Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim

İşlemlerini takip ettiğimiz ve hizmet verdiğimiz ya da bize ilk defa ulaşan kişilerden aldığımız sık sorulardan biri olan ‘’Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?’’ sorusunu sizler için yanıtlayacağız.

Geçerli Amerika vizesi olan pasaportunuzu kaybettiyseniz ne yazık ki yeniden başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca yeni başvuru için herhangi bir randevu muafiyeti ya da önceliğiniz olmayacak. Yeni bir başvuru için ilk defa vize alan bir başvuru sahibi gibi tüm işlemleri tekrarlamanız gerekiyor.

Amerika vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, başvuru süreci hakkında detaylı bilgi alarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Pasaportunuzu kaybettikten sonra yapmanız gereken işlemler hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında!

Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim. Vize Randevusuna Katılacak Mıyım?

Daha önce 10 yıllık Amerika vizesi alan kişiler bu vizeyi kullandıktan sonra ya da hiç kullanmadan pasaportlarını kaybetmeleri halinde Amerika Konsolosluğu’na yeni vize talebinde bulunmalıdırlar. Amerika Konsolosluğu pasaportun kaybolması durumunda önceki vizeyi yeni pasaporta aktarma gibi bir uygulama yapmamaktadır. Aynı durum vize etiketinin bilgiler okunmayacak şekilde zarar görmesi durumunda da geçerlidir. Kişi yeni bir başvuru yapmalıdır ve yeniden vize almalıdır.

10 yıllık B1/B2 vizesi bulunan pasaportunuz kaybolduysa çok zaman geçmeden yeni bir vize başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni başvuru için DS-160 formunu tekrar doldurmalı ve vize randevusu almalısınız. DS-160 formunda ‘’daha önce pasaportunuz kayboldu mu ya da çalındı mı?’’ sorusunu göreceksiniz. Bu soruyu ‘’evet’’ olarak yanıtlamanız çok önemli. Formda vize numaranız, vize veriliş tarihiniz ve varsa eski Abd seyahat tarihleriniz de sorulacaktır. Elinizde vize görseliniz yoksa vize numarası bölümünü boş bırakabilirsiniz. Eski seyahatleriniz için ise Amerika Konsolosluğu geçmiş seyahat kayıtları sitesini kullanabilirsiniz.

Online başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra randevu günü mülakata da katılmanız gerekiyor. Mülakat esnasında önceki vizeniz hakkında sorulan sorulara, pasaportunuzu ne zaman, nasıl kaybettiğinize dair istenen istenilen bilgilere doğru yanıtlar vermeniz çok önemlidir.

Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim. Yeni Başvuru İçin Ücret Ödeyecek Miyim?

Amerika vizemin olduğu pasaportumu kaybettim bu süreçten sonra yeniden vize almak isterseniz Amerika vize ücretini ödemeniz gerekecektir. İçinde Abd vizesi olan pasaportu kaybettiyseniz vize harç ücret ödemesini tekrar yapmanız, Ds-160 formunu doldurmanız ve mülakata katılmanız zorunludur.

Yeni başvurunuzu yaptığınızda vize harç ücretleri güncellendiyse güncel ödemeyi yapmanız gerekecektir.

Daha Önce Vizem Olduğu İçin Yeni Başvuruda Vizem Kesin Çıkar Mı?

Daha önce Amerika Konsolosluğu’ndan vize onayı almış olmanız yeni başvurunuz için avantaj sağlar; fakat tekrar vizenizin onaylanacağını garanti etmez.

Her yeni başvuru mevcut koşullarınız dikkate alınarak değerlendirilecektir. Bu nedenle daha önce vize onayı almış olsanız da, ABD vizeniz devam ederken pasaportunuzu kaybetmiş olsanız da yeni başvuruda şartları sağlamıyorsanız vize reddi alabilirsiniz.

Önceki vizenizle Amerika’da uzun süre kaldıysanız ve vize ihlali yaptıysanız, güncel çalışma durumunuzda ya da ikamet ülkenizdeki bağlarda değişiklik olduysa vize sonucunuzda değişiklik olabilir, vize onayı alamayabilirsiniz.

Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim. Randevusuz Vize Yenileme Yapabilir Miyim?

Amerika vize yenileme; son 4 yıl içinde bitmiş ya da geçerliliği hala devam eden vizenin uzatılma/yenilenme işlemidir. Bu işlemi yapabilmeniz için devam eden ya da süresi bitmiş vizenizin elinizde bulunması, eski vizeniz de isim-soy isim bilgilerinizle güncel bilgilerinizin eşleşmesi gerekir.

Randevusuz Amerika vize yenileme uygulamasından geçerli vizesinin bulunduğu pasaportu kaybeden kişiler faydalanamamaktadır.

Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim/Çaldırdım Konsolosluğa Bildirmeli Miyim?

Oturum kartı ya da Amerikan pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda prosedürler farklı olabilir; fakat ziyaretçi vizenizin bulunduğu pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda Konsolosluğa bilgi vermenize gerek yoktur.

ABD vizenizin olduğu pasaportunuz kaybolduktan/çalındıktan sonra yeni bir vize başvuru yapacaksanız başvuru esnasında mutlaka pasaportunuzun kaybolduğunu ya da çalındığını belirtmeniz gerekecektir. Yeni bir başvuru yapmayacaksanız kayıp çalıntı durumlarında herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

Amerika vize randevuları ileri tarihlere verilmektedir ve uzun zamandır devam eden randevu sorunu vardır. Bu nedenle kaybolan vizenizi yeniden çıkarmak istiyorsanız zaman kaybetmeden vize randevusu almanızı tavsiye ederiz.

‘’Amerika Vizemin Olduğu Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?’’ konulu yazımızla sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Amerika vize başvuru sürecinizde destek almak isterseniz tüm işlem adımlarınız için hizmet verdiğimizi hatırlatmak isteriz.

amerika vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader