Yeşil Pasaport Kanada Vizesi Şartları ve Avantajları

Değerli ziyaretçilerimiz; yeşil pasaporta sahip olan ve Kanada’ya seyahat etmeyi planlayan, yeşil pasaportla vize işlemleri hakkında bilgi almak isteyen kişiler hazırladığımız ‘’ Yeşil Pasaport Kanada Vizesi ’’ başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Türk vatandaşları Kanada’ya hem turistik hem de eğitim amacıyla seyahat etmektedir.

Ayrıca ticari toplantılar, fuar ve konferans katılımı amaçlı Kanada seyahatleri de gerçekleştirilir. Tüm bu amaçlarla Kanada’ya seyahat edecek T.C. pasaport sahibi kişilerin Kanada vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Bordo pasaportla, gri pasaportla ve yeşil pasaportla Kanada vize başvurusu yapacak kişilerin gerekli prosedürleri tamamlayarak yaşamakta oldukları ülkeden başvurularını tamamlamaları gerekecektir.

SaltVisa Kanada vize işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti vermekte, işleme sürecinizi sizin adınıza takip etmektedir.

Kanada vize danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşın: [email protected] / +90 532 494 64 45

Kanada Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Seyahat amacı ve sahip olunan pasaport türü fark etmeksizin, tüm T.C. Vatandaşlarının Kanada seyahatleri öncesi yaşamakta oldukları ülkeden Kanada vize başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Pek çok ülke diplomatik pasaport sahibi T.C. vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı sağlamaktadır; fakat vize rejimi çok sıkı olan Kanada Hükumeti diplomatik pasaporta sahip ve yeşil pasaporta sahip kişilerden de vize istemektedir. Yeşil pasaportla Kanada’ya vizesiz seyahat mümkün değildir.

Kanada Hükumeti vize rejimi zorluğu vize işlem adımlarında da yansır. Kanada vize alımı için tamamlaması gereken adımlar zorlayıcı, vize onayının alınması da zordur.Bu nedenle işlemlerin titizlikle, eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

Böylece Kanada vizesine dair en çok sorulan sorulardan biri olan ‘’Yeşil pasaportlular için Kanada vizesi var mı?’’ sorusunu yanıtlamış olduk.

Yazımızın devamında ise; yeşil pasaportla Kanada vize başvurusu avantajları, şartları, evrakları, ücreti, vize çıkış süresi gibi sık sorulan diğer soruları yanıtlayacağız.

Yeşil Pasaport Kanada Vize Şartları

 • Seyahat sonrası geçerlilik süresi 6 ay daha devam eden pasaport sahibi olmak.
 • Seyahat amacının net olması, amacı belgeleyen evrakların sunulması.
 • Kanada vize ücret ödemesinin yapılması.
 • Kanada vize başvuru formunun doldurulması.
 • Vfs Global vize başvuru merkezi üzerinden vize randevusunun oluşturulmuş olması.
 • Son 5 yıl içinde Kanada vize başvurusu yapılarak parmak izi verilmediyse başvuruya şahsen katılmak ve parmak izi verilmesi.
 • Seyahat masraflarının karşılanabileceğini kanıtlayan banka hesap dökümlerinin sunulması.

Yeşil Pasaportla Kanada Vize Başvurusu Avantajları

 • Kanada vize onayı için seyahat geçmişi önemlidir. Yeşil pasaportla pek çok ülkeye vizesiz seyahat hakkı olması nedeniyle, bu kolaylıktan yararlanarak seyahat etmiş yeşil pasaportluların Kanada vizesi alması kolaylaşabilir.
 • Yeşil pasaport sahipleri bu pasaporta; devlet memuru ya da iş adamı olarak sahip olurlar.

Ayrıca bu kişilerin 25 yaşını doldurmamış, eğitimine devam eden çocukları da yeşil pasaport sahibidirler.

Yeşil pasaport hakkına sahip olan kişiler ve aile üyeleri; çalışma durumu kanıtlama, seyahat masraflarını karşılama ve ülkeye geri dönüşe ikna etme gibi vize için çok önemli olan konularda avantajı olabilirler.

Yeşil Pasaportla Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Yeşil pasaportla Kanada vizesi almak diğer T.C. pasaport sahiplerinin vize işlem sürecinde gerçekleştireceği adımlarla aynı olacaktır. Yeşil pasaport Kanada vize işlem sürecini ya da vize sonucunu etkilemeyecektir.

Kanada vizesi için süresi bulunan, içinde en az 1 adet boş sayfası bulunan pasaportla beraber fotoğraf ve vize türünün gerektirdiği evraklar hazırlanarak randevu alınmalıdır.

Yeşil pasaport, bordo pasaport, gri pasaport ya da diplomatik pasaport sahibi tüm başvuranların randevuya katılması gerekecektir.

Son 5 yıl için Kanada vizesine başvuru yapıldıysa ve parmak izi verildiyse tekrar parmak izi talep edilmeyecektir. Vize onayı alınmamış olsa da parmak izi verilmiş olması yeterlidir.

Kanada vize randevusu Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vfs Global Vize Başvuru Merkezi üzerinden alınır. Bu merkez Kanada başvuruları için İstanbul ve Ankara’da hizmet verir.

İkamet edilen ile göre değil, başvuranın tercihine göre randevuya katılım bu iki ilden sağlanır.

Randevu Kanada Elçiliği ya da Kanada Konsolosluğu’ndan alınamayacaktır. Merkez pasaportunuzu, vize ücretini ödediğinize dair dekontu, online başvuru yapılmadıysa evraklarınızı ve biyometrik veri beyanınızı alarak dosyanızı Ankara Kanada Büyükelçiliği’ne gönderir. (Covid-19 dönemi sadece online Kanada vize başvurusu kabul edilmektedir. Online başvuruda form doldurma ve evrak teslimi online yapılır. Randevu yine Vfs Global’den alınır ve parmak izi verilir.)

Kanada vizesi özel bir vize türüne başvuru yapılmıyorsa pasaport süresi kadar verilir.

Örneğin; turistik, ticari, aile ziyareti gibi amaçlarla Kanada’ya gidecekseniz pasaportunuzun süresi ne zaman bitiyorsa onay almanız halinde Kanada vize süreniz de o tarihte bitecektir. Bu nedenle Kanada vizesi için Yeşil pasaport sürenizi kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Pasaportlular İçin Kanada Vizesi Hangi Şehirlerden Alınır?

Yeşil pasaportlular Kanada vizesi için Vfs Global Ankara ya da Vfs Global İstanbul’dan randevu alarak işlemlerini tamamlayabilirler.

SaltVisa hem Ankara hem de İstanbul’dan Kanada vize başvuru işlemleri için hizmet vermektedir.

[email protected] / +90 532 494 64 45

Yeşil Pasaportlar İçin Kanada Vize Belgeleri

Kanada vizesi için gerekli belgeler başvuranın seyahat amacına ve yaşadığı ülkedeki güncel durumuna bağlı olarak belirlenir. Vize onayı alınabilmesi için seyahat gerekçesini kanıtlayan evraklar, seyahatin gerçekleştirilebileceğini gösteren evraklar, ülkeye kişiyi bağlayan gerekçeler sunulmalıdır. Onay için ayrıca kişinin güncel durumunu belgeleyebilmesi gerekmektedir.

Kişi çalışan ise çalışma belgeleri, öğrenci ise öğrenciler için Kanada vizesi evrakları hazırlanmalıdır. Seyahat gerekçesi ve güncel durum evraklarla belgelenemezse Kanada vize reddi kaçınılmaz olacaktır.

Kanada vize evrakları yeşil pasaportlular, bordo pasaportlular ve diğer pasaport sahipleri için aynıdır.

Hazırlanacak evraklar yukarıda da belirttiğimiz gibi seyahat amacı ve başvuranın durumuna göre değişecektir.

‘’Kanada vizesi için gerekli evraklar’’ yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bizi arayarak ya da e-posta yoluyla iletişime geçerek temsilcilerimizden güncel ve detaylı Kanada vize evrakları listesini talep edebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Kanada Vizesi Ücretleri

Kanada vize ücretleri sahip olunan pasaport türüne göre değişmez. Yeşil pasaport Kanada vize ücreti ile diğer pasaport türlerine sahip kişilerin ödemesi gereken ücretler aynı olacaktır.

Kanada vizesi için ödenecek ücretler başvuru türüne göre ve parmak izi beyanı verilmesine/verilmemesine göre değişir.

Örneğin; yeşil pasaportlu kanada turistik vize başvuru sahibinin ödemesi gereken vize ücreti 100 Kanada Doları, parmak izi beyan ücreti ise 85 Kanada Doları olacaktır.

Parmak izi daha önce zaten verilmişse sadece Kanada Hükumeti vize bedeli ve başvuru merkezi ücreti ödenecektir.

Kanada vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘’Kanada Vize Ücreti’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Kanada Vizesi Başvurularının Çıkış Süresi

Kanada vizesi sonuçlanma süresi ortalama 2-6 haftadır. Bu süre yoğun dönemlerde, resmi tatillerin olduğu dönemlerde uzayabilir.

Amerika vizesi olan kişilerin Kanada vize başvuruları çok daha hızlı sonuçlanmaktadır. Geçerli ya da yakın tarihte bitmiş Amerika vizesi bulunan kişilerin kanada vizeleri ortalama 5-7 iş gününde sonuçlanır.

Yine resmi tatil ya da yoğun dönemlerde bu süre uzayabilmektedir. Kanada vize çıkış süresi yeşil pasaport ve diğer pasaport türleri için aynıdır.

Yeşil Pasaportlular İçin Kanada Vize Danışmanlık

SaltVisa danışmanlığı ile Kanada vize başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. SaltVisa;

 • Doğru Kanada vize türünüzün belirlenmesi,
 • Vize türünüze uygun evrakların hazırlanması
 • Dilekçelerinizin yazılması,
 • Vize harç ücretlerinin ödenmesi,
 • Randevu alımı,
 • Pasaport takibi işlemlerini yürütür.

Yeşil pasaport sahiplerinin Kanada vize başvuru işlemleri ve Konsolosluk başvuru değerlendirme kriterleri diğer pasaport türleri ile aynıdır. Yeşil pasaportun Kanada vize işlemleri için önemli bir ayrıcalığı ne yazık ki bulunmamaktadır. ‘’Kanada Vize Danışmanlık’’ yazımızı okuyarak; Kanada vizesini danışman ile tamamlamanın avantajları, danışmanlık firmaları, danışmanlık firmalarının sunduğu hizmetler ve ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

‘’Yeşil Pasaport Kanada Vizesi’’başlıklı yazımız ile yeşil pasaportluların Kanada vize işlemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Durumunuza özel daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Pasaport
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader