Kurumsal Firma Çalışanları İçin İngiltere Vizesi

Kurumsal firma çalışanları için İngiltere vizesi konu başlıklı yazımızla; bu gruba dahil başvuru sahiplerini bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Birleşik Krallık seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahiplerinin pek çoğu ne yazık ki vize engeli ile karşılaşıyor. Zor vize onayı vermesi ile bilinen Birleşik Krallık için bazı başvuru sahipleri daha avantajlı olabiliyor. Kurumsal firmada çalışan, düzenli resmi gelire sahip, maaş ödemeleri düzenli olarak banka hesabına yatırılan ve şirkette görev tanımı net olan kişileri bu gruba dahil edebiliriz. Kurumsal firma çalışanı olarak da adlandırabileceğimiz bu kişiler, vize sürecinde güncel çalışma durumlarını ve finansal durumlarını resmi ve güvenilir evraklarla beyan edebildikleri için daha kolay vize alabilirler.

İngiltere vize başvurusu için başvuru sahibinden detaylı form ve detaylı evrak talep edilir. Bu evraklar başvuru kategorisi ve seyahat gerekçesine göre değişiklik gösterse de genel olarak gelir kaynağını belgeler evraklar ve güncel finansal durumu gösteren evraklardır. Talep çalışılan firmadan alınacak resmi belgeler ve banka hesapları ile karşılanır ve Konsolosluğa sunulur. Bu aşamada istenen belgeleri sağlaması daha kolay olan kurumsal firma çalışanları avantajlı durumda olur. Sigortalı olarak kurumsal firmada çalışanların istenen belgeleri eksiksiz tamamlaması daha kolay olacaktır.

Ayrıca bu firmalar; yıllık geliri yüksek olan, köklü, maaş ödemelerini düzenli yapan firmalar olduğu için başvuru sahibinin temel vize kriterlerini sağlamasını kolaylaştırabilir.

Kurumsal Firma Çalışanları İçin İngiltere Ticari Vize

Kurumsal bir firmada sigortalı olarak çalışan kişilerin; fuara katılmak, iş toplantısına katılmak gibi amaçlarla İngiltere’ye seyahat etmeleri gerekebilir. Bu durumda İngiltere’den davetiyenin ya da fuar katılım belgesinin olması koşulu ile İngiltere ticari vize (business visa) başvurusu yapılabilir.

Kurumsal firma çalışanları için İngiltere vizesi alınırken ticari amacı belgeleyen davet mektubu ya da fuar giriş belgesine ek olarak çalıştıkları firmadan evraklar sunmalıdırlar. Bu evraklar; şirketin resmi belgeleri, işyeri çalışma yazısı, maaş bordroları gibi evraklardır. Ayrıca ticari seyahatlerde kurumsal firma genellikle iş amacıyla İngiltere’ye gönderdiği personelinin seyahat masraflarını karşılar. Kişi çalıştığı işyerine bağlı olarak ticari amaçla seyahat ediyorsa mutlaka firma finansal sponsoru olmalıdır ve vize talep dilekçesi ile bu durumu onaylamalıdır.

Kurumsal firma çalışanlar için İngiltere vize işlemleri sırasında gerçek iş ortaklığı olan ya da olacak benzer sektördeki bir firmadan şirketlerini temsil etmek üzere davetiye almaları durumunda, vize almaları çok zor olmayacaktır.

Bu vize türüne dair daha detaylı bilgi almak için ‘’İngiltere Ticari Vize’’ yazımızı okumanızı öneririz.

Kurumsal Firma Çalışanları İçin Turistik Vize

Kurumsal bir firma çalışanları için turistik amaçlı İngiltere seyahatlerinde, çalışmayanlar ya da düzenli geliri olan fakat bu geliri belgelemekte zorlana kişilere kıyasla daha kolay İngiltere vizesi alabilirler.

Turistik vize için çalışan başvuru sahibinin şirket yetkilisinden izni onaylar yazı alması gerekecektir. Bu yazı ile kişinin şirketteki pozisyonu, seyahat amacı ve tarihleri belirtilir. Seyahat masraflarının kişinin/vize başvuru sahibin sorumluluğunda olduğu bilgisi verilir.

Turistik vize başvurusu için seyahat bireysel de olsa şirket evrakları ve maaş bordroları sunulacaktır. Başvuru şirket sponsorluğunda olmayacağı için şirket banka hesaplarının turist vizesi için alınması gerekmeyecektir.

Bu vize türüne dair daha detaylı bilgi almak için ‘’İngiltere Turistik Vize’’ yazımızı okumanızı öneririz.

Hazırlanması Gereken İngiltere Vize Başvuru Belgeleri

Kurumsal firmada çalışan olarak İngiltere vizesine başvuru yapacak kişilerin hazırlaması gereken iş yeri evraklarının listesi aşağıdadır.

  1. Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi. Bu dilekçede seyahat tarihleri ve gerekçesi, çalışanın şirketteki görevi mutlaka belirtilmelidir. Ticari seyahat için yazılmış dilekçe ise masrafların şirket tarafından karşılanacağı belirtilmelidir. Dilekçe İngilizce olmalıdır.
  2. Son 3 aylık imzalı kaşeli maaş bordroları.
  3. Şirketin Vergi Levhası (güncel olmalıdır)
  4. Faaliyet Belgesi (3 aydan eski olmamalıdır)
  5. Ticari sicil gazetesi fotokopisi.
  6. İmza sirküleri fotokopisi.

Vize evraklarının güncel tarihli olması ve başvuru sahibinin güncel çalışma durumunu yansıtması çok önemlidir. Bu nedenle evrak hazırlık sürecinin dikkatli tamamlanması gerekir.

Sigortalı çalışanım, İngiltere vizesini kolay alabilir miyim?

Sigortalı çalışan olan ve resmi düzenli gelirini belgeleyebilen kişilerin İngiltere vizesini daha kolay alabilirler fakat başvuru değerlendirme sürecinde pek çok farklı kriter vardır. Bu nedenle sigortalı çalışan olmak İngiltere vizesini almak için her zaman yeterli bulunmayabilir.

İngiltere vizesi almak için kaç yıldır aynı firmada çalışan olmak gerekiyor?

İngiltere vizesine başvuru için ya da vize onayı için sağlanması gereken aynı firmada minimum çalışma süresi bulunmamaktadır. Kişi uzun zamandır iş hayatındaysa fakat son iş yerine yeni girdiyse ve izin hakkı varsa ya da tatil günlerinde seyahat edecekse İngiltere vizesi alabilir. Aynı firmada uzun yıllardır çalışıyor olmak süreçte daha avantajlı olmanızı sağlayabilir.

Tavsiyemiz işe giriş sonrası en az 3 ay geçtikten sonra İngiltere vizesine başvuru yapmanız yönünde olabilir.

Asgari ücretli çalışanlar İngiltere vizesi alabilir mi?

Asgari ücretli çalışanlar İngiltere vizesini vize şartlarını sağlamaları durumunda alabilirler. Bankada birikimi olan, seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan, banka hesabındaki paranın kaynağını gösterebilen kişiler vize alabilirler. Burada başvuru sahibinin seyahat geçmişi de önemlidir.

Maaşı bankaya yatmayan elden alan kişiler İngiltere vizesi alabilir mi?

Beyan edilen gelirlerin kanıtlanması İngiltere vize değerlendirme sürecindeki en önemli kriterdir. Bu nedenle maaş ödemeleriniz banka hesabınıza yatırılmıyorsa İngiltere vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bankaya ödeme mümkünse ödemelerin yapılması beklenerek 3 ay sonra başvuru tavsiye ederiz.

Mümkün değilse iş yerinizden ödemelerin neden elden yapıldığına dair Konsolosluğa hitaben bir yazı almanızı öneririz.

İşe yeni girdim, İngiltere vizesi alabilir miyim?

Daha önce çalışma geçmişiniz varsa, iş yerinizden izin ve izne dair yazısı alabiliyorsanız, geriye dönük banka hesaplarınızla düzenli gelir gösterebiliyorsanız, seyahat amacınız ikna edici ise ve yaşadığınız ülke ile bağlarınız kuvvetli bulunursa İngiltere vizesi alabilirsiniz.

Elektronik imzalı maaş bordrosuyla İngiltere vizesine başvuru yapabilir miyim?

İngiltere vize başvurunuzda elektronik imzalı (e-imzalı) maaş bordrosu sunabilirsiniz.

Kurumsal firmada çalışıyorum ama daha önce yurt dışına çıkmadım, vize alabilir miyim?

Gerekli vize şartlarını sağlamanız halinde ilk başvuruda İngiltere vizesi alabilirsiniz. İngiltere vizesi için seyahat geçmişinizin olması avantaj sağlayabilir fakat bir zorunluluk değildir.

Vize hakkında daha detaylı bilgi için İngiltere Vize Danışmanlık yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
868 yoruma göre
js_loader