Amerika Green Card Başvuru

Değerli ziyaretçilerimiz, “Amerika Green Card Başvuru İşlemleri ve Danışmanlık Hizmeti ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Rüyaların ve özgürlüklerin ülkesi Amerika… Peki Amerika’ya gitmenin en talihli ve bilindik yollarından biri olarak bilinen Green Card hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Bu yazımızda çeşitli yaş ve meslek gruplarından vatandaşlarımız için ABD Green Card ve başvuru süreçleri hakkında tüm bilgilerimizi ve deneyimlerimizi aktarmaya çalışacak;

 • Green Card nedir?
 • Green Card başvuruları ne zaman?
 • Green Card Çekilişi (Diversity Visa Lottery) Nedir?
 • Green Card kimlere çıkar? gibi merak edilen pek çok soruyu yanıtlamaya çalışacağız.

Amerika Green Card Nedir?

Amerika Green Card ya da resmi adıyla Daimi İkametgah Kartı (İngilizce: Permanent Resident Card), Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı süreyle ikamet ve çalışma hakkı veren bir belge olarak tanımlanabilir.

Amerika Green Card’a yani Yeşil Karta sahip kişiler, birer yeşil kart sahibi olarak ‘Yasal Daimî İkamet sahibi’ (Lawful Permanent Residents, LPR) olarak kabul edilirler. Amerika Birleşik Devletleri her yasal olarak kalıcı oturma iznine sahip her Daimi İkamet Kart’ı verir ancak yeşili andıran renginden dolayı bu kart genellikle ‘Yeşil Kart’ olarak anılır ve bu isimle tanımlanır.

Güncel verilere göre yaklaşık 15 milyon kişi Amerikan Green Card sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamını sürdürmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Neden Green Card Veriyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın dört bir yanından çok sayıda insana Green Card vermesinin esas amacı ülke nüfusundaki çeşitliliği dengelemek olarak biliniyor. Bu sebeple özellikle Türkiye gibi nispeten daha az göçmen gönderen ülkelerde her yıl uygulanan çekilişlerle Amerika, yeşil kart sahiplerini arıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 100 bin kadar kişinin rastgele seçildiği ve yine yaklaşık olarak yarısının Green Card almaya hak kazandığı bu süreç sonrası çeşitliliğiyle zengin bir kalabalık Amerika’ya yerleşme ve orada çalışma, üretme hakkını elde ediyor.

Amerika Green Card başvurusu için sözünü ettiğimiz çekilişe başvurmak en kolay ve en ucuz başvuru yöntemi olarak biliniyor. Yapması basit ancak dikkatle hazırlanması gereken bir başvuru bu çekilişe katılmak için yeterli oluyor. Green Card başvurusu ve ilgili çekiliş hakkında detaylı bilgilere aşağıda değineceğiz.

Green Card Sahipleri ABD Vatandaşlık Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Amerika Green Card ya da burda andığımız adıyla yeşil kart sahipleri, Amerika’da devamlı bulundukları ve herhangi bir sicil kaydına mahal vermeksizin suç işlemeden geçirdikleri bir beş yıllık sürenin ardından, ilgili süreçlerini belgelemeleri de halinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptirler.

Reşit olmayan ve 18 yaşından küçük olan kişilere ise, anne veya babalarından herhangi birinin ABD vatandaşlığına sahip olması, ya da başvurup bu hakkı elde etmesi durumunda vatandaşlık verilebilir.

Green Card Çekilişi (Diversity Visa Lottery) Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitlilikleri ve farklılıkları zenginliğe ve üretime dönüştürme çabası olarak da görülebilecek Green Card sürecinde insanları eleme veya seçme yöntemi ise Green Card Çekilişi veya Diversity Visa Lottery olarak da bilinen bir çekiliş.

ABD, bu noktada son beş yıl içinde kendisine 50.000 kişiden daha az göç vermiş ülkeleri belirliyor ve çekilişleri bu ülkelerin vatandaşlarının katılabileceği şekilde düzenliyor. İlgili süreçler tamamlandığında Green Card’lar sahiplerine dağıtılırken Amerika aradığı insan gücüne ve çeşitliliğe sahip olmuş oluyor.

Green Card Çekilişi (Diversity Visa Lottery) Kazananlar Nasıl Seçiliyor?

Amerika Green Card çekilişi yani Diversity Visa Lottery süreci bir bilgisayar sisteminin gerekli diskalifiye işlemlerini rastgele bir şekilde, her ülkenin belirlenmiş kotaları dahilinde gerçekleştirmesiyle mümkün oluyor. İlgili kotalara göre yeteri kadar kişi seçildiğinde çekiliş tamamlanmış oluyor.

ABD Green Card Çekilişi (Diversity Visa Lottery) Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Amerika Birleşik Devletleri hükumeti özellikle 2011 yılındaki Diversity Visa Lotterry 2012 çekilişinden bu yana kağıt kullanımı azaltma politikaları çerçevesinde kazananlara basılı ve yazılı bir geri bildirimde bulunmuyor. Yani bundan önceki yıllarda çekilişi kazanan başvuru sahipleri ev adreslerine yollanan bir kağıtla sonuçtan haberdar olurlarken bugünün başvuru sahipleri kendi süreçlerini ilgili birimlerden kendileri takip etmeli ve öğrenmeliler.

Amerika Green Card Başvuru Şartları

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Amerika Green Card Başvurusu yapabilmek ve Green Card Çekilişi’ne (Diversity Visa Lottery) katılabilmek için gerekli ilk şart:

 • Amerika’nın başvuru kabul ettiği ülkelerden birinin vatandaşı olmak. Türkiye son yıllarda olduğu gibi bu yılki (2022) çekilişinde de çekilişe katılma hakkına sahip ülkelerden birisi.
 • Öte yandan Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyor.
 • Bunun dışında son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek de şartlardan bir diğeri.
 • Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı da aranıyor.
 • Amerika Green Card için başvuruların mutlaka ilgili resmi web sitesi üzerinden yapılması gerekiyor; posta veya elden başvuru kesinlikle kabul edilmiyor.
 • Abd Green Card başvurusu için istenilen fotoğraf verilen ilgili ölçülerle birebir uyumlu olmalı.
 • Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen onay numarasını yeniden gerekli olabileceği için bu numarayı iyi saklamak gerekiyor.
 • Green Card başvurusu için herhangi bir maddi güvencenin ya da sponsorun ortaya konması gerekmiyor.
 • Green Card başvurusu için herhangi bir düzeyde İngilizce yeterliliği istenmiyor.
 • Amerika Green Card başvurusunda evli çiftlerin başvurusu şansı ikiye katlıyor zira kazanan kişiyle birlikte eşi ve çocukları da Green Card sahibi olma hakkını elde ediyorlar.

Green Card Sahibi Olmanın Avantajları

 • Green Card sahipleri diledikleri gibi Amerika Birleşik Devletlerine girip çıkma iznine sahip olurlar.
 • Green Card sahipleri Meksika ve Kanada’ya da vizesiz olarak girip çıkma hakkına sahip olabiliyorlar.
 • Green Card sahipleri devletin sunduğu her türlü burs ve öğrenim kredisi hakkına başvurma şansını elde ediyorlar.
 • Aynı zamanda Green Card, yani yeşil kart sahibi kişiler üniversiteler için de daha az ücret ödüyorlar.
 • Amerika Green Card sahipleri çalışma iznine gerek duymaksızın Amerika’da çalışma hakkını da elde etmiş oluyorlar.

Ayrıca ilgili bazı işler için yalnızca yeşil kart sahipleri yetkin ve izinli kabul edildikleri için söz konusu Green Card hakkı çalışmak isteyen göçmenlere ayrıcalıklar da sağlayabiliyor oluyor.

 • Amerika Green Card sahipleri bütün bunlara ek olarak kendi işlerini veya şirketlerini kurabiliyorlar.
 • Green Card sahipleri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışma süreleri sonunda emeklilik hakkını da elde edebiliyorlar ve bütün emeklilik haklarından faydalanabiliyorlar.
 • Green Card yani yeşil kart sahipleri yukarıda da ifade ettiğimiz gibi aynı zamanda eşlerine ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarına da yeşil kart alabilirler.
 • İlk yeşil kart sahibi aile bireyi vefat etse dahi kalan kişilerin kazanılmış hakları sürmeye devam eder.
 • Amerika Green Card sahipleri göçmenliğe dair kanun ve kural değişikliklerinden etkilenmezler.
 • Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre, Green Card sahipleri yalnızca ABD vatandaşları için geçerli olan oy hakkı dışındaki bütün yasal haklara sahiptirler.
 • Green Card yani yeşil kart sahipleri diledikleri zaman ABD vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptirler.
 • Green Card yani yeşil sahibi kişiler vatandaşı oldukları ülke çifte vatandaşlığa izin veriyorsa, söz konusu geçerli vatandaşlıklarından vazgeçmeden de ABD vatandaşlığına başvurabilirler. Şu an Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu hakka sahiptirler.
 • Green Card sahipleri için ev satın alma kredilerinde, edinilecek mesleki lisanslarda ve sigorta süreçlerinde çeşitli avantajlar söz konusu olabilir.
 • Green Card yani yeşil kart sahipleri Amerikanın bütün eyaletlerinde oturma iznine sahiptirler.
 • Amerika Green Card sahipleri yani yeşil kart sahipleri, diğer yabancı uyruklu kişilerden ayrı olarak seçimlerde siyasi kampanyalara katkıda bulunabilirler.

Amerika Green Card Kimlere Çıkar?

Green Card almak ve çekilişe katılmak isteyen kişilerin bazı temel şartları yerine getirmeleri gerekecektir. Başvuru için en önemli şart; başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olmasıdır. Ayrıca Green Card için başvuru yapacak kişi en az lise mezunu olmak durumundadır. Lise mezunu olmayan fakat son 5 yıl içinde eğitim ya da uzmanlık gerektiren bir alanda/sektörde 2 yıl aralıksız çalışmış kişiler de Green Card başvurusu yapabilirler.

Green Card İngilizce bilme ve dil yeterliliğini belgeleme zorunluluğu yoktur. Çekiliş için gerekli temel şartları sağlayan ve İnternet üzerinden çekiliş sonrası onay alan kişiler Green Card alabilirler.

Daha önceki başvuru dönemlerinde pasaport zorunluluğu yoktu fakat güncel uygulamada başvuru için başvuru sahibinin pasaporta sahip olması zorunludur.

Amerika’da Ya Da Başka Ülkede Bulunanlar Çekilişe Katılabilirler Mi?

Amerika Green Card yani yeşil kart başvurusu için herhangi bir yerde bulunma ya da yaşama şartı yoktur. Başvuru yapacak kişiler Amerika’da veya bir ülkede ikamet ederlerken veya yalnızca bulunurlarken bile Amerikan Green Card (Diversity Visa Lottery) çekilişine katılabilirler.

Green Card Çekilişine Kaç Kere Başvuru Yapılabilir?

Amerika yasalarına ve ilgili Amerika Green Card yani yeşil kart kurallarına göre her bir aday bir başvuru döneminde yalnızca bir adet başvuru yapabilir. Bir dönemde birden fazla başvuru gerçekleştiren Green Card talipleri sistem tarafından diskalifiye edilebilmektedir.

Green Card Başvuruları Kim Tarafından Yapılmalı?

Amerika Green Card yani yeşil kart başvuruları bizzat başvuru sahibi tarafından yapılabileceği gibi onun adına bir başkası tarafından da yapılabilir.

Başvurunun hatasız yapılması için işlem sürecinde danışmanlık hizmeti alınabilir. Green Card için danışmanlık hizmeti veren firma ya da kişilerin çekiliş sonucuna etkisinin olması mümkün değildir. Özel şirketlerle, danışmanlık firmaları ile Green Card başvurusunun yapılması; başvurunun hatasız yapılmasını ve çekilişe katılmanızı sağlar.

Green Card Başvurusuna Hangi Aile Fertleri Dahil Edilebilir?

Amerika Green Card yani yeşil kart talipleri başvurularına eşlerini ve 21 yaşından küçük tüm bekar çocuklarını da dahil edebilirler.

Başvuru sırasında başvuru sahibi kişinin eşi başvuruda yer almasına rağmen ayrıca bir başvuru daha gerçekleştirebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus yapılan iki başvuruda da aile bağlarının açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekliliğidir.

Evli çiftler ayrı ayrı başvuru yaparak kazanma şanslarını arttırabilirler.

Green Card Çekilişini Kaç Kişi Kazanacak?

Amerika Birleşik Devletleri her yıl yaklaşık 50.000 ile 55.000 arasında kişiye çekilişler ve ilgili diğer başvuru süreçleri sonrası Green Card yani yeşil kart vermektedir.

Kimler Çekilişe Katılamaz?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri Green Card başvurularını yalnızca kendisine az göç veren ülkelere açtığından, son beş yıl içerisinde ülkeye toplamda 50.000 kişiden daha fazla göç vermiş ülkelerde doğanlar söz konusu Green Card yani yeşil kart çekilişine katılamazlar.

Bu ülkeler:

 • Hindistan,
 • Kanada,
 • Çin Halk Cumhuriyeti,
 • Filipinler,
 • Kolombiya,
 • Dominik Cumhuriyeti,
 • El Salvador,
 • Haiti,
 • Jamaica,
 • Meksika,
 • Pakistan,
 • Rusya,
 • Güney Kore,
 • Birleşik Krallık (Anguilla, Bermuda, British Virgin Adaları, Cayman Adaları, Falkland Adaları, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, St. Helena, Turks and Caicos Adaları çekilişe katılamazken Kuzey İrlanda ise katılabilir.)
 • ve Vietnam.

Öte yandan Hong Kong SAR, Macau SAR ve Tayvan doğumlu Vietnamlılar bu çekilişe dahil olabilirler.

Amerika Green Card Başvuruları Başladı Mı? (2024)

Amerika Green Card yani yeşil kart başvuruları 5 Ekim 2022 tarihi itibariyle başlayacak. Söz konusu başvuru süreci 8 Kasım 2022 tarihine kadar sürecek.

Başvuruların başlangıç bitiş tarihleri arasında tamamlanması zorunludur. Son başvuru tarihine kadar formu doldurarak başvuru onaylanabilir fakat yoğunluktan kaynaklanabilecek sistemsel hatalarla karşılaşmamak için başvurunuzu son günlere bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Green Card başvurusu son gün yapılması sistemin yoğunluktan kilitlenmesine neden olabilmektedir. Başvuru başlangıç bitiş tarihleri genellikle ilk açıklanan tarihler olmaktadır. Başvuru süresinin uzatılması, ek süre tanınması gibi bir durum genelde söz konusu olmaz. Bu nedenle zaman kaybetmeden yeşil kart çekiliş başvurunuzu tamamlamalısınız.

Amerika Green Card Başvuru Ücretleri (2024)

Green Card yani yeşil kart çekilişine katılmak için Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için Amerikan Hükumeti herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Başvuru sahipleri dilerlerse form doldurma, fotoğraf yükleme gibi işlemler için Green Card başvuru danışmanlık ücreti ödeyerek hizmet alabilirler.

ABD Konsolosluğu Green Card Başvurusu İçin Gerekli Adımlar

Green Card başvurusu için öncelikle temel başvuru şartlarını sağladığınızdan emin olun.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekmemektedir. Bir önceki yıl geçerli olan pasaport zorunluluğu 2022 yılı başvuruları için geçerli değildir.
 • 2 adet net, arka fonu beyaz, karşıdan çekilmiş fotoğrafınızı hazırlayın.
 • Resmi Green Card başvuru sistemine giriş yaparak online olarak formu doldurun. Bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.
 • Varsa eş ve 21 yaş altı çocuklarınızı ve kendilerinin pasaport ve fotoğraflarını başvurunuza ekleyin.
 • Formdaki; kişisel bilgiler, iş ve eğitim bilgileri, eş ve çocuk bilgilerini eksiksiz doldurduktan sonra başvuruyu onaylayın ve benzersiz başvuru/referans numaranızı sonuçları kontrol etmek için saklayın.

Green Card Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Kimlik fotokopisi.
 • 50×50 boyutlarında güncel, arka fonu beyaz, gözlüksüz taranmış fotoğraf. (Fotoğraf özellikleri için bkz. Amerika Green Card Fotoğraf Ölçüsü)
 • Başvuru sahibi evli ise eş ve 21 yaş altındaki çocuklarının fotoğrafları.
 • E-devletten alınmış, aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Mezuniyet belgesi.
 • Yerleşim yeri belgesi.

Green Card Başvurusu Danışmanlık Hizmeti

Green Card başvurusu yapmak yani Green Crad çekilişine katılmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini kendileri tamamlayabilirler. Ayrıca başvuru işlemleri için yeterli zamanı olmayan, form doldurma ve fotoğraf yükleme gibi online işlemleri tek başına tamamlayamayacak olan kişiler danışmanlık firması desteği ile de Green Card çekiliş başvurusu yapabilirler.

Çekilişe doğru şekilde katılmak ve diskalifiye olmamak için başvurunun hatasız tamamlanması çok önemlidir. Bu nedenle online işlemler konusunda tecrübe sahibi olmayan kişilerin danışmanlık hizmeti alarak başvurularını tamamlamalarını tavsiye ederiz.

Green Card başvuruları ücretsizdir. Bireysel olarak ya da danışmanlık firması ile başvuru yapıldığında Green Card çekilişi için harç gideri ödenmeyecektir. Hizmet alınması durumunda danışmanlık firmalarına danışmanlık ücreti ödenecektir.

Green Card başvuru danışmanlık işlemleri başvurunun hatasız, eksiksiz tamamlanmasını sağlar. Çekiliş şansını arttırmaz ya da başvurunun diğer adaylardan farklı değerlendirilmesine neden olmaz.

Amerika Green Card başvuru işlemleri ve danışmanlık hizmeti (2024) yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Detaylı bilgi ve başvuru için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
905 yoruma göre
js_loader