Emekliler İçin Amerika Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz; Amerika Birleşik Devletleri’ne aile ziyareti, turistik seyahat, tedavi vb. amaçlarla seyahat edecek emeklilerin vize başvuru süreçlerine ve sunmaları gereken evraklara dair bilgiler vereceğimiz ‘’ Emekliler İçin Amerika Vizesi ’’ konu başlıklı bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Emekliler için ABD vize işlemlerine dair bilgiler içeren sayfamızı inceleyerek;

 • Emeklilerin Amerika vize başvurusu için sağlaması gereken şartlar,
 • Emekliler Amerikan vizesi başvuru adımları,
 • Emeklilerin hazırlaması gereken Abd vize evrakları,
 • Emekliler için vize ücretleri,
 • Emeklilerin Amerika vizesi için yazması gereken vize dilekçeleri,
 • Emekliler için Abd vize türleri,
 • Emekliler Amerika aile ziyareti vizesi vb. konularda bilgi edinebileceksiniz.

Amerika vize işlemleriniz için daha detaylı bilgi almak için ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Ankara, İstanbul, Bursa, Sakarya, Gaziantep, İzmit, Konya, Adana, Mersin, İzmir ve Türkiye’deki diğer tüm şehirlerden Amerika vizesine başvuru yapmak isteyen kişiler; SaltVisa danışmanlığı ile işlemlerini tamamlayabilirler. Amerika vize başvuru sürecinde;

 • Vize türünüzün belirlenmesi,
 • Vize evrak listesi paylaşımı ve evrakların kontrolü,
 • Dilekçelerin yazılması,
 • Başvuru formlarının doldurulması,
 • Vize ücret ödemelerinin online olarak tamamlanması,
 • Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği üzerinden randevu alım işlemleri SaltVisa tarafından yapılmaktadır.

Amerika Vizesi Nedir?

Türk Vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacakları; ziyaret, turizm, eğitim, transit geçiş, kısa süreli ya da uzun süreli eğitim, staj vb. tüm amaçlar için seyahat öncesi onay almaları gerekmektedir. Amerika tüm T.C. pasaportlarına vize uygulamaktadır. Diplomatik pasaport ve yeşil pasaport sahipleri de Amerika seyahatleri öncesi vize almalıdırlar.

Amerika vize başvuruları İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Ankara Amerika Büyükelçiliği’ne yapılır. Başvuru için gerekli formlar doldurularak ilgili kategori vize ücretleri ödenir ve randevu alınır. Amerika vize mülakatını zorunlu tutan ülkelerden biridir. Randevudan muaf olan başvurucular dışında tüm başvuru sahipleri randevu günü mülakata katılır ve mülakat sonrası vize başvurusuna dair karar verilir.

Amerika vize yenileme/uzatma işlemi yapan kişilerin mülakata katılması gerekmeyecektir. Ayrıca 14 yaş altı ve 80 yaş üstü Amerika vize başvurusu yapacak kişiler de mülakata tabi tutulmaz.

Amerika vizeleri; Göçmen vizeleri ve göçmen olmayan vize kategorileri olarak ayrılır. Aile ziyareti, turizm, eğitim, staj, tedavi gibi amaçlarla vize başvurusu yapacak kişiler göçmen olmayan Amerika vize başvurusu yapmış olacaklardır. Amerika’da daimi olarak yaşamak isteyen kişiler ise göçmen vize kategorilerine başvuru yapacaklardır.

Turizm, aile ziyareti gibi amaçlarla Amerika vizesine başvuru yapan kişilere 10 yıllık Abd vizesi verilmektedir. Emekliler 10 yıllık Amerika vizesi (B1/B2) alarak aile, akraba, arkadaş ziyareti ya da turistik amaçlı seyahatler gerçekleştirebilirler.

Emekliler İçin Amerika Vizesi Almak Zor Mu?

Türk vatandaşları için Amerika vizesi alınması zor vizelerden biridir. Amerikan Konsolosluğu vize onayı için; kişinin maddi durumu, geçmiş seyahatleri, mesleki durumu ya da yaşadığı ülkedeki konumu ve bağları gibi pek çok kriteri inceleyerek karar vermektedir.

Amerika vize başvurusu yapan kişinin yaşadığı ülkedeki maddi durumu ve olanakları değerlendirme aşamasında önemli yere sahiptir. Kişi düzenli gelir sahibi ise ve ülkesinde belirli hayat standartlarına sahipse Amerika vizesi alması kolaylaşabilir. Emekliler düzenli gelir sahibi oldukları için ve genellikle düzenli bir yaşama sahip oldukları için Amerika vize sürecinde avantajlı olabilirler.

Ayrıca gençlere oranla belirli yaş üstü kişilerin ülke değiştirmesi ve farklı bir ülkeye yerleşmesi ihtimali çok daha düşük olacağı için emekliler Amerika vize sürecinde avantaj sahibi olabilirler.

Amerika vizesi alacak emekliler; seyahat amaçlarına dair gerekli belgeler sunarlarsa ve bu amaç ikna edici bulunursa, seyahat giderlerini karşılayabilecek yeterli para miktarını banka hesapları ile kanıtlayabilirlerse ve yasa dışı bir durum ya da geçmişte Amerika’dan sınır dışı edilme durumu söz konusu değilse Amerika vizesi alma ihtimalleri yüksek olacaktır.

Amerika vizesi için emeklilerin sağlaması gereken koşullara ek olarak; amaca uygun vize başvurusunun yapılması, emekliler ABD vize evraklarının eksiksiz sunulması ve mülakatta sorulan sorulara uygun yanıtlar verilmesi de vize kararını etkileyebilmektedir.

Bu nedenle vize işlemleri hakkında tecrübe sahibi değilseniz Amerika vize danışmanlık hizmeti alarak başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Emekliler Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri vizesi alacak tüm başvuranların; DS-160 formunu tamamlaması ve Amerika Konsolosluğu resmi randevu sistemi üzerinden hesap oluşturarak DS-160 numarası, pasaport bilgileri ve varsa eski ya da geçerliliği devam eden Amerika vizesi bilgi girişlerini tamamlamaları gerekecektir. Bu işlemler sonrası ise vize ücreti ödenecektir.

Amerika vizesi alacak emekliler için de vize işlem adımları aynı olacaktır. Form doldurulmadan ve randevu sistemi üzerinden gerekli bilgi girişleri yapılmadan emekliler Abd vize başvuru işlemlerini tamamlayamazlar.

Vize başvurusu için emeklilerin gerekli evrakları hazırlamaları ve randevu günü yanlarında bulundurmaları gerekecektir. Vize uzatma/yenileme işlemi yapılıyor olsa da Amerika vize evrakları her yeni başvuruda tekrar hazırlanmalıdır.

Randevulu Amerika emekli vize başvurusu ve randevusuz emekli Amerika vize başvurularının sonuçlanma süreleri değişiklik gösterebilir. Randevuya katılım sağlaması gereken kişilerin işlemleri normal koşullarda randevu günü sonrası 3 iş gününde sonuçlanır. Randevusuz başvuru hakkı bulunan 80 yaş üstü emekliler ya da vize yenileme yapacak emeklilerin vize işlem sonuçlanma süresi ise ortalama 10 gündür.

Emekliler Amerika Vize Randevusuna Katılmalı Mı?

İlk defa Amerika vize başvurusu yapacak olan, 80 yaş altı emekliler Amerika vize randevusu alarak randevuya katılım sağlamalıdırlar. Daha önce vize almış olan ve Amerika vizesi bitmeden uzatmak isteyen ya da son Abd vizesi son 1 yıl içinde bitmiş kişiler randevuya katılmadan Amerika vize başvurusunu tamamlayabilirler fakat; Abd vize yenileme işlemi için gerekli şartların sağlanıyor olması gerekecektir.

Vize yenileme şartlarını sağlayan emekliler randevuya gitmeden Amerika vizesi alabilirler.

Emekliler Amerika Vize Yenileme İşlemi

Amerika yenileme başvurusu için; başvuru sahibinin Amerika vize süresinin devam ediyor olması ya da eski vizesinin bitiş tarihi üzerinden 1 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.

Amerika vizesi yeni biten kişiler tekrar aynı vize kategorisine başvuru yapmak koşulu ile Amerika vize yenileme/uzatma başvurusu yapabilirler. Vizesi bitmiş fakat vize bitiş tarihi son 1 yılda olan kişiler ve vizesi henüz bitmemiş fakat Amerika vize süresini uzatmak isteyen kişiler de aynı vize türüne başvuru yapma koşulu ile randevusuz vize yenileme yapabilirler.

Amerika vize yenileme için gerekli evraklar hazırlanarak vize başvurusu yapılacaktır. Vize yenileme başvuruları evrak hazırlamadan ya da form doldurulmadan kabul edilmemektedir.

Amerika vize yenileme işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ABD VİZE YENİLEME sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekliler Amerika Aile Ziyareti Vizesi

Amerika’daki çocukları ziyaret için vize, Amerika’daki anne-baba ya da diğer yakın aile üyelerini ziyaret için vize alacak emeklilerin Amerika aile ziyareti vizesi başvurusu yapmaları gerekecektir.

Aile ziyareti vize kategorisi göçmen olmayan Abd vize kategorilerinden biridir ve onay alan kişilere 10 yıllık vize süresi hakkı tanır.

Emekliler Amerika aile ziyareti vize başvurusu için; Amerika’daki aile üyelerinden davet mektubu almalıdırlar. Başvuru formu doldurulurken davetiyede yer alan bilgilerin girişleri yapılmalı, başvuru dosyasına davet mektubu eklenmelidir.

Aile ziyareti vize başvurusu için emekli kişi emekliliğini belgeleyen evrakları ve banka hesap dökümlerini mutlaka sunmalıdır. Amerika’daki aile üyesi tam sponsor olacağını beyan etse de emekli evrakları ve banka hesapları sunulması gereken vize evrakları olacaktır.

‘’Davetiye İle Amerika Vizesi’’ yazımızı okuyarak aile ziyareti vize başvurusu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Emekliler Amerika Turist Vizesi

Amerika’ya turist olarak gitmek isteyen kişilerin Amerika turist vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Amerika turistik vize kategorisi göçmen olmayan Abd vize kategorilerinden biridir ve onay alan kişilere 10 yıllık vize süresi hakkı tanır.

Turistik amaçla Amerika’ya seyahat edecek emekliler varsa turistik seyahat detaylarını gösteren otel rezervasyonlarını dosyalarına ekleyerek seyahati detaylandırabilirler.

Ayrıca Amerika’da gezilecek yerlere ait satın alınmış biletler ya da yapılmış rezervasyonlar varsa bu belgeler de dosyaya eklenerek seyahat gerekçesi güçlendirilebilir.

Abd turist vizesine başvuru yapacak emekliler; emekliliklerini belgeleyen ve gelir durumlarını kanıtlayan evrakları başvuru dosyasına mutlaka eklemelidirler.

Emekliler İçin Amerika Vizesi Gerekli Evrak ve Belgeler

Amerika Birleşik Devletleri vizesi için gerekli vize başvuru evrakları seyahat gerekçesine göre hazırlanmalıdır. Evraklarla başvuru sahibinin seyahat amacı, seyahat masraflarını nasıl karşılayacağı, yaşadığı ülkedeki güncel durumu, varsa geçmiş seyahatleri, aile bağları gibi bilgiler verilmiş olacaktır.

Bu bilgiler aynı zamanda Amerika vize başvuru formunda da istenir. Forma yazılacak bilgiler mutlaka evraklarla uyumlu olmalı, resmi evraklarda ki bilgileri içermelidir.

Emeklilerin Amerika vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 1. Seyahat sonrası 6 ay daha geçerli olduğu kontrol edilmiş, içinde en az 2 boş sayfası bulunan pasaport.
 2. Varsa eski pasaportlar ve vize görselleri.
 3. Kimlik fotokopisi.
 4. E-devletten alınmış aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 5. Varsa gidiş dönüş uçak biletleri.
 6. Aile, arkadaş, akraba ziyareti vb. davetiye gerektiren bir amaçla seyahat edilmesi durumunda davet mektubu ve davet eden kişinin pasaport ya da oturum kartı görseli.
 7. E-devletten ya da Sgk’dan alınmış emekli tescil kaydı ya da SGK Tescil ve Hizmet Dökümü.
 8. Emekli maaşının ödendiği banka hesabının son 3 aylık hareketlerini gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap dökümleri. İmza sirküleri ile birlikte bankadan alınmalıdır.
 9. Varsa diğer şahsi banka hesaplarının son 3 aylık hareketlerini gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap dökümleri. İmza sirküleri ile birlikte bankadan alınmalıdır. (Birikim hesapları, dolar-euro hesapları vb.)
 10. Varsa ev tapularının ve araç ruhsatlarının fotokopileri.

Emekliler İçin Amerika Vize Ücreti

Amerika vize ücretleri başvuru sahibinin yaşı ya da çalışma durumuna göre değişmemektedir. Aile ziyareti, turistik, eğitim, tedavi vb. kısa süreli seyahat gerektiren amaçlar için Amerika’ya gidecek emekliler 185 Dolar Amerika vize ücreti ödeyeceklerdir.

Amerika ziyaretçi vizeleri 10 yıllık verilmektedir. Vize süresine göre ücret değişikliği gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

Emekliler İçin Amerika Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Seyahat amacına uygun Amerika vize türünün tespiti doğru yapılmalıdır. Başvuru evrakları, vize ücretleri ve vize işlem adımları vize türüne göre şekillenmektedir.
 • Doğru kaynaktan emeklilerin hazırlanması gereken Amerika vize evrak listesine ulaşılmalıdır.
 • Başvuru için DS-160 formu eksiksiz doldurulmalı ve onaylanmalıdır.
 • DS-160 numarasının randevu alım ekranına doğru girildiğinden emin olunmalıdır.
 • Geçmişte alınmış Amerika vizeleri varsa ve tarihleri sisteme giriş için uygunsa, randevu alım ekranına mutlaka girişleri yapılmalıdır. (Vize türü, tarihleri ve vize numarası istenecektir.)
 • Amerika vize randevusuna katılım gerekmiyorsa evraklar PTT aracılığı ile Konsolosluğa gönderilmelidir. Diğer kargo/kurye şirketleri ile gönderim mümkün değildir.
 • Randevuya katılım gerekiyorsa başvuru evrakları ile randevuya gidilmeli, sisteme fotoğraf yüklense de görevliye 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Özellikle birinci derece aile yakınları ziyareti için Abd’ye gidiliyorsa başvuru öncesi davetiye alınmalıdır.
 • Vize ödemesi yapıldıktan sonra başvurudan vazgeçilmesi durumunda ücret iadesi yapılmayacağı unutulmamalıdır.
 • Başvurular sadece Ankara ve İstanbul’dan kabul edilmektedir. Diğer şehirlerden mülakata katılım mümkün değildir. Randevuya katılması gerekenler bu iki şehirden birinde randevu günü şahsen bulunmalıdırlar.
 • Amerika vize işlemleri için danışmanlık firmaları ile çalışılabilir. Vize şirketleri size; başvuru formu doldurma, vize randevusu alma, vize ücreti ödeme, dilekçe yazımı, evrak kontrolü gibi işlemler için yardımcı olabilir. Sizin yerinize randevuya katılmaları, erken tarihe randevu almaları ya da vize kararına etkide bulunma yetkileri bulunmamaktadır.
 • Amerika vize başvurusunun reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Emekliler için Amerika vizesi işlemlerine dair daha detaylı bilgi ve başvuru danışmanlığı için  ‘’BİZE ULAŞIN’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

amerika vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader