Şirket Sahipleri İçin Amerika Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz; Amerika Birleşik Devletleri için vize başvurusunda bulunacak olan şirket sahiplerini süreç, evraklar ve hazırlanması gereken evraklar konusunda bilgilendireceğimiz ‘’ Şirket Sahipleri İçin Amerika Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

İşveren/şirket sahibi statüsünde olan ve Abd’ye çeşitli gerekçelerle gidecek olacak kişilerin seyahat amaçlarını belgeleyen evraklara ek olarak çalışma durumlarını ve gelir durumlarını da belgelemeleri gerekecektir. Bu nedenle evraklar hem vize kategorisine hem de kişinin çalışma durumuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Göçmen olmayan Amerika vize kategorilerine başvuru için şirket sahiplerinin ilgili formları doldurmaları, vize randevu talebinde bulunmaları ve randevuya katılmaları gerekecektir.

Vize işlemlerinin hatasız tamamlanması ve başvuru dosyasının eksiksiz hazırlanması vize onay süreci için çok önemlidir. İşlemleriniz için danışman desteği almak isterseniz ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şirket sahipleri/işverenler yazımızın devamında;

 • İşverenler için gerekli Abd vize evrakları,
 • Abd vize randevu işlemleri,
 • Şirket sahibi Amerika vize dilekçesi hakkında bilinmesi gerekenler,
 • İşlem sonuçlanma süreleri,
 • Vize ücretleri,
 • Ds-160 formu,
 • Amerika’ya ticari seyahat için gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Şirket Sahipleri/İşverenler İçin Amerika Vize Başvurusu

Şirket sahibi olarak Amerika’ya turistik, ticari, aile ziyareti, tedavi gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin ilgili gereklilikleri sağlayarak vize başvurusu yapmaları gerekecektir.

Amerika vize türü için sağlanması gereken tüm gerekliliklerin belgelerle kanıtlanması her zaman Amerika vize onayını garantilemeyebilir.

Kişinin seyahat nedeninin ikna edici bulunması, ülkesindeki güncel durumu ve bağları, şirketinin gelir durumu vb. önemli gerekçelerle vize reddi verilebilmektedir.

Şirket sahipleri ve şirket ortakları Amerika vize işlemleri için şirketin güncel durumunu kanıtlamalı, başvuruyu eksiksiz tamamlamalıdırlar.

Göçmen olmayan vize başvuru kategorileri için; Amerika vize başvuru formu (DS-160) doldurulacak, Amerika vize ücreti (MRV) ödenecek ve vize randevusu alınacaktır.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vize Şartları

Amerika vizesine başvuru yapacak işverenler/şirket sahipleri aşağıdaki temel şartları sağlamalıdırlar:

 • Seyahat sonrası 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Ds-160 formu doldurulmalı ve resmi randevu sistemi üzerinden randevu alınmalıdır.
 • Amerika vize ücreti ödenmelidir.
 • Mülakata katılımdan muaf olunmaması durumunda mülakata katılım sağlanmalıdır.
 • Şirketin gelir durumunu beyan eden güncel tarihli şirket evrakları sunulmalıdır.
 • Davetiye alınmasını gerektiren bir vize türüne (ticari seyahat gibi) başvuru yapılıyorsa Amerika’dan davetiye alınmalıdır.
 • Amerika’da kalınacak süre boyunca oluşacak masrafların karşılanabileceği banka dökümleri ile kanıtlanmalıdır.
 • Şirket sahibi/işveren olarak şirket antetli kağıda seyahat nedenini belirten dilekçe yazılmalıdır.

Şirket Sahipleri Amerika Vizesi Avantajları

Abd vizesi alacak şirket sahipleri yaşadıkları ülkede faaliyete devam eden bir şirkete sahip olmaları nedeniyle avantajlı durumda olabilirler.

Şirket sahipleri böylece hem yaşadıkları ülkede resmi bir bağ sunmuş olurlar hem de gelir beyanı yapabilirler fakat bu avantajlar Abd vizesi almak için yeterli olmayabilir.

Vize başvurusunun değerlendirilme ve karar aşamasında şirketin faaliyet durumu ve yıllık gelir durumu gibi kriterler incelenecektir.

Örneğin; son yıl matrahsız vergi levhasına sahip olunması başvuru için riskli olabilir.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Ticari Vize

Amerika’ya iş toplantısı, fuara katılım, konferansa katılım gibi amaçlar gidecek olan şirket sahipleri, şirket ortakları Amerika ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Amerika ticari vize başvurusu için Amerika’dan ticari seyahat nedenini belgeleyen davetiye alınmalıdır.

Davetiye; seyahat amacını ve önemini, seyahat tarihlerini, davet eden firma/organizasyon ve davet edilen kişinin bilgilerini içermelidir. Davetiyesiz Amerika ticari vize başvurusu yapılmamalıdır.

Amerika iş vizesi olarak da adlandırılan ticari vize işlemleri için güncel şirket evrakları hazırlanmalı, başvuru dosyası eksiksiz sunulmalıdır.

Şirket sahibinin başvuru için dosyaya mutlaka şirket banka hesaplarını eklemesi gerekecektir. Ayrıca kişisel banka hesap dökümleri de hazırlanabilir.

ABD ticari vize işlemleri için İnternet üzerinden DS-160 formu doldurularak randevu alınmalıdır. Randevu İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Ankara Amerika Büyükelçiliği’nden alınabilir. Randevu günü mülakat uygulaması olacağı için başvuru sahibinin evraklarla birlikte randevuya katılımı zorunludur.

Daha önce B1/B2 vizesi olan ve vizesi son 1 yıl içinde biten kişiler yeni Amerika ticari vize başvurusunda vize yenile uygulaması tabi tutulabilir, randevuya katılmadan Amerika ticari vize alabilirler. Amerika vize yenileme şartları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika ticari vize başvurusu sonuçlanma süresi randevu günü sonrası 3 iş günüdür. Vize yenileme yapılması durumunda işlem sonuçlanma süresi 3-7 iş gününü bulabilmektedir.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Turist Vizesi

Turist olarak Amerika’ya seyahat etmek şirket sahibi ve şirket ortaklarının online başvuru işlemlerini tamamlayarak randevu almaları ve randevudan muaf değillerse mülakata katılmaları gerekecektir.

Şirket sahibi Amerika vizesi için şirketin güncel tarihli evraklarını hazırlamalı ve yaşadığı ülkedeki bağları ve gelir durumunu belgelemelidir.

Gelir durumu beyanı için başvuru dosyasına şirket banka hesap dökümleri eklenebilir fakat seyahat turistik olduğu için kişinin şahsi banka hesap dökümlerini de sunması gerekmektedir.

Turistik Abd vizesi için seyahat nedeninin ikna edici bulunması gerekecektir. Bu nedenle Amerika vizesi alacak işveren/şirket sahibi kişilerin seyahat planlarını gösteren belgeler sunmaları tavsiye edilir. Otel ve uçak gibi evraklara ek olarak, turistik seyahatin diğer nedenlerini belgeler evraklar dosyaya eklenebilir, mülakatta turistik seyahat detayları belirtilebilir.

Amerika turist vizesi alacak işverenlerin seyahat geçmişlerinin olması avantaj sağlayabilmektedir. Amerika vize başvurusu yapan kişilerin daha önce turist olarak yurt dışı seyahatlerinin olması Amerika turist vizesi alımını kolaylaştırabilir.

Amerika turistik vize başvurusu sonuçlanma süresi randevu günü sonrası 3 iş günüdür. Vize yenileme yapılması durumunda işlem sonuçlanma süresi 3-7 iş gününü bulabilmektedir.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vize Evrakları

Şirket sahipleri Abd vize evraklarını seyahat amacına ve vize türüne uygun olarak hazırlamalıdırlar. Evrakların tamamının İngilizce tercümeli olması zorunlu değildir fakat; vize formları İngilizce doldurulmalı, vize talep dilekçeleri İngilizce yazılmış olmalıdır.

Amerika vize başvurusu yapacak şirket sahiplerinin hazırlaması gereken şahsi evraklar:

 1. Seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport ve varsa eski pasaportlar.
 2. Kimlik fotokopisi.
 3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 4. İngilizce vize talep dilekçesi.
 5. 2 adet 5×5 boyutlarında biyometrik fotoğraf.
 6. Konaklama ve uçuş detaylarını gösteren belgeler, varsa seyahat amacını belgeleyen davet mektubu.

Amerika vize başvurusu yapacak şirket sahiplerinin hazırlaması gereken şirket evrakları:

 1. Şirket antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi.(Kaşeli imzalı olmalıdır.)
 2. Son tarihli vergi levhası.
 3. 3 aydan eski olmayan faaliyet belgesi.
 4. İmza sirküleri/imza beyannamesi.
 5. Ticari sicil gazetesi.

Amerika vize başvurusu yapacak şirket sahiplerinin hazırlaması gereken gelir durumunu gösteren evraklar:

 • Geriye dönük 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şahsi banka hesap dökümü. (Bankadan imzalı kaşeli olarak, imza sirküleri ile birlikte talep edilmelidir.)
 • Geriye dönük 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şirket banka hesap dökümü. (Bankadan imzalı kaşeli olarak, imza sirküleri ile birlikte talep edilmelidir.)
 • Varsa araç ruhsatlarının, kira gelirleri gösteren sözleşmelerin ve tapuların fotokopileri.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vize Dilekçesi

Amerika’ya seyahat edecek işverenler seyahat gerekçelerine uygun vize evraklarını hazırlamalıdırlar. Bu evraklardan biri de Amerika vize talep dilekçesi olacaktır.

Şirket sahipleri için Amerika vize dilekçesi;

 • İngilizce olarak yazılmalı,
 • Seyahat nedeni anlatmalı,
 • Seyahat tarih aralığını belirtmeli,
 • Varsa şirket antetli kağıdına yazılmalı,
 • Kaşeli ve imzalı olmalıdır.

Amerika Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçenin güncel tarihli olmasına ve dilekçede verilen bilgilerle evrakların çelişmemesine dikkat edilmelidir.

Dilekçe şirket sahibi/ortağı başvuru sahibi tarafından ya da imza yetkisi bulunan diğer şirket ortağı tarafından imzalanabilir.
Şirket sahipleri için Amerika vize dilekçe örneği için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vize Ücreti

Turistik, ticari, aile ziyareti, tedavi, eğitim gibi amaçlarla Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek ve Göçmeyen Olmayan Amerika Vize kategorilerinden birine başvuru yapacak şirket sahipleri 160 Dolar Amerika Konsolosluk ücreti ödeyeceklerdir.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vizesi Çıkış Süresi

Amerika vize başvuruların sonuçlanma süresi 3 iş günüdür. Bu süre randevu günü sonrası başlar. Randevuya katılması gerekmeyen, vize yenileme/uzatma başvurusu yapan kişilerin Amerika vize başvuruları ise ortalama 7 günde sonuçlanmaktadır.

Şirket Sahipleri İçin Amerika Vip Vize Başvurusu

Amerika vize başvuru işlemlerini vip hizmet alarak tamamlamak isteyen şirket sahipleri/işverenler; işlem sürecinde danışman firmalardan hizmet alabilirler. Amerika Konsolosluğu ek ücrete tabi olan vip hizmet, ekspres başvuru vb. hizmetler sunmamaktadır. Bu nedenle danışman firmalardan da bu hizmetleri alamazsanız. Danışman firmalar vize çıkış sürecinizi hızlandıracak bir ek hizmet veremezler.

Amerika vize danışmanlık firmaları; başvuru dosyanızın hazırlığı, dilekçelerin yazılması, formların doldurulması gibi işlemlerinizi takip eder.

Vize çıkış süresini hızlandırma ya da erken tarihli randevu alma gibi hizmetler Amerika vize sürecinde danışman firmalar tarafından sağlanmaz.

‘’Amerika Vize Danışmanlık Şirketleri ve Ücretler’’ yazımızı okuyarak danışman firmalarla Amerika vize başvuru işlem süreçleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Şirket sahipleri için Amerika vize işlem sürecinizde destek almak isterseniz ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader