Emekliler İçin Hollanda Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekliler için Hollanda vizesi başvuru prosedürleri konumuz tüm ayrıntıları ile birlikte anlatılmaktadır.

Değerli ziyaretçilerimiz, emekliler için Hollanda vize prosedürleri diğer meslek gruplarının vize prosedürlerine oranla daha kolay bir prosedür içermektedir. Hollanda vizesi için başvuru yapacak emekli vatandaşlarımızın 45 yaşın üstünde olmaları ve gerekse emeklilerin diğer meslek gruplarına oranla yaşam dinamiklerinin daha oturmuş olması emeklileri vize başvuruları hakkında verilecek kararlarda daha avantajlı konuma getirmektedir. Ancak bu avantaj emeklilerin Hollanda vize başvuru prosedürlerinden muaf kılınacağı anlamına gelmemelidir.

Öte yandan emekli olup Türkiye Cumhuriyeti devletinin hususi / yeşil renkli pasaportuna sahip vatandaşlarımızı 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar yapacakları kısa süreli seyahatlerinden Hollanda vize başvuru prosedürlerinden muaftır. Yeşil pasaporta sahip emekliler Hollanda’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler.

Yine emekli olup hizmet/gri ve diplomatik/siyah renkli pasaportlara sahip vatandaşlarımızı 180 gün içerisinde 90 güne kadar Hollanda’ya yapacakları seyahatler için vize almaları gerekmemektedir.

Emekliler İçin Hollanda Vize Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus pasaportuna (bordo renkli) sahip emeklilerin Hollanda’ya vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Emeklilerin Hollanda vize işlemlerinde kullanacakları pasaportların Hollanda dönüşü en az 3 ay geçerli olması zorunludur.

Vize başvuru tarihinden son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen vize başvurusu parmak izi vermemiş emeklilerin Hollanda vize başvurularında hazır bulunmaları zorunludur. Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş ve vize reddi almış emeklilerin vize başvuruları için yeniden hazır bulunması gerekecektir. Ehliyet, kimlik ve pasaport çıkarma işlemleri sırasında verilen par ak izi beyanlar Hollanda vize başvuruları için geçerli değildir.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak emeklilerin emekliliklerini, gelir belgelerini ve seyahat amaçlarını gösterir belgeleri ispat etmeleri zorunludur.

Hollanda vizesi alacak emeklilikle vizelerini İstanbul ve Ankara’da bulunan Hollanda Konsolosluklarına veya İstanbul (Dolapdere, Altunizade), Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep, Antalya, Trabzon, Bodrum ve Edirne’de bulunan Hollanda vizesi aracı kurumu VFS Global’a vize başvurularını yapabileceklerdir.

Hollanda vize başvurularında Konsoloslukların yetki alanı sınırlaması yoktur. Bu doğrultuda Hollanda vizesine başvuru yapacak emeklilerin ikamet ettiği şehrine bakılmaksızın vize başvuruları tüm Hollanda vize merkezlerinden kabul edilecektir.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak emekliler vize başvurularını en geç 15 iş günü en erken ise 180 gün önceden yapmaları gerekmektedir. Antalya, Bodrum, Gaziantep ve Edirne ofislerinden yapılacak vize başvurularında 15 iş gününden daha fazla süre bulunması talep edilebilir.

Emekliler İçin Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Emekliler için Hollanda vizesi gerekli evrak listesi eksiksiz ve güncel tarihli hazırlanmalı,

consular.mfaser  vices.nl/schengen-visa/short-stay web adresinden vize başvuru formu doldurulmalı

online.vfsglobal.com/globalappointment web adresinden Hollanda vize randevusu oluşturulmalı,

Vize ücreti tam ve TL olacak şekilde temin edilmeli,

Randevudan en geç 15 dk önce ilgili VFS Global ofisi ziyaret edilmeli,

Randevu günü vize başvuru dosyası teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi verilmeli,

Başvuru sonrası verilen fiş ile VFS Global / Hollanda web adresinden pasaport durumu sorgulanmalı.

İşlemi tamamlanmış pasaportlar başvuru fişi ile teslim alınmalıdır.

Hollanda vize başvurularının sonuçları hafta içi her gün: 13.00/17.00  veya 15.00/17.00 saatleri arasında dağıtılmaktadır.

Emekliler İçin Hollanda Schengen Vizesi Hususu

Hollanda’ya maksimum 90 günlüğüne üzere seyahat edecek emeklilerin Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hollanda’ya tur, turistik gezi, tatil, toplantı, fuar ziyareti, fuar kurulumu, konferans, kültürel ve sportif amaçlı faaliyet ve aile, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla vize talep edecek emeklilere Hollanda Schengen vizesi verilecektir.

Hollanda Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir ve başvuru sahibine maksimum 90 gün konaklama izni verir. Söz konusu 90 günlük konaklama süresi başvuru sahibinin Schengen vize geçmişlerine bağlı olarak kademe kademe arttırılır ve 90 güne tamamlanır. Hollanda Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak emekliler sadece seyahat süreleri kadar vize onayı alabilirler.

Alınacak olan Hollanda Schengen vizesi emeklilere Hollanda sonrası tam 25 ülkeye seyahat etme hakkı verecektir. Bu doğrultuda vize süresi geçerli Hollanda Schengen vizesine sahip emekliler tek girişli Schengen vize ile Hollanda sonrası Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Macaristan, Norveç ve Yunanistan’a herhangi bir gümrük kontrolü olmaksızın seyahat edebileceklerdir.

Hollanda Schengen Vizesi Kapsamında Bulunan Hollanda Vize Türleri

 • Hollanda turistik vize,
 • Hollanda ticari & fuar ziyareti vizesi
 • Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Hollanda havalimanı transit vizesi
 • Hollanda kültürel ziyaret vizesi,
 • Hollanda turuncu halı vizesi,
 • Hollanda mavi halı vizesi,
 • Hollanda 90 gün altı staj vizesi,
 • 90 gün altı Hollanda Erasmus vizesi ve diğer eğitim vizeleri,
 • AB ve Hollanda vatandaşlarının eş ve çocukları için vize,
 • Hollanda konferans vizesi
 • Hollanda tır ve kamyon şoförü vizesi,

Emekliler İçin Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar 2020

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar

Pasaportların 2. Sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopisi

Online ortamda doldurulmuş ve imzalanmış Hollanda Schengen vize başvuru formu

2 adet 35×45 mm ölçülerinde biometrik vize fotoğrafı

Kimlik fotokopisi

E-devlet ile alınmış barkodlu emeklilik belgesi

Seyahat hakkında detaylı bilgiler veren Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi

Hotel, Airbnb veya davetiye ve davet gönderen kişinin gelir belgeleri, Hollanda kimlik kartı fotokopisi

Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

Sadece Schengen alanını kapsayan seyahatten önce başlayan dönüşten sonra devam eden en az 30 bin € teminatı seyahat sigortası

E-devlet veya SGK alınmış emeklilik belgesi

Emekli maaşının yattığı bankadan alınmış son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan maaş hesabı özeti

Varsa diğer birikim hesaplarının son 3 aylık banka onaylı hesap özetleri

Varsa ek gelirleri gösterir tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Varsa birlikte gidilen kişinin geçerli Schengen vize veya yeşil pasaportunun fotokopisi

Emekliler İçin Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Emekli vatandaşlarımızı Hollanda Schengen vize başvuru formunu online ortamda İngiltere olarak doldurmaları gerekecektir. Bu doğrultuda:

Hollanda Konsolosluğunun consular.mfaser  vices.nl/schengen-visa/short-stay web adresi ziyaret edilmeli,

Kısa süreli Schengen vizesi için ‘’vize başvuru formunu başlatın’’ butonu tıklanmalı,

Başvuru formu doldurulurken hazırlanmış olan vize başvuru evrakları hazır bulundurulmalı,

Sorulara verilecek cevaplar eksiksiz ve İngilizce olmalıdır.

Form doldurma işlemi tamamlayan vatandaşlarımız barkodlu vize başvuru formunun çıktısını almalı ve ‘’signature’’ yazan bölümleri başvuru sahipleri tarafından imzalanmalıdır.

Arzu eden emekliler VFS Global görevlilerinden Hollanda vize başvuru formu doldurma hizmeti satın alabilirler.

Emekliler İçin Hollanda Schengen Vize Ücretleri 2020

 • Hollanda Schengen vizesi 2020 yılı vize ücretleri aşağıdaki gibidir:
 • 0-6 yaş arası çocuklar için Hollanda Schengen vize ücreti: ücretsiz
 • 6-12 yaş arası çocuklar için Hollanda Schengen vize ücreti: 40 € / 303 TL
 • 12 yaş üstü kişiler için Hollanda Schengen vize ücreti 80 € / 606 TL
 • VFS Global Hollanda Schengen vize servis ücreti: 143 TL
 • Hollanda vizesi için başvuru yapacak emekliler vize ücretlerini sadece TL olarak ödeyebilecektir.
 • Kredi kartı ile yapılacak vize ücret ödemeleri kabul edilmemektedir.

Emekliler İçin Hollanda Vizesi Parmak İzi Uygulaması

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak tüm Schengen vize başvurularında 12 yaş üstü başvuru sahiplerinin biometrik veri beyanında bulunmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Bu doğrultuda Hollanda vizesi için başvuru yapacak emeklilerin vize başvuruları için parmak izi vermeleri gerekecektir. Hollanda vizesi için parmak izi beyanları başvuru sırasında Konsolosluğa veya Hollanda vize merkezinde verilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Emniyet ve Nüfus müdürlüklerine Hollanda Schengen vizesi için parmak izi verilemeyecektir.

Hollanda vize başvuruları için parmak izi beyanında bulunmuş ve vize onaylı almış emekli vatandaşlarımız bazı üye ülkeler hariç 5 yıl boyunca parmak izi vermeleri gerekmeyecektir. Ancak Norveç, Malta, Avusturya, Letonya, Danimarka, Polonya gibi Schengen Konsolosluklarına yapılacak vize başvurularında emeklilerin yeni parmak izi beyanında bulunması talep edilebilir.

Ayrıca daha önce Schengen vizesi için yurt dışı ülkelerinden parmak izi vermiş emeklilerin Türkiye’den yapacak oldukları Hollanda Schengen vize başvurularında yeniden parmak izi beyanında bulunmaları gerekecektir.

Emekliler İçin Hollanda Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Hollanda vizesi için başvuru yapacak emeklilerin vize başvurularının ön görülen sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Bu süre 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Emekliler için Hollanda vize başvuruları 2020 yılında:

 • %70 7-8 iş günü
 • %80 8-10 iş günü
 • %90 10-12 iş günü
 • %100 15 – 30 iş gününde sonuçlanacaktır.
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
868 yoruma göre
js_loader