Dubai İçin Vize Gerekli Mi?

Değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda sizlerin en yanıtını en çok merak ettiği ” Dubai için vize gerekli mi? ” soruna cevap vermeye çalışacağız.

Vatandaşlarımız her yıl çeşitli gerekçelerle körfezin bu lüks ve ticaret üssü ülkesi Dubai’ye seyahat etmektedir. Özellikle Dubai kış aylarında adeta bir fuar cenneti olmakta ve işini büyütmek dünyanın farklı farklı ülkelerinden gelen iş insanları Dubai fuarlarını ziyaret etmektedir. Her yıl yüzlerce Türk şirketi Dubai fuarlarında boy göstermekte ve uluslararası ticari ilişkilerini pekiştirmekte yeni pazarlar keşfetmektedir. İşte Dubai’ye fuar veya çeşitli gerekçelerle seyahat edecek Türk vatandaşlarının Dubai vizesi alıp-almama gerekliliklerini sizler için araştırdık. İyi okumalar diliyoruz…

Sayfamızın devamında,

  • Dubai için vize gerekli mi?
  • Yeşil pasaportlar için Dubai vizesi almak gerekir mi?
  • Dubai vizesi kaç günde çıkar?

gibi sorularınıza sayfamızın devamında cevap vermeye çalışacağız. 

Dubai İçin Vize Gerekli Mi?

Değerli ziyaretçilerimiz, Türkiye Cumhuriyet vatandaşları için Dubai (BAE) ne yazık ki vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai veya Abu Dhabi’ye seyahat edecek vatandaşlarımız vize alarak seyahat etme mecburiyetindedir. Dubai vizeleri ülkelere giriş esnasında, hava alanlarında alınamamaktadır. Dolayısıyla vizelerinizi Türkiye’den alarak seyahat planlaması yapmayı unutmamalısınız. Konu hakkında Türkiye Cumhuriyeti Dışiişleri Bakanlığı resmi açıklaması şöyle: 

Birleşik Arap Emirlikleri:

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Öte yandan Dubai vize işlemleri, Schengen vize işlemleri, İngiltere vize işlemleri veya Suudi Arabistan vize işlemlerine oranla oldukça kolay bir vize işlemidir. Diğer ülkelerin vize başvurularında harcadığınız eforu bu ülke vize başvurusunda harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri aynı zamanda bir teşvik ülkesidir ve dünya turistlerini, iş dünyasını, finans, bankacılık, sigortacılık gibi sektörleri ülkeye çekebilme adına çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri yasaklı ülkeler hariç ülkeye gelecek yabancılara bir vize kolaylığı imkanı sağlamaktadır. Dubai vizesi en kolay alınabilen vizeler arasında yer almaktadır. (Bkz: Dubai vizesi almak kolay mı?)

Dubai vizesi alacak vatandaşlarımız mevzuata hakim bir vize acentası ile çalışmaları halinde sadece pasaport fotokopileri ile vizelerini alabileceklerdir. Evet yanlış duymadınız. Dubai vizenizi sadece pasaportunuzun fotoğraflı olan yani kimlik bilgilerinizi içeren bölümünü renkli scan ederek alabileceksiniz.

Yeşil Pasaportlar İçin Dubai Vizesi Almak Gerekiyor Mu?

Dubai (BAE), yeşil pasaportlardan tıpkı AB ülkeleri gibi vize istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız herhangi bir işlemde bulunmadan geçerli pasaportları ve seyahatlerini destekleyen gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ve otel rezervasyonları ile 180 gün içerisinde 90 günlük konaklama sürelerini ihlal etmeden vizesiz olarak seyahat edebilirler.

Sadece hususi (yeşil) pasaporta sahip vatandaşlarımız değil aynı zaman da hizmet ve diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımızda vizesiz olarak Dubai’ye seyahat edebileceklerdir. Dubai girişler esnasında her yabancı ücretsiz göz taramasında geçmeleri gerekecektir.

Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı aslında vize başvurunuzun hangi günde yaptığınıza göre değişecektir. Şöyle ki Dubai vize başvuruları 2 veya 3 iş gününde neticelenmektedir hatta bazı zamanlarda vize başvuruları aynı gün içerisinde neticelenmektedir. Dubai vizesine pazartesi başvuru yapan kişilerin vize başvuruları genel anlamda salı veya çarşamba günü sonuçlanmaktadır.

Pazartesi sabah erken saat vize başvurusu yapmışsanız başvurunuz aynı günün sonunda veya salı günü neticelenir. Çarşamba ve perşembe günü yapılacak vize başvurularında ise işlem sonuçlanma günü en erken pazar, en geç ise salı günü sonuçlanacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi cuma ve cumartesi günleri resmi tatil nedeniyle çalışmamaktadır ve bu günlerde vize başvuru hizmeti verilmez. Pazar günü ise yarım gün olacak şekilde faaliyet gösterir. Acil Dubai vizesi için başvuru yapmayı planlıyorsanız vize başvurunuzu pazartesi erken saatlerde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Değerli ziyaretçilerimiz, Türk vatandaşlarına yönelik Dubai için vize gerekli mi? konusu üzerine hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Daha detaylı bilgi için İletişim sayfamızı kullanarak yetkililerimizle görüşebilirsiniz. 

dubai vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader