Bangladeş Vize Danışmanlık

Değerli ziyaretçilerimiz, Bangladeş vize danışmanlık hizmetleri konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Bangladeş turistik, ticari, müşteri ziyareti, çalışma, fuar ve aile-arkadaş ziyareti amaçlı vize talebinde bulunacak ve bu süreci vize danışmanlık hizmeti alarak tamamlamak isteyen vatandaşlarımız için hazırlanmıştır.

Bangladeş vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti alacak vatandaşlarımız web sayfamızda yer alan bilgilerden yola çıkarak: Konsolosluğun vize şartları, hazırlanması gereken evraklar, Bangladeş Konsolosluğunun vize harç bedelleri ve vize danışmanlık acentalarının çalışma şekilleri hakkında temel bilgilere sahibi olabilirler.

Detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

Bangladeş vize danışmanlık hizmetler için ise ‘’ Bize Ulaşın ‘’ sayfamızı kullanarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İyi okumalar diliyoruz.

Danışman Firmalar İle Bangladeş Vizesi Nasıl Alınır?

Danışmanlık firmaları aracılığıyla Bangladeş vizesi alacak vatandaşlarımız aşağıda yer alan adımları izleyerek vizelerini Bangladeş vize danışmanlık firmaları aracılığıyla vizelerini alabileceklerdir:

 • İkamet ettiğiniz şehirde faaliyet gösteren vize danışmanlık firmalarını belirleyin.
 • Belirlediğiniz firmalar arasından güvenilir, hizmet alacağınız firmayı tespit edin.
 • Bu firma ile yazılı ve sözlü temasta bulunun. Mümkün ise danışman firmanın şartlarını yazılı olarak öğrenin.
 • İlgili firmanın şartları sizin için uygunsa belirtilen evrakları eksiksiz hazırlayın ve firmaya kargo-kurye veya elden ulaştırın.
 • Danışman firmadan gelecek bilgilendirmeyi bekleyin ve ardında işlem ücretini ödeyin.
 • Başvurunuzun yapılacağı tarihi ve başvurunuz hakkında ki son durum bilgisini danışman firmadan talep edin.
 • Başvuru tarihi sonrası 1-3 hafta arasında Bangladeş vize başvurunuzun sonucunu danışman firmadan kargo-kurye veya elden alın.

Bangladeş Vize Danışmanlık Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Hizmet alacağınız danışmanlık firmasının Bangladeş vizesi işlemleri üzerine daha önce hizmet verip vermediğini, bu konuda tecrübeli bir acenta olup-olmadığını öğrenin.
 • Hizmet alacağınız danışmanlık firmasını imkanınız varsa İstanbul ve Ankara gibi Konsolosluk ve Büyükelçiliğin bulunduğu şehirlerde faaliyet gösteriyor olmasına önem verin. Böylelikle daha hızlı ve daha ekonomik bir vize işlem süreci geçirmiş olursunuz.
 • Hizmet alacağınız firmayı belirlerken firma hakkında detaylı araştırma yapın.
 • Hizmet alacağınız firmayı mümkün ise daha önce bu şirketten hizmet almış tanıdıklarınızdan referans edinin.
 • Hizmet alacağınız firmadaki tecrübeli bir danışmandan hizmet almaya özen gösterin.
 • Mesleki veya seyahatinin konusuna yönelik detaylı bilgileri danışmanlarınızla paylaşın.
 • Vizenizin hangi tarihten başlayacağını ve vizenizin geçerlilik süresini mutlaka öğrenin.
 • Vize başvurunuz sonuçlanmadan otel ve uçak bileti satın almayın.
 • Vize işlem süreci başvurunuzun konsolosluğa yapıldığı tarihten itibaren başlamaktadır. İşlemler evraklarınızın sizden çıktığı, kargoya verdiğiniz veya Bangladeş vizesi danışman firmaya ulaştığı tarihte başlamamaktadır.

Vize Danışmanlık Firmaları Size Hangi Hizmetleri Verir?

 • Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe gitmeden vize alma hizmeti.
 • Zaman ve süreç yönetimi.
 • Başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesi.
 • Hazırlanması gereken evrakların bilgisi.
 • Online Bangladeş vize başvuru formunun doldurulması.
 • Bangladeş Konsolosluklarına hitaben dilekçe yazılması.
 • İhtiyaç durumunda Bangladeş vizesi için davetiye temin edilmesi.
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu işlemleri.
 • Bangladeş vize başvurularınızın yapılması, varsa eksik evraklarınızın Konsolosluğa iletilmesi ve işlemi tamamlanan pasaportlarınızın  Konsolosluktan teslim alınması konularında hizmetler vermektedirler.

Vize Danışmanlık Firmaları İle Evraksız Bangladeş Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, bazı Bangladeş vize işlemi yapan firmalar vize işlemleri için zorunlu tutulan Bangladeş’ten gelen davetiye belgesini sizler adına iş ortaklarından temin edebilmektedir. Dolayısıyla bu durum Bangladeş’te iş ortağı olmayan, vize için davetiye temin edemeyen ve Bangladeş’e pazar araştırması yapmak üzere seyahat edecek vatandaşlarımızın daha kolay vize alabilmelerini sağlayacaktır. Evraksız Bangladeş vize başvurusu, bir acenta/danışman firma hizmetidir. Konsolosluğun evraksız vize başvurusu hizmeti bulunmamaktadır. Bangladeş vizesi işlemleri için davetiye temin edemeyen vatandaşlarımız vize acentaları ile görüşerek durumlarına en uygun vizeyi alabilirler.

Bangladeş Vize İstiyor Mu?

Değerli ziyaretçilerimiz, Bangladeş ile Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği Bangladeş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Aynı şekilde Türkiye devleti de Bangladeş vatandaşlarından vize istemektedir. Bu uygulama sadece sıradan / ordinary diğer bir deyişle umuma mahsus pasaporta sahip vatandaşlar için geçerli bir uygulamadır.

Servis pasaportları olarak kabul edilen Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaportlara sahip vatandaşlara ise 180 gün içerisinde 90 güne kadar vize muafiyet tanınmaktadır.

Konu ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının resmi açıklaması şöyle:

Bangladeş: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Bangladeş Konsolosluğu’nun Vize Şartları Neler?

Değerli ziyaretçilerimiz, bildiğiniz üzere Bangladeş ana destinasyon bir turizm ülkesi değildir. Bu sebeple Bangladeş Konsolosluğunun tam anlamıyla turistik vize uygulaması bulunmamaktadır. Fotoğrafçılar, belgeselciler veya Bangladeş turizm acentalarından hizmet alan grupları dışarıda tutarsak Konsolosluğun genel anlamda turistik vize vermediğini söylersek yanılmış olmayız.

Diğer bir deyişle Bangladeş vizesi alabilmek için Bangladeş’ten alınan bir davetiye olması gerekir. Aksi takdirde Schengen vize başvurularında olduğu üzere Booking üzerinden yapılan geçici otel rezervasyonu veya havayolu şirketlerinin web sayfalarından temin edilen göstermelik uçak bileti rezervasyonları ile Bangladeş vizesi alınmamaktadır.

Bangladeş vizesine başvuru yapacak tüm vatandaşlarımızın Bangladeş’te bulunan iş ortaklarından, tanıdıklarından, turizm acentasından veya konaklama yapacakları otelden kaşe ve imzalı voucher belgesi temin etmeleri gerekir. Davetiye temin edebilen vatandaşlarımız bu belgeye ek olarak Türkiye düzenli bir gelirleri ve işlerinin olduklarını gösterir evrakları da sunmaları gerekir.

Bir şirketi sahibi veya ortağı Bangladeş vizesi başvurularında şirketlerinin güncel tarihli ve orijinal İngilizce faaliyet belgesini, güncel tarihli vergi levha, ticaret sicil gazete ve imza sirkülerini de beyan etmeleri gerekir. Ek olarak şirketlerinin banka hesap dökümlerini, şirketlerinin antetli kağıdına Bangladeş Konsolosluğuna hitaben yazdıkları vize talep dilekçelerini de yine vize başvuru dosyalarına eklemeleri gerekir.

Aynı şekilde Bangladeş vizesine başvuru yapacak sigortalı çalışanlar, vakıf ve dernek çalışanları ve emekliler de maaş bordrolarını, maaşlarının yattığını banka hesap dökümlerini, SSK işe giriş bildirgelerini ve hizmet dökümlerini de sunmaları gerekir.

Sponsorlu Bangladeş vizesi başvurusunda bulunacak öğrenci, ev hanımı, düzenli geliri olmayan veya freelance çalışanlar ise birinci derece yakın akrabaları olan anne, baba veya varsa eşlerinin iş evraklarını ve sponsorluk evraklarını vize başvurularında sunmaları gerekir.

Bangladeş vizesi başvurularında en önemli evrak davetiyedir. Davetiye Bangladeş şirketlerinden veya Bangladeş’te faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin temsilcileri tarafından gönderilmelidir. Gönderilecek olan davetiye Bangladeş şirketinin antetli kağıdına hazırlanmalı, davet edilen kişinin ülkeye giriş-çıkış tarihleri, pasaport numarası, seyahatinin sponsoru ve Türkiye’de vize başvurusu yapılacak Konsolosluğunun tam adı mutlaka belirtilmelidir. Bangladeş şirketi davetiye belgesine kaşesini vurmalı ve şirketi yetkili bu davetiyeyi imzalamalıdır. Davetiye belgesinin aslının sunulması gerekmemektedir. Bu belge renkli tarama yapılarak, PDF formatında yani dijital ortamda vize talep eden kişiye ulaştırmalıdır. Varsa şirket yetkilisinin Bangladeş kimlik kart veya Bangladeş oturma kartı fotokopisi de yine davetiye ile birlikte vize başvuru sahibine ulaştırılmalıdır.

Bangladeş vize başvurularında kullanılarak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış bordo renkli umuma mahsus pasaportlar olmalıdır. Bu pasaportun seyahat dönüşü en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Vize basımı için karşılıklı 2 boş sayfası olmalıdır. Yıpranmış, deforme olmuş pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Pasaportunu bekarken almış, evlenmiş, soyadı değişmiş kadınlar ise kimlik ve pasaportlarında ki soyisimlerinin aynı olmasına özen göstermelidir. Aksi takdirde Konsolosluk yapılacak olan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Bangladeş vize başvurularında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise Konsolosluğun şirketlerden İngilizce faaliyet belgesi istemesi olacaktır.

Bangladeş vize başvurularında şirket sahipleri, ortakları ve çalışanlar iş yerlerinin İngilizce faaliyet belgelerini Konsoloslukla paylaşmaları gerekir. Türkçe sunulan faaliyet belgeleri kabul edilmemektedir. Bangladeş vizesi için şirketinizin İngilizce faaliyet belgesini bağlı bulunduğunuz meslek odalarının web sayfasından elektronik imzalı veya ıslak imzalı veya Türkçe belgeyi İngilizceye tercüme ettirerek vize başvurunuzda kullanabilirsiniz. Tercüme ettirilecek belgeye noter onayı gerekmemektedir.

Bangladeş vizesi işlemlerinde kullanacağınız fotoğraflar biyometrik özellikte veya arka fonu beyaz, karşı açıdan çekilmiş vesikalık özellikte bir fotoğraf olmalıdır. 2 adet arka fonu beyaz fotoğraf yeterlidir. Arka fonu renkli fotoğraflar kabul edilmemektedir. Başvuru işlemlerinde kullanılacak her iki fotoğrafta aynı olmalıdır. Mümkün ise eski vizelerde kullanılmamış fotoğraflar kullanılmalıdır. Üniforma, gözlük, şapka ile çektirilmiş fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Bangladeş vize başvurularında bulunacak Türkiye’de yaşayan yabancıların Türkiye’de en az 6 ay geçerli oturma veya çalışma izinlerinin bulunması gerekmektedir. Türkiye oturma veya çalışma izni süresinin bitmesine 3 aydan daha kısa süre kalmış kişiler yenileme başvurusunda bulunmalı mevcut ikamet izni belgelerine ek olarak uzatma başvurusu yaptıklarını gösterir belgeyi de vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Bangladeş vizeleri 1 ve 3 aylık olacak şekilde verilmektedir. 30 gün konaklamalı, tek girişli (single) Bangladeş vizesi istisnai durumlar dışında 30 gün, 90 gün konaklamalı, multiple Bangladeş vizesi ise vatandaşlarımıza ülkede maksimum 60 gün konaklama hakkı vermektedir. 3 ay, çok girişli ve 60 gün konaklamalı Bangladeş vizesi olan vatandaşlarımız davetiye sunmaları halinde vizelerini Bangladeş’ten 1 ay daha uzatabileceklerdir.

Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • Bangladeş dönüşü en az 6 ay geçerli pasaport.
 • Eksiksiz, online ve İngilizce olarak doldurulmuş vize başvuru formu çıktısı.
 • 2 adet arka fonu beyaz vesikalık veya biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi veya en az 6 ay geçerli Türkiye oturma ve çalışma izni fotokopisi.
 • Başvuru sahibinin çalıştığı iş yerinden aldığı Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı çalışma ve izin yazısı.
 • Bangladeş şirketinden alınmış kaşe ve imzalı davetiye fotokopisi, şirket yetkilisinin kimlik kartı fotokopisi ve varsa iki şirket arasında kesilen
 • faturaların fotokopisi.
 • Türkiye şirketinin güncel tarihli, orijinal ve İngilizce faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküsü fotokopileri.
 • Türkiye şirketinin veya vize başvuru sahibinin içerisinde en az 10.000 TL bakiye bulunan, son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte alınmış banka hesap dökümü.
 • Pasaport fotokopisi ve varsa eski Bangladeş vizelerinizin fotokopisi

Şirket çalışanları için ayrıca: SSK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık orijinal maaş bordroları ve hizmet dökümü.

Emekliler için ayrıca: E-devletten alınmış barkodlu emeklilik belgesi, emekli maaşının yattığı bankadan alınmış, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış son 3 aylık hesap dökümü.

Serbest, Freelance çalışanlar için ayrıca: Noter onaylı İngilizce tercüme iş sözleşmesi fotokopisi.

Bangladeş Vize Ücreti Ne Kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz, Bangladeş Büyükelçiliğinin veya Başkonsolosluğunun 2024 yılı vize harç ücretleri başvuru yapılacak vize türüne, vizenin tek ya da çok girişli olup-olmadığına veya başvuru sahibinin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir.

Bangladeş Konsoloslukları:

 • Tek girişli vize başvurularından 58 $
 • Çok girişli vize başvurularından 194 $
 • Çalışma vizesi başvurularında 194 $ vize harç ücreti almaktadır.

Bangladeş Konsolosluğu Gürcistan vatandaşlarının tek girişli vize başvurularından 50 $, çok girişli vize başvurularından 50 $ vize ücreti almaktadır.

Bangladeş Konsolosluğu Türkmenistan vatandaşlarının tek girişli vize başvurularından 31 $, çok girişli vize başvurularından ise 71 $ vize ücreti almaktadır.

Belirtilmekte olan bu ücretler sadece Konsolosluk ücretidir. Vize danışmanlık firmalarının ücreti ayrıca hesaplanır. Vize harç ücretine ek olarak ücreti tahsil eden banka işlem ücreti talep edebilir.

Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bangladeş Konsolosluğunun vize harç ücreti Konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka hesabına yatırılmalıdır. Ücret Amerikan Doları türünde tahsil edilir. TL olarak yapılacak vize harç ücreti ödemeleri kabul edilmemektedir.

Bangladeş Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bangladeş vize başvuru formu Bangladeş İçişleri Bakanlığının resmi ulusal portalı ‘’Forms’’ menüsü altında yer alan ‘’ Application Form For MRV ’’ (Machine Readable Visa Application Form) bölümden doldurulmaktadır. Bangladeş İçişleri Bakanlığının resmi web sayfası: www.dip.gov.bd’dir.

Online Bangladeş vize başvuru formunun uzantısı ‘’www.visa.gov.bd/home.aspx’’’dir. Bu bölümde yer alan online formu doldurmak için öncelikle bilgisayarınızda İnternet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi servis sağlayıcıların bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun. Formu doldurduktan sonra indirip ve yazdırmak içinde yine bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader uygulamasını yüklü bulundurun.

Online Bangladeş vize başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğrafınızı maksimum boyutu 300 kb geçmeyecek şekilde renkli tarama yaparak dijital halde bilgisayarınıza kaydedin.

Seyahat dönüşü en az 6 ay daha geçerli pasaportunuzu ve varsa eski Bangladeş vizelerinizin bulunduğu pasaportu yanınıza alın.

Yine Bangladeş vize formunu doldururken davetiyenizi de yanınızda bulundurun. Bu bilgiler vize başvuru formunu eksiksiz ve daha hızlı doldurmanızı sağlayacaktır.

Bangladeş vize başvuru formu İngilizce dilinde eksiksiz doldurulmalı ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. 18 yaş altı çocukları vize başvuru formu hem anne hem de baba tarafından imzalanmış olması gerekir.

Bangladeş Vizesi Alan Acentalar & Danışman Firmalar

Değerli ziyaretçilerimiz, farklı farklı şehirde hizmet veren ancak daha çok İstanbul ve Ankara gibi Konsolosluk ve Büyükelçiliğin bulunduğu şehirlerdeki Bangladeş vize danışmanlık firmalarını ve acentalarını sizler için derledik:

 • SaltVisa (İstanbul)
 • Setur (İstanbul, Ankara, İzmir)
 • MRD turizm (Ankara)
 • Praxis Visa Solutions (İstanbul)
 • Viking Turizm (İstanbul)
 • Vista (İstanbul-Ankara)
 • Taksim Vize (İstanbul)
 • BRS Global (İzmir)

Değerli ziyaretçilerimiz, Bangladeş Vize Danışmanlık hizmetleri konusu üzerine hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Bangladeş vize başvuru formu, fotoğraf ölçüsü ve Bangladeş kapı vizesi gibi sorularınız için ‘’ Bangladeş Vize İşlemleri ‘’ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
868 yoruma göre
js_loader