Amerika Vize Mülakat Soruları

Amerika Birleşik Devletleri vizesine başvuru yapan kişilerin vize görüşmesine katılmaları ve Amerika vize mülakat sorularını yanıtlamaları gerekecektir. Vize almak için randevuya katılması gereken, randevu muafiyeti bulunmayan tüm kişiler mülakata alınacak, vize kararı mülakat günü verilecektir.

Abd vize mülakatı başvurunun en önemli aşamalarından biridir ve vize kararına etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle mülakata hazırlıklı katılmak, sorulara net ve doğru yanıtlar vermek vize kararının olumlu olması için çok önemlidir.

Vize mülakatı Konsolosluk Bölümü yetkili vize memurları tarafından yapılır. Mülakat soruları standart değildir, görevli vize memuru her başvuru dosyası için değerlendirme yapar ve kişinin durumuna uygun sorular sorar. Bazı başvuru sahiplerine vize mülakatında soru sorulmayabilir. Başvuru dosyası ve seyahat amacı net olan, daha önce vizeleri olan kişilerin vize görüşmeleri hiç soru sorulmadan da tamamlanabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri vize mülakatı hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz yazımız; çalışma durumları, seyahat amaçları, vize evrakları gibi vize mülakat soruları için belirleyici olan durumlarını bildiğimiz müşterilerimizin vize mülakat tecrübelerini içerecektir. Her başvuru sahibinin durumunun farklı olduğunu, vize memurlarının kişinin durumuna özel pek çok farklı soru sorabileceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Amerika vize başvurunuzu aracılığımızla tamamlamak, başvuru sürecinizde danışmanlık hizmeti almak isterseniz iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerika Vize Mülakat Tarihi Nasıl Alınır?

Amerika vize başvurusu online vize formu olan DS-160 formu doldurulur. Bu form eksiksiz tamamlandıktan sonra elektronik olarak imzalanır ve onaylanır. Onay sonrası kişinin DS-160 yani başvuru onay numarası oluşmuş olacaktır. Bu numara ile kişi Amerika Konsolosluğu vize randevu sayfasına giriş yaparak vize ücretini ödemeli ve randevu almalıdır.

ABD online işlemler tamamlandıktan sonra alınan randevu parmak izi beyan ve mülakat randevusudur. Randevuya kişi pasaport aslıyla katılacak, parmak izi verecek ve vize görüşmesine alınacaktır.

Amerika Vize Görüşmesi

Amerika vize görüşmesi yani vize mülakatı randevunun alındığı Konsolosluk bölümü konumunda gerçekleşir. Amerika vize mülakatları İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Ankara Amerika Büyükelçiliği vize bölümünde yapılmaktadır.

Vize randevuları genellikle sabah saatleri için organize edilir. Konsolosluk erken saatlerde vize mülakatlarını tamamlar.

Göçmen olmayan Amerika vize başvuru kategorileri için mülakatlar genellikle İngilizce ya da Türkçe olarak yapılmaktadır. Kişinin durumuna göre süreler değişse de genellikle görüşme sırası gelen kişinin işlemleri ortalama 10 dk. gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Vize görüşmesi için randevu saatinden 15 dk. önce ilgili Konsolosluk bölümünde hazır olunması tavsiye edilir. Yoğun gün ve saatlerde sıra beklenmesi gerekebilir ve görüşmeye girme süresi uzayabilir. Bu nedenle randevuya geç kalınmaması ve randevu günü işlemlerin uzayabileceği düşünülerek geniş zaman ayırılması tavsiye edilir.

Amerika vize görüşmesine başvuru sahibinin şahsen katılması zorunludur. Kişi 14 yaş altı değilse, vize randevusundan muaf değilse randevu günü mülakata şahsen katılmak durumundadır. Yerine başkasını görevlendirmesi ya da vize acentesini başvuru için yetkilendirme mümkün değildir.

Amerika vize mülakatında başvuru sahibinin durumuna uygun sorular sorulmaktadır. Vize memuru dosya durumuna göre başvurucuya sorular sorar ve görüşme daha çok soru-cevap şeklinde ilerler.

Amerika vize kararı mülakat esnasında başvuru sahibine bildirilir. Görüşme tamamlandıktan sonra vize memuru vizeniz onaylanmıştır ya da reddedilmiştir şeklinde başvuru sahibini bilgilendirir. Başvurunun onaylanması durumunda pasaport vize memuruna teslim edilir. Vize reddi durumunda pasaport başvuru sahibine iade edilecektir.

Amerika Vize Mülakatında Hangi Sorular Sorulur?

Amerika vize mülakat soruları seyahat nedeni ve başvuru yapan kişinin sahip olduğu şartlara göre değişebilir. Ayrıca görüşmeyi yapan vize görevlisine göre de sorularda değişiklikler olabilir.

Tecrübelerimize dayanarak sizlerle en sık sorulan Amerika vize mülakat sorularınız paylaşmak isteriz.

 1. Amerika’ya ne amaçla seyahat ediyorsunuz?
 2. Daha önce Amerika’ya gittiniz mi?
 3. Amerika’da bir tanıdığınız, akrabanız var mı?
 4. Amerika’da kadar kalacaksınız?
 5. Türkiye’de ne iş yapıyorsunuz?
 6. Kaç yıldır çalışıyorsunuz?
 7. Maaşınız ne kadar?
 8. İşveren başvuru sahipleri için; kaç çalışanınız/personeliniz var?
 9. Daha önce hangi ülkelere seyahat ettiniz?
 10. Amerika’da nerede kalacaksınız?
 11. Davet eden kişinin Abd’deki durumu nedir? Green Card sahibi mi? Amerikan vatandaşı mı? Geçici vize ile mi kalıyor?
 12. Amerika’daki kişi ile yakınlık dereceniz nedir?

Vize mülakatında bazı başvurucu grupları için özel sorular sorulabilir. Örneğin işverenler/şirket sahipleri mülakatta; kaç çalışana sahipsiniz, siz Amerika’dayken işlerinizi kim takip edecek, yıllık geliriniz ne kadar gibi spesifik sorularla karşılaşabilirler.

Devlet memurları Amerika vize mülakatı soruları ise; kaç yıldır aynı kurumda çalışıyorsunuz, maaşınız ne kadar gibi sorular olabilmektedir.

Özel sektör çalışanları Amerika vize mülakat soruları da daha çok çalışma süresi, çalışma geçmişi ve maaş bilgisiyle ilgi olmaktadır.

Amerika vize mülakatı emekliler için diğer başvurucu gruplarına göre daha kolaydır diyebiliriz.

Seyahat amacı Amerika vize mülakat sorularını önemli ölçüde şekillendirmektedir. Aile ziyareti, arkadaş ziyareti gibi amaçlarla Amerika’ya giden kişilere daha çok davet eden kişi ile yakınlık derecesi ve kişinin ABD’deki statüsü sorulur. Bazen davet eden kişi ile gerçekten yakın ilişki var mı yok mu kontrol etmek amacıyla ABD’deki kişinin yaşı, çalıştığı iş yeri gibi sorularla da karşılaşılabilmektedir.

Ticari amaçlı seyahatlerde daha çok; neden gidiyorsunuz, bu toplantının/fuar katılımının amacı nedir, çalıştığınız işyerindeki göreviniz nedir, Amerika’da para kazanacak mısınız gibi sorular sorulabilmektedir.

Ayrıca özellikle çalışan bir kişi ticari amaçlı seyahat gerçekleştiriyorsa, daha önce şirketinizi temsil etmek üzere farklı ülkelere seyahat ettiniz mi, şirketinizi temsilen başka fuarlara gittiniz mi sorusu da sorulabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim amacıyla giden kişilere ise; neden Amerika’da eğitim almak istiyorsunuz, neden bu okulu seçtiniz, eğitim sonrası planınız nedir gibi sorular sorulmaktadır.

Amerika Turist Vizesi Mülakat Soruları

 1. Amerika’nın hangi şehrine gideceksiniz?
 2. Amerika’da ne kadar kalmayı planlıyorsunuz?
 3. Daha önce turist olarak hangi ülkelere gittiniz?
 4. İngilizce biliyor musunuz?
 5. Amerika’da nereleri ziyaret etmek istiyorsunuz?
 6. Nerede kalacaksınız?
 7. Türkiye’de ne iş yapıyorsunuz, geliriniz ne kadar?

Amerika Vize Mülakatı İngilizce mi Yapılıyor?

ABD vize mülakatı vize memurunun tercihine göre Türkçe ya da İngilizce yapılmaktadır. Bilinenin aksine mülakat her zaman İngilizce yapılmaz. Başvuru sahibi İngilizce bilmiyorsa yetkili memur Türkçe devam etmektedir.

İstanbul Amerika Konsolosluğu’nda mülakata katılacak kişiler İngilizce ve Türkçe mülakat gerçekleştirebilirler. Ankara Amerika Büyükelçiliği’nde İngilizce mülakat, Türkçe mülakat ve Farsça mülakat imkanı vardır. Bu dillerden hiçbirini bilmeyen kişiler mülakata tercümanla katılım sağlamalıdırlar.
Amerika vizesi almak için İngilizce bilmek şart değildir ve mülakat her zaman İngilizce yapılmaz.

Vize Mülakatı Ne Kadar Sürüyor?

Amerika vize mülakatı genellikle 10 dk. kadar, bazen daha kısa sürmektedir. Bazı durumlarda Konsolosluk görevlisi hiçbir soru sormadan vize onayı ya da reddi verebilir. Bu durumda görüşme süresi çok kısa olmaktadır.

Amerika Vizemi Mülakata Katılmadan Alabilir Miyim?

Daha önce Amerika vizesi aldıysanız ve bu vize hala devam ediyorsa ya da bitiş tarihi üzerinden 4 yıldan fazla zaman geçmediyse mülakata gitmeden vize alma şansınız olabilir. Mülakatsız Amerika vize başvurusu için bu temel şartlara ek bazı şartlar vardır.

Ayrıntılar için ‘’Amerika Vize Yenileme İşlemi’’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuklar İçin Amerika Vize Mülakatı Var Mı?

14 yaş altı başvuru sahiplerinin mülakata katılması zorunlu değildir. Anne ya da babadan birinin randevuya çocuğu adına katılması yeterlidir. 14 yaş altı kişilerden parmak izi alınmaz ve mülakata katılımları zorunlu tutulmaz.

Amerika vize görüşmesi hakkında sık sorulan sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Vize mülakatına tek başıma mı katılacağım?

Amerika vize mülakatına özel bir söz konusu değilse başvuru sahibi tek başına katılacaktır. Bir sağlık problemi bulunan kişiler, tercümana ihtiyacı olan kişiler özel durumlarını belirterek eşlikçi ile mülakata katılabilirler. 14 yaş altı çocuklar görüşmeye getiriliyorsa anne ya da baba ile mülakata katılmalıdırlar.

Birlikte seyahat eden ve aynı anda randevusu bulunan kişiler aynı görevli tarafından mülakata alınabilir. Bu aşamada kararı vize memuru vermektedir.

Grup başvurularında herkes tek tek mi mülakata alınıyor?

Grup başvurularında grubu temsilen 1 kişi mülakata alınabilir. Tüm başvuru sahipleri ayrı ayrı mülakata alınmayabilir. Bu durum seyahat amacına ve kişilerin durumlarına göre değişebilir ve her başvuru sahibi ayrı ayrı görüşmeye de alınabilir.

Amerika vize görüşmesine giderken nasıl giyinmeliyim?

Amerika vize mülakatına giderken özenli, temiz, mümkünse tek renk kıyafetler tercih etmenizi öneririz. Bakımlı ve özenli olmaya dikkat ediniz. Aşırı şık görünerek abartıya kaçmamalısınız. Örneğin ticari amaçlı vize başvurusu yapıyorsanız bir iş insanı izlenimi uyandırmanızı önemli olacaktır.

Konsolosluğa telefon ve diğer özel eşyaları alıyorlar mı?

Telefon, kayıt cihazları, kulaklık gibi teknolojik aletler, keçici yanıcı aletler, çantalar Konsolosluğa girişte kabul edilmemektedir.

Yaşlılar Amerika Vize Mülakatına Çağırılıyor Mu?

80 yaş üstü başvuru sahiplerinin mülakata katılmaları gerekmemektedir. Bu kişiler posta yoluyla mülakata katılmadan Amerika vizesi alabilmektedirler.

Daha önce Amerika vizesi olanlar mülakata katılmadan vize alabilir mi?

Daha önce ABD vizesi almış olanlar belirli şartları sağlıyorlarsa mülakata gitmeden Amerika vizesi alabilirler. Mülakatsız vize için eski ABD vizesinin olduğu pasaport kaybolmuş olmamalı, vize bitiş süresi üzerinden 4 yıl geçmemiş olmalı, kişinin isim soy isim değişikliğinin olmaması gerekir.

Amerika vize mülakatında sonuç hemen söyleniyor mu?

Amerika vize başvuru sonucu / kararı randevu günü Konsolosluk başvuru sahibine bildirilir. Görüşme sonlandırıldıktan sonra vizeniz onaylandı, vizeniz reddedildi ya da vizeniz araştırmaya alındı gibi bilgilendirmelerle vize kararı başvuru sahibine bildirilmektedir.

Mülakat günü Konsolosluk görevlisi başvuru sahibine kararı yazılı olarak da belirtecek şekilde bir belge verecektir.

İngilizce bilmeyenler tercümanla Amerika vize mülakatına katılabilir mi?

Amerika vize mülakatına katılım için, Amerika vizesi almak için İngilizce bilmek zorunlu değildir. Mülakat Türkçe de yapılabilir.

Amerika vize mülakatına giderken hangi belgeler hazırlanmalı?

Amerika vize mülakatına giderken götürülmesi gereken belgeler; Ds-160 formu onay sayfası çıktısı, randevu bilgisi gösteren barkodlu talimatlar sayfası, pasaport aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf ve başvuruyu destekleyeceği düşünülen diğer evraklardır.

Amerika vize mülakatında evraklara bakılıyor mu?

Amerika vize randevu günü yani mülakat günü mutlaka Ds-160 formu doldurulmuş olmalı ve onay sayfası çıktısı alınmış olmalıdır. Bu belge olmadan mülakata katılım mümkün olmayacaktır. Ek olarak başvuru için pasaport ve 2 adet fotoğraf zorunlu evraklardır.

Diğer belgeler olan; finansal durumu gösteren evraklar, çalışma durum evrakları, seyahat amacını gösteren evraklar Konsolosluk görevlisi tarafından her zaman incelenmeyebilir. Yine de başvurunuzu destekleyecek güçlendirecek vize evraklarıyla Amerika vize mülakatına katılmanızı tavsiye ederiz.

Amerika vize mülakatı İstanbul’da mı daha kolay Ankara’da mı? Hangisinden vize almak daha kolay?

Amerika vizesi İstanbul’dan daha kolay alınır ya da Ankara’dan daha kolay alınır gibi yorumlar yapmak çok doğru değildir. Amerika Konsolosluğu’nun vize onayı için belirli kriterleri vardır. Bu kriterleri sağlayan, vize alabilecek kişiler Ankara ya da İstanbul’dan vize onayı alabilirler.

Amerika vize mülakatımı kaçırdım, ne yapmalıyım?

Amerika vize mülakatınızı kaçırdıysanız randevu saatiniz üzerinden 24 saat geçtikten sonra başvuru sistemi üzerinden yeni bir randevu planlaması yapabilirsiniz.

Amerika Vize Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat esnasında mümkün olduğunca net bir şekilde size sorulan soruları yanıtlamanız tavsiye edilir. Vize memuru soru sormadan detaylı bilgi vermenizi, kendinizi ya da seyahat amacınızı anlatmanız tavsiye edilmez.

Sorular şaşırtıcı olabilir, bilmediğiniz ya da o an yanıtları aklınıza gelmeyen sorularla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda şeffaf olmanızı, bilmediğinizi ya da hatırlamadığınızı söyleyebilirsiniz. Yanıt vermek için hatalı bilgilendirmeler yapmayınız.

Vize formuna girdiğiniz bilgilerle çelişecek yanıtlar vermemelisiniz. Formu kendiniz doldurmadıysanız, bir acenta ya da kişiden destek aldıysanız formu inceleyip mülakata girmenizi tavsiye ederiz.

Vize randevunuza zamanında gidin. Mülakata geç kalmamaya özen gösterin.

Amerika vize mülakat soruları başvuru sahibinin durumunu değerlendiren, görüşmeyi gerçekleştiren Konsolosluk görevlisi tarafından sorulur. Bu soruların önceden bilinmesi ya da sorulara müdahale edilmesi mümkün değildir. Bazı başvuru sahiplerine hiçbir soru sorulmayabilir. Yazımızdaki ABD vize görüşmesi soruları en sık sorulan, tecrübelerimizden faydalanarak oluşturulmuş sorular listesidir.

Amerika vize randevu işlemlerine dair detaylı bilgi almak için ‘’Amerika Vize Randevu’’ yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader