Amerika C1/D Vizesi Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

Değerli ziyaretçilerimiz; Abd çalışma vizesi kategorilerinden biri olan (D) Mürettebat vizesini alması gereken, gemilerde ya da Amerika’daki uluslararası havayollarında çalışacak ve çalışacağı gemiye ulaşmak için seyahat etmesi gereken kişilere Konsolosluk tarafından verilen Amerika C1/D vizesi kombinasyonu hakkında detaylı bilgi vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Amerika’ya bir yolcu gemisinde ya da balıkçı teknesinde çalışmak üzere gitmesi gereken başvuranlar, ayrıca çalışacağı gemiye ulaşmak için Amerika Transit vizesine (C1) ihtiyaç duyacaklardır.

Bu durumda Amerika’ya çalışmak üzere gidecek başvurana Amerika C1/D ya da sık kullanılan diğer ismi ile Amerika Gemi Adamı vizesi verilir. Gemiye katılım amacı ile seyahat etmesi gereken kişiler, gerekli çalışma belgeler evraklarla birlikte C1/D vizesine başvuru yapmalıdırlar.

Amerika C1/D vize yazımızın devamında; Amerika Mürettabat vizesi (D), Abd’den Transit Geçiş (C) ve bu iki vizenin birleşimi olan C1/D vizesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Amerika D,C1/D vize işlemleriniz ve göçmen olmayan diğer ABD vize işlemleriniz için [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu telefon numaramızdan bize ulaşabilir, Amerika C1/D vizesi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Amerika C1 Vizesi Nedir?

Herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirirken Amerika Birleşik Devletleri üzerinden geçiş yapacak olan kişilerin (C) Abd’den Transit Geçiş Vizesi almaları gerekecektir.

Amerika Birleşik Devletleri dışında kalan bir limana deniz taşıtı ya da yolcu gemisi ile gidiliyorsa, seyahat sürecinde bu taşıt Amerika’da bir limana yanaşacaksa transit Abd vizesi, C1 vizesi alınmalıdır. Vize başvurusu için işverenden transit vizeye ihtiyaç duyulduğuna dair resmi yazı alınmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nden transit geçiş için daha önce alınmış ya da güncel seyahat için alınmış diğer göçmen olmayan Amerika vizeleri de geçerli olacaktır.

Amerika Mürettebat Vizesi (D) Nedir?

Amerika Mürettebat vizesi; gemilerde ya da Amerika’daki uluslararası havalimanlarında çalışan/çalışacak kişilerin alması gerek vize türüdür.

Amerika Mürettebat vizesi (crewmember D) daha çok Abd Gemi Adamı Vizesi ya da Amerika Gemici Vizesi olarak bilinen, göçmen olmayan vize türlerinden biridir.

Amerika Mürettebat vizesi/D vizesi alacak kişiler; gemi kaptanı, gemide teknisyen, garson, aşçı vb hizmet personeli olabilirler. Ayrıca ticari uçaklarda pilot ya da uçuş görevlisi olarak çalışacak kişiler de Amerika Mürettebat D vizesi almalıdırlar.

Amerika D vizesi alacak kişinin; çalışmaya gideceği gemiye ulaşmak için yolculuk etmesi halinde Amerika Transit vizesi alması gerekecektir. Bu durumda gemiye katılım amacı ile Amerika’ya seyahat edecek gemi adamları C1/D vizesi alacaklardır. Bu vize ile kişi çalışmaya gideceği gemiye ulaşım için transit vize sahibi olmuş olacak ve Abd’de gemide çalışmak için sahip olması gereken Amerika çalışma vizesi/Mürettebat vizesini de almış olacaktır.

Hava taşıtı ya da deniz taşıtı mürettebatı aynı anda hem C1/D (gemiye katılım ve gemide çalışma vizesi) hem de B1/B2 (turistik-ticari seyahat vizesi) alabilecektir. Her iki vizeyi de almak isteyen başvuranlar DS-160 formunu doldurmalı, vize ücretini (MRV) ödemelidirler.

Abd C1/D ve B1/B2 vizesini birlikte alacak kişiler tek bir vize harç ödemesi yapacak ve tek DS-160 formu dolduracaklardır.

DS-160 formuna vize kategorisi olarak her iki kategori de eklenmiş olmalı, Amerika vize randevusu ise mutlaka Abd C1/D vize randevusu olarak alınmalıdır.

Amerika C1/D Vizesi Nedir?

Amerika’ya gemilerde ya da uluslararası havayollarında çalışmak için gidecek olan ve D Mürettebat vizesi alması gereken; ayrıca çalışacağı gemiye ulaşım için de C1 vizesine (Transit vize) sahip olması gereken kişilere verilen göçmen olmayan vize kombinasyonuna Amerika C1/D vizesi denir.

Amerika D, C1/D Mürettebat vizesine başvuru yapacak kişinin çalışma kontratına sahip olması ve vize türünün gerektirdiği başvuru koşullarını sağlıyor olması gerekmektedir.

Amerika C1/D Vizesi Şartları

Türk Vatandaşları için Amerika C1/D vizesi alınmasını gerektiren seyahat gerekçeleri aşağıdadır:

 • Bir gemide kaptan olarak çalışacak kişiler Abd C1/D (Mürettebat D) vizesi almalıdırlar.
 • Bir gemide teknisyen ya da tayfa olarak çalışacak kişiler Amerika C1/D Mürettebat vizesi almalıdırlar.
 • Bir yolcu gemisinde; aşçı, garson, güzellik uzmanı, cankurtaran vb. hizmet personeli olarak çalışacak kişiler gemiciler için Amerika vizesi (C1/D) almalıdırlar.
 • Eğitim gemisinde stajyer gemici olarak yer alacak kişiler C1/D gemi vizesi almalıdırlar.
 • Ticari bir uçakta pilot ya da uçuş görevlisi olarak çalışacak olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri C1/D vizesi almalıdırlar.

Yukarıdaki seyahat amaçlarına sahip olmayan kişiler bu vize türüne başvuru hakkına sahip olmayacaklardır.

Ayrıca Amerika Mürettabat, sık kullanımı ile Amerika gemi adamı vizesi için başvuru yapacak kişilerin sağlaması gereken diğer şartlar ise şöyle;

 • Abd seyahatine uygun geçerli pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Çevrimiçi DS-160 formu doldurulmuş olmalı ve vize randevusu alınmış olmalıdır.
 • Amerika C1/D vizesi ücreti ödenmiş olmalıdır. Bu tutar 185 Dolar + 100 TL (zorunlu kurye)
 • Farklı bir ülkeye seyahat amacı ile Abd’den transit geçileceğini ve Abd’den ayrılışın kanıtlanabilir olması.
 • Amerika’da iken oluşabilecek masrafların karşılanabileceğinin kanıtlanabilmesi.
 • Amerika’da çalışılacak olan işveren firmadan alınan; çalışma süresini ve ABD’ye giriş yerlerini belirten sözleşme/kontratın olması.

Amerika C1/D Vizesi Nereden Alınır?

ABD C1/D vize başvurusu yapacak T.C. vatandaşları online başvuru işlemlerini tamamlayarak Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği üzerinden randevu almalıdırlar.

Amerika vizesi/Amerika vize randevusu ikamet edilen bölge fark etmeksizin Ankara’dan ve İstanbul’dan alınır.

Amerika C1/D Vizesi Nasıl Alınır?

 • Vize alımı için online olarak DS-160 formu doldurulmalıdır. Bu formun doldurulması tüm başvuru sahipleri için zorunludur. Formda uygun vize kategorisi seçilmeli, tüm sorulara doğru yanıtlar verildiğinden emin olunmalıdır.
 • Online Amerika gemici vizesi formu doldurulduktan sonra fotoğraf yüklemesi yapılarak onay verilmelidir.
 • Amerika vize randevu sistemi üzerinden randevu oluşturulmalıdır.
 • Randevu alınırken vize kategorisi C1/D olarak seçilmelidir.
 • Daha önce alınan Amerika vizesi süresi son 12 ay içinde doldu ise Amerika vize yenileme işlemi yapılabilir. Bu durumda başvuruya şahsen katılım gerekmeyecektir.
 • C1/D Amerika vize yenileme için biyografik bilgilerin ve başvuru yapılan vize türünün değişmemiş olması gerekmektedir.
 • Randevuya katılım halinde ya da vize yenileme yapılması durumunda işlemler için evraklar teslim edilmelidir.
 • Randevuya katılım sağlanıyorsa başvuruya gerekli evraklar ve pasaport ile gidilecektir.
 • Vize yenileme durumunda ise aynı belgeler posta yolu ile Konsolosluğa gönderilir.
 • İşlem sonunda pasaport başvuru sahibinin işlem sürecinde seçmiş olduğu PTT şubesine gönderilecektir.

Amerika C1/D Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • DS-160 formunda C1/D kategorisi seçilmeli, ayrıca isteğe bağlı olarak B1/B2 kategori eklemesi yapılmalıdır. Bu durumda tek vize ücreti ve tek başvuru ile hem Amerika C1/D vizesine hem de B1/B2 vizesine başvuru yapılmış olacaktır.
 • C1/D vizesi başvuru formunda kişisel bilgilere ek olarak çalışılacak firmaya ait bilgiler de girilecektir.
 • Forma girilecek bilgiler ile başvuru dosyasında sunulan bilgiler çelişmemelidir.
 • Abd C1/D başvuru formu sonunda sisteme fotoğraf yüklenecektir. Fotoğraf biyometrik olmalıdır.

Amerika C1/D Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

 • C1/D Vize randevusu için Amerika Konsolosluğu resmi vize portalı üzerinden e-posta adresi kaydı ile hesap açılmalıdır.
 • Hesap açıldıktan sonra DS-160 formu doldurulmalı ve onaylanmalıdır.
 • DS-160 formu doldurulduğunda sahip olunan benzersiz başvuru kodu ile Amerika vize randevu sayfası üzerinden randevu alınmalıdır.
 • Randevu alınabilmesi için başvuru kodu oluşturulmuş, yani DS-160 formu açılışı yapılmış olmalıdır.
 • Randevu için pasaport bilgileri girilmeli, C1/D vize kategorisi seçimi ve vize sonuçlandıktan sonra pasaportun ulaştırılacağı PTT şubesi seçimi yapılmalıdır.

Amerika C1/D Vizesi Ücreti Ne Kadar?

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş Amerika C1/D vize ücreti 185 $ + 100 TL’dir.

Abd vize başvuru (MRV) ücreti; geri ödenmez, devredilemez, sadece başka bir başvuru için kullanılabilir. Vize reddi durumunda yeni başvuru için yeni ödeme alınır.

Amerika C1/D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Abd vize başvurusu için uygun, geçerliliği devam eden seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport.
 • En son alınmış olan Amerika vizesinin bulunduğu pasaport.
 • DS-160 göçme olmayan vize başvuru formu onay sayfası.
 • Vize randevu alım sayfasından alınan barkodlu onay ve talimatlar sayfası. (Başvuru numarası, randevu gün saat bilgileri ve pasaport teslim yeri bilgilerini içerir.)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 5×5 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf.
 • T.C. kimlik fotokopisi ve e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • E-devletten alınmış ikametgah belgesi.
 • Çalışılacak şirketten alınan; çalışma süresini, detaylarını ve Abd’ye giriş yerlerini gösteren resmi kontrat.
 • Banka hesap dökümleri. (Son 3 aylık, bankadan alınmış güncel evrak)
 • Liman Cüzdanı ve Gemi Adamı Yeterlilik Belgesi.

ABD C1/D Vizesi İçin Davetiye Nasıl Olmalı?

Abd Mürettebat vizesi için; çalışılan şirketin sahibinden çalışma süresi ve Amerika’da girişin yapılacağı yer beyanları yapan bir yazı veya sözleşme alınmış olmalıdır.

Gemi adamları Amerika C1/D vizesi için gemicilik acentesından çalışmayı belgeleyen ve D vizesi talep eden yazı almalıdırlar. Ayrıca başvuru esnasında liman cüzdanı, gemi adamı cüzdanı veya gemi adamı yeterlilik belgesi sunulmalıdır.

Yolcu gemisi çalışanları C1/D vizesi için işe alım acentasından yazı ve yolcu gemisi ile yapılan kontrat sunmalıdırlar.

Havayolu çalışanları Amerika C1/D vizesi için çalışılacak firmadan iş detaylarını belirten, çalışmayı doğrulayan, mürettebat vizesi talebinde bulunulan resmi yazı almalıdırlar.

Amerika C1/D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika C1/D vizesi randevu günü sonrası ortalama 3 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vize yenileme başvurularının sonuçlanma süresi ise ortalama 7-10 gündür.

Amerika C1/D Vizesi Takibi Nasıl Yapılır?

C1/D vizesi takibi Amerika çevrimiçi vize başvuru sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Takip için başvuru sahibi hesap bilgilerini kullanmalıdır. Bu nedenle hesaba giriş bilgileri ve başvuru numarası saklı tutulmalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz C1/D vizesi işlemleri konusu üzerine hazırladığımız sayfamızın sonuna geldik. Diğer ABD vize uygulamaları hakkında daha bilgi için ” Amerika Vize İşlemleri ” sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

amerika vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
868 yoruma göre
js_loader