Yeşil Pasaport Çıkarma İşlemleri 2024

Değerli ziyaretçilerimiz; vize uygulamalarının zorlaştığı şu günlerde yeşil pasaport sahip olmak oldukça önemli bir avantaj haline geldi. Yeşil pasaport sahibi olan veya yeşil pasaport alma hakkı olup ancak yeşil pasaport başvurusu yapmayan vatandaşlarımız için hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Yazımızı okuyarak; yeşil pasaportun kimlere verildiği, pasaportların geçerlilik süresi, yeşil pasaport ücreti, başvuru için gerekli evraklar gibi konular hakkında kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Unutmayın! Yeşil pasaport sahibi olsanız bile bazı ülkelerin vize uygulamalarından kurtulamıyorsunuz. Bu sebeple yazımızın devamını okumanızı önemle tavsiye ederiz.

İyi okumalar diliyoruz…

Yeşil Pasaport Nedir?

Hususi damgalı pasaport ya da sık kullanılan adıyla yeşil pasaport, belirli koşulları taşıyan kamu çalışanları ve ailelerine, talep etmeleri halinde verilen ve bir takım ayrıcalıklar sağlayan pasaport türüdür.

Bu pasaport ayrıca Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşmalar neticesinde Avrupa Birliği ve Schengen bölgesine 90 güne kadar vizesiz giriş hakkı verene özel imtiyazlara sahip bir pasaporttur.

Yeşil Pasaport Alma Şartları Nedir? Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil pasaport alma şartları son yıllarda oldukça genişletilmiştir. Yeşil pasaport geçmişte belirli seviyede görev yapan, uzun süredir memur olarak çalışan Türk vatandaşlarına verilmekteydi. 2022-2024 yılı itibariyle ise farklı meslek gruplarına, ihracatçılara, avukatlara da yeşil pasaporta sahip olma hakkı tanındı. Ancak öncesinde gelin devlet memurları için yeşil pasaport şartlarını inceleyelim:

Devlet Memurları İçin Yeşil Pasaport Alma Şartları:

Bir devlet memurunun yeşil pasaport almaya hak kazanabilmesi için, öncelikle çalıştığı kurumda kadro derecesinin 1, 2 ya da 3 olması gerekiyor. Bu konuda en çok kafa karışıklığı oluşturan şey ise; bir memurun kadro derecesi ile maaş derecesinin birbirinden farklı olmasıdır. Yeşil pasaport işlemlerinde maaş derecelerinin değil kadro derecelerinin dikkate alındığı unutulmamalıdır. Örneğin; Maaş derecesi 3 olan bir devlet memurunun kadro derecesi 4, 5 veya 7 ise yeşil pasaport başvurusu yapamayacaktır.

Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olarak çalışan devlet memurlarının yanında, bu kadrolardan emekli olan devlet memurları, aynı kadrolarda sözleşmeli olarak çalışan ve sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurları da yeşil pasaport alma hakkına sahiptir.

Ayrıca emekli kesenekleri bu dereceler üzerinden kesilerek (1, 2, 3.derece) emekli sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olanlar da hak sahibidir.

Bunlara ek olarak aşağıda belirtilen durumlarda olan vatandaşlarımız da yeşil pasaport alma hakkına sahip olacaklardır:

 • TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar,
 • İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları (görev yaptıkları süre boyunca)

Özelleştirilen Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından aşağıdaki kişiler;

 • Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmak,
 • Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmak,
 • Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak,
 • Kamu görevlisi olmak,
 • 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken emekli olan veya çekilen personeller.

Özelleştirilen Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarından aşağıdaki kişiler;

 • Özelleşmeden önce hususi damgalı pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmak,
 • Kapsam dışı Personel statüsünde çalışmak şartlarının tamamını taşıyan veya bu şartları taşırken emeklilik/çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılanlar,
 • Son olarak da yukarıdaki şartları taşıyanların eş ve çocukları, yazımızın devamında anlatacağımız bazı koşullar dâhilinde yeşil pasaport alma hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport için gerekli şartları taşıyanlar, talep edilen evrakları tamamlayarak ve başvuru öncesinde gerekli ödemeleri yaparak, il nüfus müdürlüklerine başvurabilirler. Ancak başvuru öncesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün İnternet sitesinden online randevu almak gerekir. Randevu alınacak olan il/ilçe içerisindeki yoğunluk durumuna göre, randevu verilebilecek en erken tarihler değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama 7-10 gün sonrasına oluşturulabilir.

Randevuya gidilemeyecek bir durum gelişmesi durumunda ise, randevu saatine en az yarım saat kala iptal işlemi yapılabilir.

Ayrıca; pasaport edinmek isteyen tüm aile fertleri, çocuklar da dahil olmak üzere, randevuda şahsen bulunmalıdır.

Yeşil Pasaport Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Yeşil pasaport başvurularında, randevuya gitmeden önce vergi dairesi müdürlükleri, PTT ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla, pasaport defter bedelinin ödenmesi gerekir. Yeşil pasaport, harçtan muaf olduğu için, defter bedeli dışında herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Her yıl Ocak ayında Maliye Bakanlığının belirlediği defter bedeli, güncel olarak 2024 yılı itibariyle 501 TL’dir.

Yeşil Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar

Çalışanlar; öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün İnternet sitesinde mevcut olan “hususi damgalı pasaport talep formunu doldurup, çalıştıkları Kuruma onaylatmalıdırlar. Bu formda kadro derecesi ve unvan bilgileri de yer alır. Onaylatıldığı tarihten itibaren 60 gün geçerliliği olan forma ek olarak;

 • Kimlik kartı aslı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Varsa mevcut pasaport ile başvuruda bulunulabilir.

Ancak önceden defter bedelinin de ödenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Defter bedeli ödendiğinde sisteme otomatik olarak yansıyacağı için, bununla ilgili herhangi bir belge ibraz edilmesi istenmeyecektir ancak varsa makbuz çıktısı götürülebilir.

Çalışanlar dışında; emekliler için emeklilik yazısı ve istifa edenler için istifa yazısı, bağlı bulundukları kurumdan istenecektir. Her ikisinde de kadro derecesi ve görev unvanı belirtilmelidir.

Yeşil Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Süresi dolan yeşil pasaportların yenilenmesi için de yukarıda başvuru için sayılan aynı belgeler gereklidir ancak yenileme işlemi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak bu durum tam olarak pasaport süresi uzatma işlemi değil pasaport yenileme işlemi olacaktır. Pasaportlar artık eni nesil çipli pasaportlar olduğu için vatandaşlarımız sayfası dolan veya süresi biten yeşil pasaportlarını yenilemeleri gerekecektir.
Yeşil pasaportun süresini uzatmak bir başka deyişle yenileme işlemi için gerekli evraklar ilk başvuruda olduğu üzere tekrar hazırlanacaktır.

Yeşil Pasaport Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Yeşil pasaport başvurusunun sonuçlanma süresi, il ve ilçe merkezlerindeki yoğunluğa bağlı olarak değişebilmekle birlikte, başvuru yapıldıktan sonra ortalama 4 gün içinde pasaport düzenlenip, adrese gönderilmektedir. Ancak bu süre randevu tarihinden sonra dikkat alınmalı, resmi ve milli bayramlarda yeşil pasaportların çıkma süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Eş ve Çocuklar İçin Yeşil Pasaport İşlemleri

Öncelikle hak sahibinin eşi ve 18 yaşından küçük çocukları herhangi bir şart aranmaksızın yeşil pasaport hakkına sahiptir. Hak sahibinin dolduracağı “hususi damgalı pasaport talep formu” , hak sahibi ile birlikte pasaport başvurusunda bulunacak olan diğer aile fertlerinin de bilgilerini içermektedir.
Hak sahibinin 18 yaşını dolduran çocukları ise; evli değilse, iş sahibi değilse, öğrenimine devam ediyorsa (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dahil,) 25 yaşını dolduruncaya kadar yeşil pasaport hakkına sahiptir.

Ayrıca, hak sahibinin 18 yaşını dolduran çocuğu/çocukları; evli ve iş sahibi değilse, bunun yanında bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda ise, bu durumu belgelendirmesi halinde (tam teşekküllü Devlet Hastanesi aracılığıyla) yaş sınırı olmaksızın yeşil pasaport hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport Kaç Yıl Süreyle Verilir?

2024 yılı öncesi yeşil pasaportların geçerlilik süresi 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. Ancak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün pasaport üretimine başlamasıyla birlikte yeşil pasaportların geçerlilik süresi 10 yıla çıkarılmıştır.

2024 yılı itibariyle yeşil pasaportlar 10 yıl geçerli olacak şekilde düzenlenecektir.

Yeşil Pasaportun Geçerli Olduğu Ülkeler (Vize İstemeyen Ülkeler)

Almanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Angola: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Antigua-Barbuda: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Arjantin: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Arnavutluk: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Avusturya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Azerbaycan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bağımsız Samoa: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bahamalar: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bahreyn: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bangladeş: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Barbados: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Belarus: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Belçika: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Belize: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bolivya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bosna-Hersek: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Botsvana: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Brezilya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Brunei: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Bulgaristan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Cezayir: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Cibuti: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Çad: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Çek Cumhuriyeti: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Çin: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Danimarka: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Dominika: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Dominik Cumhuriyeti: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Ekvator: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Ekvator Ginesi: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

El Salvador: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Endonezya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Eritre: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Estonya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Esvatini: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Fas: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Fiji: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Fildişi Sahili: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Filipinler: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Filistin: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Finlandiya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Fransa: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Gabon: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Gine Bissau: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Grenada: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Guatemala: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Guyana: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Güney Afrika: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Güney Sudan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Gürcistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 1 yıla kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Hırvatistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Hollanda: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Hollanda Antilleri (Curacao,St. Maarten, Bonaire, St. Eustatius ve Saba): Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Honduras: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Hong Kong Özel Bölgesi: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Irak: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İran: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İspanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İsrail: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İsveç: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İsviçre: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İtalya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

İzlanda: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Jamaika: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Japonya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kamboçya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kamerun: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Karadağ: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Katar: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kazakistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kenya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kırgızistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebilir.

KKTC: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kolombiya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Güney Kore: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kosova: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kosta Rika: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Kuveyt: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Makedonya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Küba: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Lesotho: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Letonya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Libya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Lihtenştayn: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Litvanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Lübnan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Lüksemburg: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Macaristan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Makao: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Maldivler: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar kapı vizesi alabilirler.

Malezya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Malta: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Mauritius: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Mısır: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Moğolistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Moldova: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Monako: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Moritanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Mozambik: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Nijer: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Nikaragua: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Norveç: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Umman: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 10 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Özbekistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Pakistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Palau Cumhuriyeti: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Panama: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Paraguay: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Peru: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Polonya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Portekiz: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Romanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Ruanda: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Rusya Federasyonu: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Sao Tome ve Principe: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 15 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

St. Lucia: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

St. Vincent-Grenadines: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Seyşeller: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Sırbistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Sierra Leone: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Singapur: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Slovakya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Slovenya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Sri Lanka: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Surinam: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Suriye: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Şili: Umuma Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tacikistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 60 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tanzanya: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tayland: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Togo: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tonga: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Trinidad-Tobago: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tunus: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Tuvalu: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Türkmenistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Ukrayna: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Uruguay: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Ürdün: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Vanuatu: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Venezüella: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Vietnam: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Yemen: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Yunanistan: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Zimbabve: Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizesiz seyahat edebilir.

Yeşil Pasaportlar Vize İşlemlerinde Avantaj Sağlar mı?

Değerli ziyaretçilerimiz, İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımızın en çok sorduğu soruların başında İngiltere, Amerika Kanada ve Avustralya yeşil pasaportlulara kolay vize veriyor mu? Gelmektedir. Yeşil pasaport özellikle Avrupa/Schengen seyahatlerinde muafiyet sağlarken söz konusu bu ülkeler için her hangi bir avantaj sağlamamaktadır.

Yeşil pasaport her ne kadar belirli şartların koşulların oluşmasıyla alınan özel bir belge olsa da, her ne kadar Avrupa ülkelerine vizesiz giriş imkanı verse de İngiltere, Amerika, Kanada, Suudi Arabistan, Hindistan, Avustralya devletleri yeşil pasaportları tanımamaktadır. Diğer bir deyişle vize almalarını istemektedir. Vatandaşlarımız her ne kadar yeşil pasaport sahibi olsalar bile standart vize prosedürlerine tabidir ve vize işlemlerinde önemli bir avantaja sahip olmazlar. Konsolosluklar her zaman başvuru sahiplerinin düzenli gelirlerini ve kişisel durumlarını dikkate alacaktır.

Değerli ziyaretçilerimiz Yeşil pasaport işlemleri hakkında her şeyin anlatıldığı yazımızın burada sonuna geldik. Vize işlemleri hakkında bilgi almak için Bize Ulaşın sayfamızı ziyaret ederek yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

Yeşil Pasaport
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader