İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi; Birleşik Krallık’taki bir kurumdan araştırma yapmak üzere kabul almış, Türkiye’de bir akademik kurumda çalışmakta olan akademisyenlerin başvuru yapabileceği vize kategorisidir.

Birleşik Krallık dışında bir akademik kurumda çalışan akademisyenler Akademik ziyaretçi vizesi alarak;

 • İngiltere’deki meslektaşları ile resmi değişim programlarında yer alabilir,
 • Çalışmakta oldukları kurumdan izinli olarak İngiltere’de belirli bir süre kendi akademik araştırmalarını yapabilirler.

Birleşik Krallık Hükümeti tarafından akademisyen için düzenlenmiş bu vize türü; akademik araştırmaya katılacak başvuru sahibinin ailesinin de bağımlı vizesine başvuru yaparak araştırma sürecinde İngiltere’de kalabilmesine olanak tanır.

İngiltere ziyaretçi vizeleri kategorisine dahil olan Akademik ziyaretçi vizeleri (academic visitor visa) 6 aylık ve 1 yıllık olarak düzenlenmektedir.

Vize süresine; başvuru araştırma süresinin de belirtildiği Akademik ziyaretçi vizesi davet mektubu, hali hazırda çalışılmakta olan akademik kurumdan alınan izin yazısı ve varsa araştırma burs mektubu tarihleri dikkate alınarak karar verilir.

Türkiye’den akademisyenler daha çok doktora sonrası araştırma yapmak amacıyla İngiltere’ye gitmektedirler ve araştırmaları için Tubitak bursu almaktadırlar.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvuru sürecinizde danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızın devamını okuyarak bu vize türünün gereklilikleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Başvuru

Akademik ziyaretçi vizesi başvuru işlemleri İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi İnternet sitesi üzerinden başlatılır. Akademik araştırma için kabul edilmiş ve araştırma davetiyesi bulunan akademisyenler online başvuru sistemi üzerinden vize başvurularını tamamlayabilirler.

Academic visitor visa form doldurma işlemleri, evrak yükleme işlemleri dikkatle tamamlanması gereken aşamalardır. Vize başvurularının değerlendirmesi online başvuru esnasında sunulan evraklar ve formda verilen beyanlarla yapılmaktadır. Bu nedenle başvurunun eksik bilgi ve evrakla teslim edilmemiş olduğundan emin olunmalıdır.

Akademik ziyaretçi vize formu standart kişisel bilgi sorularına ek olarak akademik araştırma hakkında dikkatle yanıtlanması gereken sorular içerir. Bu sorularla; Akademik araştırmanın nedeni ve önemi, araştırmacının sahip olduğu nitelikler gibi bilgilerin yanıtları istenir.

Vize başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için resmi evrakların hazır olması tavsiye edilir. İngiltere’den gelen kabul yazısı, Türkiye’deki iş yerinden izin yazısı, varsa burs miktarı ve süresini belirten evraklar hazır olduktan sonra başvuru işlemlerine başlanması daha doğru olacaktır.

Başvurunun tamamlanabilmesi için vize ücret ödemesinin yapılması, randevu alınması ve randevuya şahsi katılım zorunlu tutulmaktadır.

1 yıllık akademik vize başvurularında pasaporta 3 aylık İngiltere D vize etiketi basılmaktadır. 6 aydan uzun İngiltere’de kalacak araştırmacılar ülkeye giriş sonrası en yakın Home Office’ten oturum kartı alacaklardır. Bu durum ana başvuru sahipleri için olduğu gibi, bağımlıları için de geçerlidir.

Akademik Ziyaretçi Vize Randevusu

Akademik ziyaretçi vizesi İngiltere işlemleri için online başvuru sonrası randevu alınır. Randevu İngiltere Başkonsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği’nden değil, yetkili aracı firmadan alınır. Randevuya gitmeden önce tüm evrakların hazırlanmış olması, vize formunun doldurulmuş olması gerekir.

Vize randevusunda pasaport teslim edilerek parmak izi verilir. 1 yıllık başvurularda da 6 aylık başvurularda da akademik ziyaretçi vizesine başvuru yapan kişiler mülakata katılmazlar.

Vize randevusu Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana illerinde bulunan Tls Contact vize başvuru merkezleri üzerinden alınır.

Akademik Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Akademik ziyaretçi vizesi için hazırlanması gereken evraklar aşağıdadır:

 • Geçerli pasaport.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Yabancılar için oturum kartı fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (aile, eş bilgilerini göstermeli)
 • Akademik araştırma niyetini anlatan şahsi dilekçe.
 • Birleşik Krallık’taki kurumdan gelen davet mektubu (araştırma amacı ve tarihlerini içermeli)
 • Başvuru sahibinin son 3 aylık olarak alınmış banka hesap dökümleri.
 • Akademik araştırma Tubitak tarafından karşılanıyorsa Tubitak yazısı ve hibe desteği detaylarını içeren mektup.

Devlet Kurumunda çalışan akademisyenlerin hazırlamaları gereken evraklar:

 • Çalışma yazısı ve izin yazısı. (akademik araştırmanın çalışılan kurum bilgisi dahiline olduğu belirtilmelidir. Ücretli-ücretsiz izin detayı verilmelidir.)
 • Kurum kartı.
 • Son 3 aylık bordrolar.
 • SGK Hizmet Dökümü.

Özel sektör/ Vakıf Üniversitesinde sigortalı olarak çalışan akademisyenlerin hazırlaması gereken evraklar:

 • Çalışma ve izin yazısı. (akademik araştırmanın çalışılan şirketin bilgisi dahiline olduğu belirtilmelidir. Ücretli-ücretsiz izin detayı verilmelidir.)
 • Son 3 aylık bordrolar.
 • İşe giriş bildirgesi.
 • SGK hizmet dökümü.

Akademisyenlerin vize için hazırlaması gereken evraklar çalışılan şirket/kurum türüne göre değişir. Ayrıca akademik araştırmanın bir finansal sponsorunun olup olmaması durumu da evrak hazırlık sürecinde önemlidir.

Akademik Araştırma Vizesi Süresi

Akademik vizeler 6 aya kadar ve 6 aydan uzun (1 yıla kadar) düzenlenmektedir. Başvuru süresi akademik kurumdan gelen davet mektubunda belirtilen süre dikkate alınarak seçilmelidir. Bu mektupta yazan süre ile çalışılan akademik kurumdan alınan işyeri izin yazısında belirtilen süre eşleşmelidir.

Akademik Ziyaretçi Vizesi Ücretleri

 • 6 aylık Akademik Ziyaretçi Vizesi Ücreti: 126 USD
 • 6 aydan uzun (1 yıla kadar) Akademik Ziyaretçi Vizesi ücreti: 251 USD

Tubitak Bursu ile İngiltere Araştırma Vizesi

İngiltere’ye akademik araştırma amacıyla gidecek akademisyenler Tubitak (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) desteğine hak kazanabilirler. Tubitak burs başvurusu olumlu sonuçlanan ve destek kazanan kişiler 6 ay ya da 1 yıllık finansal sponsor desteği ile araştırmalarını tamamlayabilirler.

Akademik Ziyaretçi Vizesi Bağımlıları

Akademik araştırma amacıyla İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin eşleri ve çocukları için de başvuru yapılabilir. Araştırmacının birinci derece yakınları için yapılması gereken bağımlı vizesi (dependent visa) başvurusu için ana başvurunun evrakları detaylı olarak sunulmalıdır. Araştırma Tubitak vb. bir kurum tarafından destekleniyorsa ve bu destek aile üyelerini de kapsıyorsa durum özel olarak belirtilmelidir.

Aile üyeleri için başvuru ana başvuru sahibinin başvurusuyla beraber yapılabileceği gibi, ana başvuru sahibi İngiltere’ye gittikten sonra da aile üyeleri başvuru yapabilir. Tüm başvurular için ayrı form doldurulur, ayrı vize harç ödemesi ödenir.

İngiltere’ye akademik ziyaretçi vizesi ile giden Akademisyen ve ailesi, İngiltere’de ücretli bir işte çalışma hakkına sahip olmayacaklardır. Bu vize türü ana başvurucuya ve bağımlılarına İngiltere’de yasal çalışma hakkı vermez.

İngiltere Akademik ziyaretçi vizesi işlem sürecinizde danışmanlık hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir, İngiltere vize başvurunuzu desteğimizle tamamlayabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader