Amerika Vize Randevusu Nasıl Erkene Alınır?

‘’ Amerika vize randevusu nasıl erkene alınır ?’’ sorusu son dönemde Amerika vize işlemleri ile ilgilenen kişiler için gündemde. Yakın tarihli Amerika vize randevusunun olmaması nedeniyle özellikle; ticari amaçla, eğitim amacıyla, fuar katılımı amacıyla ABD’ye seyahat etmesi gereken kişiler randevu önceliği için yollar aramakta.

Amerika vize randevusu nasıl erkene alınır yazımızda alınmış olan vize randevusunu öne çekmek isteyen ya da randevu almayı planlayan fakat erken tarihli randevuya ihtiyacı olan kişileri bilgilendirmeye çalışacağız.

2024 yılı Amerika vize randevu sisteminde B1/B2 vizeleri için randevular 2024 yılı ortasına verilmekte. Randevular İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’ndan ve Amerika Büyükelçiliği Ankara’dan talep edilebiliyor.

B1/B2 vize kategorisi dışında bazı özel kategoriler için randevular daha erken tarihlere verilebiliyor. Örneğin; J1 vizesi, F1 vizesi, C1/D vizesi gibi kategorilerde randevu takvimi daha uygun olabilir fakat yine de yoğunluktan dolayı bu vize türleri için başvuru yapan kişiler de istedikleri tarihe yetişemedikleri için öncelikli randevu almaya çalışmakta.

Randevular ileri tarihli verilse de Amerika’ya seyahat etmesi gereken kişilerin uygun olan ilk randevuyu alması tavsiye ediliyor.

Randevu alındıktan sonra;

 1. Konsolosluk randevuyu öne çekebilir,
 2. Sistemde uygun randevu açılırsa başvuru sahibi randevuyu öne çekebilir,
 3. Sistemden bir defa olmak üzere verilen öncelik talebi gönderme işlemi yapılabilir.

Amerika vize randevu işlemlerine dair ayrıntılı bilgi edinmek için ‘’Amerika Vize Randevu Alma & Değiştirme’’ yazımızı okumanızı öneririz.

ABD Vize Başvurusu Açık Mı?

Amerika vize randevuları tüm kategoriler için açıktır. İstanbul Başkonsolosluğu vize görüşme randevuları ileri tarihli de olsa verilmeye devam edilmektedir.

Göçmen olmayan Amerika vize kategori randevuları güncel durumda sadece İstanbul Konsolosluğu’nda mevcuttur.

Pandemi döneminde başvurular kapatılmış, randevuların yeniden açılarak rutin hizmetlere dönülmesi sonrası pandemi öncesi başvurulara öncelik tanınmıştır. Bu süreçte aynı zamanda yeni vize talepleri de gelmeye devam ettiği için yoğunluk olmuş, randevular ileri tarihlere verilmeye başlanmıştır.

ABD vize başvuruları açıktır; fakat Amerika Konsolosluğu vize ücretini ödeyen kişilerin mülakat randevusu için aylarca beklemeleri gerekebileceğini hatırlatmak isteriz.

Amerikan Konsolosluğu Kaç Gün Sonraya Randevu Veriyor?

Amerika Konsolosluğu B1/B2 vize kategorisi için 2024 yılına randevu vermektedir. Randevu ayında değişiklik olmakta, bazen birkaç ay erken tarihli randevu bulunabilmektedir.

Ayrıca çok az da olsa zaman zaman erken tarihli tek bir randevu yakalamak ve randevuyu öne çekmek de mümkün olmakta. Sık sık randevu takvimi takip edilerek, randevumu yeniden düzenle seçeneği ile güncel randevu kontrolü yapılabilir.

Amerika Vize Randevusunu Erkene Çekme

Amerika vize randevusunu erkene çekme özel bir seyahat gerekçesi, önemli acil bir durum yoksa güncel durumda zordur.

Standart vize kategorileri için randevu alan ve bu randevuyu öne çekmek isteyen kişiler geçerli ve acil bir seyahat gerekçesine sahip olmalıdırlar. Geçerli gerekçesi olan kişilerin randevuları öne çekilebilir.

Amerika’ya tedavi için gidecek, eğitim için gidecek, staj için gidecek, önemli bir iş toplantısı ve fuar için gidecek kişilerin acil randevu talepleri Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilebilir ve randevu öne çekilebilir.

Özel seyahat gerekçesi olan kişiler Amerika vize randevusunu erken tarihe almak için;

 • Mümkün olan en yakın tarih için vize randevusu almalı.
 • Randevu sisteminden ‘’Acil Vize Randevu Talep Et’’ butonunu tıklamalı.
 • Acil vize randevu talep formunu doldurmalı ve göndermelidirler.

Acil Amerika vize randevu talebinin 1 defa gönderilebileceğini, talebin onaylanması için kayda değer bir seyahat gerekçesinin olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Amerika vize randevusunu erkene almak için uygulanan ücretli bir uygulama yoktur. VIP randevu, ek ücret ödeyerek randevuyu öne çekme Amerika vizesi için mümkün değildir.

Acil Amerika Vize Randevusu Kimlere Verilir?

‘’Acil vize randevusu nedir?’’ sorusunu yanıtlamak için Amerika Konsolosluğu’nun kimlerin öncelikli vize talebini onaylayabileceğine dair bilgi vermek isteriz.

Talepleri Konsolosluk Bölümü değerlendirecek, uygun görmesi halinde randevuyu öne çekecektir.

Hızlandırılmış ABD vize randevusu verilme koşulları:

 • ABD’de yaşayan bir aile yakının ölümü, ağır bir kaza geçirmesi, ciddi bir rahatsızlığının olması.
 • Amerika’da acil bir tıbbi tedaviye katılımın gerekmesi.
 • I-20 ya da DS-2019 formunda yazan eğitim başlangıç tarihinin uygun olan en yakın randevu tarihinden erken olması.
 • Öngörülmedik acil iş toplantısının olması.
 • Kültürel, siyasi, gazetecilikle ilgili, iktisadi bir öneme sahip ya da sportif faaliyetlerle ilgili öngörülmedik gerekçelerin olması.

Yukarıda belirtilen önemli seyahat gerekçelerine sahip kişiler acil randevu talebinde bulunabilirler. Talep için seyahat gerekçesi detaylı anlatılmalı, önemli gerekçe ve tarihler verilmelidir. Konsolosluk bölümü talebi değerlendirerek genellikle 1-3 gün içinde olumlu-olumsuz dönüş yapmaktadır.

Acil Amerika vizesi almak için hızlı Amerika vizesi işlemleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı da okumanızı öneririz.

Davetiyesi Olanlara ABD Vize Randevusu Erken Verilir Mi?

Amerika’dan davetiyesi olan kişiler erken tarihli randevu alabilirler fakat önemli olan davetiye içeriğidir.

Aile, arkadaş, akraba ziyareti amaçlı gidecek olan ve Amerika’daki yakınından ziyaret davetiyesi alan kişiler öncelikli randevu alamayabilirler. Öncelikli randevu için bu ziyaretin önemli ve acil bir gerekçesinin olması beklenir. Amerikan vatandaşı yakının ziyaret amaçlı davet etmesi randevuda öncelik verilmesi için her zaman yeterli olmayabilir.

Abd’den eğitim davetiyesi olan, önemli gerekçesi olan iş toplantısı davetiyesi olan kişilere ise öncelik verilebilir. Yine karar Konsolosluk Bölümü tarafından değerlendirme sonrası verilir. Ticari ve eğitim amaçlı başvurularda da her zaman acil vize randevusu talebi olumlu sonuçlanmayabilir.

Dil Okuluna Kayıt Yaptıranlar Erken Tarihe Randevu Alabilir Mi?

Eğitim amaçlı gerçekleştirilen seyahatlerde randevu önceliği olumlu sonuçlanabilir; fakat kısa süreli dil okulları için yapılan acil randevu talepleri her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Acil öğrenci vizesi talepleri daha çok uzun dönem eğitim vizeleri için geçerlidir diyebiliriz. Yine de I-20 belgesi gelmiş olan, bu belgedeki eğitim başlangıç tarihi alınan randevu tarihinden erken olan kişiler Abd öğrenci vizesi acil randevu talebinde bulunabilirler.

Başka Ülkeden Erken Tarihe ABD Vize Randevusu Alma

Amerika Birleşik Devletleri vizesi için Türkiye’deki İstanbul Başkonsolosluğu yoğun bir şekilde çalışmakta, vize başvuru taleplerini karşılamaya çalışmaktadır. Talep yoğunluğundan dolayı verilen vize randevuları ileri tarihli olduğu için pek çok kişi farklı bir ülkeden Amerika vizesine başvuru yapma yöntemini araştırmaktadır.

Amerika vizesine başvuruların öncelikle vatandaşı olunan, yaşanılan, oturum hakkı bulunan ülkeden yapılması tavsiye edilir.

Amerika vizesine Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Yunanistan gibi yakın ülkelerden başvuru yaparak erken tarihe randevu almak isteyen kişiler öncelikle bu ülke Konsoloslukları ile iletişime geçmeli, süreci ve başvuru kabulünü araştırmalıdırlar. E-mail yoluyla ya da telefonla ön görüşme sonrası randevu işlemlerine başlanmasını, varsa bu ülkelerdeki özel başvuru şartlarının araştırılmasını tavsiye ederiz.

Amerika Vize Randevu Sorgulama

Amerika vize randevusu alındıktan sonra randevu sistemine giriş yapılarak uygun randevular sorgulanabilir, boşluk olması halinde randevu tarihi değiştirilebilir.

En yakın randevu tarihi alınan randevu tarihinden daha erken bir tarih değilse sistemden çıkış yapılması yeterli olacaktır. Alınan randevu tarihinden daha erken bir tarihe uygun randevu bulunduysa bu randevu günü seçilebilir ve onaylanabilir.

‘’ Amerika Vize Randevusu Nasıl Erkene Alınır ’’ konulu yazımızı sonlandırıyoruz. Randevu almak için ve Amerika vize işlemlerinizi başlatmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader