Vize Acentaları

Son dönemde artan vize retleri nedeniyle vize acentaları ile vize alma konusu önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu sebeple yurt dışına seyahat edecek vatandaşlarımız, özelikle Avrupa Ülkelerinin vize başvurularından ret almamak için  başvurularını danışmanlık şirketlerinin kontrolünde yapmak istemesine neden oluyor.

Bilhassa yurt dışına ilk defa çıkacak vatandaşlarımız vizesini genellikle acentalar aracılığıyla almak istiyor. Bu nedenle doğru, güvenilir ve uygun fiyatlı vize acentası bulmak vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız için önemli bir gündem haline gelmiştir.

İşte bu yazımız, bir vize acentasından hizmet almaya başlamadan önce okumanız gereken bir yazı olacaktır.

Peki, vize acentaları ile vize nasıl alınır? Vize acentaları aracılığıyla vize almak gerçekten kolay mı? Vize acentaları ile başvuru yapılınca konsolosluğa gitmeye gerek kalmıyor mu? Ucuz vize acentası ile pahalı vize acentası arasında fark var mı? Güvenilir vize acentası nasıl bulunur? Gibi sorularınızın  etrafında oluşturduğumuz Vize Acentaları ile Vize Alma Kılavuzu sayfamızın sizlere fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Tüm sorularınıza sayfamızın devamında özenle ve açık yüreklilikle cevap vermeye çalışacağız.

İyi okumalar diliyoruz…

Vize Acentası Nedir, Ne İş Yapar?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize acentası, Konsolosluklarda ve vize başvuru merkezlerinde sizlerin adına vize başvurusu yapabilen, işlemi tamamlanan pasaportlarınızı teslim alabilen, sürecinizi takip eden ve işlem süresince karşınız da daima muhatap bulabileceğiniz akredite veya bağımsız Türk Ticaret Kanuna göre kurulmuş özel şirketlerdir.

Acentacılık faaliyeti yürüten şirketler Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) üyesi, sadece vize danışmanlık faaliyeti yürüten firmalar ise Ticaret Odalarına üye özel şirketlerdir.

Acentalar genel anlamda aşağıdaki konularda yardımcı olacaklardır:

 • Durumunuza uygun vize başvuru belgelerinin belirlenmesi,
 • Başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesi,
 • Süreç yönetimi,
 • Risk analizi,
 • Başvuru formlarınızın doldurulması,
 • Vize dilekçelerinizin yazılması,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Otel ve uçak rezervasyonu,
 • Konsolosluk mülakatına hazırlık,
 • Konsoloslukta karşılama,
 • İşlemi tamamlanan pasaportların Konsolosluktan teslim alınması,
 • Konsoloslukta evrak ve belge tasdik apostil işlemlerinizin yürütülmesi.

Acentalar Aracılığıyla Vize Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize acentaları vize alabilmek için öncelikle hizmet alacağınız güvenilir ve tecrübeli bir vize acentası belirlemeniz gerekecektir. Tecrübeli vize acentası bulmanız önemlidir. Çünkü bir her vize acentasının uzmanlaştığı konsolosluk ve ülke vardır. Örneğin bazı acentalar sadece Schengen vize işlemleri üzerine hizmet verirken, bazıları İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya, bazıları ise Dubai, Mısır, Cezayir, Suudi Arabistan, Gana, Nijerya, Etiyopya gibi belirli bölgelerin vize işlemleri için hizmet verebilir. Sadece Yunanistan vize acentası, Fransa vize acentası, Almanya vize acentası, Schengen vize acentası, Bulgaristan vize acentası, Suudi Arabistan acentası gibi tek bir ülke için uzmanlaşmış acentalar bulunmaktadır.

Dolayısıyla hizmet alacağınız acentenin vize talep edeceğiniz Konsolosluğun karakteristik özelliğine, mevzuatına hâkim olduğundan emin olmanız sağlıklı bir hizmet alabilmeniz açısından kıymetli olacaktır. Bunun dışında ilgili vize acentasının güvenilir olup olmadığını ise daha önce vize hizmeti almış tanıdıklarınızdan referans alarak veya İnternet ortamında araştırma yaparak belirlemenizi tavsiye ederiz.

Hizmet alacağınız güvenilir vize acentesini belirledikten sonra:

 • Vize acentasının çalışma şartlarını yazılı olarak öğrenin.
 • Seyahat tarihinizi belirterek Konsolosluk randevularının hangi tarihe verildiğini sorun.
 • Teklif verile fiyatın hangi hizmetleri kapsadığını sorun.
 • Çalışma durumunuz ve düzenli gelirleriniz hakkında vize acentasını bilgilendirin.
 • Tüm sorularınıza samimi ve tatmin edici yanıtlar aldıysanız acentanın sizden talep ettiği evrakları hazırlayarak acentaya kargo, kurye ya da elden iletin.
 • Vize acentasının ücretini ödeyin.
 • Eksik evrakınız yoksa randevu günü vize aracı kurumda hazır bulunarak parmak izi verin.
 • Parmak izi verme işlemi sonrası vize acentası başvurunuzu takip etsin ve işlemi tamamlanan pasaportunuzu konsolosluktan teslim alın.

Acenta Aracılığıyla Vize Almak Kolay Mı?

Konsolosluğun şartlarını yadırgamıyorsanız, gerçek anlamda işbirliğine açıksanız tecrübeli vize acentası ile vize almanız daima kolay olacaktır.

 • Öncelikle süreç boyunca Konsoloslukta ki güncel gelişmeleri takip eden bir kişi ile muhatap olursunuz.
 • Tüm sorularınıza e-mail, whatsapp veya telefon üzerinden hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.
 • Doğru yönlendirilirsiniz.
 • Birçok vize formalitesini daha hızlı ve kolay şekilde aşarsınız.
 • Vize reddi alma ihtimaliniz daha düşük seviyelere iner.
 • Başvuru formunuz ve ek formlarınız sizin adınıza doldurulur.
 • Eksiksiz ve sıralanmış başvuru dosyanız nedeniyle başvuru merkezi veya Konsolosluk gişelerinden daha hızlı ve güven vererek geçersiniz.
 • Konsolosluk veya vize başvuru merkezi görevlilerinin soracağı tüm sorulara karşı hazırlı olur hatta çoğu vize başvurunuz da sadece parmak izi vermek üzere hazır bulunursunuz. Diğer tüm vize formaliteleriniz vize acentaları tarafından adınıza tamamlanır.

Ancak vize acenteleri ile daha kolay vize alabilmek için üst bölümde de belirttiğimiz üzere öncelikle iş birliğine hazır olmalı, konsolosluğun vize şartlarını olumlu karşılamaya hazır olmalısınız.

Cenaze, sağlık gibi önemli bir seyahat gerekçeniz olmadan acil seyahat talebinde bulunmayınız. Vize işlem sürecinde Konsoloslukların her zaman kendi gündemlerini takip edeceğini unutmayınız. Diğer bir deyişle mücbir durumlar dışında yakın tarihe satın aldığınız uçak biletin sorumluluğu size ait olacaktır.

Vize acentaları sizlere başvuru yapma sürecini hızlandırma konusunda yardımcı olabilir. Bu sebeple vize acentalarından başvurunuzun hızlı sonuçlanması, vizenizin kesin çıkması konusunda yardım alamazsınız. Tüm süreci vize acentasına devretmek, iş yoğunluğunuzu bırakıp vize işlemlerinize mesai ayırmak istemiyorsanız bir vize acentası ile vize almanız daha kolay olacaktır.

Acenta İle Vize Alırken Konsolosluğa Gitmek Gerekir mi?

Değerli ziyaretçilerimiz, Avrupa, Schengen, İngiltere, Amerika, Avustralya, Hindistan, Kanada ve Yeni Zelanda gibi başvuru sahibinin biyometri kaydını alan ülkelere vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın vize acentaları aracılığıyla başvuru yapsalar bile randevu günü konsoloslukta hazır bulunarak biyometri (parmak izi) kaydını vermeleri zorunludur.

Bunun dışında son 5 yıl içerisinde Schengen devletlerine biyometri beyanında bulunmuş (VIS) vatandaşlarımız vize başvurularını acentalar aracılığıyla Konsolosluğa gitmelerine gerek kalmadan yapabileceklerdir. Ancak Danimarka, Malta, İspanya, Avusturya gibi bazı ülkeler her yeni Schengen vize başvurusunda parmak izi beyanı talep edebilmektedir.

Yine Daha önce Amerika vizesi almış ve son 4 yıl içerisinde vizesi bitmiş vatandaşlarımız da bazı kriterleri yerine getirmeleri halinde Amerika vizelerini Konsolosluğa gitmelerine gerek kalmadan yenileyebileceklerdir. (Bkz: Amerika vize yenileme işlemi)

Söz konusu ülkelerin dışında Mısır, Cezayir, Suudi Arabistan, Gana, Senegal, Bangladeş, Pakistan, Dubai gibi henüz biyometri kaydına geçmemiş ülkelerin vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımız başvurularını Konsolosluklara gitmelerine gerek kalmadan acentalar aracılığıyla yapabileceklerdir.

Ucuz ve Pahalı Vize Acentası Arasında Fark Var mı?

Değerli ziyaretçilerimiz, ucuz vize acentası ile pahalı vize acentası arasında elbette belirgin farklar bulunmaktadır. Öncelikle akredite her vize acentasının Konsolosluklar da veya vize başvuru merkezlerinde bir sicili bulunmaktadır. Örneğin bazı vize acentaları daha önce vize reddi almış, iş durumu güvenilir olmayan başvuru sahiplerine hizmet vermemektedir. Dolayısıyla bu acentaların vize danışmanlık ücreti diğer acentalara oranla daha pahalıdır. Bazı vize acentaları bu sicile dikkat etmez ve ‘’ toplama başvuru ‘’ dediğimiz başvuru dosyası güven veren, vermeyen birçok başvuruyu kabul eder. Burada amaç daha çok başvuru yapmaktır ve bu sebeple acenta vize danışmanlık ücretini daha ucuz tutar.

Ayrıca ucuz vize acentalarından kaliteli bir danışmanlık hizmeti alamayabilir, durumunuza uygun vize başvurusu dosyası hazırlanmayabilir, opsiyon süresi geçmiş, iyi planlanmış seyahat planı ile vize başvurunuz yapılabilir.

Pahalı vize danışmanlık hizmeti elbette size her zaman iyi bir hizmet almayı vadetmez. Ancak tecrübeli ve güvenilir bir danışmanlık acentasından hizmet almanız durumunda kaliteli, durumunuzun konsolosluğa daha iyi izah edildiği, güvenilir bir vize başvurusu yapmış olursunuz.

 • Pahalı ve tecrübeli vize acentaları sizleri he zaman daha iyi temsil eder,
 • İşin klişe ve basit yanlarına kaçmaz,
 • Güven verici evraklar başvurunuz yapılır,
 • Durumunuz daima göz önünde bulundurulur.

Çünkü her vize başvuru sahibinin durumu kendine özgüdür ve önemli olan her vize başvuru sahibinin durumu göz önünde bulundurularak vize başvurusu yapılmalıdır.

 

Güvenilir Vize Acentası Nasıl Bulunur?

Değerli ziyaretçilerimiz güvenilir vize acentalarını birkaç farklı şekilde bulabilirsiniz:

 1. Daha önce hizmet almış tanıdıklarınızdan referans alarak
 2. İnternet’te titiz bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Güvenilir vize acentası için araştırma yaparken öncelikle bu acenta hakkında internet ortamında yapılan yorum ve değerlendirmeleri inceleyin. Örneğin Google işletme hesaplarında ki değerlendirme ve yorumlara bakara acenta hakkında bir fikir edinmeye çalışın. Bu yorum ve değerlendirmelerin organik olup olmadığını, yorumların yayınlanma sürelerini ve aldıkları hizmetle ilgili görüşlerin inandırıcı olup-olmadığını kıyaslayın.

Müşteri temsilcisinin size davranışını, vize mevzuatına hâkimiyetini ve sormuş olduğunuz sorulara açık, net ve bilgilerle dolu bir şekilde cevap veriyor oluşuna dikkat edin. Eğer bir vize acentası sizleri detaylı bir şekilde bilgilendiriyor, tüm sorularınıza havada bırakmayacak şekilde cevap veriyor ve bu acentanın yorumlarında daha çok vermiş olduğu hizmet değerlendirilmiş ise bu acentadan hizmet alabilirsiniz.

Kimler Acenta Aracılığıyla Başvurmalı?

Değerli ziyaretçilerimiz öncelikle vize acentaları aracılığıyla vize başvurusu yapma zorunluluğunuz yok ancak aşağıda belirtilen durumlar sizin içinde geçerli ise güvenilir vize acentaları ile vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz:

 • Düzenli geliriniz yoksa
 • Asgari ücretli çalışansanız,
 • Davetiyeli vize başvurusu yapacaksanız,
 • Yurt dışı şirketlerinde sözleşmeli çalışansanız,
 • Eşiniz yurt dışında yaşıyor ve eşinizi ziyaret etmek üzere vize başvurusu yapacaksanız,
 • Yeni evlenmişseniz,
 • Karışık bir seyahat planına sahipseniz,
 • Eski vizeleriniz hatalı kullandıysanız,
 • Sponsorlu vize başvurusu yapacaksanız,
 • İşe yeni girmişseniz,
 • İşten yeni çıkmışsanız,
 • Firma sahibi olup aynı zaman da başka bir şirkette çalışan görünüyorsanız,
 • Emekli olup hala çalışmaya devam ediyorsanız,
 • Eşinizden ayrılmış ve reşit olmayan çocuğunuz için vize başvurusu yapacaksanız,
 • Maaşınız banka hesabınıza yatmıyorsa,
 • Son dönemde araba, ev satışı gibi gerekçelerle banka hesabınıza yüksek miktarda para yatmışsa,
 • Pasaportunuzda yakın zamanda aldığınız Avrupa, Schengen veya diğer ülkelerin çalışma vizeleri varsa,
 • Acil seyahat etmeniz gerekiyorsa,
 • Pasif gelir sahibiyseniz,
 • Borsa, Coin gelirleri ile hayatınız idame ettiriyorsanız vize acentaları ile başvuru yapabilirsiniz.

Schengen Vize Acentaları Aracılığıyla Başvuru Yapmanın Önemi

Değerli ziyaretçilerimiz, vatandaşlarımızın en çok seyahat ettiği destinasyonların başında Schengen bölgesi (Schengen Zone) gelmektedir. Türkiye Cumhuriyet devleti, en büyük ve köklü ticari ve kültürel ilişkileri büyük oranda Schengen devletleri iledir. Bu sebeple Türkiye Schengen vizesine dünya üzerinde en çok başvuru yapan 3. Ülke konumundadır. Dolayısıyla vatandaşlarımız için Schengen vizesi alabilmek önemli konudur.

Vatandaşlarımız Schengen bölgesine en çok ticari ve ziyaret gibi gerekçelerle seyahat etmektedir. Ardından ise turistik amaçlı seyahatler gelir.

Vatandaşlarımızın en çok vize talebinde bulunduğu ülke Almanya, Fransa ve Yunanistan’dır. Burada Almanya’ya ayrı bir parantez açmak lazım çünkü Almanya, vatandaşlarımızın Avrupa Kıtasında en çok yaşadığı ülke ve ticari ilişkilerinin en geliştiği ülke konumundadır. Türkiye’den Almanya’ya yerleşen çok sayıda vatandaşımız Alman fabrikalarında, Alman şirketlerinde ve Alman Kamu birimlerinde çalışmaktadır. Dolayısıyla bu vatandaşlarımızın doğum, düğün, cenaze ve sağlık gibi özel durumlarda Türkiye’de yaşayan akrabalarının Almanya’ya seyahat etmek istemelerine neden olmaktadır. Almanya’daki akrabalarını ziyaret edecek vatandaşlarımız en çok davetiyeli Almanya vizesi olarak da bilinen Almanya Schengen vizesine başvuru yapmaktadır.

Yine Avrupa Kıtasının en çok üretici ülke konumunda ki Almanya’da bulunan şirketler ve uluslararası fuarlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Yine Almanya’ya toplantı, fuar, pazar araştırması gibi gerekçelerle seyahat eden vatandaşlarımızın da başvuru yaptığı vize türü Almanya ticari vizesi yani bir diğer Schengen vizesi türüdür. Bu durum Fransa, İsviçre, Hollanda, Belçika, İsveç ve Danimarka gibi ülkeler için de geçerlidir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren tur operatörleri başta İtalya olmak üzere Yunanistan, Fransa, Hollanda, Macaristan, Çekya, Avusturya ve Benelux ülkelerine geniş katılımlı turlar düzenledikleri için yine Schengen vizesine ihtiyaç duyuyor.

Toparlayacak olursak bulunduğumuz coğrafi konum, ticari ve kültürel ilişkiler Schengen vizesine kolay erişebilmek bizler için önemli bir konu haline gelmiştir.

Her yıl çok sayıda vatandaşımız düzenli bir gelire ya da yeterli bir gelire sahip olmadıkları için Schengen vize reddiyle karşılaşıyor.

Her yıl çok sayıda vatandaşımız Schengen vizelerini yanlış kullanmaları, geri dönüş yapılmayacağı düşüncesiyle vize reddi alıyor.

Her yıl çok sayıda vatandaşımız düzenli göç, yanlış başvuru veya seyahatleri inandırıcı bulunmadığı gerekçesiyle Schengen vize reddi alıyor. Dolayısıyla Schengen vize acentaları Schengen vizesine daha kolay erişebilmek için önemli bir basamak. Çünkü Schengen vize acentaları Konsolosluklarda ki güncel gelişmeler yakından takip ediyor, belirli dönemler de konsoloslukların verdiği tepkilere göre vize başvuru sahiplerini yönlendiriyor. Diğer bir deyişle bir vize acentesi vize başvuru dosyasını incelediğinde hangi konsolosluğun daha kolay vize verebileceği konusunda öngörüde bulunabiliyor.

Değerli ziyaretçilerimiz bu tecrübe önemli bir tecrübedir. Her konsolosluğun karakteristik bir özelliği vardır ve vize acentalarının sizi doğru konsolosluğa yönlendirebiliyor olması belki de size maddi ve manevi birçok kazanç sağlayacaktır. Alacak olduğunuz vize her ne kadar 26 Schengen devletinde geçerli olan tek bir vize şeklinde algılansa da Norveç devletinin Schengen vize politikası ile Yunanistan, İtalya veya Fransa devletinin Schengen vize politikası aynı basitlikte olmuyor.

Bu doğrultuda İtalya ya da Yunanistan Konsolosluklarından Schengen vizesi alabilecekken Norveç ya da Danimarka Konsolosluklarından vize reddi alabilirsiniz. Ve alacak olduğunuz bu vize reddi belki de bir süre yeni bir Schengen vizesi almanızın önünde sorun olarak duracaktır. Dolayısıyla tecrübeli bir vize acentasının küçük bir yönlendirmesi Schengen vizesi alma ihtimalinizi daima attıracaktır.

Peki, Schengen vizesinin acentalar aracılığıyla alınması neden önemli?

 • Vize başvurunuz ret oranı düşük Konsolosluklara yapılır.
 • Birçok ülkenin vizesini tek bir vize danışmanlık acentası aracılığıyla alabilirsiniz.
 • Konsolosluklardaki güncel gelişmelerden haberdar olursunuz.
 • Konjonktürel gelişmeler hesaplanarak vize başvurunuz doğru Konsolosluğa yapılır.
 • Başvuru dosyanız her konsolosluğun karakteristik özelliğine göre hazırlanır.
 • Dosyanızın önemli yerleri vurgulanır ve böylelikle konsolosluğun sizi daha yakından tanımasına izin verirsiniz.
 • Vize başvurunuz çok evrak değil, önemli evraklarla yapılır.
 • Seyahat geçmişlerinizin doğru bir şekilde değerlendirilir ve böylelikle vize redlerinin önüne geçebilir veya uzun süreli vizeler alabilirsiniz.
 • Başvurunuz her zaman eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılır.
 • Olası zaman kayıplarının önüne geçersiniz.
 • Çok sayıda vize formalitesinden kurtulursunuz.
 • Her anlamda daha ekonomik bir süreç geçirirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz daha detaylı bilgi için Schengen Vize Danışmanlık yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz.

 

Vize Acentalarının Fiyat Politikaları

Değerli ziyaretçilerimiz, her acentanın çeşitli faktörlere göre oluşturduğu bir fiyat politikası bulunmaktadır. Örneğin bir İstanbul vize acentası ile Gaziantep vize acentasının veya Ankara vize acentası ile Antalya vize acentasının fiyat politikası aynı değildir.

Konsoloslukların ve Büyükelçiliklerin bulunduğu şehirler olan İstanbul, Ankara ve İzmir vize acentalarının ücretleri her zaman Gaziantep, Antalya, Trabzon, Bursa, Eskişehir, Edirne, Diyarbakır, Malatya veya Elazığ vize acentalarına oranla daha uygun olacaktır.

Konsoloslukların veya vize başvuru merkezlerinin bulunmadığı şehirlerden hizmet veren vize danışmanlık acentalarının ücretleri daha yüksektir. Çünkü hem kargo/kurye ücreti hem de acenta komisyon ücreti gibi ek masrafları bulunur. Ayrıca bir vize acentasının hizmet ücreti çoğu zaman alınacak hizmetin kapsamına bağlıdır. Operasyon yükü ağır ve uzun olan ülkelerin vize acenta ücretleri daha pahalıdır.

Yine durumu karışık olan, acentanın işleyişini aksatacak vize başvurularında acenta hizmet ücretleri daha yüksek olacaktır.

2024 yılına geldiğimiz şu günlerde işletme giderleri artmıştır ve 20-30 € hizmet bedeli karşılığında vize danışmanlık hizmeti almak oldukça imkansız hale gelmiştir.

Eğer grup halinde vize başvurusunda bulunulmayacaksa:

 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında İstanbul vize acentaları ücreti: 70 ila 100 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında Ankara vize acentaları ücreti: 85 ila 150 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında İzmir vize acentaları ücreti: 50 ila 100 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında Gaziantep vize acentaları ücreti: 100 ila 200 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında Antalya vize acentaları ücreti: 90 ila 150 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında Bursa vize acentaları ücreti: 75 ila 100 €,
 • Turistik, ticari, fuar, aile-arkadaş ziyareti vb. kısa süreli vize başvurularında Trabzon vize acentaları ücreti: 100 ila 125 € arasında değişiklik göstermektedir.

Bu ücrete + KDV tutarı eklenir. Bu ücretler sadece acentaların kısa süreli vize danışmanlık ücretidir. Uzun süreli yani D vize olarak bilinen eğitim, aile birleşimi, çalışma vizesi hizmet ücretleri ayrıca ücretlendirilir.

Grup halinde yapılacak vize başvurularında acenta hizmet ücreti 40-50 € arasında tutulabilir.

Vize reddi sonrası yeni yapılacak vize başvurularında acenta ücretleri daha yüksektir. Belirtilmekte olan bu ücretlere ek olarak Konsoloslukların ve aracı kurumların hizmet ücreti eklenir.

2024 yılına geldiğimizde bir Schengen vizesi almanın toplam tutarı başvuru yapılacak şehre bağlı olarak 185 € ila 250 € + KDV arasında değişiklik göstermektedir.

Vize Acentaları Ücreti Ne Zaman Alır? Vize Çıkmayınca Ücret İade Edilir mi?

Vize acentaları ücreti işlemlere başlamadan önce almakta ve akabinde işlemleri başlatmaktadır. Acentalar ücret tahsilini yapmadan başvuru sahiplerinin işlemlerini başlatmamaktadır. Vize acentaları vize çıkma vaadiyle çalışmamaktadır. Bu sebeple hizmet ücreti başvuru sonucundan bağımsız olarak tahsil edilir. Bir vize başvurusunda değerlendirilecek olan vize acentası değil başvuru sahibi olacaktır. Bu sebeple vize acentası her ne kadar sizler için performans gösterse de nihayetinde sizin planlarınız, geçmişiniz, varlıklarınız, kazançlarınız ve seyahatinizin konusu değerlendirilecektir. Bu sebeple bir vize acentasından hizmet alırken önce işlem ücretinin ödenmesi gerekecektir.

Kesin vize alırız, Konsoloslukta tanıdığımız var, size uzun süreli vize alacağım paranı vize çıkınca ödeyeceksin vaadiyle çalışan vize acentalarından hizmet almamanızı tavsiye ederiz.

Vize Reddi Sonrası Acentaların Yapabileceği Bir Şey Var mı?

Vize reddi sonrası acentaların yapabilecekleri biraz da Konsolosluğun başvuruyu ne gerekçe ile reddetmesine bağlıdır. Vize başvurunuz gerçekten otel ve uçak gibi gerekçeler sunularak reddedilmişse acentalar vize reddi sonrası sizler için bir şey yapabilir. Ancak vize başvurunuz Türkiye’de geri dönmeyeceğiniz veya seyahat amacınızın inandırıcı olmadığı gerekçesi ile reddedilmişse vize acentalarının Konsolosluğun bu son derece sübjektif kararına karşı yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

Vize reddine itiraz imkanı veren Konsolosluk sayısı azdır. Almanya, Macaristan ve İspanya Konsoloslukları vize reddi sonrası Konsolosluğa itiraz etme hakkı tanımaktadır. Ancak Konsoloslukların büyük bölümü verilmiş olan karara itiraz etmeyi genellikle ilgili ülkenin mahkemeleri aracılığıyla yapılmasını talep etmektedir. Bu işlem de maddi ve manevi yıpratıcı bir süreçtir ve kısa sürede sonuç alacağınız bir işlem değildir.

Dolasıyla vize reddi sonrası Konsolosluğa itiraz etme hakkınız neredeyse yok gibidir. Konsolosluklar vize reddi sonrası başvuru sahiplerine durumlarını düzeltilerek yeniden başvuru yapmalarını tavsiye eder. Bu işlem hem kısa sürede sonuçlanır hem de sonuç veren bir işlemdir.

Bir vize reddine itiraz etmek en erken 2-3 ay, en geç ise 1-2 yılda sonuçlanır. Çoğu vize reddi itirazı ise sonuç vermeyebiliyor.

Vize reddi sonrası acentalar aracılığıyla başvuru yapmak isterseniz öncelikle yeni başvuru yapmak acele etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Schengen vize reddi sonrası kısa süre içerisinde bir başka Schengen Konsolosluğuna başvuru yapmanızı tavsiye etmeyiz.
 • Vize reddi sonrası yapacak olduğunuz yeni vize başvurusu için fuar, müşteri ziyareti, kongre vb. önemli seyahat gerekçenizin olmasına özen gösteriniz.
 • Vize reddi sonrası yeni vize alabilmek için imkanınız varsa satın alınmış otel ve uçak bileti ile başvuru yapınız.
 • Vize reddi sonrası tekrardan vize alabilmek için seyahat sürenizi maksimum 4-5 gün ile sınırlı tutunuz.

Almanya Vize Acentalarının Diğer Vize Acentalarından Farkı

Değerli ziyaretçilerimiz, daha önce de belirttiğimiz üzere her Schengen devletinin vize prosedürleri, göçmenlik politikaları birbirinden farklıdır. Her ne kadar 26 devlete tek bir vizeyle giriş imkanı verilse de, her ne kadar tek bir ülkeye verilen biyometri kaydı 26 üye devletin vize başvurularında geçerli kabul edilse de nihayetinde her ülke önce kendi sınır güvenliği politikalarını göz önünde bulundurmaktadır. Bu sebeple her Schengen devletinde standart bir vize uygulaması, standart bir güvenlik soruşturması olduğunu düşünmemelisiniz.

Özellikle Almanya’nın Schengen vize müracaatlarını birçok Schengen Konsolosluğundan farklı kriterlerle değerlendirmektedir.

Örneğin: Schengen vize kuralları gereği bir üye devlet konsolosluğu vize başvurusunu 15 günde karara bağlamak durumundadır. Ancak Türkiye’de bulunan Alman Konsoloslukları bu süreye büyük oranda uymamaktadır. 2024 yılına geldiğimizde bir C tipi (Schengen) vize başvuruları hakkında karar verme süresi en erken 3 hafta en geç ise 3 ayı buluyor. Başvuru sahibi Almanya vizesine 1 ay önceden başvuru yapmış olsa dahi işlem sürelerinin uzaması nedeniyle Konsolosluk faturayı vize başvuru sahibine kesiyor ve vize ret mektubunda 10. Maddenin 6. Şıkkını belirterek ‘’ seyahat amacınız geçmiştir/geç başvuru yaptınız ’’ gerekçesiyle vize başvurusunu reddediyor.

Bu uygulama birçok Schengen Konsolosluğunda görülmeyen bir uygulamadır. Schengen bölgesinin diğer konsoloslukları seyahatine az bir süre kalmış başvuru sahiplerinin dosyasını bir dilekçe eşliğinde şartlı kabul etmekte ya da tamamen kabul etmemektedir. Alman Konsoloslukları seyahatine 15 günden daha az süre kalmış başvuruları sorumluluk dilekçesi eşliğinde kabul ederken, ideal süreye sahip başvuruları ise işlem sürelerinin uzaması ve bu süre de seyahat tarihinin geçmesi nedeniyle reddetmektedir.

Yine Alman Konsolosluklarının vize ret gerekçeleri arasında sık karşılaşılan ‘’ Zav belgesi ibraz edilmemiştir’’ vize reddi Almanya ticari vize için başvuru yapan Almanya’ya makine bakımı, montajı, kontrol ve denetimi gibi amaçlarla seyahat edecek Türkiye menşeili şirketlerinin çalışanlarına verilen bir vize reddidir. Bu uygulama birçok Schengen Konsolosluğunda yoktur. Hatta Konsolosluklar ticari vize başvurularını turistik vize başvurularına oranla daha ılımlı karşılamaktadır. Ve bir ticari Schengen vize başvurusunun turistik Schengen vize başvurusuna oranla reddedilme oranı daha düşüktür.

Yine Almanya vize retlerin de sık karşılaştığımız başvuru sahibi daha önce ticari vize almış ve vize süresi bittikten sonra turistik vizeye başvuru yapıyorsa Konsolosluk bu vize başvurusunu seyahatin amacının inandırıcı olmadığı düşüncesiyle reddedebiliyor.

Toparlayacak olursak Alman Konsolosluklarını diğer üye devlet Konsolosluklarından ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Bir vize acentasının Alman Konsolosluklarının bu özelliklerini bilmesi o vize acentasını diğerlerinden ayırmaktadır. Durumunuz her ne kadar Schengen vizesi almaya uygun olsa da, her ne kadar daha önce Schengen ya da Almanya vizesi almış olsanız da Alman Konsoloslukları kendine özgü gerekçelerle vize başvurunuzu reddedebilir. Ancak güvenilir ve tecrübeli bir Almanya vize acentası ile vize alma ihtimalinizi her zaman arttırmış olursunuz.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Almanya vize acentaları yazımızı okumanızı öneririz.

Amerika Vize Acentanızı Belirlerken Acele Etmeyin!

Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının en sık vize talep ettiği bir diğer ülke ise Amerika Birleşik Devletleri’dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika’ya en çok eğitim, çalışma, tıbbi-tedavi, ziyaret, ticari ve turizm gibi gerekçelerle vize alıyor.

Ayrıca son yıllarda Amerika yatırımcı vizelerini de yoğun bir ilgi bulunuyor. Dolayısıyla bu durum vatandaşlarımızın güvenilir bir şekilde hizmet alacakları Amerika vize acentası aramalarına neden oluyor.

Türkiye’de uzun süredir hizmet veren çok sayıda Amerika vize acentası bulunmaktadır. Ayrıca sadece Greencard özelinde çalışan acentalar da mevcuttur.

Yine bir dönem Konsoloslukta çalışmış eski Konsolosluk personeli vaadiyle hizmet veren çok sayıda Amerika vizesi uzmanı acentaların sayısı da az değildir. Tüm bunların arasından hizmet alacağınız acentayı belirlerken acele etmemenizi öneririz.

Eğer B1/B2 gibi Göçmen olmayan Amerika vize türleri için başvuru yapıyorsanız Amerika vizesi için hizmet veren acentalardan hizmet alabilirsiniz. Ancak C1/D, F1, E2, EB5, L1 vize türleri gibi vizeler için hizmet alacaksanız acentanızı titizlikle belirlemenizi öneririz. Çünkü vizelerin mevzuatları birbirinden farklıdır ve uzmanlık gerektiren bir türüdür. Bu sebeple daha çok kısa süreli turistik, ticari, ziyaret, fuar vizesi yapan acentalar sizlerin işini görmeyecektir.

Fransa Vizesine Özel Hizmet Veren Acentalar

Değerli ziyaretçilerimiz, uzmanlık alanı sadece Fransa vizesi olan acentalar da bulunmaktadır. Bu acentalar genel anlamda sadece Fransa Konsolosluklarının vize türleri üzerine hizmet verir. Bu sebeple Fransa konsolosluğunun reflekslerine ve karakteristik özelliklerine hakimdir.
Fransa vize acentaları, Konsolosluğun hangi dönemde daha kolay vize verdiğini, hangi dönemde vize reddi verdiğini ve hangi dönemde uzun süreli Schengen vizesi verdiği gibi konulara hakimdirler.

Ayrıca başvuru sahibinin durumuna ve evraklarına göre başvuru sahibinin vize alıp alamayacağı konusunda ön görüde bulunabilir, görüş beyanında bulunabilirler. Yoğun dönemlerde diğer bir deyişle Fransa vize randevularının kapalı olduğu dönemlerde Vip veya Prime time randevu hizmetleri ile randevular kapalı olsa bile vize başvurunuzu yapmanıza olanak tanırlar. Bu sebeple Fransa vizesi özelinde çalışan acentalar sizlere birçok konuda avantaj sağlayacaktır.

Neden Acentalar İspanya Vizesi İçin Hizmet Vermiyor?

Değerli ziyaretçilerimiz, tıpkı Almanya vize acentaları gibi İspanya vize acentaları da oldukça önemli bir sorunsaldır. 2024 yılına geldiğimizde bugün birçok vize acentası İspanya vize işlemleri için hizmet vermek istemiyor.

SaltVisa olarak en zor vize veren değil de şartları en zor konsolosluk hangisi diye sorarsanız kesin bir dille İspanya deriz.

İspanya Konsoloslukları Türkiye’de ki en sert, en tavizsiz ve en halden anlamayan Schengen Konsolosluklarıdır.

İspanya Konsoloslukları istediği her bir belge için açıklama içinde açıklama yapmıştır. Yani İspanya Konsoloslukları için sadece banka hesap özetinizi sunmanız yetmez ve bu banka hesap özetinin birçok kriteri yerine getirmesi de talep edilir. Örneğin banka hesap özetiniz bankadan maksimum son 7 gün içerisinde alınmış olmalı, yeni açılmış olmamalı, TL hesabı olmalı, şirket banka hesabı olmamalı vb…

Yine iş yerinizden alacak olduğunuz veya yazacak olduğunuz vize dilekçenizin birçok kriteri bulundurması gerekir. Örneğin iş yerinizin antetli kağıdının olması zorunlu. Antetli kağıtta iş yerinizin adresi telefon ve iletişim bilgilerinin bulunması zorunlu. Dilekçeye imza dışında kalemle müdahale edilemez. Dilekçeyi imzalayan yetkilinin şirkette ki unvanı ve adının soyadının bulunması zorunludur.

Randevu günü vize başvuru belgelerinizde bir eksiklik ya da bir hata olması durumunda söz konusu belgeyi düzeltmek için size yarım saat bir süre tanınacaktır. Yarım saat içerisinde eksik belgeyi tamamlayamamanız halinde vize başvurunuz iade edilecek veya 1000 TL Premium Lunch hizmeti satın almanız talep edilecektir.

Toparlamamız gerekirse vize acentaları İspanya vize işlemleri için hizmet vermek istememelerine neden olmaktadır. Bu sebeple İspanya vize acentaları sorunsuz ve doğru bir başvuru yapabilmeniz için oldukça önemli bir role sahiptir.

Bulgaristan Vize Acentalarını Diğer Acentalardan Ayıran Özellik

Değerli ziyaretçilerimiz, Bulgaristan birçok bakımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından oldukça önemli bir konuma sahip ülkedir.
Türkiye’ye komşu ülke olması, Türkiye kökenli vatandaşlarımızın en çok yaşadığı ülke olması ve Türkiye ile Bulgaristan devletinin köklü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilere sahip olması Türk vatandaşlarının Bulgaristan’a sık seyahat etmesine yol açmaktadır.

Bulgaristan bir Avrupa Birliği üye ülkesidir ve Bulgaristan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize alması mecburidir. Ayrıca Bulgaristan, Türkiye’ye en yakın Avrupa sınırıdır. Dolayısıyla coğrafi açıdan önemli bir konumda olan Bulgaristan’ın vize verme oranı, Konsolosluğun bir vize başvuru sahibinde aradığı özellik birçok Avrupa Konsolosluklarına oranla farklılık göstermektedir. Bu sebeple iyi bir Bulgaristan vize acentasından hizmet almanız oldukça önemlidir.

Bulgaristan vize başvurularında 2 farklı acenta hizmeti bulunmaktadır:

 1. Bulgaristan vize başvuru merkezi olarak da anılan Vfs Global (danışmanlık hizmeti vermez)
 2. Bulgaristan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Bulgaristan vize acentaları. (danışmanlık hizmeti verir.)

Bulgaristan vize başvuru merkezi (VFS Global) ilgili ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları tarafından yetkilendirilmiş tüm vize türleri için yapılacak başvuruları kabul etmektedir. Danışmanlık ve yönlendirme yapmazlar. Daha çok veri girişi ve evrak kabul hizmeti verirler. Ancak Bulgaristan vize acentaları ise daha çok vize danışmanlık hizmeti sağlamaktadırlar.

Bulgaristan vize acentaları, başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesi, vize başvuru formlarının doldurulması, seyahat sigortasının kesilmesi, otel ve uçak rezervasyonu, vize başvurularının yapılması ve işlemi tamamlanan pasaportların Konsolosluktan teslim alınması gibi hususlarda hizmet vermektedirler.

Dubai Vize Acentaları Aracılığıyla Vize Almanın Kolaylığı

Dubai vize acentaları aracılığıyla vize almak pek çok açıdan sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere Dubai vizesi bir elektronik vizedir ve erişimi kolay bir vizedir. Ancak uluslararası birçok firma kendilerini güvence altına almak adına Türk vatandaşlarının en kolay aldığı vizeler arasında yer alan Dubai vizesinin alımını zorlaştırmaktadır. Hal böyle olunca Dubai vize acentalarının sağladığı imkânlar sizleri birçok vize formalitesinden kurtarmakta, prosedürleri aşmanızı ve vizenizi kolay almanızı sağlamaktadır. Ayrıca Dubai vize acentalarından alacağınız vizeler ile dilediğiniz havayolu şirketi ile seyahat edebileceksiniz.

Dubai vize acentalarının büyük bölümü sizlere Pegasus, Emirates, Fly Dubai veya Türk Hava Yolların’dan uçak bileti satın almanızı zorunlu tutmamaktadır.

Ancak Dubai vizenizi havayolu şirketleri veya VFS Global aracılığıyla alacak olmanız durumunda sizden gidiş-dönüş bilet satın almanızı talep edecektir. Ayrıca Dubai vize firmaları ile Dubai vizelerinizi sadece pasaportunuzun renkli kopyası ile akıllı telefonunuz aracılığıyla kolay, hızlı ve zahmetsiz bir şekilde alabilirsiniz. Vize acentaları aracılığıyla Dubai vizelerinizi form doldurmadan, evrak hazırlığı yapmadan, şirket belgesi sunmadan kolayca alabilirsiniz. ,

Daha detaylı bilgi için bk: Dubai vize acentası ile vize alma

Mısır Vize Acentalarının Hizmet Ücretleri Neden Pahalı?

Değerli ziyaretçilerimiz, Mısır vizesi Türk vatandaşlarının en uzun sürede aldığı vizeler arasında ilk sırada gelmektedir. Özellikle 45 yaş altı vatandaşlarımızın Mısır vize başvuruları 1-2 ay civarında sonuçlanmaktadır. Bu süre istisnai durumlarda uzayabilmektedir. Bazı başvuruların sonucu gelmeyebilir. Bir vize acentasının 45 yaş altı başvuru sahiplerinin vize işlemi için 3 defa Konsolosluğa gitmesi gerekir. Mısır Konsolosluğunun gerçek anlamda bir randevu sistemi ile çalışmadığın düşünürsek her bir işlem için ciddi bir mesai ayırmak gerekecektir. Bu durumda Mısır vize acentalarının hizmet bedellerine yansımaktadır.

Bugün vize acentalarının büyük bölümü Mısır Konsolosluğunda işlem yapmayı, Mısır vizesi için danışmanlık hizmeti vermeyi istememektedir.

Tavsiye Edeceğiniz Romanya Vize Acentası Var mı?

Türkiye’de vize acentalarını en zorlayan Konsoloslukların başında gelen bir diğer Konsolosluk da Romanya Konsolosluğudur.

Romanya Konsolosluğu hiçbir vize acentası ile çalışmamaktadır ve vize işlem sürecinde en çok sorun çıkaran Konsolosluklar arasında yer almaktadır. Uzun işlem süreleri, vize randevularının aylar sonraya verilmesi ve ön görülmez bir konsolosluk olması nedeniyle düzgün hizmet veren, tavsiye edeceğimiz Romanya vize acentası pek yoktur. Konsoloslukların yakınında bulunan ofisler tam anlamında bir Romanya vize acentası değildir. Bu ofisler daha çok form doldurma, sigorta kesme ve fotokopi gibi işlemler için hizmet vermektedir.

Romanya vize işlemleriniz için bizimde aralarında bulunduğumuz aşağıdaki vize acentalarını tavsiye ederiz:

 • SaltVisa
 • Praxis Visa Solutions,
 • MRD Turizm,
 • Mavi Düş Turizm.

Doğru Vize Acentası İngiltere Vizesi Alma Oranınızı Arttırır

Doğru vize acentası ile İngiltere vizesine başvuru yapmanız vize onayı alma oranınızı daima arttıracaktır.

Şöyle ki bir Schengen vize başvurusun da acentanın vize başvuru sonucuna etki etme oranı düşüktür. Ancak İngiltere vize başvurularında tecrübeli bir vize acentasının başvurunuzun sonucuna etki etme oranı oldukça yüksektir.

İngiltere Konsolosluğunun diğer Konsolosluklardan ayrılan farklı bir başvuru değerlendirme algoritması bulunmaktadır.

İngiltere Konsoloslukları veya Home Office tıpkı bir muhasebeci gibi başvuru sahiplerinin gelir ve giderlerini dikkatlice inceleyen bir konsolosluktur. Konsolosluk başvuru sahiplerinin son 6 aylık banka hesap özetlerini kaynağı belirli para ve kaynağı belirsiz para olmak üzere 2 farklı şekilde ele almaktadır. Başvuru sahibinin banka hesaplarına düzenli gelirlerinden farklı paralar yatıyorsa Konsolosluk bu paranın hangi kaynaktan ne gerekçe ile geldiğini araştıracaktır. Eğer söz konusu paraların kaynakları belgeler üzerinden öğrenilemezse vize başvuruları büyük oranda reddedilecektir.

Türkiye’de bugün vize başvuru sahibinin gelirini bu derece yakın planda inceleyen bir başka konsolosluk daha yoktur. Ayrıca İngiltere vize başvuru formlarında verilen bilgiler, başvuru sahibinin mantık bütünlüğü Konsolosluğun başvuru dosyası hakkında vereceği karara etki etmektedir. Çelişkili bilgiler, başvuru sahibinin önemsiz bulduğu bilgiler Konsolosluk tarafında bir vize başvuru dosyasının değerlendirilme kriterleri arasında kıymetli bir anlam ifade edebilir. Bu sebeple İngiltere vizesi özelinde çalışan tecrübeli vize acentasının başvuru dosyanıza yapacağı kritik dokunuşlar, formunuzda verilmesi ve verilmemesi gereken bilgiler, evraklarınız da işaretlenecek olan bölümler İngiltere vizesi alma oranınızı arttıracak dokunuşlar olacaktır.

Doğru ve tecrübeli bir İngiltere vize acentası ile Konsolosluğun ve Birleşik Krallık’ın güncel göçmenlik politikasına göre evrak hazırlarsınız, Konsolosluğun hakkınızda olumlu izlenimler edinmesine imkan verirsiniz ve banka hesap özetlerinizdeki olumsuz değerlendirilecek bölümler orta vade de yapılacak planlamalar ile düzeltilir.

Bugün Türkiye’de İngiltere vize reddi alanların büyük bölümü finansal durumları nedeniyle vize reddi almıştır.

Bugün Türkiye’de nüfusun büyük bölümü asgari ücret üzerinden maaş almaktadır. Bugün Türkiye’de çok sayıda vatandaşımız araç ve konut satışı, komisyonculuk veya elden prim alma gibi pasif gelirleri nedeniyle banka hesaplarına kaynağı belirsiz paralar yatmaktadır. Bu durum İngiltere vize başvuruların da karşılarına bir sorun olarak çıkmakta ve daha önce Schengen hatta İngiltere vizesi almış olsalar dahi vize onayı almada zorlanmalarına neden olmaktadır.

İşte bu sebeple hem Türkiye’yi hem de İngiltere Konsolosluklarının reflekslerini bilen bir vize danışmanı çok önemlidir. İyi bir İngiltere vize danışmanlık acentası vize onayı alma ihtimalinize ciddi katkılar sağlayacaktır.

SaltVisa İngiltere vize departmanı 10 yıla yakın bir süredir sadece İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vizesi özelinde çalışan danışmanlardan oluşmaktadır. Bahsi geçen ülkelerin vize politikaları benzer politikalara sahiptir ve bu ülkelerin vize başvuruları kesinlikle Schengen vize başvuruları ile karıştırılmamalıdır. Söz konusu ülkelerden vize almak istiyorsanız klasik Schengen vize acentalarından ayrılan acentalardan hizmet almanızı öneririz.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için İngiltere vize danışmanlık yazımızı incelemenizi öneririz.

İstanbul’daki Güvenilir Vize Acentaları

 • SaltVisa
 • Vista
 • Biz Vize
 • Viking Turizm
 • Real World
 • Praxis Visa Solutions
 • Mavi Düş Turizm.

 

Vize Acentası Nasıl Açılır?

Vize acentası açacak ve vize danışmanlık hizmeti verecek vatandaşlarımız öncelikle Türk Ticaret Kanununa göre şirket kurmaları gerekmektedir. Şirket kurulumu sonrası kendilerine bir marka belirlemeli ve marka tescili için başvuru yapmalıdır. Marka tescili sonrası acenta unvanınız belirlenir ve ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bu unvan ile başvuru yapılır. Bakanlık acenta unvanınızı uygun bulması durumunda 30 gün içerisinde kararını yazılı olarak size bildirir. Karar olumlu ise gerekli belgeler hazırlanarak Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) acenta kurmak için başvuru yapılır. TÜRSAB başvuru sonrası gerekli teftiş ve incelemeleri yapar. Bu işlem sonrası TÜRSAB’a üye kayıt ücreti ve aidat ödenir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra TÜRSAB görüşlerini Bakanlık ile paylaşır ve Bakanlığın kararı beklenir. Bakanlık bu süreçte kararını TÜRSAB’a bildirecektir. Karar olumlu olması durumunda TÜRSAB Seyahat Acentası İşletme Belgesini Makam onayına sunar. İşletme belgesi gerekli makam onayı alındıktan sonra İşletme Belgesi tekrar TÜRSAB’a bildirilir. İşletme belgesi acenta sahibine takdim edilmek üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderilir.
TÜRSAB A Belgesi alındıktan vize acentası açmak için başvuru merkezlerine ve bazı konsolosluklara akreditasyon başvurusu yapmanız gerekir.

Vize başvuru merkezlerine yapılan acenta akreditasyon başvurularının sonuçlanma süresi 1 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Yeni kurulan, tecrübesiz bir acenta olmanız nedeniyle birçok konsolosluk (özellikle Yunanistan Konsolosluğu) akreditasyon başvurunuza olumlu yanıt vermeyebilir.
Akreditasyon talebinizin kabul edilmesi durumunda müşterilerinizin vize başvurularını başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bulgaristan, Mısır ve Suudi Arabistan Konsoloslukları dışında ki Konsolosluklar acentalara akredite olma imkanı vermemektedir. Acenta akreditasyonu sadece vize başvuru merkezlerine giriş-çıkış yapılabilmesi, işlemi tamamlanan pasaportların teslim alınabilmesi için verilir.

Tabi buraya kadar anlattıklarımız daha çok vize acentasını resmi olarak kurmanızı sağlayacak olan bilgilerdir. Ancak TÜRSAB belgesi almanız tek başına yeterli olmayacaktır. Vize acentasının sürdürülebilirliğini sağlamak, müşteri memnuniyeti edinmek istiyorsanız her Konsolosluğun vize mevzuatını bilen, sektörde dolu dolu en az 3 yıl geçirmiş, Konsolosluk ve vize başvuru merkezi sürecini sorunsuz bir şekilde koordine edebilecek tecrübeli vize danışmanları da istihdam etmeniz gerekecektir. Hatta bir vize acentası açmanın en önemli bölümü burası olacaktır. Eğer vize danışmanlık şirketinizde vize prosedürlerini bilen bir danışman çalıştırmıyorsanız bu sektör de sağlıklı bir hizmet vermeniz pek mümkün olmayacaktır.

Değerli ziyaretçilerimiz, vize acentaları ile vize alma kılavuzu konusu üzerine hazırladığımız yazımızı umarız sizlere fayda sağlamıştır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader