Robotik Yarışma İçin Vize

‘’ Robotik Yarışma İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? ’’ konumuzla; pek çok ülkede düzenlenen, öğrenci grupları, öğretmenler ve mentorların katılım sağladığı Robot Yarışmalarının zorlu süreci olan vize süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünya’nın farklı yerlerinde düzenlenen robotik yarışmaları için, her yıl belirlenen tarihlerde öğrenci grupları Amerika, Kanada, Almanya, Çin, Japonya gibi ülkelere seyahat etmekteler. Seyahat öncesi tamamlanması gereken vize işlemleri ise ne yazık ki uzun sürebilmekte, başvuru sahipleri gerekli koşulları sağlamıyorsa vize reddi verilmektedir.

Grup halinde başvuru yapıldığı için Robot Yarışmaları vize sürecine olabildiğince erken başlanmalıdır. Gerekli işlemlerin prosedüre uygun tamamlanması, hem vize işlem süresinin uzamasını engeller, hem de olumlu sonuç alınma ihtimalini arttırır. Bu nedenle doğru ve eksiksiz başvuru çok önemlidir.

SaltVisa; başta Amerika’da gerçekleşen FIRST Robotic Yarışması (FIRST Robotic Competition) olmak üzere, Dünya’nın farklı şehirlerinde gerçekleşecek robot yarışmaları için yarışmacı grup vize başvurularını tamamlamıştır.

Amerika, Kanada ya da diğer ülkelerde düzenlenecek yarışmalar için grup vize başvurularınız ya da bireysel başvurularınız için hizmet almak isterseniz iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Robotik Yarışma İçin Vize Nasıl Alınır?

Robot yarışmasına katılacak; öğrenciler, öğretmenler, mentor ve sponsorlardan oluşan gruplar için öncelikle yarışmanın düzenleneceği ülkenin vize şartları incelenmelidir. Vize şartları, randevu tarihleri, vize çıkış süresi bilgileri dikkate alınarak vize sürecine kısa sürede başlanması tavsiye edilir.

Yarışma vize başvuruları için öncelikle yarışmacı isimlerinin yer aldığı davetiye/katılım belgesi alınmalıdır. Daha sonra ise vize şartları, gerekli evraklar, ücretler ve randevu tarihleri araştırılmalıdır. Başvuru grup halinde yapılacağı için ilgili Konsolosluk ile görüşmeler yapılmalı, randevu katılımı hakkında bilgi alınmalıdır. Bazı durumlarda gruplara randevu önceliği verilmekte, tüm katılımcılar aynı gün ve saatte Konsolosluk ya da vize başvuru merkezi randevusuna davet edilmektedirler.

Robot yarışması için vize alacak her başvuru sahibi güncel pasaporta sahip olmalıdır. Pasaportta vize basımı için boş sayfa bulunduğundan emin olunmalıdır. Gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra, ilgili ülkenin vize başvuru formları doldurulmalıdır. Bu formlarda başvurunun grup başvurusu olduğu belirtilmeli, kişi bilgileri ya da yarışma grup adı bilgisi girilmelidir. Vize ücretleri ödenmeli ve randevu alınmalıdır.

Vize ödeme, randevu alma aşamaları her ülke için farklı olabilir. Bazı ülkeler için form doldurulmadan ve ödeme yapılmadan da vize randevusu alınabilmektedir. Bu süreçler görüşülmeli, özellikle seyahat tarihi yakınsa öncelikle vize randevusu alınmalıdır.

Seyahat amacı net olduğu için, doğru başvuru yapılması durumunda genellikle Robotik yarışma vize başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Gerekli şartları sağlayan katılımcılar vize onayı alabilirler.

Robotik Yarışma Grubu İçin Vize Randevusu

Vize başvuru işlemleri için, başvurunun yapılacağı ülke için vize randevusu alınmalıdır. Vize randevusu Konsolosluk’tan, elçilik vize bölümünden ya da varsa başvuru yapılan ülkenin çalıştığı resmi aracı kurumlar üzerinden alınır. Başvuru yapılacak ülkenin vize şartları araştırılırken öncelikle randevu detayları incelenmeli, randevuya başvuru sahiplerinin şahsen katılım sağlamaları gerekmiyor mu öğrenilmelidir. Vize işlemleri için danışman firma ile (vize acentesi) ile çalışılıyorsa, vize randevuları danışman tarafından organize edilecektir.

Vize randevusu alım aşaması bazı ülkeler için ücretli olabilir. Ayrıca gerekli formlar doldurulmadan vize randevu alınamayan ülkeler vardır. Bu nedenle, özellikle kısıtlı zaman varsa, randevu süreci araştırılarak en hızlı nasıl alınabilir öğrenilmelidir.

Robot yarışması için Konsolosluk grup vize randevusu verebilir. Bazı ülkeler belli sayıyı geçen başvuru grupları için özel randevu vermekte, başvuru sahiplerini grup randevusu ile kabul etmektedir.

Örneğin; Amerika vize başvurusu için sistem Konsolosluk’tan 10 kişiye kadar kişi için aynı anda ve zamanda randevu alımına izin verir. Ayrıca Konsolosluk; önemli kültürel, ekonomik, profesyonel, eğitim, spor, gazetecilik vb. faaliyetler için aynı tarihte aynı yere seyahat edecek kişiler için ‘’grup işlemci’’ uygulaması ile özel başvuru kabul etmektedir. Bu ve benzeri uygulamalar her ülke için farklılık gösterebilir, grup vize başvuruları için çeşitli avantajlar sağlanabilir. Bu nedenle standart randevu almadan önce, grup vize randevusuna imkan var mı şartlar nelerdir araştırılmasını tavsiye ederiz.

Başvuru yapılan Konsolosluk her başvuru sahibini şahsen randevuya çağırmıyorsa, parmak izi beyanı zorunluluğu yoksa grubu temsilen bir kişi vize randevusuna katılabilir. Bu kişiye başvuru sahipleri vekalet vermeli, başvurucuların evrakları ve pasaportları bu temsilci aracılığıyla ilgili birime ulaştırılmalıdır.

Robot Yarışması İçin Gerekli Vize Evrakları

Robot yarışması için gerekli vize evrakları başvuru yapılacak ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Başvuru sahiplerinin sağlaması gereken temel evrakların listesi aşağıdadır:

 • Geçerliliği devam eden, içinde vize etiket basımı için boş sayfası bulunan pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf. (genellikle 2 adet istenir.)
 • Kimlik fotokopisi.
 • Yabancı başvurucular için oturum kartı fotokopisi.
 • Robot yarışması davetiyesi. (katılımcıların isimlerinin listelendiği, yarışma tarih aralığını belirten katılımcı belgesi.)
 • Yarışmaya katılımın sağlandığı gruptan katılımcı listesinin olduğu resmi yazı. (Okul grubu ise, okul müdürü tarafından imzalı, katılımcı listesinin olduğu onay mektubu.)
 • Varsa yarışma sponsorlarının sponsorluk yazıları ve gelir durumlarını gösteren evraklar.
 • Sponsor yoksa ve yarışmacılar masraflarını kendileri karşılıyorsa ya da aileler tarafından karşılanıyorsa ilgili kişilerin banka hesapları ve sponsorluk yazıları.

Vize Ücretleri Ne Kadar?

Robot yarışmaları için vize ücretleri başvuru yapılan ülkeye göre değişir. Pek çok ülke başvurusu için vize harç ücretine ek olarak, vize başvuru merkezi servis ücretleri ya da biyometri veri beyanı ücretleri de alınmaktadır.

Grup halinde vize başvurusu yapılması durumunda vize harçlarında genellikle indirim uygulaması yoktur; fakat bazı önemli etkinliklerde Konsolosluk vize ücreti almayabilir. Bu etkinliklerin uluslararası öneme sahip kültürel etkinlikler olması gerekir. Robotik yarışmalar için vize başvuruları ücretsiz değildir.

Robot yarışması için kısa süreli ziyaretçi vize kategorisinde (C tipi vize) başvuru yapılır. Bu kategori için ücretler standart vize ücretleri ile aynıdır.

 • Amerika’da Robot yarışmasına katılacak yarışmacıların ödemesi gereken vize ücreti 160 Dolar’dır.
 • Kanada’da Robot yarışmasına katılacak yarışmacıların ödemesi gereken vize ücreti 185 CAD’dır.
 • Schengen ülkelerinde düzenlenecek Robot yarışmasına katılacak yarışmacıların ödemesi gereken vize ücreti ortalama 120 Euro’dur.

Robotik Kodlama Yarışması İçin Vize Mülakatı

Robotik kodlama yarışması için vize alacak grupların randevu günü mülakata katılmaları gerekebilir. Bazı ülkeler başvuru için randevu günü vize mülakatı yapmaktadır. Mülakatla birlikte değerlendirme yapan ve vize kararı veren ülkelere başvuru yapacak yarışmacıların ve diğer katılımcıların hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Vize mülakatları grup halinde ya da tek tek yapılabilir. Bazı ülkeler her başvuru sahibiyle ayrı ayrı görüşmek yerine, sadece belirlenmiş bir temsilciyle vize mülakatı yapabilir.

Vize mülakatında; seyahat amacı, yarışma adı ve tarihleri, kişilerin yarışmadaki görevleri ve katılımlarının neden önemli olduğuna dair sorular sorulabilir. Yanıtlar net ve açıklayıcı olmalı, başvuruda sunulan resmi kabul belgeleriyle eşleşmelidir.

Yarışmacıların Aileleri İçin Vize

Amerika, Kanada ya da diğer ülkelerde yarışmaya katılacak öğrencilerin aileleri de yarışmayı izlemek ve çocuklarının yanlarında olabilmek amacıyla vize başvurusu yapabilirler. Bazı öğrenci velileri ise; tek başına seyahat etmesi mümkün olmayan çocuklarının yanında olmak durumunda oldukları için yarışma katılımcı listesinde de yer alabilirler.

Yarışma katılımcısı görünen, çocuğuna eşlik etmesi mecburi olmayan kişiler de ziyaretçi vizesi alarak yarışmayı izlemek amaçlı vize başvurusu yapabilirler. Bu başvurular için başvuru sahibinin şahsi dokümanları ve uygunluk koşulları incelenir. Başvuru yapılan ülke için gerekli vize şartlarını sağlayan ve doğru başvuru yapan aile üyeleri vize onayı alabilirler.

Robotik Yarışma İçin Amerika Vizesi

Robotik yarışma için Amerika vizesi alacak başvuru sahiplerinin B1/B2 vize kategorisinde başvuru yapmaları gerekir. Başvuru için doldurulması zorunlu online Ds-160 formu yarışma bilgisi de verilerek eksiksiz doldurulmalıdır.

Formda Amerika’daki yarışma adı, konaklanacak adres, yarışma tarihleri belirtilmelidir. Ayrıca aynı formda başvurunun bir grup başvurusu olduğu belirtilerek, grup adı belirlenmeli ve tüm yarışmacı başvuru sahiplerinin formuna bu bilgi girilmelidir.

Amerika vize randevuları ileri tarihe verilmektedir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden randevu alınması büyük öneme sahiptir. Alınan en yakın randevu tarihi, yarışma tarihi sonrası ise yarışmanın öneminden bahsedilerek vize randevu önceliği talep edilmelidir. Konsolosluk genellikle bu talebi onaylamaktadır. Talebin doğru iletilmesi ve durumun öneminin detaylı anlatılması bu aşama için önemlidir.

Randevu günü tüm yarışmacıların şahsi katılımı zorunludur. Vize randevusu Ankara’dan ya da İstanbul’dan alınır. Diğer şehirlerden Amerika vize sürecinin tamamlanması mümkün değildir.

Randevu günü yapılacak mülakat Amerika vizesinin sorunsuz alınması için önemlidir. Randevu öncesi tüm katılımcılar yarışma tarihi, yarışma yeri, yarışma amacı, kişinin yarışmadaki yeri gibi bilgilere hakim olmalıdır. Vize randevu gününde başvuru sahiplerine vize kararı söylenmektedir. Vizesi onaylanan kişilerden vize basımı için pasaportları alınmakta ve 3 iş günü sonrası vizeli olarak kendilerine iletilmektedir.

Amerika vizesine ilişkin daha detaylı bilgi için Amerika vize danışmanlık yazımızı okumanızı öneririz.

Robotik Yarışma İçin Kanada Vizesi

Robotik Yarışma İçin Kanada Vizesi alacak kişilerin işlemleri online başvuru yoluyla tamamlanacaktır. Resmi web sayfası üzerinden online Kanada vize formu doldurulmalı, vize için sunulması zorunlu evraklar online sisteme taranarak yüklenmelidir. Online başvuru aşamaları tamamlandıktan sonra ödeme yapılarak oluşan başvuru numarası ile Vfs Global Kanada Vize Başvuru Merkezinden randevu alınmalıdır.

Vize randevusu grup randevusu olarak organize edilebilir. Randevu online alınabileceği gibi, telefon ya da e-mail yoluyla da alınabilmektedir. 10 kişi ve üzeri başvuru sahibi sayısına sahip gruplar için telefon ya da e-mail yoluyla grup randevusu alınması tavsiye edilebilir.

Kanada vize randevusunda mülakat yapılmaz fakat randevuya şahsen katılmak parmak izi verileceği için zorunludur.

Kanada vize işlemleri uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvurunun mümkün olan en yakın tarihte tamamlanmış olması tavsiye edilir.
Kanada için başvuruları online tamamlandıktan sonra randevu Ankara ve İstanbul’dan alınabilir. Diğer şehirlerden Kanada vize başvurusunun tamamlanması mümkün değildir.

Robotik Yarışma İçin Schengen Vizesi

Robotik Yarışma İçin Schengen Vizesi alacak kişilerin, yarışmanın düzenleneceği Schengen ülkesinden vize almaları gerekmektedir. Başvuru için randevu ve ikamet iline bağlı olarak randevuya katılım sağlanacak şehir önemlidir. Randevu ikamet bilgisi dikkate alınarak bağlı bulunan vize başvuru merkezinden alınmalıdır. İlgili merkezle ayrıca grup randevusu için görüşme yapılabilir.

Schengen vize başvuruları için evraklar detaylı ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Kültürel amaçlı seyahat kapsamında yapılacak başvuru için istenen tüm evraklar hazırlanmalı ve doğru sıraya dizilerek teslim edilmelidir. Vize evraklarında eksik olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir ve alınan randevu hakkı kaybedilebilir. Bu nedenle vize doküman listesinin randevu öncesi tamamlandığından emin olunmalıdır.

Schengen vize başvuruları genellikle randevu sonrası 1-4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Verilen vize süresi Konsolosluk tarafından geçmişte alınmış vizeler ve evraklar dikkate alınarak belirlenir.

Robotik yarışma için vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak; grup ya da bireysel başvuru sürecinizi aracılığımızla tamamlamak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Vize danışmanlık hizmeti hakkında daha detaylı bilgi için Schengen Vize Danışmanlık yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
868 yoruma göre
js_loader