İngiltere Start-Up Vizesi Başvuru Şartları ve Evraklar

İngiltere Start-Up vizesi için uygun olup-olmadığınızı merak ediyorsanız formu doldurun, sonuçları kısa sürede öğrenin.

[vc_btn title=”Start-up Vizesi Formu Doldur. Sonuçları Öğren!” style=”custom” custom_background=”#ed0000″ custom_text=”#fcfcfc” size=”lg” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-chevron-circle-right” button_block=”true” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSfdFupiq1rPsTxNLh8Nn9ljN0SezIqr2YVtWmp6tazFPOu5uw%2Fviewform|target:_blank|rel:nofollow”]

Değerli ziyaretçilerimiz; İngiltere’de iş kurma imkanı sağlayan Ankara Anlaşması vizesinin sona ermesi ile beraber, yine İngiltere’de iş kurma imkanı sağlayan farklı bir vize kategorisi olan İngiltere Start-Up vizesi hakkında bilgiler vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Birleşik Krallık’ta işletme kurmayı planlayan Türk Vatandaşlarının başvuru yapabileceği Uk Start-up visa işlemleri için daha detaylı bilgi almak isterseniz bize [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Start-up vizesi İngiltere’de kendi işletmesini kurmayı planlayan kişilerin başvuru yapması gereken girişimci vizesi türüdür.

Start-up vize ile Birleşik Krallık’ta hali hazırda var olan bir işletmede çalışılamayacaktır. Bu vize en çok başvuru yapılan kategorilerden biri olan Ankara Anlaşması vizesi ile daha çok benzerlik göstermektedir. Bu nedenle Türk Vatandaşları Ankara Anlaşması yerine Start-up vizesine başvuru yapmaktadırlar.

Start-up vizesi ile Ankara Anlaşması vizesinin en önemli farklarından biri, start-up vizesinin dil yeterliliği arıyor olmasıdır.

Start-up vizesi için başvuranın, İsviçre ve Avrupa Ekonomik Alanı dışında bir ülkeden başvuru yapıyor olması, İngiltere’de iş kurmayı hedefliyor olması ve Start-up vize kategorisinin gerektirdiği şartları sağlaması gerekmektedir.

Start-up vizesi alarak İngiltere’de iş kuracak kişilerin yenilikçi bir işletme fikrine sahip olmaları beklenir. İngiltere’de yapılacak iş fikri kişinin koşulları da dikkate alındığında uygulanabilir olmalı ve girişim özelliği taşıyor olmalıdır. İş kurulumunun planlandığı sektörde fark yaratacak bir iş fikri Start-up vizesi onayı için çok önemlidir.

Ayrıca başvuru için sunulan iş fikri büyüme ve gelişme potansiyeli olan bir fikir olmalıdır. Start-up vizesi için iş fikri öncelikle kurul tarafından değerlendirilmeli ve onaylanmalıdır. İş fikrini değerlendirecek ve onaylayacak olan kurum Birleşik Krallık’ta girişimcileri destekleyen bir kurum/işletme ya da yine Birleşik Krallık’ta bir yüksek öğretim kurumu olacaktır.

İngiltere Start-up vize süresi 2 yıldır. Onay sonrası 2 yıllık vize verilecektir. Verilen 2 yıllık vizenin bitimi sonrası yeniden onay işlemi yapılarak tekrar 2 yıllık vize alınabilmektedir. Kişi İngiltere’de iken verilen onay geri çekilebilir ya da iptal edilebilir. Bu durumda vize süresi kısalabilmektedir.

İngiltere Start-Up Vizesi Şartları Nelerdir?

Start-up vizesine başvuru yapacak kişilerin sağlaması gereken şartlar ve başvuru koşulları:

 • Start-up vize başvurusu yapacak kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Start-up vizesi için İngilizce dil yeterliliğine sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibi yeterli finansal birikime sahip olmalı ve bu birikimi belgeleyebilmelidir.

İngiltere Start-Up Vizesi Avantajları

İngiltere Start-up vizesine başvuru yapan ve onay alan girişimciler;

 • Aile üyelerini de İngiltere’ye götürebilirler. (Bakmakla yükümlü olunan 18 yaş altı çocuklar ve eş)
 • İşletmelerinin faaliyetinin devam etmesi koşulu ile, İngiltere’de herhangi bir işte çalışabilirler.
 • İngiltere vize süresi boyunca farklı ülkelere seyahat edebilir, İngiltere’ye giriş-çıkış yapabilirler.
 • İngiltere Start-up vizesi ile girişimci İngiltere’ye yerleşemez ve İngiltere’de bulunduğu süre boyunca devlet fonlarından faydalanamaz.

İngiltere Start-Up Vize Başvurusu

Birleşik Krallık’ta kendi işini yapacak olan başvuru sahipleri Start-Up iş fikrinin tasdiğine dair onay mektubu sunabiliyor olmalıdırlar. Onay alınabilmesi için iş fikrinin gerçekçi, farklı ve uygulanabilir olması gerekmektedir. Kişi Start-up vize için gerekli koşulları sağlamıyor ise onay alamayacak ve İngiltere Start-up vize başvurusu kabul edilmeyecektir.

Türk Vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma hakkı tanıyan Ankara Anlaşması vizesinin 31 Aralık 2020 tarihi itibari ile sona ermesi sonrası Start-Up vize kategorisi uygulamaya geçmiştir ve Türk vatandaşları iş fikirlerini bu vize ile gerçekleştirme şansına sahip olmuşlardır.

İngiltere girişimci vizesi başvurusu için puanlama sistemi uygulanmaktadır. Başvuranın bu vize türü için; iş fikri, dil yeterliliği, finansal durum gibi kriterleri sağlaması ve startup vizesi için yeterli puanı tamamlaması gerekmektedir.

Start-up vizesine başvuru yapan kişiler eşleri ve çocukları için de Start-up bağımlı vize başvurusu yapabilirler. Böylece eş ve 18 yaş altı çocuklar başvuranla birlikte İngiltere’ye gidebilir.

İngiltere girişimci vize başvuru işlemleri için sahip olunan iş fikri çok önemlidir. Orijinal iş fikrine ek olarak kişi başvuru için temel şartları sağlıyor olmalıdır ve Start-up vize başvuru aşamalarını eksiksiz tamamlamalıdır.

İngiltere Start-Up Vizesi İngilizce Dil Yeterliliği

İngiltere Start-up visa başvuru koşulları arasında İngilizce dil yeterliliği de bulunmaktadır. Başvuru sahibi İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalı ve yeterliliği belgeleyebilmelidir.

İngiltere Start-up vizesi için B2 seviyesinde (CEFR) İngilizce dil yeterlilik koşulu bulunmaktadır. Başvuru sahibi güncel sınav belgesi ile İngilizce okuma, konuşma ve yazma becerisine sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Start-up vizesi İngiltere başvurusu yapacak kişi Türkiye’de İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun olmuş ise ve bu durumu belgeyebiliyorsa ayrıca dil yeterlilik belgesi sunması gerekmeyebilir.

İngiltere Start-Up Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Gösterilmeli?

İngiltere Start-up vizesi için başvuru yapacak kişi, İngiltere’de kalacağı süre boyunca kendisini finanse edebileceğini kanıtlayabilmelidir. Start-up vizesi için banka hesabında gösterilmesi gereken para miktarı büyük öneme sahiptir.

Start-up vizesine başvuru yapan kişi banka hesap dökümünü bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak almalıdır. Banka hesabı başvuran adına olmalıdır.

 • Start-up vizesi için sermaye/ bankada olması gereken para: 1.270 GBP’dir. Bu tutar hesapta en az 28 gündür bekliyor olmalıdır. Hesaba yeni yatırılan para ile başvuru yapılamaz.
 • Ana başvuru sahibi ile birlikte eş ve çocuklar için başvuru yapılıyorsa banka hesabında gösterilen para miktarı arttırılmalıdır. Eş ve çocuklarla Start-up vizesine başvuru durumunda banka hesabında eş için: 285 GBP, çocuk için 315 GBP para gösterilmelidir.
 • Birden fazla çocuk varsa sonraki çocuklar için 200 GBP gösterilmelidir. Bu tutarlar Start-up başvuru sahibinin sahip olması gereken 1270 Sterline eklenecektir.

İngiltere Start-Up Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Start-up vize başvurusu için başvuru sahiplerinin online başvuru işlemleri sonrası biyometrik veri beyanında bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sahibi online Start-up vize başvuru işlemleri sonrası kendisi için uygun olan Tls Contact İngiltere vize başvuru merkezi üzerinden parmak izi verecektir.

Parmak izi ve pasaport teslimi, evrak teslimi işlemleri için randevu alımı zorunludur. Randevu resmi başvuru sistemi üzerinden online başvuru tamamlanarak ödeme yapıldıktan sonra alınabilecektir.

Türkiye’den yapılan İngiltere Start-up vize başvuruları çıkış süresi 3 haftadır.

Start-up vize çıkış süresinin hızlandırılmak istenmesi durumunda Tls Contact ek servisleri kullanılabilir. Her bir ek hizmet için Start up vize ücretine ek ücret talep edilmektedir.

İngiltere Start Up Vize Ücreti

İngiltere Start-up vize ücreti online başvuru esnasında başvuru sistemi üzerinden ödenmektedir.

 • Türkiye’den başvuru yapılması durumunda ödenmesi gereken Start-up vize ücreti 363 Pound’tur. Bu tutar randevu öncesi online başvuru aşamasında kredi kartı ile ödenmektedir.
 • Start up ana başvuru sahibi ile birlikte eş ve çocuklar için de başvuru yapılıyorsa, her bir başvuru sahibi için ayrı ödeme yapılması gerekecektir.
 • Start-up vizesi bağımlı ücreti de yine 363 GBP’dir.
 • Start-up vize başvurusu İngiltere’den yapılıyorsa, vize değişim başvurusu ise ödenmesi gereken ücret kişi başı 493 Pound’tur.
 • Start-up vizesi sigorta ücreti ödemesi yapılacaktır. Start-Up vizesi IHS bedeli yaklaşık 600 Pound’tr. Bu ücret bağımlı eş için de ana başvuru sahibi ile aynı olacaktır fakat  18 yaş altı çocuk sigorta bedelleri daha düşüktür.

İngiltere Start Up Vizesi İçin Gerekli Evrakları

Start-up vizesi için en önemli evrak iş fikrinin onayına dair mektuptur. Bu belgeye ek olarak ana başvuru sahibinin ve varsa bağımlıların hazırlaması gereken önemli evraklar vardır.

Start-up vize evrakları mutlaka İngilizce tercümeli olmalı, eksiksiz ve okunaklı olarak sunulmalıdır. Evrak eksiği ya da hatalı bir şekilde evrak sunumu Start-up vize reddine neden olabilmektedir.

İngiltere’ye start-up vize başvurusu yapacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar:

 • Ana başvuru sahibine varsa bağımlılara ait geçerliliği devam eden pasaport.
 • Onay kuruluşundan alınmış, işin değerlendirildiğini ve kabulünü gösterir resmi Start up onay mektubu.
 • İngilizce dil yeterliliğini gösterir resmi belge.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan banka hesap dökümleri.
 • Start up vize başvuru kabul/onay mektubu; onay referans numarası, onayı veren kuruluşun adı ve iletişim bilgileri, başvuru sahibinin pasaport bilgileri, başvuru sahibinin girişimi hakkında bilgiler içermelidir. Bu belgede mutlaka onay düzenlenme tarihi yer almalıdır.

Start up vize başvurusu onay/tasdik mektubu üzerinde yazan tarih itibari ile 3 ay içinde yapılmış olmalıdır.

Start up vize evrakları İngilizce olarak sunulmalıdır. İngilizce olmayan belgeler mutlaka tercüme yaptırılmalıdır.

Start Up Vizesi Puanlama Sistemi

 • Orijinal, uygulanabilir, büyüme imkanı olan iş fikri: 25 Puan
 • Başvuranın daha önce İngiltere’de benzer bir vize ile iş kurmuş olmaması: 25 Puan
 • B2 İngilizce seviyesi: 10 puan
 • Finansal durum yeterliliği: 10 Puan

İngiltere Start-Up Vizesine Hangi Meslekler Başvuru Yapabilir?

İngiltere Start-up vizesine başvuru sonrası onay alma ihtimali olan meslekler;

 • IT, Mimarlık,
 • Tasarım,
 • Elektrik-Elektronik,
 • IP, Bilgisayar ya da herhangi bir icadı olan ve bu icadı İngiltere’de geliştirebileceğini düşünen kişilerdir.

İngiltere Start-Up vizesine danışman desteği ile başvuru yapmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[vc_btn title=”Start-up Vizesi Formu Doldur. Sonuçları Öğren!” style=”custom” custom_background=”#ed0000″ custom_text=”#fcfcfc” size=”lg” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-chevron-circle-right” button_block=”true” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSfdFupiq1rPsTxNLh8Nn9ljN0SezIqr2YVtWmp6tazFPOu5uw%2Fviewform|target:_blank|rel:nofollow”]
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader