İngiltere Vize Görüşmesi

Birleşik Krallık vizesi almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği ve bilgi sahibi olmak istediği konulardan biri İngiltere Vize Görüşmesi 2024 yılı uygulamalarıdır.

Vize mülakat uygulaması vize başvuru sürecinin önemli aşamalarından biridir. Bu nedenle vize başvuru işlemlerine başlamadan önce İngiltere vize mülakatı ve görüşme günü hakkında gerekli bilgilere sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.

Başvuru yapılan ülke ve vize türüne göre mülakat uygulamaları değişmektedir. Bazı ülkeler için mülakat vize randevu günü yapılmakta, bazı ülkeler için ise telefonla vize mülakatı yapılmaktadır. Mülakat yapmayan, başvuru sahibinin durumunu sadece evraklar üzerinden değerlendiren de pek çok Konsolosluk vardır. Birleşik Krallık da bunlardan biridir. İngiltere Konsolosluğu vize mülakatı yapmamaktadır. Ziyaretçi vizeleri ya da yerleşim vizeleri fark etmeksizin başvuru sahipleri İngiltere vize görüşmesine katılmadan vize onayı alabileceklerdir.

İngiltere vizesi için normal koşullarda mülakat uygulaması yoktur; fakat başvuru sahibinin özel bir durumunun söz konusu olması halinde Konsolosluk görevlileri kişiyi arayarak telefonda mülakat yapabilir, daha detaylı bilgi gerekiyorsa yüz yüze görüşme talep edebilir.

İngiltere Vize Mülakatı Nedir? Nasıl Yapılır?

İngiltere vize mülakatı; Birleşik Krallık için vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin güncel durumlarının değerlendirilmesi için yapılan vize uygunluk değerlendirmesi olarak tanımlanabilir.

İngiltere vize başvurusu elektronik ortamda tamamlanan adımlar sonrası Tls Contact Vize Başvuru Merkezi’nde randevuya katılım sağlanarak tamamlanır. Mülakatın gerekli olması durumunda başvuru sahibi ile vize görüşmesi randevunun alındığı bu merkezler tarafından yapılmaktaydı. Güncel durumda ise İngiltere vize başvurusu için vize mülakatı yapılmamaktadır. İngiltere vize görüşmesi 2024 yılında özel bir durum söz konusu değilse yapılmamaktadır.

Kısa süreli vize tipleri ve uzun süreli vize tipleri için güncel durumda İngiltere vize mülakat uygulaması yoktur; fakat başvuru dosyası karmaşıksa, kişinin kendisini açıklaması gereken özel bir durum söz konusu ise ya da Konsolosluk görevlisi ek bilgilere ihtiyaç duyarsa kişi ile yüz yüze görüşme talep edebilir ya da telefonda mülakat yapabilir.

Önceki yıllarda uzun dönem vize tipleri için İngiltere Konsolosluğu randevu günü mülakat yapmaktaydı. İngilizce olarak gerçekleştirilen mülakatlarda; seyahat amacı, tarihleri, finansal durum, seyahatin neden önemli olduğu ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi sorular sorulmaktaydı.

İngiltere Vizesi Mülakat Soruları Nelerdir?

İngiltere vize görüşmesi soruları başvuru yapılan vizenin türüne ve başvuru sahibinin mevcut durumuna göre değişmektedir.

İngiltere vize mülakat soruları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İngiltere’ye seyahat etme amacınız nedir?
  • İngiltere’de ne kadar kalacaksınız?
  • Seyahatiniz için ne kadar harcama yapmayı düşünüyorsunuz? Ne kadar birikiminiz var?
  • Çalışma durumunuz nedir?
  • Aylık kazancınız ne kadar?
  • Bakmakla yükümlü olduğunuz, finansal destek sağladığınız aile üyeleriniz var mı?
  • Birleşik Krallık’tan döndükten sonra planlarınız nelerdir?

İngiltere vize mülakatında yukarıda sorular ve başvurucunun durumuna özel ek sorular sorulabilir. Uzun zamandır vize onayları vize mülakat uygulaması olmadan verilmektedir. Yakın zamanda mülakat uygulamasına geçileceğine dair bir bilgilendirme de yapılmamıştır; fakat başvuru dosyası işlemdeyken vize memuru bu ve benzeri sorular için başvuru sahibini arayabilir. Bu nedenle İngiltere vize mülakatına hazırlıklı olmanızı tavsiye edebiliriz.

İngiltere Vize Görüşmesi Nerede Yapılır?

İngiltere vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri aracığıyla kabul edilmektedir. Vize başvuruları doğrudan İngiltere Konsolosluğu’na yapılamaz.

Bu nedenle mülakatın gerekli olması durumunda İngiltere vize görüşmesi başvuru merkezlerinde yapılacaktır. Özel durumu olan ve özel vize türlerine başvuru yapan kişiler Konsolosluğa da davet edilebilir.

İngiltere vize görüşme randevusu online başvuru yoluyla alınır. Randevu günü başvuru sahibi randevunun onaylandığı merkeze gitmelidir. İngiltere vize görüşmesi Profilo Avm içinde bulunan TLS Contact Başvuru Merkezi’nde yapılacaktır. Bu merkez İstanbul’da İngiltere vize görüşmesi yapacak kişiler için hizmet verir.

İstanbul dışında; Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerinde de İngiltere vize görüşmesine katılabilirsiniz.

İngiltere vize randevu günü parmak iziniz alınacak, fotoğrafınız çekilecek ve pasaportunuz teslim alınacaktır. Başvuru merkezi görevlisi dosyanız hakkında size sorular sorabilir fakat bu sorular vize değerlendirmesi için sorulan İngiltere vize mülakat soruları gibi düşünülmemelidir. Başvuru merkezi görevlileri başvurunuzun eksiksiz İngiltere Konsolosluğu’na gönderilmesi için sorular sorabilirler fakat vize kararına etki edecek yönlendirmeler yapmazlar.

İngiltere Vize Mülakatı İngilizce Mi Yapılır?

Başvuru için mülakatın gerekli olması haline İngiltere vize mülakatı İngilizce yapılacaktır. Özellikle uzun süreli vize tipleri için mülakat/vize görüşmesi İngilizce yapılmaktadır. Vize başvuru dosyası işlemdeyken özel durumlarda Konsolosluk görevlisi başvuru sahibini arayarak telefonda mülakat yapabilir. Bu ve benzeri durumlarda Türkçe görüşme de gerçekleştirilebilir. İngiltere vize onayı için (belirli vize tipleri hariç) İngilizce bilme şartı yoktur.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu esnasında mülakat yapmasa da, başvuru dosyası Karar Merkezine gönderildikten sonra ilgili memur başvuru sahibini arayarak sorular sorabilir, telefonda İngiltere vizesi mülakatı gerçekleştirebilir. Bu nedenle başvurunuz işlemdeyken olası sorular için e-posta adresinizi ve telefonunuzu kontrol etmenizi öneririz.

İngiltere Vize Görüşmesi 2024 konu başlıklı yazımızla İngiltere vize mülakat uygulaması hakkında sizi bilgilendirmeye çalıştık. İngiltere vizesine dair ayrıntılı bilgi için ” İngiltere Vize İşlemleri” sayfamızı inceleyebilir, talep ettiğiniz vize tipine uygun danışmanlık hizmeti için teklif alabilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

ingiltereingiltere vizesivize mülakatı
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader