Amerika Vizesi Almak Zor mu?

Değerli ziyaretçilerimiz, Amerika vizesi almak zor mu? konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Amerika vizesi başvuru yapılacak vize kategorisi için gerekli temel şartların sağlanması ve doğru başvuru yapılması durumunda alınması kolay bir vizedir. Vize işlemlerinin prosedüre uygun tamamlanmaması ve Konsolosluk tarafından belirlenmiş başvuru kategorisine ait şartların sağlanamaması durumunda ise ABD vize reddi ile karşılaşılabilir.

Uygun kategoride, doğru vize başvurusu için hizmet almayı düşünüyorsanız ‘’Amerika Vize Danışmanlık Hizmeti’’ yazımızı okumanız fayda sağlayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen kişilerin öncelikle vize başvurusu yaparak onay almaları gerekiyor. Randevu alımı, evrak hazırlığı, form doldurma, vize mülakatı gibi zorlu vize işlem adımları eksiksiz tamamlansa da Amerika vize reddi alınabilmekte. Vize onayı için başvuru sahibinin önemli kriterleri karşılamasını bekleyen Amerika Konsolosluğu’nun vize ret oranları ne yazık ki yüksek. Bu nedenle Amerika vizesi almanın zor olduğunu söyleyebiliriz.

Amerika’dan vize onayının alınabilmesi için hem başvurunun eksiksiz ve hatasız tamamlanması gerekiyor, hem de başvuru sahibinin kategori için gerekli şartları sağlaması gerekiyor.

En zor vize veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Amerika Birleşik Devletleri için vize almak neden zor? Kimlere vize çıkar? Ret riskini en aza indirmek için neler yapılabilir? gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gelin Amerika vizesi almak zor mu? sorusunun yanıtını birlikte arayalım.

Amerika Vizesi Almak Gerçekten Zor mu? Kolay Vize Almak İçin Ne Yapılabilir?

Amerika vizesi almak zor mu? sorusuna basit bir cevap vermemek için vize başvurularında dikkat edilmesi ve iyileştirilmesi gereken durumları, vize alımını kolaylaştırmayı sağlayabilecek tavsiyelerimizi sizler için sıralıyoruz:

 • Seyahat amacınız netleşmiş olmalı ve bu amacı karşılayan vize türünü belirlemiş olmalısınız.
 • Vize tipinin temel şartları nelerdir ve bu şartları sağlıyor musunuz incelemelisiniz. Temel şartları sağlamadığınız bir kategoride başvuru yapmanız durumunda vize reddi kaçınılmaz olacaktır. Örneğin; eğitim için ABD’ye gidecekseniz fakat bir okula kayıt yaptırmadıysanız bu vize tipinde başvuru yapmanız doğru olmayacaktır.
 • Vize türü için gerekli olan evrak listesini hazırlayıp, vize formunu (DS-160) uygun vize tipini seçerek, doğru bilgi beyanı vererek doldurmalısınız.
 • Amerika’da yaşayan yakın akrabalarınız varsa ve daha önce turistik seyahat geçmişi olmayan bir kişi iseniz davetiyeli Amerika vize başvurusu yapmanız daha avantajlı olabilir. İlk vizede turist vizesi almak yerine davetiyeli vize tiplerini inceleyebilirsiniz.
 • Amerika’ya turist olarak gidecekseniz ve davetiyeniz yoksa; düzenli gelir sahibi olan, ülkesinde aile bağları kuvvetli, seyahat masrafları için yeterli maddi birikime sahip bir başvurucu olmanız ve mümkünse geçmiş turistik seyahat geçmişi olan bir başvurucu olmanız tavsiye edilebilir. (Bkz. Amerika Turist Vizesi)
 • Ticari amaçlı bir seyahat gerçekleştirecekseniz ticari davetiyeye ek olarak varsa şirketiniz ve ABD’deki şirket arasında kesilen faturaları hazır bulundurmanızı öneririz. (Ticari vize hakkında detaylar için Bkz. Amerika Ticari Vize)
 • Vize mülakatına hazırlıklı katılmalısınız. Sorulara net yanıtlar vermeniz, kendinizi doğru ifade etmeniz ve başvuru dosyanızla çelişmeyen bilgi beyanları sunmanız iyi mülakat geçirmenizi sağlar ve vize onayı almanızı kolaylaştırabilir.
 • Seyahat sürenizi yani Amerika’da kalış sürenizi çok uzun belirtmeniz vize onayını zorlaştırabilir. Turistik, ziyaret, ticari gibi göçmen olmayan kısa süreli başvurularda uzun süreli kalış süresi sunarak başvuru yapmak ülkenizdeki bağlarla ilgili şüpheye neden olabilir.

Kimlerin Amerika Vize Alması Daha Zor?

Değerli ziyaretçilerimiz, Amerika vizesi almak bazı vatandaşlarımız için imkansız olmasa da daha zor olabilmektedir. İşte Amerika vizesi almak kimler için zor sizler için derledik:

 • Düzenli geliri olmayan, geliri olsa da bu geliri belgeleyemeyen kişilerin Amerika vizesi alması zor olabilir. Bilinenin aksine hesapta yüksek miktarlarda para göstermek vize almak için yeterli olmayabilir. Konsolosluklar sunulan hesaplardaki miktarların kaynağını da sorgulamaktadırlar.
 • İlk defa vize başvurusunda bulunan, güncel seyahat gerekçesi çok net olmayan kişiler vize almakta zorlanabilirler. İlk vizede ABD vize onayı almak zordur.
 • Daha önce Amerika vize reddi almış, ret aldıktan sonra yeni başvuru dönemine kadar koşullarında değişiklik olmamış kişilerin Amerika vizesi  alması zor olabilir.
 • Önceki ABD seyahatinde kalış süresi ihlali yapmış, vize tipini değiştirmiş kişilerin yeniden vize onayı almaları zor olabilir.
 • Amerika seyahati için yeterli finansal birikime sahip olmayan kişiler vize ret riski çok yüksektir ve Amerika vizesi almaları zordur.
 • Yaşadığı ülkede güçlü bağları olmayan kişiler vize alamayabilirler. Aile bağları, iş, eğitim gibi önemli gerekçeler kişinin ülkesine dönmesini sağlayan geçerli nedenleri olduğu için vize almayı kolaylaştırır.

Amerika vizesi almak zor mu? konulu yazımıza sık sorulan sorulara detaylıca yanıt veriyoruz…

Davetiye Alırsam Amerika Vizem Kesin Çıkar Mı?

Amerika’da bir aile yakını bulunanlar, Amerika’da eğitim alacak ya da iş toplantısına katılacak kişiler davet mektubu alarak vize başvurusunda bulunabilirler. Davet mektubu seyahatin gerekçesine dair kanıt sunmayı sağlar ve başvuru sahibinin dosyasını güçlendirir. Davetiye alınarak Amerika vize başvurusu yapılması vize onayını garanti etmez.

Vize başvurusunda başvuru sahibinin kişisel durumu incelenir ve karar bu doğrultuda verilir. Davetiyeli vize başvurusunda davet eden kişi sonradan Amerikan vatandaşı olmuş veya doğuştan Amerikan vatandaşı olsa da vize başvurularında Konsolosluk başvuru sahibinin durumunu değerlendirmeye alacaktır.

Davetiyenin kimden geldiği, yakınlık bağı ve seyahatin inandırıcılığı önemlidir. Başvuru sahibinin durumunun da uygun olması durumunda davetiye ile Amerika vizesi almak kolay olacaktır.

Dil Okuluna Kayıt Yaptırarak Amerika Vizesi Almak Kolay Olur mu?

Amerika ya da diğer ülkelerden kolay vize almak için dil okuluna kayıt yaptıran kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Okul kaydının olması, hatta okulun ve konaklamanın tüm ödemelerinin yapılmış olması vizenin onaylanması için yeterli değildir. Konsolosluklar eğitime gidecek kişinin durumunu, varsa finansal sponsorunun durumunu, eğitime neden ihtiyaç duyulduğunu, eğitim sonrası niyetleri inceler. Kişi öğrenci vizesi için gerekli şartları sağlamıyorsa okul kaydı olsa da, tüm okul ücretleri ödense de vize reddi alabilir.

Amerika Vizesini Kolay Almak İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Değerli ziyaretçilerimiz, Amerika vizesi almak zor mu? sorusu çoğu zaman kolay vize alabilmek için bankada ki paraya bakıyorlar mı sorunu da akla  getirmektedir. Doğrusunu söylemek gerekirse Amerika vizesi için bankada gösterilmesi gereken para miktarına dair Konsolosluk tarafından belirlenmiş net bir rakam yoktur.

Başvuru sahibinin ya da vize başvurusu için sponsor olarak belirlenen kişinin hesabında olması gereken para başvuru kategorisine ve ABD’de kalış süresine göre değişmektedir. Vize sürecinde önemli olan planlanan seyahat için oluşabilecek masrafları karşılamaya yetecek kadar finansal birikim sunulabilmesidir.

Amerika vizesini kolay almak için bankada çok para göstermek doğru olmayacaktır. Kişinin banka hesap hareketlerinde başvuru öncesi yapılacak büyük değişiklikler şüphe uyandırabilir. Bu nedenle vize almak için hesaba yüklü miktarlarda para eklemesi yapmak, borç almak, kredi çekmek, yeni hesap açmak gibi durumlar vize sürecini olumsuz etkileyebilir.

Vize başvurusu için sunulan para miktarının gelirle uyumlu, mümkünse uzun zamandır hesapta olan miktar olması tavsiye edilir.

Amerika Vizesini Kolay Almak İçin Sponsor Göstermek Fayda Sağlar mı?

Finansal durumu yeterli olmayan, düzenli bir resmi gelire sahip olmayan çalışmayan kişiler, ev hanımları ve öğrenciler sponsorlu Amerika vize başvurusu yapabilirler. Bu durumdaki kişilerin sponsorlarının kendileriyle aynı ülkede yaşayan yakınları olması tavsiye edilir. Sponsor olan kişinin eş, kardeş, ebeveyn gibi yakın aile üyeleri olması tavsiye edilir.

Amerika’da yaşayan kişinin sponsorluğu ile vize başvurusu ise kısa süreli vize tiplerine başvurularda çok tavsiye edilen bir durum değildir. Konsolosluk başvuru sahibinin yaşamakta olduğu ülkedeki finansal durumu ve bağlarını dikkate almaktadır.

Amerika’dan ya da Türkiye’den sponsorla başvuru doğru işlemler yapıldığında ve doğru evraklar sunulduğunda Amerika vizesi almayı kolaylaştırabilir fakat sponsorlu başvuru vize onayını garantilememektedir.

Kolay Amerika Vizesi Almak İçin Hangi Vize Türüne Başvuru Yapmalıyım?

‘’En kolay Amerika vizesi nasıl alınır? Kesin vize almak için hangi vize tipine başvuru yapmalıyım?’’ gibi çok sık karşılaşılan sorular için net yanıtlar verilmesi mümkün değildir. Başvuru öncesi kişinin mevcut durumu detaylı incelenmeli ve seyahat amacı doğrultusunda uygun vize tipleri incelenmelidir.

Örneğin; dil okuluna kayıt yaptırıp vize almaya çalışan herkesin kolay Amerika vizesi alabilmesi mümkün değildir. Dil okuluna neden gidildiği, eğitim sonrası planlar, geçmiş dil eğitim tecrübesi, kişinin mevcut durumu gibi pek çok farklı kriter vardır. Kişi Konsolosluğu neden dil eğitimi alacağına dair ikna edemiyorsa, gerçek bir eğitim alma niyeti yoksa okul kaydı yaptırarak vize başvuru yapmak doğru olmayabilir.

Vize tipi ile ilgili tavsiyemiz; gerçek seyahat amacınız doğrultunda, amaca uygun vize başvurusu yapmanız olacaktır. Amerika’da bir yakınınız varsa ve niyetiniz akraba ziyareti ise bu amacı belirterek başvuru yapmanız en doğru yöntem olacaktır.

Amerika vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için mevcut durumunuz, finansal durumunuz, seyahat amacınız, geçmiş seyahatleriniz, aile bağlarınız gibi sonucu etkileyecek önemli durumlar söz konusudur. Tüm bunlara ek olarak başvuru aşamalarının doğru yürütülmesi, doğru vize tipi seçimi, doğru zamanda başvuru da vize kararını etkilemektedir.

Amerika vizesi almak zor mu? konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz. Vize şartları, güncel durumunuza uygun vize tipi, başvuru aşamaları, ücretler ve merak ettiğiniz diğer tüm konular hakkında bilgi almak için ‘’İletişim’’ sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader