Plab Sınavı İçin İngiltere Vizesi Almak

Plab sınavı için İngiltere vizesi almak isteyen tıp doktorlarının ya da tıp fakültesinden yeni mezun olmuş kişilerin kısa süreli ziyaretçi vizesi kategorilerinden olan Plab testi vizesine başvuru yapmaları gerekecektir. Bu kategori için sağlanması gereken şartlar, gerekli evraklar, ücret bilgisi ve diğer detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Plab sınavı için İngiltere vizesi başvuru sürecinizde danışmanlık hizmeti almak isterseniz; İngiltere Vizesi sayfamızı ziyaret edebilir, teklif isteyebilir, işlem ve hizmet süreçleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Plab Sınavı İçin İngiltere Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
(Başvuru aşamaları, ücret bilgisi ve işlem sonuçlanma süreleri)

Plab testi; Birleşik Krallık’ta doktorluk yapmak isteyenler için düzenlenen, 2 aşamadan oluşan mesleki yeterlilik sınavıdır. Plab (Profesyonel ve Dilbilimi Değerlendirme Kurulu Testi) aşamalarından ilki olan Plab 1 Birleşik Krallık dışında farklı ülkelerde de düzenlenir. Plab 2 ise sadece Birleşik Krallık’ta yapılmaktadır.

Plab testine girmek için Birleşik Krallık’ı tercih eden adayların İngiltere vize başvurusu öncesi kayıt işlemlerini tamamlamış olmaları ve başvuru numarası sunmaları zorunludur. Sınav rezervasyon onayı; test adı (Plab 1 ya da Plab 2), sınav tarihi, sınav yeri, GMC (Genel Tıp Konseyi) referans numarası ve aday bilgilerini içerir.

Kayıt işlemlerini tamamlayan başvuru sahiplerinin öncelikle vize başvuru formunu tamamlamaları ve randevu oluşturmaları gerekecektir. Form resmi web sitesi üzerinden uygun vize tipi belirlenerek eksiksiz tamamlanmalıdır. Form tamamlandıktan sonra ise vize ücreti ödenerek evraklar sisteme yüklenmelidir.

Plab sınavı için İngiltere vizesi ücreti 132 $’dır. Verilen vize süresi 6 aydır.

Vize ücreti ödendikten sonra İngiltere Vize Başvuru Merkezi seçimi yapılarak randevu oluşturulmalıdır. Başvuru Merkezi seçimi tercihe bağlıdır, ikamet edilen şehre bağlı seçim yapılması zorunluluğu yoktur. Randevu günü parmak izi beyanı zorunluluğu olduğu için, size en yakın merkezi seçerek randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere vize randevu günü herhangi bir mülakat yapılmamaktadır. Parmak izi verilecek ve pasaport görevliye teslim edilecektir.

Plab sınavı için yapılan İngiltere vize başvurusu standart ziyaretçi vizesi alt kategorilerinden biridir. Bu kategoride işlem sonuçlanma süresi randevu sonrası 3 haftadır. Yoğun dönemlerde randevular ileri tarihe verilebilmekte, işlem süreleri uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzu Plab sınav tarihinizden 2 ay kadar önce tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz.

Plab Sınavı İçin İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar

İngiltere’de Plab sınavına girecek kişilerin vize evraklarını eksiksiz hazırlamaları ve İngiltere standart ziyaretçi vizesi için gerekli şartları sağlamaları gerekir. Sınava kayıt işleminin tamamlanmış olması ve tıp diplomasına sahip olunması vize onayı için yeterli olmamaktadır.

Vize evrakları başvuru sahibinin mevcut durumuna göre değişir. Henüz doktor olarak çalışmayan adaylar sponsorlu vize başvurusu yoluyla başvuru yapabilirler. Özel bir hastanede ya da devlet hastanesinde çalışan doktorlar ise kendi çalışma evrakları ve banka hesapları ile vize başvurusu yapmalıdırlar.

Plab sınavı için İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin mutlaka sınav rezervasyon onayı belgesini sunmaları gerekir. Bu belge ile sınav kayıt işleminin tamamlandığı kanıtlanacak, sınav yeri ve tarihi gibi bilgiler sunulmuş olacaktır. Bu belgenin e-mail çıktısı olarak sunulması yeterlidir. Belgede başvuru referans numarasının bulunuyor olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Başvuru sahibi çalışan ise; çalıştığı işyerinden Birleşik Krallık seyahatini onaylayan bir çalışma yazısı almalıdır. Ayrıca son aylara ait maaş bordroları da mutlaka sunulmalıdır.

Başvuru sahibi çalışmıyorsa sponsoruna ait çalışma belgelerini ve banka hesaplarını sunmalıdır.

Plab sınavı için İngiltere vizesi başvurusu yaparken sunulması zorunlu ve başvuru sonucunu olumlu-olumsuz etkileyen en önemli belge banka hesaplarıdır. Banka hesapları ile düzenli gelir ve Birleşik Krallık’ta oluşacak giderler için yeterli birikime sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

Plab Testi İçin İngiltere Vizesi Alacaklara Tavsiyeler

PLAB sınavı, Birleşik Krallık’ta uzmanlık yapmak için girilen bir sınavdır. Başvuru sahibi bu sınavı belirterek vize başvurusunda bulunduğunda, sonraki süreçte Birleşik Krallık’a yerleşme niyetini de belirtmiş olur. Bu nedenle sınava katılım amaçlı başvurularda seyahat amacının sadece sınava katılım olduğu belirtilerek, sınav sonrası Birleşik Krallık’ta kalınmayacağına dair kanıtlar sunulması bu vize kategorisi için çok önemlidir.

Vize evrakları İngiltere vize başvurusunun değerlendirilme aşamasında çok önemlidir. Eksik evraklar başvuru yapılması ya da evraklarla vize formunda verilen bilgilerin çelişmesi vize reddine neden olabilir. Bu nedenle evrakları eksiksiz, çalışma durumunuza uygun olarak hazırlamalısınız.

Banka hesaplarınızda seyahatinizin masrafları için yeterli para göstermelisiniz. Bu tutar kalış sürenize göre ve diğer tüm seyahat masraflarınıza göre belirleyeceğiniz bir tutar olmalıdır. Tutarın hesabına tek seferde yatırılmış olması ve para kaynağının net olmaması başvuru dosyanız hakkında şüpheye neden olabilir. Bu neden le mümkünse başvuru öncesi hesabınıza net bir kaynak belirtemeyeceğiniz para yatırmamaya çalışın.

Standart olmayan, özel bir durumu detaylandıran belgelerinizi mümkün olduğunca İngilizce sunmaya çalışın.

Tıp fakültesi diplomanızı ve varsa seyahat geçmişlerinizi gösteren eski pasaportlarınızı dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Plab Sınavı İçin Birleşik Krallık Vizesi Almak Zor Mu?

Plab sınavına girmek için İngiltere’ye gitmek isteyen kişiler Birleşik Krallık’ın zor vize vermesi nedeniyle tedirgin olmaktalar. Bu nedenle adaylar PLAB 1 için sınavın düzenlendiği Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Gana, Mısır, Kenya gibi diğer ülkelere de gitmeyi düşünüyorlar ve bu ülkeler için kayıt yaptırabiliyorlar.

Hem turistik seyahat gerçekleştirmek hem de sınava girmek için tercihiniz Birleşik Krallık ise vize danışmanlık hizmeti alarak vize başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz.

İngiltere vizesi almanın diğer ülkelere kıyasla daha zor olduğunu söyleyebiliriz; fakat doğru başvuru yaparak Plab sınavı için İngiltere vizesi almak mümkün.

ingiltereingiltere vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader