Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Son dönemlerde Kanada vize başvurusunda bulunan pek çok kişi işlem süresinin uzunluğundan şikayetçi ve Kanada vizesi kaç günde çıkar? sorusuna yanıt aramakta.

Kanada vize başvurusu 1-4 ay arasında sonuçlanır. Bu sürenin başvuru yapılan kategori, başvurunun yapıldığı dönem ve başvuru sahibinin durumuna göre değişebileceğini belirtmek isteriz. Yoğun dönemlerde süreler çok uzamakta, başvuru sonrası vizeli pasaportun başvuru sahibine ulaşma süresi ne yazık ki 3-4 ayı bulabilmektedir.

Kanada vize başvurusu sonuçlanma süresi parmak izi verildikten sonra ya da kişi parmak izi beyanından muafsa online başvuru onaylandıktan sonraki süreç dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Kanada vizesi kaç günde çıkar? sorusunun yanıtı için yazımızın devamında işlem aşamalarından da bahsederek bilgiler vereceğiz.
Kanada seyahati planlıyorsanız vize başvuru işlemlerinizi mümkün olan en kısa sürede başlatmanızı öneririz. İşlem sürecinizi danışmanlık hizmeti alarak tamamlamayı düşünüyorsanız ‘’Kanada Vize Danışmanlık’’ yazımızı okuyabilir, bilgi edinebilirsiniz.

Kanada Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Kanada vizesi çıkma süresi uzun olabileceği için Kanada vize başvurusu mümkün olduğunca erken tarihte yapılmalıdır. Kanada vize başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden 3 ay önce başlatmış olmanızı öneririz.

Kanada vize başvuruları için öncelikle online başvuru işlemleri tamamlanır. Online başvuru Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) resmi web sayfası üzerinden yapılır. Başvurucunun online işlemleri başlatması için bu site üzerinden hesap oluşturması gerekecektir.

Online başvuru için IRCC hesabı oluşturan kişiler bu hesap üzerinden; Kanada ziyaretçi vizesi, Kanada turist vizesi, Kanada öğrenci vizesi, Kanada çalışma izni, mülteciler için sağlık hizmeti, vatandaşlık kayıtları gibi pek çok farklı kategoride başvuru yapabilirler.

Online olarak tamamlanması gereken adımlar özellikle tecrübeli olmayan kişiler için zaman alabilir ve Kanada vize çıkış süresini etkileyebilir. Bu nedenle Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını verirken online başvuru işlem sürecinin de vize çıkma süresini uzatabileceğini söylenebilir.

Kanada vize başvurusu için hesap açıldıktan sonra uygun kategori seçimi yapılarak vize işlem süreci başlatılır ve art arda gelen sorular yanıtlanır. Bu sorularla doğru kategori belirlenir ve sisteme yüklenmesi gereken form ve evraklar oluşur. Gerekli formlar indirilerek doldurulur, vize için istenen zorunlu ve destekleyici evraklarla birlikte sisteme yüklenir.

Eksik evrak ya da hatalı başvuru durumunda tekrar belge talep edilebilir ve bu durum Kanada vizesi çıkma süresini uzatabilir. Bu nedenle belgeleri eksiksiz yüklediğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Online işlemin tamamlanması ardından ödeme yapılır ve 1-3 gün sonra başvuru sistemine biyometri talimat belgesi gönderilir. Bu belge geldikten sonra başvuru sahibi için yetkili vize merkezinden randevu alınabilecektir. Randevu alınırken biyometri belgesinde yazan IRCC no sisteme girilecektir.

Kanada vize işlem prosedürleri zaman almaktadır ve online işlemler tamamlanmadan sadece pasaport numarası ile randevu alınamamaktadır. Bu nedenle online işlemleri kısa sürede tamamlamak, Vfs Global’den randevu almak ve parmak izi vermek işlem sürecinin kısalması için önemlidir. Bu süreçleri hızlı tamamlamanız Kanada vizenizin daha hızlı elinize ulaşmasına katkı sağlayacaktır.
Kanada vizesi için parmak izi vermeniz sonrası dosyanız Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’na gönderilir. Bu aşamadan sonra çok geçerli bir neden yoksa Kanada vizesi çıkış süresine müdahale etme, Kanada vizesi çıkış süresi hızlandırma mümkün olmamaktadır.

Kanada Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada turistik vize 75 günde sonuçlanır. Bu sonuçlanma süresi Kanada Hükümeti resmi web sayfasında açıklanan, Kanada dışından yapılan başvurular için belirtilmiş sonuçlanma süresidir. Türkiye’den Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu yapan kişiler vizelerini ortalama 75 günde alabileceklerdir.

Belirtilen süre yoğun dönemlerde uzayabilmektedir. Ayrıca bazı başvuru sahiplerinin işlemeleri belirtilen süreden çok daha kısa zamanda da sonuçlanabilmektedir.

Belirtilen Kanada turist vizesi çıkma süresine vize başvuru merkezi ile Kanada ofisi arasında başvurunun gönderilmesi aşamasında geçen süre ve biyometri bilgilerinin verilmesi için geçen süreler dahil değildir.

Kanada vizesi onaylandıktan sonra başvuru sahibinden pasaport istenir. Kişi pasaportunu başvuru merkezleri aracılığıyla ya da posta yoluyla elçiliğe iletmelidir. Gönderim sonrası vizenin basılması ve pasaportun kişiye ulaştırılması da zaman almakta, ortalama 1-4 hafta sürebilmektedir.

Kanada Vize Başvurumu Nasıl Hızlandırabilirim?

‘’Kanada vizesi kaç günde çıkar?’’ sorusunun yanıtını merak eden kişiler başvuru sürecini hızlandırma yöntemlerini de merak ediyorlar; fakat Kanada için ekspres başvuru, Vip hizmet gibi vize çıkış süresini hızlandıran hizmetler bulunmamaktadır.

Kanada vizesinin hızlı çıkması için;

  • Başvuru işlemlerinizi mümkün olduğunca hızlı başlatın,
  • Vize kategorinizin doğru olduğundan emin olun, evraklar kategorinize göre belirlenir.
  • Kategorinize uygun evrakları hazırlamaya başlayın. Daha sonra evrak eksiği nedeniyle zaman kaybı yaşamamak için tam evrak listesine ulaştığınızdan ve tümünü hazırladığınızdan emin olun.
  • Online Kanada vizesi hesabı açın ve formları doldurun.
  • İstenen evrakları sisteme yükleyin.
  • Başvurunuzu onaylayarak ödemenizi yapın.
  • Sık sık hesabınızı ve e-maillerinizi kontrol edin. Biyometri belgeniz geldiğinde IRCC numaranız ile vize randevunuzu alın.
  • Randevu günü Vfs Global Başvuru Merkezi’ne giderek parmak izi verin.
  • Parmak izi sonrası maillerinizi ve IRCC hesabınızı kontrol etmeye devam edin.
  • Pasaportunuz istenirse en kısa sürede gönderin.

Acil bir gerekçeniz varsa ve bu gerekçe önemliyse, gerekçenizi belgeleyebiliyorsanız hızlı Kanada vizesi çıkarmak için elçilikten destek isteyebilirsiniz. Aciliyet gerekçeniz geçerli bulunursa vize süreciniz hızlandırılabilir.

Kanada Vizesi Son Durum 2024-2024

Güncel durumda Kanada ziyaretçi vize başvurularının sonuçlanması uzun zaman almaktadır. Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunu soran müşterilerimize ne yazık ki net bir çıkış süresi vermemekteyiz.

Başvuruların değerlendirilme süresi dosyanın durumuna göre ve kategoriye göre değişmektedir. Ayrıca yoğun dönemlerde de süreler uzamaktadır.

Türkiye’de meydana gelen deprem sonrası Kanada Hükumeti Türk Vatandaşları için Kanada Open Work Permit başvurusu hakkı sağlamaya başlamıştır. Bu uygulama ile 25 Eylül’e kadar Kanada’ya giriş yapan Türk Vatandaşları Kanada çalışma vizesi alabilmektedirler. Sağlanan bu ayrıcalık nedeniyle de Kanada’ya yapılan başvurular artmıştır. Yoğun talep nedeniyle de son dönemde vize işlemlerinin uzamış olabileceğini düşünüyoruz; fakat işlem sürecini etkileyen pek çok farklı durum vardır. Bu nedenle tek nedene bağlamak doğru olmayabilir.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar, işlem sürecinde nelere dikkat edilmeli, hangi evraklar hazırlanmalı vb. tüm konularda bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kanada vize başvurunuzu danışmanlık hizmeti alarak tamamlamak istiyorsanız ‘’Teklif İste’’ butonu üzerinden form doldurabilir, Kanada vize danışmanlık ücretimiz ve diğer giderler hakkında bilgi alabilirsiniz.

kanada vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader