Çocuklar İçin Amerika Vizesi

Çocuklar için Amerika vizesi başvuru işlemlerine dair bilgiler vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Amerika vizesi alacak çocukların başvuru işlemleri yetişkinlerden farklı olabilir. Başvuru sahibi çocuğun yaşı, ebeveynlerinin çalışma durumları, ebeveynlerinin geçerli Amerika vizelerinin olup olmaması gibi farklı durumlara bağlı olarak başvuru süreci, evraklar ve randevu prosedürlerinde değişiklik olabilir.

18 yaş altı başvuru sahipleri de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek tüm T.C. pasaportuna sahip kişilerin vize alması gerekecektir. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için vize harç bedeli ödenecek, vize formları tamamlanacak ve muafiyet durumu söz konusu değilse mülakata katılım randevusu oluşturulacaktır.

ABD vize sürecinin hatasız ve sorun yaşanmadan tamamlanabilmesi için tüm işlem adımlarının prosedür dahilinde tamamlanması gerekmektedir.
Çocuğunuzun Amerika vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti almak isterseniz ‘’İletişim’’ sayfamızı ziyaret ederek temsilcilerimize ulaşabilir, durumunuza uygun işlem adımları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çocuklar ya da bebekler için Amerika vizesi işlemleri hakkında detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaş altı olan ve Amerika’ya seyahat edecek başvuru sahipleri için öncelikle DS-160 formu doldurulmalıdır. Bu form başvuru sahibinin pasaport, kimlik, adres, seyahat planı gibi bilgileri içerir. Formda ayrıca başvuru sahibine sponsor olana ebeveyn bilgilerinin girilmesi gereken bölüm de bulunmaktadır.

Doğru sponsorun belirlenmesi ve formda ilgili bölüme sponsor bilgisinin girilmesi çocuklar için Amerika vizesi işlem sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

Ds-160 formu tamamlandıktan sonra Amerika Konsolosluğu vize randevu alma sistemine giriş yapılır Ds-160 numarası, pasaport numarası gibi bilgiler girilir ve vize ödemesi yapılır. Bu aşamada 14 yaş altı başvuru sahipleri için sistem bazı soruların yanıtlanmasını isteyecektir ve bu yanıtlara göre başvuru sahibinin vize randevusuna katılımının gerekli olup olmadığı belirlenecektir.

Ödeme ve randevu işlemi sonrası online başvuru işlemlerinin onaylarını gösteren belge çıktıları alınmalıdır ve vize evrakları ile birlikte randevuya gidilmelidir. Randevu muafiyeti söz konusu ise evraklar ve online işlem onay belge çıktıları pasaport ve 2 adet biyometrik fotoğrafla birlikte Konsolosluğa PTT kargo aracılığı ile gönderilmelidir.

Çocuklara ve bebeklere Amerika vizesi işlemleri için vize harç ücretinin ödenmesi ve Ds-160 formunun doldurulması zorunludur. Ailece Amerika vizesi başvurusu yapılsa da 18 yaş altı başvuru sahipleri için de ayrı form doldurulacak ve ücret ödenecektir. Amerika vizesi çocuklar için ücretsiz değildir.

Çocuklar için Amerika vize evrakları hazırlanırken sponsor evrakları dikkatle hazırlanmalıdır. Vize formunda finansal olarak belirlenmiş kişinin gelir durumunu beyan eden evrakları, banka hesapları ve sponsorluk dilekçesi sunulması gereken önemli evraklardır. Ayrıca başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi de sunulmalıdır.

14 Yaşından Küçükler İçin Amerika Vize İşlemleri

14 yaşından küçük başvuru sahiplerinin Amerika vize randevusuna katılmaları zorunlu değildir. Başvuru sahibi randevudan muaf değilse ebeveynlerinden biri çocuğu adına mülakata giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilir. İsteyen ebeveynler başvuru esnasında çocuklarını da yanların alarak görüşmeye birlikte katılabilirler. Reşit olmayan çocuklar mülakata tek başlarına değil ebeveynlerinden biri ile birlikte katılmalıdırlar.

14-18 yaş arası başvuru sahiplerinin vize mülakatına katılımları mecburidir. Mülakat esnasında ebeveynlerden biri çocuğa görüşme esnasında eşlik edebilecektir. Hem anne hem de babanın çocukla birlikte görüşmeye katılması mümkün değildir.

Amerika vizesine başvuru yapacak 14 yaş altı başvuru sahipleri mülakatsız vize başvurusu hakkına da sahip olabilirler. Çocuk ya da ebeveyninin randevuya gitmesine gerek kalmadan bebekler ve çocuklar için Amerika vizesi alınabilir. Başvurucunun Konsolosluk görüşmesinden muaf olup olmayacağına dair karar vize randevusunun oluşturulacağı ve ödemenin yapılacağı web sitesindeki sorulara verilen yanıtlara göre belirlenecektir.

14 yaş altı başvuru sahibin anne ya da babasından en az birinin geçerli ABD vizesi varsa başvuru sahibine sistem randevu vermeyecektir. Bu durumdaki başvuru sahiplerinin dosyası online işlemler tamamlandıktan sonra posta yoluyla Amerika Konsolosluğu’na gönderilecektir. Başvuru dosyası gönderilirken mutlaka ebeveynlerden birinin geçerli ABD vizesinin fotokopisi dosyaya eklenmelidir.

Çocukların Amerika Vize Mülakatına Katılması Zorunlu Mudur?

Göçmen olmayan Amerika vize başvuruları için 14 yaş altı kişilerin randevuya katılmaları, mülakat esnasında hazır bulunmaları zorunlu değildir. 14-18 yaş arası çocukların Amerika vize randevusuna şahsi katılımları ise zorunludur.

Vize randevu günü itibariyle 14 yaşını doldurmuş olan çocuklar mutlaka mülakata girmelidirler. Kendilerine mülakat günü ebeveynlerinden birinin eşlik etmesine izin verilecektir.

18 yaşını doldurmuş kişilerin ise ebeveynleriyle ya da kendilerine bakmakla yükümlü olan kişilerle mülakata katılmaları mümkün değildir.

Çocuklar İçin Posta Yoluyla Başvuru Şartları Nelerdir?

Normal koşullarda 18 yaş altı başvuru sahipleri için de Amerika vize randevusu alınır. Bazı özel durumlarda ise reşit olmayan vize başvuru sahipleri randevuya katılmadan Amerika vizesi alabilirler.

Randevuya gitmeden ve mülakata katılım şartı olmadan bebeklere ve çocuklara Amerika vizesi almak mümkündür fakat bazı şartların sağlanması gerekir.

Posta yoluyla çocuklara Amerika vizesi alınabilmesi için;

 1. Başvuru sahibi 14 yaşından gün almamış olmalıdır.
 2. Anne ya da babasından en az birinin geçerliliği devam eden ABD vizesi olmalıdır.
 3. Ds-160 formunda bulunan sağlık ve güvenlik bilgileri sorularının tümüne Hayır cevabı verilmiş olmalıdır.

Yukarıdaki şartları sağlayan bebekler ve çocuklar için Amerika vizesi posta yoluyla alınabilmektedir.

Başvuru sahibinin geçerli pasaporta sahip olması, 2 adet biyometrik fotoğraf ve ebeveynlerden birinin geçerli vizesinin fotokopisinin sunulması, DS-160 formunun doldurması ve vize ücretinin ödenmiş olması da başvuru yapılabilmesi için temel şartlardır.

Çocuklar İçin Amerika Vize Evrakları

 1. Seyahat sonrası 6 ay geçerliliği olan pasaport.
 2. Varsa seyahat geçmişlerini gösteren eski pasaportlar.
 3. 2 adet 50×50 boyutlarında, gözlüksüz, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 4. Ds-160 formunun onay sayfasının çıktısı.
 5. Randevu bilgisi ve detaylarını gösteren randevu belgesi (talimatlar belgesi) çıktısı.
 6. Başvuru sahibi öğrenci ise güncel tarihli öğrenci belgesi.
 7. Anne ve baba tarafından imzalı, güncel tarihli noter onaylı Muvafakatname.
 8. Seyahat için finansal sponsor olan ebeveyn tarafından yazılmış ve imzalanmış sponsorluk dilekçesi.
 9. Sponsorun gelir durumunu kanıtlayan banka hesapları, maaş bordroları, iş yeri evrakları.
 10. Anne ya da babanın geçerli ABD vizesi varsa bu vizenin fotokopisi.
 11. Posta yoluyla başvuru hakkı bulunan kişiler için Kurye Yetki belgesi çıktısı.

Çocuklardan Parmak İzi Alınır Mı?

14 yaş altı başvuru sahiplerinden Amerika vize başvurusu için parmak izi alınmamaktadır. Randevu günü 14 yaşını doldurmuş çocuklardan Amerika vizesi için parmak izi alınacaktır.

Amerika Vize Başvurusu İçin Muvafakatname Zorunlu Mu?

Amerika vize başvurusu esnasında Muvafakatname sunulması zorunlu değildir. 18 yaş altı başvuru sahipleri için hazırlanması zorunlu evraklar arasında Muvafakatname yer almaz fakat ülkeye giriş esnasında reşit olmayan kişiler için muvafakatname talep edilebilir.

18 yaş altı çocuklar ebeveynlerinden sadece biriyle ya da ebeveynleri dışında herhangi bir yetişkinle Amerika’ya seyahat edeceklerse ülkeye girişte sunulmak üzere muvafakatnamenin hazır bulundurulması tavsiye edilir.

Çocuklar için Amerika vizesi alma şartları çocuğun yaşına, anne ve babanın ABD vizelerinin olup olmaması durumuna göre değişiklik gösterebilir. 18 yaş altı başvuru sahiplerinin her zaman vize randevusu almaları ve randevu tarihini beklemeleri gerekmeyebilir. Ayrıca başvuru sahibi çocuğun randevu günü Konsolosluk’ta hazır bulunması gerekmeyebilir.

18 yaşından küçükler için Amerika vizesi işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve destek almak isterseniz temsilcilerimizle iletişime geçebilir, çocuğunuzun vize işlemleri için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

amerika vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
905 yoruma göre
js_loader