Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz; Birleşik Krallık vize başvurusu yapacak ve işveren/şirket sahibi olarak vize işlemelerine dair bilgi almak isteyen kişiler için hazırladığımız ‘’ Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vizesi ’’ başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

İngiltere vize işlemlerinizi vize danışmanlık hizmeti alarak tamamlamak isterseniz ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızda şirket ortakları ya da şirket sahiplerinin İngiltere vizesi için hazırlaması gereken evraklar, başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenler, İngiltere vize ücretleri, İngiltere vize randevu işlemleri ve başvuru formu, yazılması gereken dilekçeler gibi vize onayı için önemli olan konulara değineceğiz.

T.C. pasaportuna sahip olan ve kısa süreli ya da uzun süreli seyahat gerekçeleri ile İngiltere’ye gidecek kişilerin ilgili talimatları okumaları, başvuruyu Konsolosluk tarafından belirlenmiş yönergeleri dikkate alarak tamamlamaları gerekecektir. Süreçte seyahat nedeni ve kişinin yaşadığı ülkedeki konumu (şirket sahibi, öğrenci, kamu personeli gibi) başvuru için sağlanması gereken şartları ve hazırlanması gereken evrakları belirleyecektir. Bu nedenle İngiltere vize başvurusu öncesi seyahat amacı netleştirilmeli ve sahip olunan konuma uygun evraklar hazırlanarak başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu yapacak şirket sahipleri; turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer spesifik vize türleri için şirket evraklarını sunmalıdırlar. Vize için şirketin faaliyette olması, son yıl vergi levhasının matrahsız olmaması önemlidir.

İngiltere vize başvurusu için öncelikle çevrimiçi başvuru adımları tamamlanmalı, daha sonra ise başvuru esnasında seçilen yetkili vize başvuru merkezine gidilmelidir. Başvuru sahibinin randevuya katılması zorunludur. Online vize başvuru işlemlerini asistanları, yakınları ya da vize şirketleri ile tamamlayan şirket sahipleri İngiltere vize randevu günü şahsen başvuruya gitmeli ve parmak izi vermelidirler.

İngiltere vize başvurusu için tamamlanması zorunlu online işlemler sonrası randevu; Ankara, Adana, İzmir, İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Antalya illerinden alınabilecektir. Bu iller İngiltere vize başvurusu yetkili olan başvuru merkezi bulunan illerdir. Türkiye’nin diğer illerinden başvurunun randevu aşamasının tamamlanması mümkün olmamaktadır.

Birleşik Krallık vize başvurusu için vize başvuru ücretinin online işlemler sonrası ödenmesi gerekecektir. İşlem ödemesi yapılmadan başvuru merkezi randevusu alınamayacaktır.

Şirket sahipleri için İngiltere vizesi sağlamaları gereken koşullara sahip olsalar da; başvuru esnasında yapılan işlem hataları, yanlış form doldurma, hatalı belge sunma, seyahat amacını doğru aktaramama, hatalı kategori seçimi gibi pek çok nedenle vize reddi alabilirler. Bu nedenle şirket sahipleri İngiltere vize başvuru işlemlerinin dikkatli tamamlanması çok önemlidir.

Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vizesi Şartları

İngiltere vizesi almak isteyen şirket sahiplerinin temel vize şartlarını sağlamaları ve zorunlu bazı evrakları sunmaları gerekecektir.

Şirket sahipleri için İngiltere vize şartları:

 • Güncel tarihli, geçerliliği devam eden, içinde en az 2 boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmalıdırlar.
 • Seyahat gerekçesi davet mektubu alımını gerektiriyorsa davetiye alınmalıdır.
 • Ticari seyahat söz konusu ise şirket banka hesapları ve şahsi bankalar, turistik başvuru yapılacaksa şahsi banka hesapları sunulmalıdır ve hesaplarda masrafları karşılayacak yeterli para bulunmalıdır.
 • Online vize başvuru formu doldurulmalı ve vize ödemesi yapılmalıdır.
 • Online başvuru sistemi üzerinden vize randevusu (parmak izi verme randevusu) alınmalıdır
 • Vize başvuru evrakları vize türüne uygun olarak hazırlanmalıdır ve okunaklı çıktıları (fotokopileri) ya da asılları randevuya götürülmeli ya da randevu öncesi başvuru sistemine yüklenmelidir.
 • Online başvuru formunun ilk sayfa çıktısı ve randevu onay çıktısı alınmalıdır.
 • Varsa eski pasaportların fotokopileri ya da asılları başvuru günü sunulmalıdır.
 • Güncel tarihli şirket evrakları fotokopileri hazırlanmalıdır. Vergi levhası son yıla ait olmalı, faaliyet belgesi ise 3 aydan eski olmamalıdır.
 • Randevu günü başvuru merkezine gidilerek pasaport teslim edilmeli ve fotoğraf çekimi yaptırılarak parmak izi verilmelidir.

İşverenler İngiltere vize başvuru şartlarının tümünü sağlıyor olmalarına rağmen vize reddi alabilmektedirler. Şirket sahiplerinin İngiltere vize başvurularının her zaman olumlu sonuçlanması mümkün olmayabilir. Başvuru şartları başvuru sahibinin güncel durumu, seyahat amacı, banka hesapları, geçmiş seyahatleri, ülkedeki bağları, yıllık geliri, şirketinin kar durumu, seyahatin ikna ediciliği, seyahat için harcanacak para vb. pek çok durum incelenerek değerlendirilecektir. Vize uyum koşulları başvurucunun mevcut şartlarına göre de değişebilmektedir.

Şirket Sahipleri/Ortakları İngiltere Vize Avantajları

İngiltere vize başvurusu yapacak şirket ortakları ya da şirketin tek sahibi durumunda olan kişiler gerekli temel şartları sağlamaları durumunda kolay vize alabilirler. Kendisine ait şirketi olan ya da bir şirkette ortaklığı bulunan kişiler İngiltere vize başvuru sürecinde avantajlı durumda olabilirler.

Şirket sahipleri/ortakları İngiltere vize sürecinde aşağıdaki avantajlara sahip olabilirler:

 • Türkiye’de resmi bir bağ gösterebilirler.
 • Türkiye’de düzenli gelir sahibi olduklarını kanıtlayabilirler.
 • İngiltere seyahati sonrası ülkeye dönüş gerekçesi olarak şirketi sunabilirler.
 • Vergi levhası matrahlı ve şirketi yüksek gelire sahip olan şirket sahipleri/ortakları gelir durumundan dolayı avantajlı olabilirler.

Şirket Sahipleri/İşverenler İçin İngiltere Vize Evrakları

Birleşik Krallık topraklarına seyahat etmek amacı ile vize alması gereken başvuru sahiplerinin zorunlu vize evraklarını hazırlamaları gerekmektedir. Bu evraklar; tüm başvuru sahiplerinin hazırlaması zorunlu şahsi evraklar, İngiltere seyahat amacına göre Konsolosluk tarafından belirlenmiş diğer zorunlu evraklar ve destekleyici ek belgeler olarak sıralanabilir.

Şirket sahibi, şirket ortağı ve işveren olan kişilerin seyahat amaçlarını kanıtlamak için sunmaları gereken evraklara ek olarak ortağı ya da tek sahibi/yetkilisi oldukları şirketin evraklarını da hazırlamaları gerekecektir. Bu evrakların güncel tarihli olması önemlidir.

Şirket sahipleri için İngiltere vize evrakları:

 • Geçerliliği devam eden, içinde İngiltere vize basımı için 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar ya da fotokopileri. (Geçmiş seyahatler ve alınan vizeler İngiltere vize başvurusu için önemlidir. Bu nedenle başvuru esnasında seyahat geçmişi beyanı için eski pasaportların da sunulması gereklidir.)
 • Doldurulmuş ve onaylanmış İngiltere vize formunu ilk sayfası.
 • E-posta bilgilendirmesi ile iletilen randevu onay mailinin çıktısı.
 • Başvuru online sistemindeki evrak kontrol listesi çıktısı.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Aile üyelerinin bilgilerini gösteren, e-devlet üzerinden alınmış güncel tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • İngilizce vize talebi dilekçesi. Dilekçe seyahat amacı, seyahat edilecek tarihler, seyahatin sponsoru (masrafların kim tarafından karşılanacağı) gibi bilgileri içermelidir. Dilekçe kaşeli imzalı olmalı, varsa şirket antetli kağıdına yazılmalıdır. İmza başvuru sahibi şirket sahibi tarafından ya da varsa imza yetkisi bulunan diğer iş ortakları tarafından atılmalıdır.
 • Varsa konaklama ve uçuş detaylarını gösteren belgeler.
 • Son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şahsi banka hesap dökümleri. Hesap dökümleri mutlaka bankadan kaşeli imzalı olarak alınmalı, imza sirküleri de talep edilmelidir. İnternet bankacılığı üzerinden alınan banka hesapları İngiltere vize başvurusu için yeterli olmayacaktır. (İşverenler için şahsi banka hesap dökümleri hem ticari hem de turistik vize başvuruları için gerekli olacaktır.)
 • Son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şirket banka hesap dökümleri. Hesap dökümleri mutlaka bankadan kaşeli imzalı olarak alınmalı, imza sirküleri de talep edilmelidir. İnternet bankacılığı üzerinden alınan banka hesapları İngiltere vize başvurusu için yeterli olmayacaktır. (İşverenler için şirket banka hesap dökümleri ticari vize başvuruları için gerekli olacaktır. Turistik başvurular için şirket bankası sunulmasına gerek yoktur.)
 • Ticari amaçla İngiltere’ye gidiliyorsa; görüşülecek firmadan davetiye ya da katılım sağlanacak fuardan katılım belgesi.
 • Aile, arkadaş ziyareti amacı ile İngiltere’ye gidiliyorsa aile yakınından ya da arkadaştan alınacak davet mektubu ve davet eden kişi İngiliz pasaport görseli/oturum kartı görseli.
 • İngiltere şirket sahipleri şirket evrakları:
  Son yıl vergi levhası fotokopisi.
  3 aydan eski olmayan faaliyet belgesi.
  İmza sirküleri/imza beyannamesi.
  Ticari sicil gazetesi.

İngiltere vize başvurusu için şirket evraklarının orijinallerine gerek yoktur, başvuru için evrakların fotokopileri yeterli olacaktır.

Şirket Sahipleri/İşverenler İngiltere Vize Dilekçesi

İngiltere için vize başvurusu yapacak kişilerin; başvuru gerekçelerini anlatan, seyahat tarihlerini belirten, seyahat sponsorunu belirten İngilizce dilekçe yazmaları gerekecektir. Şirket sahipleri/şirket ortakları bu dilekçeyi kendileri yazarak imzalayabilirler ya da varsa şirket ortağı/yetkilisi olan, imza sirkülerinde ismi bulunan diğer kişi/kişilere yazdırabilirler.

Ticari amaçla gerçekleştirilecek seyahatlerde dilekçede seyahatin nedeni anlatılmalı, masrafların şirket tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Başvuru dosyasına şirket banka hesapları eklenmelidir.

‘’ İngiltere Ticari Vize Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri ’’ yazımızı okuyarak şirket sahipleri İngiltere ticari vize işlemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şirket Sahipleri ve Ortakları İçin İngiltere Vize Ücreti

İngiltere’ye aile ziyareti, turistik ya da ticari amaçla gidecek şirket sahipleri vize süresine göre İngiltere vize harç ücreti ödeyeceklerdir. İşverenler İngiltere ticari vize ve turistik vize ücretleri aynıdır.

Güncel İngiltere vize ücretleri:

 • 6 aylık İngiltere vize ücreti: 137 Dolar
 • 2 yıllık İngiltere vize ücreti: 522 Dolar
 • 5 yıllık İngiltere vize ücreti: 946 Dolar
 • 10 yıllık İngiltere vize ücreti: 1188 Dolar

Daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vize Ücretleri ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu (Şirket Sahipleri İçin)

İngiltere için vize işveren, çalışan, öğrenci ve diğer konumlardaki kişiler için aynı işlem adımlarını içerir. Başvuru için tamamlanması gereken bu adımlardan biri başvuru formunun doldurulması aşamasıdır.

İngiltere vize başvuru doldurulurken seyahat amacına uygun vize kategorisi seçimi yapılacak ve çalışma durumu seçilecektir. Bu iki önemli veriye göre online form içeriği oluşmaktadır.

Şirket sahipleri için İngiltere vize formu tamamlanırken; şirket adı ve adres-iletişim bilgileri, başvuru sahibi yıllık geliri gibi sorular görülecektir. Özellikle yıllık gelir sorusu şirket sahipleri İngiltere vize sonucunu önemli ölçüde etkileyeceği için dikkatli cevaplanmalı, cevap başvuru evrakları ile uyumlu olmalıdır.

‘’ Online İngiltere Vize Başvurusu ’’ yazımızı okuyarak başvuru aşamaları ve form doldurma işlemlerine dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vizesi Randevu Alma

İngiltere vizesi için randevu işlemleri öncesi başvuru formunun doldurulması zorunludur. Form doldurulmadan ve onaylanmadan vize randevu verilmemektedir.

Vize randevusu online olarak alınır. Telefonla ya da e-posta talebi ile İngiltere vize randevusu verilmemektedir. Randevu, form doldurma, evrak hazırlık, evrakların sisteme yüklenmesi, vize ödemesinin yapılması gibi işlemler işverenler için asistanları ya da danışman vize firmaları tarafından yapılabilir fakat randevu günü başvuru sahibin randevuya katılması zorunludur.

‘’ İngiltere Vize Danışmanlık ’’ yazımızı okuyarak; İngiltere vize randevu işlemleri, randevu türleri, randevu günü kullanılmak üzere satın alınacak ek hizmetler gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaportlu Şirket Sahibi İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık topraklarına seyahat edecek yeşil pasaport sahipleri vize almalıdırlar. Yeşil pasaport İngiltere’ye vizesiz seyahat hakkı tanımamaktadır. Yeşil pasaporta sahip şirket sahipleri/işverenlerin de İngiltere için vize almaları gerekecektir.

‘’ Yeşil Pasaportlar İçin İngiltere Vizesi ’’ yazımızı okuyarak; şirket sahibi yeşil pasaportluların süreçte sahip olacakları avantajlar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Şirket Sahipleri İçin Vip İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusunu erken tarihe ve uygun saate randevu alarak tamamlamak isteyen, vize işlem süresini kısaltmak isteyen kişiler ek hizmetler satın alabilirler.

Vip İngiltere vize seçeneği ile ek ödeme yapılarak randevu normal randevu tarihlerinden daha erken bir tarihe alınabilir, randevu esnasında özel yardımcı ile işlemler özel odada tamamlanabilir. Premium Lounge olarak adlandırılan bu hizmet için vize harç ücretlerine ek olarak 810 TL ödeme yapılması gerekecektir.

Vize çıkış süresini hızlandıran, randevu alımında avantaj sağlayan ve pasaportsuz başvuru hakkı tanıyan diğer İngiltere vize başvuru hizmetleri hakkında bilgi için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şirket Sahipleri İçin İngiltere Vizesi Önemli Notlar

 • Başvuru yapılacak vize kategorisinin uygun kategori olduğundan emin olunmalıdır.
 • Online İngiltere vize başvuru formu dikkatli doldurulmalı, gelir durumuna dair formda çelişkili bilgiler verilmemelidir.
 • Başvuru için randevuya katılımın zorunlu olduğu unutulmamalı, vize randevusu randevuya katılım sağlanabilecek il olarak seçilmelidir.
 • Başvuru için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanmalı, belgelerin güncel tarihli olduğundan emin olunmalıdır.
 • Randevu yardımlı servis değil self servis olarak alındıysa randevuya katılım öncesi evraklar taranarak başvuru sistemine yüklenmelidir. (Bkz. İngiltere Evrak Tarama ve Yükleme İşlemi)
 • Yardımlı servis (assisted service) olarak randevu alınması durumunda randevu günü evraklar başvuru merkezine gidilmesi gerekecektir. Evraklar A4 boyutunda olmalı, zımbalı olmamalıdır. Yardımlı servis hizmeti için başvuru merkezine 270 TL işlem ücreti ödeneceği unutulmamalıdır.
 • Vize reddi durumunda İngiltere vizesi için ödenen vize harçlarının ve satın alınan ek hizmetlerin ücretlerinin iadesi yapılmamaktadır.
 • Başvuru işleme girdikten sonra ek hizmet satın alınamayacak, vize çıkış süresine müdahale edilemeyecektir.
 • Şirket sahipleri/ortakları iş için İngiltere’ye gitmeleri durumunda başvuru dosyalarına mutlaka şirket banka hesap dökümlerini de eklemelidirler. Turistik İngiltere vize başvurusu için şirket sahiplerinin şahsi banka hesabı ile başvuru yapmaları yeterli olacaktır.
 • Turistik İngiltere vizesi alacak şirket sahipleri şirket evraklarını mutlaka sunmalıdırlar. Şirket evrakları sadece ticari başvurularda değil; turistik ve aile ziyareti gibi amaçlarla yapılan başvurularda da sunulmalıdır.
 • İngiltere çalışma vizesi İngiltere kısa süreli ziyaretçi vizesi kategorilerinden değildir. Şirket sahibi ya da şirket çalışanları kalıcı ya da geçici süreli İngiltere’de çalışmak için İngiltere’deki bir firmadan kabul almalıdırlar. Sponsorlu çalışma vizesi (Tier-2) olarak da adlandırılan bu vize türü ticari vize değildir. Ticari vize alan kişiler de bu vize ile İngiltere’de çalışamaz, resmi olarak gelir elde edemezler.
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader