Amerika Vize Randevu

Değerli ziyaretçilerimiz; Amerika vize başvuru işlemlerinin önemli aşamalarından biri olan randevu aşamasına dair bilgiler vereceğimiz ‘’ Amerika Vize Randevu ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek olan T.C. pasaport sahibi başvuranların ABD vize randevusu almaları ve vize uzatma/yenileme başvurusu yapmamaları halinde randevuya katılımları zorunlu tutulmaktadır.

Amerika vize işlemleri için tüm başvuranların resmi randevu sistemine giriş yapmaları ve randevu günü almaları ya da vize randevu muafiyetine dair onay almaları gerekmektedir. Randevuya katılması zorunlu başvuru sahipleri mülakata katılacak, vize kararı mülakat sonrasında verilecektir.

Belirli dönemlerde Abd vize randevularında yoğunluk olabileceği için seyahat planınız öncesi en yakın Amerika vize randevu tarihlerini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca pandemi vb. olağan dışı durumlarda olduğu gibi, Amerika vize randevuları belirli dönemlerde kapatılabilir ya da randevular çok ileri tarihlere verilebilir.

Amerika vizesi alacak kişilerin tamamlaması zorunlu işlem adımları:

  • Amerika vize başvuru formunun (DS-160) doldurulması.
  • Amerika Birleşik Devletleri resmi vize randevu sistemi üzerinden hesap oluşturulması ve DS- 160 formu sonrası oluşturulan benzersiz başvuru numarasının girilmesi.
  • Amerika vize harç ücretinin ödenmesi ve Amerika vize randevusu alınması.

2024 yılı Abd vize randevu işlemlerine dair yazımızın devamında ayrıntılı bilgiler vererek sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

Randevu işlemlerine dair daha detaylı bilgi için ‘’ Bize Ulaşın ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika vize başvurusu için zorunlu aşamalardan biri olan Amerika vize randevu alma aşaması için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri resmi vize başvuru sistemine girilerek başvuru numarası oluşturulmalıdır.

Göçmen olmayan Amerika vize başvuru kategorileri için doldurulması gereken DS-160 formuna resmi siteden ulaşım için başvuru ülkesi seçimi ve şehir seçimi yapılmalıdır. Seçim sonrası ise yeni başvuru oluştur butonu tıklanmalıdır.

Bu işlem sonrası başvuru sahibi için başvuru numarası (Application ID) oluşturulmuş olacaktır. Randevu aşamasında bu başvuru numarası kullanılacaktır.

DS-160 formu uygun vize türü seçilerek doldurulduktan sonra uygun formatta fotoğraf yüklemesi yapılarak başvuru onaylanmalıdır.

Amerika vize randevu alımı için başvuru formunun onaylanmış olması gerekmemektedir. Oluşturulan başvuru numarası randevu alımı için yeterli olacaktır.

Başvuru numarasının alınması sonrası randevu için Abd Dışişleri Bakanlığı resmi randevu hizmeti sayfasına (Official U.S. Department of State Visa Appointment Service) girilmeli ve hesap oluşturulmalıdır.

Bu aşama sonrası ise sistem üzerinden vize türü, pasaport bilgileri, DS-160 numarası, randevu yeri, işlemler sonrası pasaportun gönderileceği PTT şube ismi girişleri yapılmalıdır ve randevu takvimi üzerinden uygun gün saat seçimi yapılarak Amerika vize randevusu oluşturulmalıdır.

ABD vize randevu sistemi üzerinden vize ödemesi de yapılacaktır. Ödeme yapmadan Amerika vize randevusu alınamayacaktır.

Belirli yaş grubundaki Amerika vize başvuru sahipleri veya daha önce alınmış Amerika vizesini yenileyecek kişilerin vize randevusuna katılması gerekmeyebilir. Randevu sistemine girilen bilgilerle birlikte vize randevusuna katılımın gerekli olup olmadığı belirlenecektir.

Acil Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Acil Amerika vize randevusu için standart vize randevu sistemine giriş yapılarak randevu takvimi üzerinden var olan en yakın randevu günü seçilmelidir.

Daha sonra hesaba tekrar giriş yapılarak ‘’Devam’’ butonu tıklanmalıdır ve ‘’Hızlandırma Talep Et’’ seçimi yapılmalıdır.

Seçim sonrası neden acil Abd vize randevusu almak istediğinize dair açıklama yapacağınız bölüm karşınıza çıkacaktır. Acil vize alma nedeninizi mümkün olduğunca detaylı açıklayarak aciliyet talebinizi gönderebilirsiniz.

Hızlı Amerika vize randevusu taleplerini Konsolosluk Bölümü değerlendirmektedir. Durumunuz aciliyet için uygun değilse acil vize randevu talebiniz kabul edilmeyebilir.

Aşağıdaki durumlara sahip kişilerin hızlandırılmış Abd vize randevu talebi dikkate alınacaktır:

  • Amerika’da yaşayan bir yakının ölmesi ya da ciddi hastalığının olması.
  • Acil tıbbi tedavi için Abd’ye gidilmesi. (Başvuru sahibi ya da çocuğunun gitmesinin gerekli olması halinde)
  • Eğitim başlangıç tarihi verilen randevu tarihinde daha erken olan öğrenciler ya da değişim programına katılacak kişilerin erken randevuya ihtiyaç duyması.
  • Beklenmedik, acil ve önemli bir iş toplantısına katılım gerekmesi.
  • Politik, kültürel, ekonomik, spor müsabakası vb. önemli olan ve aciliyet gerektiren bir durumun olması.

Amerika Vize Randevusu Hangi Şehirlerden Alınabilir?

Türkiye’den Amerika vize randevusu alacak vatandaşlarımız Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Başkonsolosluğu üzerinden vize randevusu alabilirler.

Amerika vize randevu onayları ikamet iline bağlı olarak verilmez. Başvuru sahibi kendisi için uygun olan her iki şehirden de vize randevusu alabilir.

Amerika vize randevu tarihleri ve saatleri seçilen randevu yerine göre değişebilir. Ankara ve İstanbul randevuları aynı tarihlere verilmeyebilir. Bu nedenle acil vize randevusu alması gereken kişilerin her iki randevu ilini de kontrol etmelerini tavsiye ederiz.

Amerika Vize Randevu İstanbul

İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Çanakkale, Edirne, Sakarya gibi İstanbul’a yakın illerde ikamet edenler Amerika vize randevularını İstanbul Konsolosluk Bölümünden alabilirler.

Ayrıca; Ankara, Eskişehir, İzmir, Gaziantep, Mersin, Adana, Van gibi diğer illerde yaşayan kişiler de dilerlerse İstanbul’dan Amerika vize randevusu alabilirler.

İstanbul Abd vize randevu alımı için İstanbul’da yaşanması ya da İstanbul Konsolosluk Bölümü’ne bağlı olunması gibi zorunluluklar yoktur. Kişi ulaşması kolay olan ya da randevu tarihi kendisi için uygun olan şehirden Amerika vize randevusu alabilir.

İstinye Mahallesi, Üç Şehitler Sokak No.2 İstinye 34460 – İstanbul / Türkiye

Amerika Vize Randevu Ankara

Eskişehir, Konya, Bolu, Antalya gibi Ankara’ya yakın illerde yaşayan kişiler Amerika vize randevularını Ankara’dan alabilirler.

Ayrıca; Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Bursa, Kırklareli, Gaziantep, Adana, Mersin gibi illerde yaşayan kişiler de dilerlerse Ankara’dan Amerika vize randevusu alabilirler.

Ankara Abd vize randevu alımı için Ankara’da yaşanması ya da Ankara Konsolosluk Bölümü’ne bağlı olunması gibi zorunluluklar yoktur. Kişi ulaşması kolay olan ya da randevu tarihi kendisi için uygun olan şehirden Amerika vize randevusu alabilir.

1480 sok. No.1 Çukurambar mah. Çankaya 06530- Ankara – Türkiye

Amerika Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Verilir?

Amerika vize randevuları  genellikle 2-6 sonrasına verilir. Randevu tarihleri Ankara ve İstanbul’da farklı olabilir.

Amerika vize randevu bekleme süresi Konsolosluk bölümleri yoğunluk dönemlerine ve resmi tatil dönemlerine göre değişiklik gösterebilir. Pandemi, diplomatik sorunlar gibi durumlarda çok daha ileri tarihlere randevu verilebilir ya da randevular belirli/belirsiz süreli kapatılabilir.

Örneğin; Covid-19 döneminde Amerika vize randevu sistemi açıktır fakat başvuru sahipleri yaklaşık 1 yıl sonrasına randevu alabilmektedirler.

Amerika Vize Randevu Tarihi Değiştirme

Onaylanmış Amerika vize randevu tarihi değiştirilebilir. Başvuru sahibi dilerse başvuru sistemine giriş yaparak vize randevu saatinde ve gününde değişiklik yapabilir.

Amerika vize randevusunu başka bir tarihe almak için sisteme giriş yapılarak ‘’devam’’ butonu tıklanmalı, daha sonra ise ‘’randevuyu yeniden zamanla’’ seçimi yapılmalıdır. Açılan randevu takviminden uygun gün ve saat seçimi yapılabilir.

Amerika vize randevu değiştirme işlemi 3 defa yapılabilir.

Amerika vize randevusu nasıl erkene alınır?” yazımızı okuyarak randevuyu öne çekme konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Amerika Vize Randevu İptal Etme

Oluşturulmuş ve onaylanmış Amerika vize randevusu iptal edilebilir. İptal işlemi için randevu sistemine giriş yapılarak ‘’randevumu iptal et’’ butonu tıklanmalı ve talimatlar takip edilmelidir.

Amerika vize randevu iptali ve başvurudan vazgeçilmesi durumunda ödenen Amerika vize ücreti (MRV) iade edilmemektedir.

Amerika Vize Randevusu Kaçırılırsa Ne Yapılmalı?

Amerika vize randevu günü randevuya katılım sağlanamazsa vize randevusu yeniden farklı bir tarih için alınabilir.

Mülakat kaçırıldıysa, randevu saati üzerinden 24 saat geçmesi sonrası sisteme girilerek randevu yeniden zamanlanabilir. Yeniden Abd vize randevusu talep etme işlemi için mutlaka 24 saat geçmiş olmalıdır.

Yeniden randevu zamanlama için; sisteme giriş yapılmalı, devam butonu ve randevumu kaçırdım bağlantısı tıklanmalıdır.

Amerika Vize Randevusuna Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

Amerika vize randevusuna sadece başvuru sahibi kabul edilmektedir. Reşit olmayan başvuru sahiplerine ise ebeveynlerinin eşlik etmesine izin verilmektedir.

Randevu esnasında yardıma ihtiyacı olan engelli ve hasta başvuru sahipleri yanlarında bakıcı/yardımcı bulundurabilirler. Bu kişilerin izin için Konsoloslukla iletişime geçmeleri gerekecektir. Tercümanlar ise Amerika vize randevusuna kabul edilmemektedir.

Amerika vize randevusunda; çantalar, teknolojik aletler, yanıcı kesici aletler, şişelenmiş sıvılar kabul edilmemektedir.

Amerika Vize Randevu Mülakat Uygulaması

Amerika vizesi alacak olan ve randevuya katılması zorunlu olan kişiler Konsolosluk Bölümü tarafından vize mülakatına alınmaktadırlar. Mülakat esnasında Konsolosluk görevlisi başvuru sahibine seyahate ilişkin ve kişinin güncel durumuna (çalışma, eğitim, aile bağları vb.) ilişkin sorular sorabilir.

Vize randevusu esnasında Konsolosluk görevlisi başvuranın bilgilerini (DS-160 gibi) görebildiği için bazı başvuru sahiplerine hiçbir soru sorulmadan da vize onayı veya reddi verilebilmektedir.

Vize randevu günü mülakat süresi hakkında net bir süre bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Dosyanın kontrolü ya da sorulacak sorular başvuru sahibinin durumuna göre değişmektedir.

Amerika vize mülakatı her zaman İngilizce yapılmaz. Konsolosluk görevlisi başvuru sahibi İngilizce biliyorsa İngilizce mülakat yapabilir.

Ankara Abd Büyükelçiliği; Farsça, Arapça, Türkçe e İngilizce vize mülakatı yapmaktadır. İstanbul Abd Başkonsolosluğu ise; İngilizce ve Türkçe Amerika vize mülakatı yapmaktadır.

Vize Şirketleri Hızlı Amerika Vize Randevusu Alabilir Mi?

Amerika vize randevu işlemleri için hiç bir şirkete veya şahsa ayrıcalık tanınmamaktadır. Tüm başvuru sahipleri ve vize acentaları Abd vize işlemleri ve randevu alımı için aynı sistemi kullanır.

Hızlı vize randevusu alımı için çalıştığınız vize şirketi randevu sistemi üzerinden acil vize randevu talebi oluşturabilir. Randevu tarihinin öne alınması kararı Konsolosluk tarafından verilecektir, süreçte vize şirketlerinin etkisi olmayacaktır. Erken randevu alımı gibi vize onayının garantilenmesi gibi bir durum da vize acenteleri tarafından sağlanamayacaktır.

Amerika Vize Başvuruları (Randevuları) Ne Zaman Başlayacak?

Covid-19 salgını nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri Hükumeti vize işlemlerine kısıtlamalar getirmiştir. Bu nedenle pandemi sürecinde rutin Konsolosluk işlemleri uygulanmamış, pek çok vize türüne başvurular kapatılmamıştır.

Pandemi döneminde randevu gerektiren Göçmen Olmayan Amerika vize başvuruları kabul edilmemektedir. Daha önce Abd vizesi olan ve uzatma işlemi yapan ya da randevuya katılımı gerekmeyen kişiler için Amerika vize yenileme başvuruları kabul edilmeye devam etmiştir.

Vize randevu sistemi turistik, aile ziyareti, iş seyahati, eğitim gibi en çok başvuru yapılan vize türleri için açıktır fakat yakın tarihte Amerika Konsolosluğu randevulu işlem kabul etmemektedir. Bu nedenle randevular 2022 yılına verilmektedir.

Ziyaretçi değişim programı kapsamındaki bazı kategoriler (J, H-1B, H-2B) ve L vize başvuruları işleme alınabilmektedir.

Ayrıca öğrenci vizeleri için erken tarihe randevu talebi de denenebilir fakat aciliyet talebine dair olumsuz sonuç alınma ihtimali ne yazık ki yüksektir.

Covid-19 döneminde kısıtlanan ya da belirli şartlara bağlanan Amerika vize başvurularının tekrar normale dönüş tarihi ile ilgili yapılan resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Bu nedenle çok sık sorulan ‘’ Amerika vize randevuları ne zaman açılacak? ’’ sorusunu şimdilik yanıtlayamıyoruz.

Değerli ziyaretçilerimiz, Amerika vize randevu alma ve değiştirme hizmetleri yazımızın sonuna geldik. Vize başvuru hizmetleri için ” Amerika Vize Danışmanlık ” yazımızı okumanızı öneririz.

Amerika vize randevu tarihim geldi; fakat pasaport sürem bitti. Ne Yapmalıyım?

Uzun süre Amerika vize randevusu bekledikten sonra randevu tarihinize yakın pasaport süreniz bittiyse randevu erteleme yapabilirsiniz. randevunuzu ileri tarihe alıp yeni pasaport çıkarıp randevunuza katılabilirsiniz. Pasaportunuzun süresi henüz bitmemiş fakat 3 aydan az süresi kalmışsa randevuya katılabilirsiniz. Bu durumda Konsolosluk pasaportunuzu yenilemenizi talep etmeyebilir fakat Amerika vizesi uzun süreli verildiği için 10 yıllık pasaport alıp randevuya katılmanızı tavsiye ederiz.

Randevu bekleme sürecinizde pasaportunuz kaybolursa, çalınırsa yada süresi biterse; Amerika vize randevu sisteminize giriş yaparak pasaport bilgilerinizde değişiklik yapabilir, vizenizi yeni pasaportunuzla alabilirsiniz.

Amerika Vize Randevularında Son Durum 2024

Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim, ziyaret, turistik vb. amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler yaklaşık 2 yıldır devam eden randevu sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Daha önce vizesi olan ve Amerika vize yenileme şartlarını sağlayan kişiler bu süreçte beklemeden vize onayı alabilmeye devam etmektedirler; fakat ilk defa Amerika vizesine başvuru yapan ya da vizesi olan fakat yenileme/uzatma için şartları sağlamayan kişiler yakın tarihli 2024 Amerika vize randevusu alamamaktadırlar.

İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Ankara ABD Büyükelçiliği Türkiye’deki rutin vize başvuru hizmetini kısıtlı olarak devam ettirdiğini açıklamış, randevuların ileri tarihli olarak verileceğini duyurmuştur. Bu süreçte Amerika’ya acil seyahat etmesi gereken kişilere ve öğrenci olarak Amerika’ya gidecek kişilere öncelik tanınan dönemler olmuştur. Ayrıca 2024 ABD J1 staj vizeleri randevuları ve F1 öğrenci vizeleri randevuları belirli dönemlerde açılmıştır.

Tedavi için ya da önemli toplantılar için Amerika’ya gitmesi gereken ve öncelikli Amerika vize randevusu talep eden; Amerika seyahat gerekçesi geçerli bulunan kişilerin de acil Amerika vize randevu talepleri kabul edilmiştir.

Amerika vize randevuları 2024 yılına verilmeye devam etmektedir. Randevu alan ve sistem üzerinden randevu takibi yapan ya da Amerika vize danışmanı aracılığı ile randevu takibi yapan kişiler zaman zaman açılan randevuları alarak yakın tarihte mülakata katılma şansı yakalayabilirler; fakat az sayıda randevu açıldığını, yakın tarihli, randevu bulmanın zor olduğunu belirtmek isteriz.

ABD vize bilgi servisi sistem üzerinden ileri tarihli de olsa randevu almış ve beleyen kişilere Aralık ayı ortasında bir bilgilendirme e-postası iletmiştir. Bu e-posta ile; Türkiye’deki göçmen olmayan ve göçmen vizelerinin rutin hizmetlerinin yeniden başladığını duyurmuştur. Randevu alış ve uzun zamandır bekleyen bazı kişilerin ise Amerika vize randevuları öne alınmıştır.

ABD vize bilgi servisinin ilettiği bu e-postada ayrıca; başlangıçta İstanbul Amerika Konsolosluğu’nun göçmen olmayan vize kategorileri için, Ankara Amerika Büyükelçiliği’nin ise göçmen vizeler için çalışacağını duyurmuştur. Göçmen olmayan vize türleri için Ankara’dan Amerika vize randevusu alan ve bekleyen kişilerin ise Amerika vize randevuları iptal edilmiş, İstanbul’dan Amerika vize randevusu almaları istenmiştir.

Göçmen olmayan Amerika vize randevusunu önceden almış ve bekleyen kişilerin randevuları öne alınacak, randevusu öne alınan kişilere Amerika Konsolosluğu tarafından bilgi verilecektir. Yeni randevu planlamalarına dair bilgilendirme başvuru sahiplerine otomatik bir e-posta ile bildirilecektir. Bu nedenle sistemde randevusu bulunan kişilerin e-postalarını ve gereksiz kutularını sık sık kontrol etmelerini tavsiye ederiz.

2024 Amerika vize randevuları güncel durumu hakkında yapılan bu açıklama ile bilgi verilse de; aynı bilgilendirme e-mailinde vize randevularının hala sınırlı olduğu, göçmen olmayan vize randevularının sadece İstanbul’dan verileceği de belirtilmiştir. Acil seyahat ihtiyacı olanlar için ise acil vize talep uygulaması hala devam etmektedir.

Amerika vize randevularının 2024 yılı başı itibari ile arttırılacağı ve daha yakın tarihli randevu alımının mümkün olacağı düşünülmektedir. Aşama aşama ise Türkiye’deki vize hizmetlerinin yeniden hızlanacağını düşünmekteyiz fakat Amerika vize randevu tarih ve süreçlerine dair tüm kararlar Amerika Konsolosluğu karar ve yoğunluk durumuna göre verileceği için bu konuda net bilgi verebilmemiz mümkün değildir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader