Yeşil Pasaport Amerika Vizesi : Şartlar & Avantajlar

Değerli ziyaretçilerimiz; yeşil pasaportlu olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek, yeşil pasaportla Abd vize işlemleri hakkında bilgi almak isteyen kişiler için hazırladığımız ‘’ Yeşil Pasaport Amerika Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika’ya aile ziyareti, turistik ve eğitim amacıyla seyahat etmektedir. Ayrıca fuar katılımı, iş toplantıları ve görüşmeleri gibi amaçlarla da çok sık Abd seyahati gerçekleştirilir. Bu ve benzeri tüm amaçlarla Amerika’ya seyahat edecek T.C. pasaport sahibi vatandaşlarımızın Amerika vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Gri pasaportla, bordo pasaportla ve yeşil pasaportla Amerika vize başvurusu yapacak başvuranların gerekli vize prosedürlerini tamamlayarak ikamet ettikleri ülkeden vize başvurularını tamamlamaları gerekecektir. Başvurular Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği tarafından, randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

Amerika vize başvurusunun kurallara uygun ve eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Ret oranlarının yüksek olduğunu söyleyebileceğimiz Amerika için başvuru aşamaları dikkatle tamamlanmalı, vize kategorisinin gerektirdiği vize koşullarının sağlandığından emin olunmalıdır.

Ayrıca Amerika vizesi için doldurulması zorunlu online formlar hatasız doldurulmalı ve randevu öncesi onaylanmalıdır.

SaltVisa Amerika vize başvuru işlemleri konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti vermekte, vize başvuru sürecinizi adınıza takip etmektedir. Amerika vize danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşın: [email protected] / +90 532 494 64 45

Amerika Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Seyahat gerekçesi ve sahip olunan T.C. pasaport çeşidi fark etmeksizin T.C. Vatandaşlarının Amerika seyahatleri öncesi Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularını tamamlamaları ve vize onayı almaları gerekmektedir. Yeşil pasaportla Amerika’ya vize almadan seyahat edilmesi mümkün değildir. Ayrıca bir çok ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip olan diplomatik pasaport sahiplerinden de Amerika vize talep etmektedir.

Amerika vize işlemleri kapsamında mülakat uygulaması bulunmaktadır. Online başvuru ve randevu alımı sonrası başvuru sahibinin mülakata katılması gerekmekte, vize başvurusuna dair karar ise vize mülakatı sonrası verilmektedir. Tüm pasaport sahipleri ve tüm kategorilerde başvurularda mülakat zorunludur.

Geçerli Abd vizesi bulunan ya da vize bitim tarihi üzerinden 1 yıldan uzun süre geçmemiş kişiler mülakatsız başvurularını tamamlayabilirler. Mülakatsız başvuru için bazı temel şartların sağlanması gerekmektedir. (Bkz: ABD vize yenileme)

‘’ Yeşil pasaportlular için Amerika vizesi var mı? ’’ sorusunu yanıtlamamız sonrasında yazımızın devamında; yeşil pasaportla Amerika vize başvurusunun avantajları, şartları, ücreti, evrakları, vize sonuçlanma süresi gibi çok sık sorulan diğer soruları yanıtlayacağız.

Yeşil Pasaport Amerika Vizesi Başvuru Şartları

 • Amerika seyahati sonrası en az 6 ay daha geçerliliği devam eden pasaport sahibi olmak.
 • Seyahat amacının gerçekçi ve net olması, bu amacı kanıtlayan belgelerin sunulması.
 • Amerika vize harç ücret ödemesinin yapılması.
 • Amerika vize başvuru formunun doldurulması ve onaylanması, sisteme fotoğraf yüklenmesi.
 • Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği’nden randevu alınması.
 • Mülakata katılımın sağlanması.
 • Amerika seyahat giderlerinin karşılanabileceğini belgeleyen banka hesap hareketlerinin sunulması.

Yeşil Pasaportla Amerika Vize Başvurusu Avantajları

 • Amerika vize onayı için başvuru sahibinin daha önce yurt dışına çıktığını gösteren seyahat geçmişi çok önemlidir. Yeşil pasaport sahiplerinin bir çok ülkeye vize almadan seyahat hakkına sahip olması nedeniyle, bu avantajdan yararlanarak seyahat geçmişi oluşturmuş yeşil pasaportluların Amerika vizesi alması kolaylaşabilir.
 • Devlet memuru ya da iş adamı olması nedeniyle yeşil pasaport alma hakkına sahip olan kişiler, vize başvuruları esansında düzenli iş ve düzenli resmi geliri kanıtlayabilirler. Bu durum yeşil pasaportluların ve yeşil pasaport alma hakkına sahip olan aile üyelerinin vize başvuru sürecinde avantajlı olmalarını sağlayacaktır.

Yeşil Pasaportla Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Yeşil pasaportla Amerika vizesi almak için tamamlanması gereken vize işlem adımları ile diğer pasaport türleri için yapılması gerekenler aynıdır. Abd vize başvuru sürecinde yeşil pasaporta özel işlem adımları, sağlanması gereken şartlar ya da sunulması gereken özel evraklar yoktur.

Yeşil pasaportu olan ve Amerika vizesi alacak kişilerin öncelikle seyahat amacını belirleyerek vize kategorisi araştırması yapması gerekmektedir. Kategori belirlendikten sonra ise bu kategori için istenen evraklar ve sağlanması zorunlu şartlar incelenmelidir. Evraklar ve temel vize başvuru koşullarıyla ilgili bir sorun yoksa başvuru yapılması tavsiye edilir.

Amerika vize başvurusu için online DS-160 formu tamamlanmalı ve vize randevusu alınmalıdır.

Formdaki tüm sorulara doğru cevaplar verilmeli, pasaport bilgileri eksiksiz girilmeli, pasaport türü olarak yeşil pasaport seçimi yapılmalıdır.

Amerika vize randevusuna başvuru sahibi şahsen katılmalı, evraklarını ve pasaportunu randevu günü yanında bulundurmalıdır. Randevu günü mülakat yapılacak, vize kararı kişiye bildirilecektir. Vize onayı alınması halinde pasaport konsolosluk görevlisine vize basımı için teslim edilecektir. Pasaport vizeli olarak randevu günü değil, randevu günü sonrası ortalama 3 iş gününde başvuru sahibine ulaştırılmaktadır.

Yeşil Pasaportlular İçin Amerika Vizesi Hangi Şehirlerden Alınır?

Yeşil pasaportlular Amerika vizesi için Ankara Amerika Büyükelçiliği ya da İstanbul Amerika Başkonsolosluğu üzerinden randevu almalıdırlar. İkamet edilen ile göre bağlı olunan konsolosluk-elçilik ayrımı yoktur. Randevu tarihi ve yerine göre başvuru sahibi istediği elçilik ya da konsolosluktan randevu alabilir.

SaltVisa hem Ankara hem de İstanbul’dan Amerika vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmet vermektedir.

[email protected] / +90 532 494 64 45

Yeşil Pasaportlar İçin ABD Vize Belgeleri

Amerika vizesi için gerekli vize evrakları başvuranın seyahat nedenine ve güncel çalışma durumuna bağlı olarak değişmektedir. Abd vize onayı için seyahat amacını kanıtlayan belgeler, seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren finansal dokümanlar ve yaşadığı ülkeye başvuranı bağlayan gerekçeler sunulmalıdır.

Abd vize onayı alınabilmesi için ayrıca kişinin güncel çalışma durumunu ya da eğitim durumunu belgeleyebilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi çalışan ise iş yeri belgeleri, öğrenci ise öğrenciler için Amerika vizesi evrakları eksiksiz hazırlanmalıdır. Seyahat nedeni ve güncel durum belgelerle kanıtlanamazsa Amerika vize reddi verilebilmektedir.

Amerika vize evrakları yeşil pasaportlular ve diğer pasaport türlerine sahip kişiler için aynıdır.

Hazırlanacak vize evrakları pasaport türüne göre değil, başvuru amacına ve başvuru sahibinin durumuna göre belirlenmektedir.

Amerika vize evrakları için web sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz bize e-posta yoluyla ya da telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaportlular İçin Amerika Vize Ücreti

Abd vize ücretleri sahip olunan T.C. pasaport çeşidine göre değişmemektedir. Yeşil pasaport Amerika vize ücreti ile diğer T.C. pasaport türlerine sahip başvurucuların ödemesi gereken harç ücretleri aynı olacaktır. Yeşil pasaportla ücretsiz vize başvurusu ya da indirimli vize başvurusu gibi ayrıcalıklar yoktur.

Amerika vize ücretleri ve başvuru aşamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘’Amerika Vize Başvuru Ücreti ve Son Durum Bilgisi’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Amerika Vizesi Çıkış Süresi

Amerika vizesi sonuçlanma süresi randevu günü yani mülakat günü sonrası 3 iş günüdür. Bu süre yoğun başvuru dönemlerinde ve resmi tatil dönemlerinde uzayabilmektedir.

Amerika vize yenileme işlemlerinde vize çıkış süresi ise ortalama 10 gündür.

Amerika vize çıkış süresi yeşil pasaport ve diğer tüm T.C. pasaport türleri için aynıdır.

Yeşil Pasaportlular İçin Amerika Vize Danışmanlık

SaltVisa danışmanlığı ile Amerika vize başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. SaltVisa;

 • Doğru Amerika vize türüne başvurunun sağlanması,
 • Vize türüne uygun evrakların eksiksiz hazırlanması,
 • Vize talep dilekçelerinin yazılması,
 • Abd Vize harç ücretinin ödenmesi,
 • Amerika randevu alımı,
 • İşlemler sonrası pasaport takibi işlemlerini yürütür.

Yeşil pasaport sahiplerinin Amerika vize başvuru işlemleri ve Konsolosluk-Elçilik başvuru değerlendirme kriterleri diğer Türk pasaport türleri ile aynıdır. Yeşil pasaportun Amerika vize işlemleri için çok önemli bir ayrıcalığı ne yazık ki yoktur. Bu konuda yazılı olarak belirlenmiş resmi bir ayrıcalık olmasa da yeşil pasaportla Abd vizesine başvuranların vize onay oranının bordo pasaportla başvuranlardan daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

‘’ Amerika Vize Danışmanlık ’’ yazımızı okuyarak; Amerika Birleşik Devletleri vizesini danışman ile tamamlamanın faydaları, vize firmaları, vize firmalarının sunduğu hizmetler ve danışmanlık ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

‘’ Yeşil Pasaport Amerika Vizesi ’’başlıklı yazımız ile yeşil pasaportluların Amerika vize işlemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Amerika vizesi için seyahat nedeninize özel detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected] / +90 532 494 64 45

Yeşil Pasaport
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader