadan ve biletlerinizi satın almadan önce mümkün olan en yakın randevu tarihlerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Tarihler sizin için uygunsa online randevu sisteminden ödeme yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu sonrası başvurunuz incelenmeye alınmazsa standart sonuçlanma süresi olan 3 iş gününde pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Amerika Konsolosluğu vize randevu günü ret kararı verilmesi halinde kararı başvuru sahibine iletir ve pasaportu kişiye iade eder. Diğer pek çok ülke vize başvurularındaki uygulama aksine başvurunuza dair karar verilene kadar pasaportunuz Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği’nde tutulmaz.

Amerika vizesi kaç günde çıkar 2024 yılı bilgilendirmesi yaptığımız yazımızı sonlandırıyoruz. Amerika vize randevusu, işlem adımları ve sağlanması gereken vize şartları hakkında detaylı bilgiler için bizi arayabilir, aracılığımızla vize başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader