İngiltere Vizesi Alacaklara Tavsiyeler

Merhaba! Bu yazımızın konusu “İngiltere vizesi alacaklara tavsiyeler” olacak.

Tavsiyelerimiz gördüğümüz pek çok İngiltere vize ret mektubundan ve yaptığımız vize başvurularından edindiğimiz tecrübeleri içerecek. Aynı zamanda İngiltere Konsolosluğu’nun belirlediği, başvuru sahiplerinin İngiltere vizesi almak için sağlanması gereken koşulları da sizlerle paylaşacağız.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyenlerin İngiltere hayalleri kurmadan ve seyahat planı yapmadan önce sorduğu ilk soru; “İngiltere vizesi bana çıkar mı?” sorusu.
Birleşik Krallık’tan vize onayı almak ne yazık ki zor. Bunu artık hepimiz biliyoruz; bir çoğumuz tecrübe ettik, bir çoğumuzun yakınları türlü türlü gerekçelerle vize reddi aldı.

İngiltere vizesi almak için doğru başvurunun çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Evraklarınızı eksiksiz hazırlamalı, İngiltere vize başvuru formunu hata yapmadan doldurmalı, doğru vize türünü seçip randevunuzu almalısınız.

Başvuru işlemleri esnasında hata yapmanız İngiltere vize reddine neden oluyor fakat biz öncelikle;

  • “Kimler İngiltere vizesine başvuru yapmalı?”
  • “İngiltere vizesine başvuru yapmadan önce hangi koşulları sağlıyor olmalısınız?” sorularını yanıtlayacağız.

Hazırsanız İngiltere vizesi alacaklara tavsiyeler yazımıza giriş yapalım.

İngiltere Vizesi Alacaklara Tavsiyeler, Yorumlar ve Önemli Uyarılar

1. İngiltere vizesine başvuru yaparken geçerli seyahat nedeninizin olması gerekiyor.
İş toplantısı, aile ziyareti, eğitim gibi pek çok amaçla İngiltere’ye seyahat ediyor olabilirsiniz. Bu seyahat nedeninize dair belgeleriniz olmadan vize başvurusu yapamazsınız.
Örneğin; İngiltere’de çalışmak için vize alacağım, İngiltere’de dil okuluna gitmek için vize alacağım gibi başvuru talepleri ile çok karşılıyor. İngiltere’de çalışmak istiyorsanız ya da eğitim almak istiyorsanız öncelikle okuldan ya da çalışacağınız şirketten kabul almalı, vize için resmi kabul mektubunu istemelisiniz.
Turistik olarak İngiltere’ye gidiyorsanız; turistik seyahat için yeterli miktarda paranız, düzenli geliriniz olmalı. Turistik seyahatinizin detaylarını gösteren konaklama belgeleri, gezilecek yerlere ait biletler de vize başvurusu esnasında sunulabilir.
Kısacası İngiltere seyahat amacınız net olmalı, seyahat amacınıza uygun temel gereklilikleri sağlamalı ve belgelemelisiniz. İngiltere vizesi tavsiyesi olarak ilk söylenmesi gereken; seyahat nedenin net olması ve nedeni belgeler evrak sunumudur.

2. İngiltere vizesi için başvuru sahibinin gelir durumu çok önemli.
Seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayamazsanız İngiltere vize reddi alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bu nedenle ziyaretçi vizesine başvuru yapmayı planlıyorsanız ve banka hesabınızda paranız yoksa vize başvurusu yapmamanızı tavsiye ediyoruz.
Banka hesabında para olmayan kişiler için bir başvuru seçeneği olan sponsorlu İngiltere vize başvurusu ev hanımları ya da öğrenciler için tavsiye edilebilir. Çalışan ya da işveren olan, kendi masraflarını kendisi karşılayan ve bankada para göstermeyen kişiler için sponsorlu başvuru ikna edici olmayabilir.
Sponsorlu başvuru yapılacaksa da gerekli açıklamalar yapılarak, özel durumlar ve nedenler açıklanarak dikkatli bir başvuru dosyası sunulmalı. (bkz: vize sponsorluğu nedir?)

3. Banka hesabınızdaki para size ait değilse, hesabınızda uzun zamandır beklemiyorsa, hesabınıza başkası tarafından yatırıldıysa, düzenli gelirlerinizin çok üzerinde bir tutarsa ve bu tutarın kaynağını açıklayamıyorsanız vize başvurusu yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

4. Daha önce İngiltere vize reddi aldıysanız, yeni başvurunuzu yaparken önceki başvurunuza ait İngiltere ret nedenlerini açıklayarak başvuru yapın.
İngiltere vize ret nedenlerine dair açıklama yapamıyorsanız ve açıklamaları (savunmaları) evraklarla kanıtlayamıyorsanız, durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar İngiltere vize başvurusu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. (bkz: İngiltere vize reddi sonrası tekrar başvuru)

5. Daha önce yurt dışı seyahatleriniz varsa İngiltere vize onayı almanız kolaylaşacaktır.
Özellikle turistik İngiltere vize başvurusu yapıyorsanız, daha önce turistik vize alarak farklı ülkelere seyahat etmiş olmanız olumlu referans olacaktır. Bu nedenle vize reddi aldıysanız ya da vize reddi alma riskiniz varsa, seyahat geçmişi oluşturduktan sonra İngiltere vize başvurusu yapmanızı tavsiye edebiliriz.

6. Çalışan ya da işveren değilseniz, devam zorunluluğu olan bir okulda öğrenci değilseniz İngiltere turistik vize başvurunuz seyahat bitiminde ülkenize geri döneceğinize ikna olunmaması nedeniyle reddedilebilir. Bu nedenle hem düzenli gelir sahibi olduğunuzu göstermek hem de ülkenizdeki bağları göstermek için çalışan, işveren, emekli ya da öğrenci değilseniz vize başvurusu yapmamanızı tavsiye edebiliriz.

7. Kişi çalışan ya da işveren değilse; örneğin ev hanımı ise sponsorlu vize başvurusu yapabilir.

8. Kişi çalışan ya da işveren değilse fakat düzenli farklı gelirleri (kira geliri vb.) varsa ve resmi belgelerle bu durum kanıtlanıyorsa vize onayı alınabilir. Bu iki durumda başvurunun doğru yapılması, durumun doğru anlatılması gerekecektir.

9. Ziyaretçi vize başvurusu yapılırken İngiltere’de kalış süresi kısa tutulmalı.
Örneğin: 1 aylık bir seyahat planı değil, 1 haftalık seyahat planı ile başvuru İngiltere vize ret riskini azaltabilir.

10. Seyahat sürecinde harcanacak para miktarı aylık gelirin çok üzerinde olmamalı. Banka hesabınızda yüksek miktarlarda para gösterilse de, İngiltere vize başvurusu esnasında seyahat masraflarının başvuru sahibinin aylık geliri ile orantılı olacak şekilde belirtilmesi tavsiye edilir.

İngiltere vizesi alacaklara tavsiyeler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader