Çalışmayanlar İçin Amerika Vizesi Başvuru Şartları

Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik, ticari, ziyaret, eğitim, staj vb. amaçlarla gitmesi gereken; fakat çalışmadığı için Amerika vize şartlarını sağlayamayacağını düşünen başvuranlar için hazırladığımız ‘’ Çalışmayanlar İçin Amerika Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Amerika vizesi için en önemli başvuru koşulu olan, seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağına dair kanıt sunma zorunluluğu, Amerika vizesine başvuru yapacak çalışmayan kişiler, işten yeni çıkanlar, öğrenciler ya da ev hanımları için başvuru sürecinin dikkatli ve detaylı tamamlanmasını gerektirmektedir.

ABD vizesine başvuracak ve düzenli geliri resmi evrakla kanıtlayamayan ya da geliri olmayan kişiler de Amerika’dan vize onayı alabilirler. Bu başvuru sahiplerinin başvurularını çok daha dikkatli yapmaları ve güncel durumlarını detaylı bir şekilde belgelerle birlikte sunabilmeleri gerekecektir. Ayrıca vize mülakatı esnasında başvuru sahibinin kendisini doğru ifade etmesi de önemlidir.

Ssk’sı olmayanlar için Amerika vizesi, işsizler için Amerika vizesi, ev hanımları Amerika vizesi, öğrenciler Amerika vizesi ya da gelir sahibi olan fakat geliri belgelemekte zorlanan kişiler için Amerika vizesi başvuru işlemlerinin vize danışmanı eşliğinde tamamlanması tavsiye edilir.

Çalışmayanlar için Amerika Birleşik Devletleri vize işlem sürecinizde destek almak için bizimle [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

SaltVisa Amerika vize başvuru sürecinizin tüm işlem adımları için profesyonel Amerika vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Çalışmayanlar Amerika Vizesi Alabilir Mi?

Abd vize onayı için; başvuru sahinin gelir durumunun uygun olması, bu gelirin banka hesap hareketleri ile kanıtlanması çok önemlidir. Bu nedenle Amerika vizesine başvuracak kişilerin Ssk’lı çalışan, işveren, emekli ya da devlet memuru olması Abd vize alımını kolaylaştıracaktır.

Amerika vizesine başvuru yapacak işsizler, sigortalı olmayanlar, geliri olmayan ev hanımları ve öğrenciler, freelance olarak çalışanlar da Abd vizesi alabilirler. Bu ve benzeri durumlarda olan kişilerin Abd vize başvuru sürecinde çok daha dikkatli olmaları, vize başvuru dosyalarını standart vize başvuru prosedürüne ek belgelerle güçlendirmeleri gerekecektir. Vize işlemleri dikkatli ve doğru tamamlandığında çalışmayanlar Amerika vizesi alabilirler.

Amerika’dan vize alınabilmesi için sigortalı çalışan olma, işveren olma ya da devlet memuru olma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Çalışmayanlar Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru sürecinde seyahat giderlerinin nasıl karşılanabileceğine dair evraklarla birlikte Konsolosluk’a başvuru yapmalıdırlar.

Örneğin; başvuru yapan kişi sigortası ödenmeyen bir çalışan ise, çalışmasına rağmen resmi olarak bunu belgeleyemiyorsa fakat ek gelirleri (kira geliri gibi) varsa vize onayı alabilir. Amerika vize başvuru onayı için; düzenli gelirin olması, bu gelirin belgelenmesi, bu gelir ile kişinin yaşadığı ülkede hayatını sürdürebilmesi ve Amerika seyahat masraflarını karşılayabileceği kanıtlanmalıdır.

Amerika vize mülakatı çalışmayanların vize işlem sürecinde önemli yere sahiptir. Kişi Abd vize mülakatı esnasında sorulan sorulara açık ve net cevaplar vermeli, gelir kaynaklarını doğru açıklamalı ve Amerika’da oluşabilecek masrafları nasıl karşılayacağını açıklayabilmelidir. Çalışmayanlar Amerika vize mülakatında sorulara yeterli ve uygun cevaplar vererek vize onay şanslarını arttırabilirler.

Çalışmayanlar İçin Amerika Turistik Vizesi

Çalışmayan başvuru sahipleri doğru başvuru dosyası ile Amerika turist vizesi (çalışmayanlar) alabilirler. Abd turistik vizesi için vizeye başvuran kişinin çalışma durumu, çalışma geçmişi, gelir durumu, geçmiş yurt dışı seyahatleri, banka hesapları gibi değerlendirme kriterleri bulunmaktadır. Bu önemli vize kriterleri kadar başvuranın seyahat amacının inandırıcı bulunması da gerekecektir. Bu nedenle özellikle Abd vize başvurusu yapan kişi işsiz ya da resmi çalışmayı belgeleyemeyen biri ise öncelikle seyahat nedeninin inandırıcı bulunmasını sağlamalıdır.

Çalışmayan ya da işsiz Amerika vizesi almak isteyen kişiler Türkiye’de resmi bağ sunamadıkları için Amerika vize reddi alabilirler. Başvurucu Amerika vize bitim tarihi sonrası, yaşadığı ülkeye geri dönüşünü gerektiren gerekçeler sunabilmelidir.

Ayrıca Abd seyahati turistik ise bu amaç uçak otel gibi evraklarla belgelenmelidir. Kişinin daha önce aldığı vizeler ve gerçekleştirdiği yurt dışı seyahatleri de turistik vize başvurusunun onaylanma şansını arttırır.

Yine mülakat esnasında seyahat nedenine dair sorulan sorulara başvuru dosyasında sunulan bilgilerle uyumlu, net cevaplar verilmesi önemlidir.

Amerika turist vizesi çalışmayanlar için başvuru esnasında sunulan belgeler çok önemlidir. Bu vize belgelerinden en önemlisi düzenli geliri kanıtlayan belgelerdir. Başvuru sahibi sigortalı bir çalışan, devlet memuru, iş yeri sahibi ya da emekli değilse ve düzenli gelir sunamıyorsa varsa kira geliri ile Amerika vize başvurusu, borsa geliri Amerika vize başvurusu yapabilir. Amerika vize sürecinde asıl önemli olan düzenli para kaynağını kanıtlamak ve seyahatin turistik olacağına dair Amerika Konsolosluğunu ikna edebilmektir.

Abd vizesine başvuru yapacak çalışmayanlar kendilerine ait olan gelir sunamıyorlarsa, Abd turistik vize başvurularını vize sponsoru ile yapabilirler. Doğru vize sponsoru göstererek, doğru başvuru yapıldığında tüm kategorilerde sponsorla Amerika vizesi alınabilir.

Çalışmayanlara Amerika Vizesi İçin Kimler Sponsor Olabilir?

Güncel durumda çalışmayan ve Amerika vize başvurusu için resmi gelir kanıtı sunamayan ya da sunacağı resmi gelir tutarı yeterli olmayan kişiler sponsor ile Amerika vize başvurusu yapabilirler.

Sponsorlu Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında, vize sponsorunun vize başvuru sahibi ile yakınlık derecesi (aile üyesi, akraba, arkadaş gibi) ve neden başvuru sahibine sponsor olunduğu önemlidir.

Örneğin; turistik Amerika vizesi için sponsor bir kişi ya da bir resmi kurum olarak gösterilir ise Abd vize reddi alınabilir. Abd öğrenci vize başvurusu yapılıyor ise ya da ticari vizeye başvuruluyor ise sponsor başvurucu ile resmi bir bağı olan şirket/kurum olabilir. Bu sebeple sponsorla yapılan başvurularda seyahat nedenlerine uygun, başvuranla ilişkili finansal vize sponsoru sunulması tavsiye edilir.

Turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı Amerika vize başvurularında başvuru sahibine birinci derece aile yakınlarından biri vize sponsoru olabilir. Amerika vize sponsorunun anne, baba, kardeş ya da eş olması çok daha ikna edici olacaktır.

Aile yakınının ya da akrabanın sponsorluğu gösterilerek de Amerika vize başvurusu yapılabilir fakat bu gibi durumlarda başvuru ve sponsorluk inandırıcı bulunmayabilir, başvuran-sponsor ilişkisi sorgulanabilir. Bu nedenle çalışmayanlar için Amerika vizesi sponsor ile yapılırken, özel bazı Abd vize türlerindeki özel ya da resmi sponsorlar (kurum, okul vb.) hariç finansal vize sponsorunun birinci derece yakın olmasına dikkat edilmelidir.

Birinci derece aile yakını sponsorluğu mümkün değilse, bu kişiler hayatta değilse ya da gerekli sponsorluk koşullarını sağlayamıyorlarsa bu duruma ilişkin gerekli açıklama yapılarak arkadaşlar, aile dostları, akrabalar vize sponsoru olarak gösterilebilir. Amerika Birleşik Devletleri vize onayı özellikle çalışmayan kişiler için zor olabileceği için, sponsorlu başvurularda sponsorun aile yakını olması tavsiye edilir.

Çalışmayan Kişiler İçin Amerika Vize Sponsorluğu Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayanlar Amerika vize başvurusu için vize sponsoru göstermek istemeleri durumunda, finansal vize sponsorlarına ait belgeleri Abd başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Sponsor olan kişi finansal durumunu kanıtlayan, vize başvuru sahibi ile ilişkisini belgeleyen evraklara ek olarak vize sponsorluğu yapacağını belirten Amerika vizesi sponsorluk dilekçesi yazmalıdır. Bu dilekçe Amerika vize randevu günü mülakat esnasında talep edilebilir.

Abd vize başvurusunun sponsorlu yapılması halinde çok önemli olan sponsor dilekçesi, Amerika Başkonsolosluğu’na hitap edecek şekilde İngilizce olarak hazırlanmalıdır.

İngilizce vize sponsorluk dilekçesi örneği ile; başvuranın isim soyisim ve seyahat belgesi bilgileri, seyahat amacı, gidiş-dönüş tarihleri, kişi ile yakınlık derecesi bilgileri yer almalıdır.

Dilekçe ile vize sponsorunun seyahat esnasında oluşabilecek giderleri karşılayacağını belirtir olmalı, sponsor tarafından imzalı olmalıdır. Vize başvurusunda kullanılacak Amerika vize sponsorluğu dilekçesinin okunaklı, anlaşılır ve güncel tarihli olarak sunulması gerekir.

Çalışmayanlar için Amerika vize sponsorluğu dilekçesi hem başvuru sahibinin hem de vize sponsorunun özel durumlarına uygun düzenlenebilir.

Abd İngilizce sponsor dilekçesi örneği için SaltVisa ile iletişime geçebilir, çalışmayanlar için sponsorlu Amerika vize başvurusu için hizmet alabilirsiniz.

Çalışmayanlar İçin Amerika Vize Başvuru Evrak ve Belgeleri

Çalışmayanlar için Amerika vize evrakları başvuranın durumuna ve başvuruyu nasıl yapacağına göre değişir. Başvuru sahibi çalışan olmamasına rağmen ek kaynaklar ile gelir sunabiliyorsa, bu kaynaklar ile başvuru yapabilir.

Ayrıca başvuru sahibi hiçbir gelir beyan edemiyorsa ya da sunacağı gelirleri resmi belgeleyemiyor ise sponsor göstererek Amerika vize başvurusu yapabilir.

Çalışmayan kişilerin Amerika vize başvurusu için hazırlaması gereken temel evraklar:

 • Geçerliliği devam eden, içinde en az 2 boş sayfa olan pasaport.
 • Varsa geçmiş seyahatleri gösteren eski pasaportlar.
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Konaklama ve uçak bileti gibi evraklar ya da davet mektubu.
 • Varsa başvurana ait tapular, araç ruhsatları.
 • Banka hesap dökümleri (bankadan asılları alınmalı, geriye dönük son 6 ayı gösterir şekilde sunulmalıdır.)
 • Kira ya da borsa geliri gibi ek ya da temel gelirler varsa, gelirleri kanıtlar evraklar.
 • Seyahat amacını belirtir Amerika vize talep dilekçesi.

Sponsorlu Amerika başvurusu yapılması durumunda sponsorun hazırlaması gereken evraklar:

Amerika vizesi için sponsor olan kişi çalışma durumunu gösteren uygun vize belgelerini hazırlamalıdır.

Sponsor Ssk’lı çalışan durumunda ise;

 • Güncel iş yeri evrakları (vergi levhası, sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri)
 • Son 3 aylık maaş bordroları
 • İşe giriş bildirgesi
 • İş yeri antetli kağıdına yazılmış çalışma ve izin yazısı
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü
 • Maaş ödemelerinin yapıldığı banka hesap dökümleri, varsa diğer ek banka hesapları.

Sponsor işveren durumunda ise;

 • Güncel iş yeri resmi evrakları (vergi levhası, sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri)
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü
 • Şirket ve şahıs banka hesap dökümleri, araç ruhsat ve tapular.

Sponsor emekli ise;

 • E-devletten alınmış emekliliği gösterir belge
 • Emekli maaşının ödenmekte olduğu banka hesabının 6 aylık hareketleri
 • Varsa diğer banka hesap dökümleri, tapular ve araç ruhsatları.

Sponsor devlet memuru ise;

 • Kurumdan çalışma belgesi
 • Görev kimlik kartının fotokopisi
 • Maaş bordroları
 • Maaş ödemesinin yapıldığı ve varsa ek banka hesap dökümleri
 • Varsa sponsora ait araç ruhsatları ve tapuların eklenmesi de avantaj sağlayacaktır.

Diğer önemli evraklar;

Amerika vizesi için sponsor olan kişi, başvurucu ile yakınlık derecesini kanıtlayan evrak sunmalıdır. Birinci derece aile yakını veya yakın bir akraba sponsorluğu varsa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.

Vize sponsoru ile aile-akraba ilişkisi yoksa, zorunlu olmasa da yakınlığı gösterir alternatif evraklar sunulması tavsiye edilebilir.

Çalışmayan başvuru sahibine Amerika vizesi için sponsor olan kişi sponsorluk dilekçesi yazmalı ve imzalamalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Çalışmayanlar için Amerika vizesi başvuru şartları ” yazımızın burada sonuna geldik. Diğer ülkelerin vize şartları hakkında bilgi almak için ” Çalışmayanlar için Vize Şartları ” yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader