İngiltere Vize Uzatma

Birleşik Krallık vizesi almış, bu vizeyle seyahat gerçekleştirmiş ya da vizesini henüz kullanmamış olan kişiler İngiltere vize uzatma yaparak yeniden vize alabilirler. Tekrarlanan vize başvurusunda randevu alınması, ücret ödemesi yapılması ve parmak izi verilmesi zorunlu tutulmaktadır.

İngiltere vize yenileme ya da vize uzatma olarak isimlendirilen işlemde başvuru sahibi vize başvuru prosedürlerinden muaf tutulmamaktadır. İngiltere Konsolosluğu her yeni başvuruyu kişinin mevcut/güncel koşulları dahilinde değerlendirerek vize kararı verir; bu nedenle her başvuruda işlem aşamalarının tekrarını ister.

Daha önce İngiltere vizesi alan ve İngiltere vizesini yenilemek isteyen kişiler bu vizeyi kullanmış ve seyahat etmiş olsalar da yeni başvuru için tekrar parmak izi vermelidir. Ayrıca; daha önce alınan vize olumlu bir referans olsa da yeni başvurunun ret ile sonuçlanma riski de her zaman vardır. İngiltere vize yenileme/uzatma yapılması vizenin kesinlikle olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.
İngiltere vizenizin süresi bittiyse ya da geçerliliği devam ederken vizenizi uzatmak istiyorsanız yeni başvuruda da ilk başvuruda olduğu gibi dikkatli olmanız, gerekli tüm vize prosedürlerini eksiksiz tamamlamanız gerekecektir.

İngiltere vize uzatma başvurusu için İngiltere vizesi sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir, dilerseniz temsilcilerimize ulaşarak hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İngiltere Vize Uzatma Ücreti

İngiltere vize uzatma ücreti 133 Dolar’dır. Bu tutar 6 aylık İngiltere vize ücreti için ödenmesi gereken vize harç bedelidir. İlk defa vize alan ya da İngiltere vizesini uzatan kişiler aynı tutarı öderler. İngiltere vize yenileme/uzatma için farklı ücret uygulaması ya da ücretsiz başvuru uygulaması yoktur.

Biten ya da devam eden İngiltere vizesini yenileyen kişiler her yeni başvuru için standart vize ücret ödemesi yapmak durumundadırlar.

2 yıllık İngiltere vize uzatma ücreti 498 Dolar,
5 yıllık İngiltere vize uzatma ücreti 888 Dolar,
10 yıllık İngiltere vize uzatma ücreti 1109 Dolar’dır.

Öğrenci vizeleri, çalışma vizeleri ya da diğer özel vize türlerinin yenilenme ücretleri kategoriye bağlı olarak değişmektedir.

Güncel İngiltere vize ücretleri için yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Turist Vizesi Uzatma

İngiltere turist vizesi aldıysanız; vizeniz bittikten sonra ya da geçerliliği hala devam ederken yeni bir başvuru yaparak İngiltere turist vizesi uzatma işlemi yapabilirsiniz. Uzatma için yeni bir başvuru yapılacak ve vize ücret ödemesi tekrar yapılacaktır.

İngiltere vizenizin süresi bitmeden vizenizi uzatmak istiyorsanız; seyahat tarihinizi geçerli vizenizin bitiş tarihinden sonraki bir tarih göstererek yeni başvuru yapabilirsiniz. Bu süreçte başvuru yapabilmeniz için planlanan seyahatinize 90 günden az kalmış olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Turist vizesi uzatma İngiltere başvurusu için online İngiltere vize formu doldurulmalıdır. Bu formda geçmiş İngiltere seyahatleri ya da alınmış İngiltere vizelerinin bilgileri mutlaka girilmelidir. Ayrıca başvuru dosyasına da eski İngiltere vize görselleri ve İngiltere giriş çıkış kaşeleri de eklenmelidir. Başvuru için vize ücreti ödenecek, randevu alınacak ve başvuruya şahsen katılım sağlanacaktır. İngiltere turist vizesi uzatma işleminde vize ücretinden ya da randevuya şahsen katılımdan muaf olma durumu yoktur.

İngiltere için ilk başvuruda 6 aylık vize alan kişiler; sonraki başvurular için 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık taleplerde bulunabilirler. İlk vize başvurusunda da uzun süreli vize talep edilebilir fakat tavsiyemiz ilk İngiltere vize başvurusunda 6 aylık vize talep etmeniz olacaktır.

İngiltere Vize Uzatma Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vize uzatma başvurusu için gerekli evraklar ilk başvuru için gerekli evraklarla aynıdır. Daha önce vize alan kişiler uzatma işlemi için tüm evrakları yeniden hazırlamak durumundadırlar.

İngiltere Konsolosluğu her yeni başvuruyu başvuru sahibinin mevcut durumunu dikkate alarak inceler. Bu nedenle daha önce vize alınmış olsa da tekrarlanan tüm başvurularda dosya eksiksiz hazırlanmalıdır.

İngiltere vize uzatma başvurusu için hazırlanması gereken evraklar:

  • Güncel pasaport ve varsa eski pasaportlar.
  • Eski pasaportlarda ya da güncel pasaportta bulunan İngiltere vizelerinin ve giriş-çıkış kaşelerinin görselleri.
  • Seyahat amacını anlatan vize talep dilekçesi.
  • Son 6 aylık banka hesap dökümleri. (Banka hesapları başvuru sahibine ya da varsa sponsoruna ait olmalıdır)
  • Aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  • Başvuru sahibinin ya da sponsorunun çalışma evrakları ve varsa tapu fotokopileri.
  • Öğrenci başvuru sahipleri için güncel tarihli öğrenci belgesi.
  • Aile ziyareti ya da ticari amaçlı seyahatler için davet mektubu.
  • Başvuru sahibi kimlik fotokopisi.

Turistik Vize İngiltere’deyken Uzatılabilir Mi?

Turistik İngiltere vizesi için uzatma başvuru talebi İngiltere’den yapılamayacaktır. İngiltere Konsolosluğu sadece belirli vize kategorileri için İngiltere’den uzatma hakkı tanır. Bu vize türleri genellikle uzun dönem başvuru tipleri ya da özel amaç için alınan ziyaretçi vizeleridir.
İngiltere standart ziyaretçi vizesi kategorilerinden olan turist vizesi İngiltere’den uzatılmaz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Süresi Uzatma (İngiltere’den öğrenci vizesinin süresini uzatma)

Öğrenci vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunan öğrenciler İngiltere’deyken vize uzatma başvurusu yapabilirler. Ziyaretçi vizesi ile İngiltere’de bulunan öğrenciler ise İngiltere vize süresi uzatma başvurusu yapamazlar.

Öğrenci vizesi (Tier 4 vizesi) ile Birleşik Krallık’ta bulunan öğrenciler vize bitmeden 3 ay önce İngiltere vize yenileme başvurusu yapmış olmalıdırlar.

Uzun dönem öğrenci vizeleri için prosedürler farklıdır. İngiltere’den yapılacak uzatma işlemleri için yardımcı olamıyoruz, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ve destek için Home Office ile iletişim kurmanızı öneririz.

Türkiye’den yapacağınız uzun dönem öğrenci vizesi işlemleriniz için yazımızı okuyabilir, başvuru için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere vize uzatma için sık sorulan soruları aşağıda yanıtlamak isteriz.

İngiltere vizemi uzatmak istiyorum, yeniden vize ücreti ödemem gerekiyor mu?

İngiltere Konsolosluğu yapılan her başvuruda yeni ücret ödemesi talep eder. İngiltere vize süresi uzatma ücretsiz değildir ya da uzatma için indirimli işlem uygulaması yoktur.

İngiltere vize süresi uzatma yapacağım, ret alma riskim var mı?

Daha önce İngiltere vizesi almış olmanız, özellikle bu vize ile vize süresini aşmadan İngiltere’ye seyahat edip ülkenize dönmeniz, sonraki vize başvurunuz için kolaylık sağlayacaktır fakat İngiltere vize yenileme uzatma başvurunuz kesinlikle olumlu sonuçlanır bilgi doğru değildir. Yapacağınız yeni başvuruya dair karar güncel başvuru evraklarınız ve güncel durumunuz dikkate alınarak verilecektir.

İngiltere vizemi yenileyeceğim, tekrar parmak izi vermeli miyim?

İngiltere Konsolosluğu vize türü fark etmeksizin yapılan her başvuruda parmak izi beyanı verilmesini talep eder. İngiltere vizesini yenilemek ya da İngiltere vize süresi uzatmak için yapılan başvurularda randevu alınması ve randevuya katılım sağlanarak parmak izi verilmesi zorunludur.

Önceki vizemi kullanmadım, yeni İngiltere vize başvurum reddedilir mi?

Önceki vizenizi kullanmış olmanız yeni yapacağınız İngiltere vize başvurunuzda avantaj sağlayacaktır. Vize almış ve bu vizeyi kullanmamış olmanız ise vize reddine neden olmaz.

Alınan vizenin kullanılmamış olması yeni başvuru için olumsuz izlenim oluşturur diyemeyiz; fakat yine de yeni başvuru yaparken önceki vizenizi neden kullanmadığınıza dair açıklama yazmanızı tavsiye ederiz.

Önceki vizemle İngiltere’de uzun kaldım, vize uzatma başvurum reddedilir mi?

Aldığınız vize ile İngiltere’de uzun kaldıysanız ve vize süresi ihlali yaptıysanız bu durum sonraki başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Verilen sürede İngiltere’den çıkış yapmamanızın özel bir nedeni varsa; durumu açıklar dilekçe ve belgeler sunarak başvuru yapmanız durumunda, gerekçeniz ikna edici bulunursa sorun çıkmadan İngiltere vizenizi yenileyebilirsiniz.

İngiltere vize uzatma işlemlerinin ilk vize başvurusu kadar önemli olduğunu, İngiltere vize yenileme işlemi için de tüm prosedürlerin eksik tamamlanması ve şartların sağlanmasının gerektiğini hatırlatmak isteriz.

İşlemleri aracılığımızla tamamlamak için ‘’Teklif İste’’ butonu üzerinden bize ulaşabilir, sürecinizi hızlı ve eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

ingiltere vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader