Kanada Vize Başvuru Formu

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Kanada vize başvuru formu Kanada vize başvuru prosedürlerinin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Vize başvuru formunun doldurulma aşamasında yapılacak yanlışlıklar, başvurunuzun kabul edilmemesine neden olacaktır. Bu sebeple Kanada vize başvuru formu doldurma işlemine gereken hassasiyeti göstermenizi tavsiye ederiz.

Kanada’ya seyahat etmesi gereken ve vizeden muaf olmayan tüm başvuru sahiplerinin, başvuru yapacakları Kanada vize kategorisine ait Kanada vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Kanada vize formu, Kanada vize başvuru değerlendirme aşamasında önemli yere sahiptir.

Form; başvuru sahibini tanımayı, seyahat amacını anlamayı ve seyahat detaylarını öğrenmeyi amaçlar. Verilen bilgilerin hatasız olması, sorulara verilen cevapların başvuru sahibinin güncel durumunu yansıtması ve başvuru esnasında sunulan Kanada vize evrakları ile çelişmemesi gerekmektedir. Kanada online vize başvuru formunda yapılan hatalar Kanada vize reddine neden olabilmektedir. Kanada vize başvurusu online ve vize başvuru merkezleri üzerinden şahsen ya da danışman firmalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Her iki başvuru tipi için de başvuru sahibinin parmak izi beyanı için Kanada Vize Başvuru Merkezi’nde şahsen bulunması gerekecektir.

Posta yoluyla ya da şahsen yapılacak Kanada vize başvuruları için doldurulması zorunlu Kanada başvuru formları ve Kanada formunda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Yerleşim amacı olmayan; turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim gibi amaçlarla Kanada’ya gidecek kişilerin doldurması gereken form Temporary Resident Visa-TRV (Aplication for Visitor Visa) olarak adlandırılır.

Ayrıca başvuru sahibinin bir diğer zorunlu form olan, başvuru sahibinin aile üyelerinin bilgilerini içeren Family Information Form olarak isimlendirilmiş formu da doldurması zorunludur. Her iki form da eksiksiz doldurulmalı ve başvurucu tarafından imzalanmalıdır.

Kanada Vize Başvuru Formu(Visitor visa form-TRV)

Bu form Kanada Konsolosluğu resmi web sayfası üzerinden indirilir. Pdf formatında indirilen ve doldurulan form işlem sonunda onaylanacak ve bilgilerin işleneceği elektronik barkod oluşacaktır. Bu nedenle formun doldurulduktan sonra mutlaka onaylanması, Validate edilmesi zorunludur.

 1. Kanada vize formunda ilk olarak formu doldurmanız gereken dil seçeneği ve istediğiniz vize türü seçeneği karşınıza çıkacaktır. Dil seçenekleri Fransızca ve İngilizcedir. Kanada vize başvuru formu Türkçe doldurulmaz.İstediğiniz vize türleri seçenekleri olarak ise ‘’Visitor Visa’’ ve ‘’Transit Visa’’seçeneklerini göreceksiniz. Transit vize başvurusu yapmamanız durumunda ‘’visitor visa’’seçeneğini seçerek forma devam etmelisiniz.
 2. Kanada vize türü ve başvuru dil seçeneği sonrası kişisel bilgilerin yer aldığı bölüm karşınıza çıkacaktır. Bu bölümde isim soyisim pasaportta yazıldığı şekilde eksiksiz olarak yazılmalı, doğum tarihi ve yeri bilgisi girilmelidir. Doğum yeriniz olarak mutlaka pasaport üzerinde yazan bilginin aynısını girmelisiniz.
  Örneğin; pasaportunuzda doğum yeriniz Bakırköy olarak yazıyorsa, Kanada vize başvuru formuna da Bakırköy yazmanız istenir. İstanbul yazmanız doğru olmayacaktır. Kanada formunun bu bölümüne yapılan hatalardan biri de isim soyisim bilgisinin hatalı kutucuklara yazılmasıdır. Formda önce soyisim, daha sonra isim sorulmaktadır.
 3. Bir sonraki bölümde ise ikamet ettiğiniz ülke sorulmaktadır. Bu bölümde varsa son 5 yılda yaşadığınız başka ülke varsa ülke bilgisini ve yaşadığınız tarih aralığını mutlaka girmelisiniz.
 4. Kanada vize başvuru formunda Pasaport bilgilerinizin yer aldığı bölüm çok önemlidir. Pasaport numaranız, pasaport geçerlilik tarihleri ve pasaport veriliş yeri bilgileri pasaporttaki ile aynı olacak şekilde yazılmalıdır. Pasaport numarası yazılırken tüm rakamlar ve harfler bitişik yazılmalıdır.
 5. Başvuru sahibinin adres ve iletişim bilgilerinin yer aldığı bölümde ise güncel adres bilgisi verilmeli, e-posta adresi kısmı mutlaka doldurulmalıdır. Mail adresi bulunmayan kişiler için de bu ölüme bir aile yakınının mail adresi yazılmalıdır. E-posta kısmının boş bırakılması durumunda Kanada vize başvuru formu kabul edilmeyecektir ve yeniden doldurulması istenecektir.
 6. Seyahat amacının sorulduğu bölüm vize başvurunuz için en önemli kısımlardan biridir. Formun devamı seçiminize uygun şekillenecektir. Business, Tourism, Short term studies, Super Visa, Family Visit gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. Sizin için uygun Kanada vize türünü seçerek seyahat tarihlerinizi evraklarınızla uyumlu olduğundan emin olarak yazmalısınız.
  Yine aynı bölümde Kanada’da harcayacağınız para miktarı sorusu karşınıza çıkacaktır. Bu soruya cevap verirken Kanada’da kalış süresi, konaklama ve uçuş masrafları ve bankanızda bulunan para miktarı dikkate alınmalıdır. Bu bölüme çok yüksek ya da düşük tutar yazmanız Kanada başvurunuzun değerlendirilme aşamasında soruna neden olabilir.
 7. Kanada vize formu son bölümünde ise eğitim ve iş bilgileri sorulur. Güncel ve geçmiş bilgileri doğru tarih aralıkları ile belirtmeniz gerekecektir.
  Ayrıca yazacağınız güncel iş ya da okul bilgisini destekler resmi evrakları mutlaka başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Formu tamamladıktan sonra tarih girilmeli, form ‘’Validate’’ butonuna basılarak onaylanmalıdır ve barkodlu sayfa ile birlikte yazdırılmalıdır. Formun düzgün yazdırıldığından, özellikle barkodlu bölümün belirgin olduğundan emin olmalısınız. Alınan çıktının başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekecektir. Validate edilmeden yazdırılan formlar Kanada vize randevu günü başvuru merkezi görevlisi tarafından kabul edilmemektedir.

Kanada Aile Bilgi Formu (Family Information Form)

Kanada vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında, başvuru sahibin ülkesindeki ve Kanada’daki aile bağları dikkate alınmaktadır. Bu nedenle Kanada vize başvuru formuna ek olarak Kanada vizesi aile bilgi formunun da doldurulması zorunludur. Kanada aile bilgi formu başvuru sahibinin anne baba, eş v çocuk bilgilerini içerir. Aile yakınlarının yaşadıkları ülkeler ve şehirler, doğum tarihleri ve eğitim-iş bilgileri istenir. Tüm bölümlerin eksiksiz doldurulması, doğru bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Kısa ve basit bir form olan aile bilgi formunda kişilerin bilgilerini doğru vermeniz ve Kanada seyahatinizde size eşlik edip etmeyeceklerini belirtmeniz önemlidir.

Ayrıca Kanada’da yaşayan birinci derece aile yakınlarınız varsa bu formda bilgilerini detaylı olarak yazmalısınız. Form doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı ve ilgili bölümlere tarih ve imza atılmalıdır. Kanada vize randevunuz esnasında gerekli formları başvuru evraklarınızla beraber Kanada Vize Başvuru Merkezi görevlisine teslim etmeniz gerekecektir. Formdaki belirgin hatalarla ilgili başvuru merkezi görevlisi size uyarabilir fakat görevli vize kararını etkileyecek tavsiyelerde bulunma yetkisine sahip değildir. Kanada vize formunuzda hataların olması ve görevli tarafından formun kabul edilmemesi durumunda yeni form doldurabilirsiniz. Dilerseniz Başvuru Merkezi’nden Kanada vize form doldurma hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet için vize harcı ve biyometri ücretlerine ek olarak ödeme yapmanız gerekecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader