Hollanda Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, Hollanda vize başvurusu konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Hollanda vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden yabancıları vize başvurularını:

 1. Hollanda Konsolosluklarına,
 2. Hollanda vize başvuru merkezi VFS Global’e
 3. SaltVisa veya diğer Hollanda vize danışmanlık firmalarına randevu alarak yapabileceklerdir.

Hollanda vize başvuruları ikamet edilen ülkeden yapılması gerekmektedir. Yurt dışında yaşayanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsalar bile Hollanda vize başvurularını yaşadıkları ve çalıştıkları ülkeden yapmaları gerekecektir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız ise hangi şehirde ikamet ederlerse etsin Hollanda vize başvurularını İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Ankara, İzmir, Edirne, Bursa, Antalya, Diyarbakır ve Gaziantep fark etmeksizin istedikleri şehirden yapabilirler.

Tüm Hollanda vize başvuruları (davetiyeli vize de olsa) için randevu alınması zorunludur. Randevular VFS Global web sayfasından veya Hollanda Konsolosluğundan alınmaktadır. Başvurusunu danışman firmalar aracılığıyla yapacak vatandaşlarımızın vize randevuları Hollanda vize danışmanlık şirketleri tarafından alınacaktır.

Hollanda vize işlemleri randevu günü başlayacaktır. Randevu günü: Hollanda vize başvurusu için hazırlanan evraklar teslim edilir, parmak izi beyanında bulunulur ve vize ücreti ödenerek başvuru işlemi tamamlanır. Randevusuz yapılacak Hollanda vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Hollanda’da yaşayan birinci derece yakın akrabalarınızı sağlık ve cenaze gibi mücbir durumlar için ziyaret edecekseniz VFS Global görevlileri ile görüşme yaparak randevusuz vize başvurusu yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu için aşağıdaki adımları izleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

 • Vize işlemlerinizi seyahat tarihinizden en geç 2-3 ay önce başlayın.
 • Bulunduğunuz yere en yakın Hollanda vize başvuru merkezinden seyahat amacınıza uygun randevu alın.
 • Mesleki durumunuza uygun evrakları güncel tarihli olacak şekilde hazırlayın.
 • Vize başvuru formunu online olarak doldurun ve çıktısını alarak imzalayın.
 • Vize ücretini TL olacak şekilde hazırlayın. (kredi kartı ödemesi geçerli değildir.)
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce başvuru merkezinde olun.
 • Sıranız geldiğinde vize başvuru dosyanızı teslim edin, vize ücretini ödeyin ve parmak izi vererek Hollanda vize başvurunuzu tamamlayın.

Hollanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • İmzalanmış Hollanda vize başvuru formu
 • Randevu belgesi
 • Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 • Pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopileri.
 • 2 adet biyometrik vize fotoğrafı.
 • Varsa davetiye.
 • Otel rezervasyonu
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu.
 • Geçerli Schengen seyahat sağlık sigortası.
 • Kimlik fotokopisi
 • Yabancılar için geçerli çalışma veya oturma izni
 • E-devletten alınmış nüfus kayıt örneği.
 • E-devletten alınmış SGK hizmet dökümü.
 • Son 3 aylık maaş ve banka birikim hesaplarının özeti.
 • Kişinin durumuna uygun çalışma ve iş yeri evrakları.

Hollanda Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Hollanda vize başvurusu seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce, en geç ise 1 ay önceden yapabilirsiniz.

Hollanda Konsolosluklarının yoğun olacağını, resmi ve milli bayramlarda konsoloslukların kapalı olacağını ve randevu yoğunluğu gibi durumları da varsayarak 2024 yılında Hollanda vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 3 ay önceden başlatmanızı önemle tavsiye ederiz.

Hollanda Vize Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda vize başvurusu randevusu Hollanda Konsolosluklarının resmi vize aracı şirketi olan VFS Global web sayfasından alınacaktır. Telefonla Hollanda vize randevusu alınmamaktadır. Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilir. Grup halinde başvuru yapılacaksa tüm başvuru sahipleri için ayrı ayrı randevu oluşturulmalıdır. Bebek ve çocuklar için de Hollanda vize randevusu alınmalıdır. Çocuklar anne ve babalarının randevuları ile vize başvurularını gerçekleştiremezler.

Hollanda vize randevusu alabilmek için öncelikle doğru web sayfada bulunduğundan emin olunmalıdır.

Hollanda vize randevusu için resmi web sayfa: https://visa.vfsglobal.com’dur. Buradan Hollanda vize başvuru randevu sisteme üye olunması gerekmektedir.

Kişisel bilgilerinizi girerek Hollanda vize randevu sistemine üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra e-mail adresinize gelen aktivasyon linkini tıklayarak hesabınızı aktif edebilirsiniz. Ardından randevu formunu doldurarak seyahat amacınıza uygun Hollanda vize randevunuzu alabilirsiniz.

Hollanda vize başvurusu randevusu alırken yanınızda bulunması gerekenler:

 1. Pasaportun görüntüsü
 2. Otel ve uçak rezervasyonu.
 3. Randevu ücretini ödemek için kredi kartı.

Hollanda Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hollanda C tipi Schengen vize başvurusu randevu tarihi sonrası 2-4 hafta arasında çıkmaktadır. Hollanda D tipi ulusal vize başvuruları randevu sonrası 1-4 ay arasında çıkmaktadır.

Gaziantep, Edirne, Trabzon, Antalya ve İzmir gibi Hollanda Konsolosluklarının bulunmadığı şehirlerden yapılan vize başvuruları daha uzun sürelerde sonuçlanabilir.

Resmi tatil günleri, Paskalya, Noel gibi özel günlerin bulunduğu dönemlerde Hollanda vize başvuruları daha uzun sürelerde sonuçlanabilir.

Hollanda Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu takibi VFS Global web sayfasından yapılmaktadır.

Hollanda vize başvuru takibi linki: https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/nld/track-application

Hollanda vize başvurunuzun takibini yapabilmek için öncelikle başvuru takip numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Hollanda vize başvuru takip numarası başvuru günü size verilen sarı renkli fişte yazmaktadır. Fişin üzerinde yazan Application Reference Number yazan bölümden başvuru takip numaranızı öğrenebilirsiniz. Hollanda vize başvuru takip numarası Hollanda devletinin kısaltması olan NL ile başlar başvuru yapılan şehir İstanbul ise ‘’İst’’, Ankara ise ‘’Ank’’ yer almaktadır.

Başvuru numaranızı ve soyadınızı boşluk bırakmadan büyük harflerle Türkçe karakter kullanmadan Vfs Global’in başvuru takip kutucuğuna yazın ve gerekli doğrulamayı yaparak başvurunuzun durumunu sorgulayın.

Sistem size aşağıdaki gibi bir uyarı veriyorsa: Your visa application ref no. NLIS/311123/0108/02 has been sent and under process at Embassy/Consulate of Netherlands on 01/12/2024 başvurunuz Konsoloslukta işlem görmeye devam etmektedir.

Sistem size aşağıdaki gibi bir uyarı veriyorsa: Your processed visa application Ref no. NLIS/311124/0108/02 has been collected from Visa Application Centre on 10/12/2024. Vize başvurunuz sonuçlanmış ve pasaportunuz teslim alınmaya hazır demektir.

Hollanda Turistik Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda turistik Schengen vizesi başvuruları Konsolosluklara şahsen veya vize danışmanlık firmaları aracılığıyla olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu vizeye başvuru yaparken mesleki ve finansal durumu gösterir bir takım evrakları hazırlamanız, vize ücretini ödemeniz ve vize işlemleri sırasında Konsoloslukta hazır bulunmanız zorunludur.

Hollanda turistik Schengen vizesine başvuru yapacaksanız öncelikle en uzun süre Hollanda’da kalmanız gerekmektedir. Örneğin bir Benelüx turuna katılacaksanız ve en uzun süre Fransa’da kalacaksanız vize almanız gereken ülke Hollanda yerine Fransa olmalıdır. Ayrıca bu vize türüne başvuru yapacak vatandaşlarımızın otel ve gidiş-dönüş uçak rezervasyonları sunmaları zorunludur. Otel ve uçak biletini satın almak zorunda değilsiniz. Ancak ulaşım ve konaklama araçlarını ispat etmeniz mecburidir. Aksi takdirde yapacak olduğunuz Hollanda vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Eğer Hollanda’da yaşayan akraba ya da arkadaşınızdan bir davetiye almışsanız başvuru yapmanız gereken vize türü Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesidir.

Hollanda turist vizesi başvuruları büyük oranda VFS Global’e yapılmaktadır. VFS Global Hollanda vize başvurularında yetkili vize aracı firmadır. Türkiye genelinde yapılan Hollanda vize başvuruları Konsolosluklara VFS Global tarafından götürülür ve işlemi tamamlanan pasaportlar yine VFS Global tarafından Konsolosluklardan teslim alınır. Bu aracı firma İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Edirne, Bursa, Diyarbakır ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Size en yakın VFS Global ofisine randevu alarak Hollanda turistik Schengen vizesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hollanda konsoloslukları sınırlı sayıda başvuru kabul etmektedir ve çoğu zaman randevu bulamama sorunu ile karşılaşılır. VFS Global Hollanda vize randevuları ise en kötü ihtimalle birkaç ay sonrasına verilmektedir. Vize başvurusunu VFS Global’e yapacak vatandaşlarımızın vize ücretine (80 €) ek olarak VFS Global firmasının hizmet ücretini ödemeleri gerekir.

VFS Global ücreti 18-20 € arasında değişiklik gösterir. Bu ücret randevu alırken kredi kartı ile ödenir.

Hollanda Ticari ve Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda ticari ve fuar vizesi başvuruları yine VFS Global firmasında randevu alınarak yapılacaktır. Bu vize türüne başvuru yapacak vatandaşlarımızın Hollanda’da ki müşterilerinden, ticari partnerlerinden davetiye veya katılacakları fuardan barkodlu fuar davetiyesi almaları gerekecektir. Her iki belgenin de fotokopisi vize başvurusu yapabilmek için yeterlidir. Hollanda ticari vizesine başvuru yapabilmek için sadece Hollanda şirketlerinden alınmış davetiye belgesi yeterli değildir. Başvuru sahipleri davetiyeye ek olarak çalıştıkları şirketin evraklarını, banka hesap özetini, bireysel banka hesap özetlerini de sunmaları gerekecektir.

Hollanda Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? (Davetiyeli)

Hollanda aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi diğer deyişle davetiyeli vize Türk vatandaşlarının en çok başvuru yaptığı vize türüdür.

Davetiyeli Hollanda aile-arkadaş ziyareti vizesi diğer kısa süreli vize türlerinde de olduğu üzere yine VFS Global’dan başvuru yapılacak bir vizedir. Bu vize türü için Hollanda’da ziyaret edeceğiniz arkadaş veya akrabanızdan davetiye almanız ve randevu günü davetiye kopyasını Konsoloslukla paylaşmanız zorunludur.

Hollanda ziyaret vizesi başvuruları randevu ile kabul edilir. Randevular VFS Global Hollanda bölümünden alınır. Vize randevusu online ortamda alınır ve randevu alabilmek için VFS Global hizmet ücretinin ödenmesi zorunludur. Doğru vize türü için randevu alındığından emin olunmalıdır. Bu vize türüne başvuru yapacaklar Hollanda aile-arkadaş ziyareti vizesi randevusu almaları gerekir. Tüm işlemler randevu günü başlayacaktır. Randevu günü hazırlanmış olan vize başvuru evrakları ibraz edilir ve başvuru sahipleri parmak izi beyanında bulunur. Randevu günü sunulacak evraklar randevu tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

Güncel tarihli olmayan evraklarla yapılacak başvurular kabul edilmeyebilir. Randevu saatinden 15 dakika önce VFS Global ofisinde hazır bulunmalı, hazırlanmış olan vize başvuru evrakları belirli bir sıralamada görevliye teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve ücret ödemesi sonrası parmak izi vererek Hollanda ziyareti vizesi başvuruları tamamlanmalıdır.

VFS Global’e Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

VFS Global, Hollanda vize başvurularını Türkiye’de kabul eden tek yetkili vize aracılık firmasıdır. Hollanda vize danışmanlık firmaları ile yapılacak vize başvuruları da yine VFS Global aracılığıyla Konsolosluğa gönderilir. Dolayısıyla VFS Global’e Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır sorusu en çok sorulan Hollanda vize soruları arasında yer almaktadır.

Hollanda vize başvuru merkezi VFS Global’e vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız öncelikle kendilerine en yakın VFS Global ofisinden vize randevusu almalıdır. Hollanda vize randevuları ücretlidir. VFS Global/Hollanda resmi web sayfasını ziyaret ederek sisteme kayıt olabilir ve ardından kredi kartı ile randevu ücretini ödeyerek vize randevunuzu alabilirsiniz.

2024 Güncel Hollanda Schengen vize randevu ücreti 18-20 € arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücret TL olarak kredi kartınızdan tahsil edilir. Randevu iptali durumunda veya randevuya katılamama durumunda bu ücretin iadesi mümkün değildir. Randevuya katılamayanlar randevu tarihinde değişiklik yapamazlar ve yeni randevu almaları gerekir. Randevu oluşturduktan sonra mutlaka randevu belgenizin çıktısını almayı ve PDF dokümanı bilgisayarınıza kaydetmeyi unutmayın. Çünkü randevu belgeniz olmadan başvuru yapmanıza izin verilmeyebilir. Randevu sürecini tamamladıktan sonra vize başvuru evraklarınızı hazırlamanız gerekecektir.

Burada önemli olan ayrıntı belgelerinin güncel tarihli olmasıdır. Hollanda vize başvuru evrakları randevu tarihinden en fazla 15 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

Örneğin: birkaç önce aldığınız banka hesap özeti Hollanda vize başvurusu yapabilmeniz için yeterli değildir. Belgelerinizi güncel tarihli olacak şekilde hazırladıktan sonra online ortamda Hollanda vize başvuru formunu doldurmanız gerekecektir.

Hollanda vize başvuru formunu https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay web adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada tıpkı randevu alırken yaptığınız gibi kendi adınıza hesap oluşturmalı ve online formu doldurduktan sonra onaylayarak çıktısını almanız gerekir. Hollanda vize başvuru formunun çıktısını aldıktan sonra imza kutucuklarını imzalamalı ve fotoğraf bölümüne vize fotoğrafınızı yapıştırmalısınız. Başvuru formu doldurma sürecini tamamladıktan sonra ise geriye en önemli aşama olan randevu günü VFS Global ofisini ziyaret etmek ve vize başvurusunu yapmak kalacaktır.

Randevu günü tüm işlemlerin başladığı süreç olacaktır. Randevu günü hazırlamış olduğunu evrakların doğruluğu ve uygunluğu kontrol edilecektir. Evraklarınız eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmışsa sizden vize ücretiniz alınır ve ardından parmak izi verme sürecine geçersiniz. Parmak izi verme işleminin ardından ise VFS Global’e Hollanda vize başvurunuzu yapmış olursunuz.

VFS Global’e Hollanda vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Doğru vize türü için randevu aldığınızdan emin olun. Randevu belgesinin mutlaka çıktısını alın.
 2. Schengen vizesine ilk defa başvuru yapıyorsanız randevu günü VFS Global’de hazır bulunmanız zorunludur.
 3. Randevu günü için geniş zaman ayırın. Başvuru işlemlerinizin tamamlanabilmesi için en az 45 dakikaya ihtiyacınız olabilir.
 4. Hollanda vize başvuru formunu online ortamdan doldurduğunuzdan, onayladığınızdan ve barkodlu belgenin çıktısını aldığınızdan emin olun.
 5. VFS Global Hollanda vize checklistinin çıktısını alın ve imzalayarak evraklarınızın arasına ekleyin.
 6. VFS Global’in sadece idari süreci yöneten bir firmadır. Danışmanlık ve yönlendirme isteyen konularda VFS Global görevlilerinin sizlere yardımcı olmayacağını unutmayın.
 7. Eksik ya da hatalı evraklarınız nedeniyle randevu günü vize başvurunuz kabul edilmeyebilir. Bu durumda ödemiş olduğunuz randevu ücreti iade edilmemektedir. Yapmanız gereken vize başvuru evraklarını büyük bir özenle hazırlamak olmalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz Hollanda vize başvurusu konusu üzerine hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Daha detaylı bilgi için İletişim sayfamızı kullanarak yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

hollanda vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader