Amerika Vize Yenileme İşlemi

Amerika vize yenileme işlemi hakkında bilgi vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Daha önce Amerika vize başvurusu yapmış ve vize onayı almış; vize süresi bitmiş ya da devam etmekte olan kişiler ABD vize yenileme başvurusu yaparak yeniden Amerika vizesi alabilirler. Amerika vize yenileme başvurusu olarak adlandırabileceğimiz bu başvuru türü randevu gerektirmemektedir.

2024 yılı randevusuz, mülakatsız Amerika vize yenileme işlemi için başvuru sahiplerinin bazı temel şartları sağlamaları beklenir.

Güncel durumda Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği mülakat gerektiren pek çok kategori için vize randevularını 2025 yılına vermekte, daha yakın tarihler için acil bir bir durum söz konusu değilse randevu vermemekte ve başvuru kabul etmemektedir. Hem Ankara hem de İstanbul Amerika vize randevuları ne yazık ki yakın tarihli olarak düzenlenmemektedir. Daha önce Amerika vizesi almış olan ve vize yenileme şartlarını sağlayan kişiler ise randevu soru yaşamadan posta yoluyla başvuru yaparak Amerika vizesi alabilir, Amerika vizelerini yenileyebilirler.

Amerika vize yenileme, diğer bir deyişle Amerika vize uzatma işlemlerine dair detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin. Yazımızın devamında; kimler Amerika vizesini randevusuz yenileyebilir, vize yenileme başvurusu nasıl yapılır, Amerika vize yenileme için gerekli evraklar ve ücret bilgisi gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Kimler Amerika Vize Yenileme İşlemi Yapabilir?

 • Daha önce ABD vizesi almış olan ve vize süresi devam eden ya da vize bitiş süresi üzerinden 4 yıl geçmemiş olan kişiler Amerika vizesi süre uzatma yani Amerika vize yenileme başvurusu yapabilirler. Daha önce Abd vize yenileme işlemi için; Abd vizesinin devam ediyor olması ya da vize bitiş tarihi üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmemiş olması gerekiyordu. Amerika Konsolosluğu yaptığı yeni açıklama ile; vize süresi son 48 ay içinde dolmuş olan kişilerin vize randevusuna katılmadan vize yenileme başvurusu yapabileceğini duyurmuştur.
 • Geçerliliği devam eden ya da vize bitiş süresi üzerinden henüz 4 yıl geçmemiş olan kişiler için son Amerika vizesinin alımı sonrası isim soy isim değişikliğinin olmaması durumunda Amerika vize yenileme başvurusu yapılabilir.
  Örneğin; süreçte soy isim değişikliği oldu ise kişi mülakata çağrılacak, 2025 yılı Amerika vize randevusu alınması gerekecektir.
 • Daha önce alınan Abd vizesi 14 yaş altında iken alındıysa, vize yenileme başvurusu randevuya katılım olmadan tamamlanamayacaktır. Başvuru sahibinin Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği’nden vize randevusu alması gerekecektir.
 • Yenilenmek istenen Abd vizesinin alındığı ülke ile yeni başvurunun yapıldığı ülke aynı olmalıdır.
 • Yenilenecek eski Amerika vize kategorisi ile yeni başvuru kategorisi aynı olmalıdır. Eski vizenin kategorisi ile yeni vize kategorisi farklı ise vize yenilemesi yapılamaz.

Amerika vize yenileme işlemleri için başvuru sahibinin bazı evraklar hazırlaması ve vize ücret ödemesini yapması gerekecektir. Ayrıca Abd vize yenileme DS-160 formu tamamlanmadan yapılamaz.

Amerika vize yenileme ücreti standart vize başvuru ücreti ile yani ilk defa ABD vizesi alacak kişilerin ödeyeceği ücret ile aynıdır. Amerika vize yenileme ücreti Abd Türkiye Misyonu tarafından 185 Dolar olarak belirlenmiştir. Ücretler kredi kartı ile tahsil edilir. Ödenecek Abd vize harç ücretleri çocuklar ve yetişkinler için aynıdır. Ücretler yaş grubuna bağlı değişmemektedir.

Amerika vize yenileme/Amerika vize uzatma işlemi için evrakların tamamı eksiksiz hazırlanmalıdır.

Amerika vize yenileme başvurusu elektronik ortamda tamamlanmakta; başvuru belgeleri, DS-160 formu ve pasaport PTT aracılığı ile Konsolosluğa gönderilmektedir. Süresi henüz biten ya da devam eden fakat eski pasaportta bulunan eski Amerika vizesinin olduğu pasaport da mutlaka vize yenileme işlemleri için Konsolosluğa gönderilmelidir.

Vize Yenileme İşlemi Sırasında Sorulan Sorular

Amerika vize yenileme başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın aşağıdaki sorulara online başvuru esnasında doğru yanıt vermesi önemlidir. Aşağıda belirtilen sorulara verilecek yanıtlar başvuru sahibinin vize yenileme hakkı olup-olmadığını belirleyecektir.

 • İran, Küba, Suriye veya Kuzey Kore vatandaşı mısınız?
 • Eski Amerika vizenizin olduğu pasaport kayıp ya da çalındı mı?
 • Annenizin ya da babanızın geçerli B1/B2 vizesi var mı ya da kendileri vizeden muaf program (VWP) kapsamında Abd’ye seyahat hakkına sahipler mi?
 • DS-160 formunda sorulan; sabıka, göçmenlik yasası ihlali, güvenlik, tıbbi ve sağlık sorularının tamamına ”Hayır” cevabı mı verdiniz?
 • Güncel durumda fiilen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde misiniz?
 • Bir önceki ABD vizenizi aldığınızda 14 yaş veya üzerinde miydiniz?
 • Önceki Amerika vize türünüzle aynı vize türüne mi başvuru yapıyorsunuz?
 • Önceki vizenizdeki adınız soyadınız, doğum tarihiniz ve milliyetiniz ile güncel pasaportunuzdaki bilgiler aynı mı? (Örneğin; soy isim değişikliğiniz oldu mu?)
 • 10 yıllık geçerliliği bulunan Amerika B1/B2 vizenizi yenilemek için mi başvuru yapıyorsunuz?
 • Yenilemek istediğiniz Amerika vizenizde ‘Clearance Received’ ya da ‘212 (a) waiver of ineligibility’ notu var mı?

Clearance Received notu Amerika vize etiketinde sol alt köşede bulunur. Koşullu vize onayı alan, vizesinin araştırması ve takibi devam eden, idari soruşturma sonrası vize onayı alan kişilerin etiketine bu not eklenmektedir. Not önceki vizeye işlenmişse kişi sadece mülakata katılarak yeni vize talep edebilir ve vize yenileme hakkından faydalanamaz.

Amerika Vize Yenileme İşlemi SaltVisa ile Nasıl Yapılır?

Süresi son 4 yıl (48 ay) içinde bitmiş olan ya da geçerliliği hala devam eden Abd vizesi yenileme/uzatma işlemlerinizi SaltVisa desteği ile tamamlayabilirsiniz.

SaltVisa durumunuzun vize yenileme işlemi için uygun olması halinde size uygun evrak listesini tarafınıza ulaştıracak, evrakların hazırlığı sonrası gerekli tüm işlemleri sizin adınıza tamamlayacaktır.

SaltVisa ile ABD vize yenileme işlem adımları:

 • SaltVisa temsilcileri ile iletişime geçin ve son Amerika vizenizin başlangıç-bitiş tarihlerini bildirin.
 • Çalışma, eğitim durumunuzu ve seyahat amacınızı temsilcimizle paylaşın.
 • ABD vize bilgi formunu doldurun.
 • Evrak listesi ile birlikte size iletilen; vize harç ücreti, vize yenileme danışmanlık ücreti ve çalışma koşullarına dair bilgilendirmeleri inceleyin.
 • Başvurunuzu SaltVisa ile yapmaya karar vermeniz sonrası ilgili evrakları hazırlayarak posta yoluyla SaltVisa Kadıköy, İstanbul ofisine iletin ve ödemeyi havale/eft yoluyla gerçekleştirin.
 • Evrak teslimi ve vize ücret ödemesi için dilerseniz bizi ofisimizde de ziyaret edebilirsiniz.

SaltVisa Sizin İçin Neler Yapar?

 • Abd vize yenileme başvuru dosyanız teslim alındıktan sonra tüm evraklarınız detaylı olarak incelenecek, varsa eksik ya da hatalı evraklar hakkında tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır.
 • Seyahat amacınızı, Abd vize yenileme/uzatma nedeninizi, seyahat tarihlerinizi ve durumunuzu açıklar ek bilgilendirmeleri içeren Amerika vize talep dilekçeniz yazılacaktır.
 • Amerika vize yenileme işlemi için de doldurulması zorunlu vize yenileme DS-160 formu doldurulacaktır.
 • Amerika vize yenileme ücreti ödenecektir.
 • Dosyanızın son kontrolleri yapılacak, gerekli vize başvuru sistemi dokümanlarının çıktıları alınarak dosyanıza eklenecektir.
 • Konsolosluk’a gönderim için başvuru dosyanız PTT şubesine teslim edilecektir.
 • İşlemde olan başvurunuz durumu takip edilecek, size ulaşacağı tarih hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Amerika Vizesi Yenileme Başvurusu Hangi Şehirlerden Yapılır?

Amerika vizesi son 4 yıl (48 ay) içinde biten vatandaşlarımız vize yenileme işlemlerini kapsamlı Konsolosluk hizmeti verilen şehirler olan:

 1. İstanbul (Başkonsolosluk),
 2. Ankara’dan (Büyükelçilik) yapabileceklerdir.

Amerika Adana Konsolosluğu ise yeni bir karar alınıncaya kadar Amerika vize yenileme işlemi konusunda hizmet vermeyecektir.

Amerika Vize Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesini yenileyecek kişilerin standart başvuru sahipleri gibi detaylı evrak hazırlamaları gerekmez. Konsolosluk vize yenileme işlemi için talep edilen zorunlu evraklar dışında gönderilen evrakların işlem süresini uzatabileceğini, başvuru için sadece zorunlu evrakların gönderilmesi gerektiğini önemle rica eder.

Amerika vize uzatma/yenileme başvurusu için gerekli evraklar:

 • Amerika DS 160 formunun onay sayfası (confirmation) çıktısı.
 • DS 160 formunun Talimatlar sayfası çıktısı
 • PTT kurye gönderim belgesi çıktısı.
 • Seyahat dönüşü en az 6 ay güncel geçerli pasaport aslı.
 • Başvuru sahibinin eski pasaportları ve yenileme yapılacak vizenin olduğu pasaportlar.
 • Maksimum son 6 ay içerisinde çekilmiş, eski vizede kullanılmamış 5×5 cm boyutlarında biyometrik Amerika vize fotoğrafı.
 • Kimlik kartı fotokopisi. Yabancılar için en az 6 ay geçerli Türkiye ikamet izni belgesi.

Amerika Vize Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Amerika vize yenileme işlemi için Konsolosluğa ödenen tutar 160 Amerikan Dolarıdır. Dolayısıyla yeni bir karar alıncaya kadar vatandaşlarımız Konsolosluğa:

 • Amerika turistik vize yenileme işlemi ücreti: 185 $ + Kurye ücreti
 • Amerika ticari, iş görüşmesi, fuar vizesi yenileme ücreti: 185 $ + Kurye ücreti
 • Amerika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi yenileme ücreti: 185 $ + Kurye ücreti ödeyeceklerdir.

Tüm vize başvuru sahiplerinden tam ücret alınmaktadır. Amerikan Konsoloslukları Schengen vize başvurularında olduğu üzere 12 yaş altı çocuklardan yarım vize ücreti almamakta veya vize harç ücreti muafiyeti kolaylığı tanımamaktadır. Vize başvurularını Amerika vize danışmanlık firmaları aracılığıyla yapacak vatandaşlarımızın vize harç bedeline ek olarak danışman firmanın hizmeti ücretini de ödemeleri gerekecektir. Amerika vize danışmanlık firmalarının vize yenileme hizmet ücreti 90 ila 150 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Aracı firma kullanmadan bireysel başvuru yapacak vatandaşlarımız vize harç ücretini kredi kartları ile ödeyebilirler. Kredi kartlarının başvuru sahibi adına düzenlenmiş olması zorunlu değildir. Yurt dışı ödemelerine açık kredi kartlarınızla ABD vize yenileme ücretini ödeyebilirsiniz.

Vize ücretlerine ilişkin daha detaylı bilgi için ” Amerika Vize Ücretleri ” yazımızı okumanızı öneririz.

ABD Vize Yenileme İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Amerika vize yenileme işleminin sonuçlanma süresi ortalama 6-8 haftadır.

Daha önce ortalama 10 günde vizeli olarak pasaport teslim alınabiliyordu; fakat güncel durumda yoğunluk nedeniyle işlem süreleri ne yazık ki uzamıştır.

Amerika vize yenileme işlemi online olarak tamamlandıktan sonra başvurunun alındığına dair Konsolosluk’tan onay e-postası gelmektedir. Bu onay Konsolosluk görüşmesine katılmadan başvuru yapılabileceğini onaylar ve başvurunun bekleme kuyruğuna alındığını belirtir. Konsolosluk bölümü başvuruyu incelemeye hazır olduğunda ise ikinci bir bildirim gelir. Bu bildirim sonrası pasaportun ve Amerika vize yenileme için gerekli belgelerin Konsololuk’a gönderimi istenir. Talimat epostasını alma süresi yani pasaportun gönderimi için bekleme süresi 6 haftadır. Pasaport gönderildikten sonra vizeli olarak pasaportun geri gönderilmesi ise ortalama 1-3 haftadır. Dolayısıyla başvuru sürecinin başlatılması sonrası  Amerika vize yenileme başvurusunun sonuçlanması için en az 6-8 haftaya ihtiyaç olacaktır..

Bazı dönemlerde işlem süresi yoğunluğa bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir.

Amerika Konsoloslukları Türkiye ve Amerika devletinin resmi günlerinde kapalıdır ve vize hizmeti vermemektedir. Dolayısıyla vize başvuru yapılan süreçte her iki devletinde resmi tatil günü olması halinde işlem süreleri uzayabilmektedir.

Abd Vize Yenileme Başvurusu İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

ABD vize yenileme başvurusu için Konsolosluğa hitaben dilekçe yazacak vatandaşlarımızın dilekçe içeriğinde bazı bilgilere yer vermeleri gerekebilir. Vize dilekçesi vize yenileme başvurusu için zorunlu bir evrak değildir. Özel bir durumu olan kişiler dilerlerse dilekçe yazabilirler.

Konsolosluk, vize başvuru dilekçelerinde aşağıda yer alan en temel bilgilerin dilekçede yer almasını talep eder. Bu doğrultuda Konsolosluğa hitaben yazılacak Amerika vize yenileme dilekçesinde:

 • Vize talep edilecek Konsolosluğun tam adı,
 • Seyahatin konusu,
 • Gidiş-dönüş seyahat tarihi,
 • Seyahatin sponsoru,
 • Vize yenileme başvurusu sponsorlu yapılacaksa sponsor ile başvuru sahibi arasında akrabalık bağı,
 • Vize yenileme başvurusu yapacak kişi şirket çalışanı ise iş yeri dilekçesinde iş giriş tarihi, görevi ve izinli olunan tarihlere yer verilmelidir.

Şirket sahipleri, ortakları ve çalışanlar vize dilekçelerini şirketlerinin antetli kağıtlarına hazırlamalı ve dilekçeler şirket imza yetkilisi tarafından kaşe ve imza yapılmalıdır.

Devlet memurları iş yerlerinden çalışma ve izin yazısı almışsa ek olarak Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi de yazmalıdır.

Amerika Vize Yenileme İçin Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

USA vize yenileme başvurusunda kullanılacak fotoğraflar 5×5 cm ölçülerinde olmalıdır. Vize yenileme fotoğrafı 3,5×4,5 cm ölçülerindeki Schengen vize fotoğraflarından büyük, 5×6 cm boyutundaki pasaport fotoğraflarından küçük olmalıdır.

Ayrıca Amerika vize yenileme fotoğrafı çektirirken fotoğrafınızın aşağıdaki kriterleri karşıladığından emin olmayı unutmayın:

 1. ABD vize yenileme fotoğrafı 5×5 cm ölçülerinde arka fonu beyaz olmalıdır.
 2. ABD vize yenileme fotoğrafı biyometrik özellikte, yüze gölge düşmemiş şekilde çekilmiş olmalıdır.
 3. Başörtüsü, üniforma, şapka ve gözlükle vize yenileme fotoğrafı çektirilmemelidir.
 4. Başvuru sahiplerinin fotoğrafta dişleri görünmemeli, yüzde gülümseme ifadesi olmamalıdır.
 5. Fotoğraflar maksimum 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve eski vizelerde kullanılmamış olmamalıdır.
 6. Vize başvurularında 2 adet fotoğraf sunulmalı ve her iki fotoğrafta takım olmalıdır.

Vize Yenileme İşlemi İçin Otel-Uçak Rezervasyonu Nasıl Yapılır? Otel Uçak Satın Alınmalı Mı?

Amerika vize yenileme işlemi yapacak vatandaşlarımız gerçek anlamda seyahat etmeyeceklerse uluslararası hizmet veren booking aracılığıyla vize için göstermelik otel rezervasyonlarını ve yine rezervasyon etme hakkı tanıyan uçak bileti portallarından da geçici uçak bileti rezervasyonlarını yapabilirler.

Vize yenileme işlemi yaparken rezervasyonlarınız da:

 1. Adınızın ve soyadınızın bulunduğundan,
 2. Rezervasyon ve PNR numarası gibi bilgilerin bulunduğundan emin olun.

Vize başvurunuz sonuçlanmadan otel ve uçak biletinizi satın almayın. Seyahatinizi kesinleştirmeyin.

Amerika vize yenileme işlemi için otel-uçak sunmak zorunlu değildir. Vize yenileme başvurusu için istenen zorunlu belgeler dışında evrak hazırlanmasına gerek yoktur.

Amerika Vizesini Yenilemek İçin Konsolosluk’a Gitmek Gerekir Mi?

Son 4 yıl (48 ay) içerisinde B1/B2 vize süresi sona eren vatandaşlarımız Amerika Konsolosluklarının randevusuz vize başvuru yapma imkanlarından yararlanabileceklerdir. Bu işleme aynı zamanda Amerika vize yenileme/ süre uzatma işlemi de denmektedir.

Dolayısıyla Amerika B1/B2 vize süresinin ona ermesinin üzerinden 4 yıl geçmemiş, ilk vizesini 14 yaşından büyükken almış, soyadı değişikliği olmamış ve vizesine ” Clearance Received’ veya ‘212 (a) waiver of ineligibility ” notu düşülmemiş vatandaşlarımız vizelerini Konsolosluğa gitmeden kargo kurye veya Amerika vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla yenileyebileceklerdir.

Vize yenileme başvurusu için gerekli tüm şartları yerine getiren fakat özel durumları nedeniyle Konsolosluk tarafından mülakata davet edilen ve randevusuz Amerika vize işlem kolaylığından faydalanamayan kişiler olabilmektedir. Bu nedenle randevuya katılımın gerekli olup olmayacağına dair nihai kararın Konsolosluk tarafından verileceğini hatırlatmak isteriz.

Amerika vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ” Amerika Vize Şartları 2024 ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki vizemle Amerika’da uzun süre kaldım, vize yenileme yapabilir miyim?

Daha önce B1/B2 vizesi aldıysanız ve bu vize ile Amerika’da uzun süre kaldıysanız Amerika vize yenileme şartlarını sağlıyor olsanız da mülakata çağırılabilirsiniz. Önceki vize ile uzun kalma, Amerika’da çalışma, vize türünü değiştirme gibi durumlar Konsolosluğu şüpheye düşürebilir ve vize başvurusu için randevu almanız istenebilir. Bu durumda en yakın tarih için randevu oluşturarak mülakata katılmanız gerekecektir. Mülakatta eski vizeniz ve kalış amacınıza ilişkin detaylar sorulabilir. ”Amerika Vize Mülakat Soruları” yazımızı okuyarak mülakat hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Amerika vize yenileme başvurum eksik evrak nedeniyle kabul edilmedi, ne yapmalıyım? Vize ücretim yanar mı?

Amerika vize yenileme başvurunuz; vize fotoğrafının eksik olması, eski Abd vizesinin olduğu pasaportun ya da DS-160 formunun onay sayfasının gönderilmemesi nedeniyle işleme alınamayabilir. Bu durumda Konsolosluk başvuru dosyanızı ve pasaportunuzu başvuru esnasında seçtiğiniz Ptt şubesine eksik evrak bilgisini ileten bir mektup ile birlikte geri gönderecektir. Bu durumda eksik evraklarınızı tamamlayıp, sistemden eksik belge gönderim bölümünden barkodlu belge oluşturarak dosyanızı Konsolosluğa geri göndermeniz gerekir. Dosyanızı başvuru esnasında seçtiğiniz PTT şubesi üzerinden ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.

İşlemler için yeni bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. İlk başvuru için ödediğiniz vize harç ücreti geçerli olacaktır.

10 yıllık Amerika vizemi hiç kullanmadım, yenileme yapabilir miyim?

Önceki Amerika vizeniz devam ediyorsa ya da bitiş süresi üzerinden 4 yıldan fazla zaman geçmediyse, diğer vize yenileme şartlarını sağlıyorsanız vize yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Vize yenileme yapabilmeniz için önceki vizenizi kullanmış olmanız gibi bir zorunluluk yoktur. Hiç kullanmamış da olsanız yenileme başvurusu yaparak 10 yıllık Amerika vizenizi yenileyebilirsiniz.

Amerika vizesini yenilemek için vize yenileme talimatları eksiksiz yerine getirilmelidir. Vize yenileme için şartların sağlanması kadar prosedürün doğru tamamlanması da önemlidir. Bu nedenle işlemleri dikkatle tamamlamanızı, mümkünse danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Amerika vize yenileme sürecinde talimatlara uyulmaması ve sürecin hatalı tamamlanması vize başvurusunun işleme alınmasını geciktirebilmektedir. Ayrıca hatalı işlem durumunda belgeler başvuru sahibine iade edilmekte ve yüz yüze mülakat randevusu alınması talep edilebilmektedir.

Amerika vize yenileme işlemi hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı sonlandırıyoruz. Sorularınız için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

amerika vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader