Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi Şartları ve Ücreti

Değerli ziyaretçilerimiz; Hindistan’a çeşitli amaçlarla seyahat etmeyi planlayan, yeşil pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının Hindistan vize süreçlerine dair bilgi vereceğimiz ‘’ Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi ’’ başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Yeşil pasaport sahiplerinin Hindistan vize işlemlerine dair bilgiler vereceğimiz sayfamızı inceleyerek Hindistan vize başvurunuzu bireysel yapabilir, dilerseniz [email protected] e-posta adresimiz ve +90 532 494 64 45 nolu telefon numaramız üzerinden bize ulaşarak Hindistan vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yeşil Pasaportluların Hindistan Vizesi Almaları Gerekir mi?

Hindistan’a ticari, turistik, ziyaret, eğitim, staj, tedavi vb. amaçlarla seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişilerin Hindistan vize başvuru işlemlerini
tamamlamaları ve vize onayı almaları gerekmektedir. Bu işlemler için ikamet edilen ile göre Hindistan Başkonsolosluğu ya da Hindistan Büyükelçiliği’nden randevu alınacaktır.

Randevu günü işlemlerin tamamlanması vize vize onayı alınması durumunda Hindistan’a seyahat mümkün olacaktır. Türk vatandaşları için Hindistan kapı vizesi/ülkeye girişte vize uygulaması bulunmamaktadır.

Hindistan seyahati için; bordo pasaport, yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri Hindistan vizesi almalıdırlar. Hindistan’a yeşil pasaportla, bordo pasaportla ve gri pasaportla vizesiz seyahat mümkün değildir. Diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları ise Hindistan’a vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Konu ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Resmi Açıklaması şöyle:

Hindistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

 

Yeşil pasaport sahibi başvuru sahipleri de, bordo pasaport sahipleri Hindistan vize işlemlerini tamamlamalıdırlar.

Yeşil pasaportlu bir başvuranın, Hindistan seyahat gerekçesine uygun koşulları sağlaması ve kategoriye uygun başvuru işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Kategori ve kategoriye ait temel koşullar sağlandıktan sonra, başvuru türünün gerektirdiği Hindistan vizesi evrakları doğru kaynaktan öğrenilmeli ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Bu işlemler öncesi ayrıca; sahip olunan yeşil pasaportun süresinin, Hindistan seyahati sonrası en az 6 ay daha geçerli olduğu kontrol edilmiş olmalıdır.

Yeşil pasaportlular için Hindistan vize koşulları ve evrakları incelenerek sağlandıktan sonra, online Hindistan vize başvuru işlemleri aşamasına geçilecektir. İnternet üzerinden Hindistan vize çeşidine uygun Hindistan vize başvuru formu doldurularak vize randevusu alınacaktır.

Konsolosluk Hindistan randevu günü, online formda belirtilen ve randevunun oluşturulduğu yeşil pasaport numarası geçerli olacaktır. Bu nedenle başvuru, online başvuruda girişi yapılan ve randevu alınan yeşil pasaport ile yapılmalıdır.

Yeşil pasaportlular Hindistan vize işlemleri için danışmanlık hizmeti almak istemeniz durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi Almak Kolay mı?

Hindistan’a gitmek için vize prosedürlerini tamamlaması gereken; Hindistan vize muafiyeti bulunmayan Diplomatik pasaport (siyah pasaport) sahipleri hariç tüm T.C. vatandaşları aynı vize işlem sürecini tamamlamalıdır.

Hindistan vize başvuru işlemlerinin değerlendirilmesi sadece sahip olunan pasaport türüne yapılmamaktadır. Önemli olan başvuru yapılan Hindistan vize türü için gerekli olan koşulların sağlanıyor olmasıdır. Bu gerekliliklerin sağlanmaması durumunda yeşil pasaportla Hindistan vize başvurusunun tek başına avantajı olmayacaktır.

Yeşil pasaport sahipleri vize başvurularında; seyahat geçmişi sunmaları, yeşil pasaport sahibi olarak düzenli gelir sahibi olmaları ya da yeşil pasaport hakkı elde etmelerini sağlayan düzenli geliri olan bir yakına sahip olmaları gibi avantajlara sahip olabilirler fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu avantajlar Hindistan vize onayı için tek başına yeterli olmayabilir.

Yeşil pasaportla Hindistan vizesi almak isteyen ve vize türü için gerekli şartları sağlayarak vize evraklarını hazırlayabilen kişiler için yeşil pasaportla Hindistan vizesi almak kolaydır.

Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi Şartları

 • Hindistan vize kategorisi belirlenmelidir.
 • Yeşil pasaport süresinin Hindistan seyahati sonrası en az 6 ay daha geçerliliğinin devam edip etmeyeceği kontrol edilmelidir.
 • Hindistan vize türü için gerekli evrak listesi incelenmelidir ve bu evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır.
 • Online Hindistan vize başvuru sistemine giriş yapılarak başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru formunda pasaport bilgileri, seyahat bilgileri, seyahat amacı gibi tüm bölümler hatasız tamamlanmalıdır.
 • Başvuru formu doldurulduktan sonra sisteme uygun ölçülerde ve formatta biyometrik fotoğraf yüklenmelidir.
 • Hindistan vize formuna girilen bilgiler kontrol edilerek form onaylanmalı ve yine aynı sistem üzerinden Hindistan vize randevusu alınmalıdır.
 • Hindistan vize randevusu alınırken ikamet edilen bölgeye uygun randevu ili seçilmelidir.
 • Randevuya evraklar ve yeşil pasaport aslı ile katılım sağlanmalı, parmak izi verilmeli ve Hindistan vize ücreti ödenmelidir. (Hindistan vize ücreti yeşil pasaport, bordo
  pasaport ve gri pasaport sahipleri için aynıdır.)

Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi Başvuru Evrakları

Yeşil pasaport sahipleri Hindistan vize belgelerini vize türlerine uygun olarak hazırlamalıdırlar. Evraklar hazırlanırken ayrıca başvuru yapan kişinin yaşamakta olduğu
ülkedeki statüsü de dikkate alınmalıdır. Başvuru öncesi Hindistan vizesine başvuru yapılacak yeşil pasaport süresi kontrol edilmeli, pasaportta en az 2 boş sayfa bulunduğundan emin olunmalıdır.

Yeşil pasaportlular için turistik Hindistan vizesi evrakları:

 • Seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği ve boş sayfası bulunan pasaport.
 • Kimlik fotokopisi
 • Hindistan turistik vize başvuru formu.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Satın alınmış ya da rezervasyon gösterir uçak otel biletleri.
 • E-devlet üzerinden alınmış ikamet belgesi.
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü.

Yeşil pasaportlular için ticari Hindistan vizesi evrakları:

 • Seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği ve boş sayfası bulunan pasaport.
 • Kimlik fotokopisi
 • Hindistan ticari vize başvuru formu.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Satın alınmış ya da rezervasyon gösterir uçak otel biletleri.
 • E-devlet üzerinden alınmış ikamet belgesi.
 • Son 3 aylık şirket banka hesap dökümü.
 • Antetli kağıda yazılmış iş yeri yazısı. (Hindistan vize talep dilekçesi)
 • Şirket vergi levhası ve faaliyet belgesi.
 • Hindistan’daki firmadan davetiye ve firmanın resmi evrakları.

Yeşil Pasaportlular İçin Hindistan Vizesi Ücreti

Hindistan vize başvuru ücretleri vize türüne göre değişmektedir. Hindistan vizesi yeşil pasaport ücreti indirimli değildir. Yeşil pasaport sahipleri Hindistan vize başvurusu için diğer başvuru sahipleri ile aynı ücretleri öderler.

Yeşil pasaporta Hindistan vizesi ücretleri:

 • Turistik vize ücreti: 103 Dolar
 • Ticari vize ücreti: 123 Dolar
 • Öğrenci vizesi ücreti: 83 Dolar
 • Gemici vizesi ücreti: 23 Dolar
 • Medikal vize ücreti: 83 Dolar
 • Konferans vizesi ücreti: 83 Dolar
 • Gazeteci vizesi ücreti: 83 Dolar
 • Transit vize ücreti: 23 Dolar

Yeşil Pasaportlular Hindistan Vizesi İçin Nasıl Randevu Alır?

Hindistan vize randevu alımı için, Hindistan çevrimiçi vize başvuru portalı kullanılır. Hindistan vize randevusu telefon ile ya da e-posta yolu ile verilmemektedir.

Hindistan vizesi randevusu alacak başvuru sahibi geçerli pasaporta sahip olmalı, vize türünü netleştirmeli ve bu vize türü için gerekli evrakları hazırlayabilmelidir.

Randevu için ise; belirlenmiş seyahat tarihleri, güncel tarihli pasaport ve 2 adet biyometrik fotoğraf gerekli olacaktır.

Hindistan vize randevu sistemine giriş sonrası form eksiksiz ve başvuru yapılan vize kategori kurallarına uygun doldurulmalıdır. Sistem form tamamlandıktan ve onaylandıktan sonra otomatik Hindistan randevu gün ve saati verecektir.

Yeşil pasaportla Hindistan vize randevu alımı için doldurulan Hindistan vize başvuru formunun ilk sayfasında randevu ili seçeneği sunulur. Bu kısımda ikamet bölge ayrımı kuralı dahilinde seçim yapılmalıdır.

Daha detaylı bilgi için ” Hindistan Vize Randevusu Alma ” yazımızı okumanızı öneririz.

Yeşil Pasaportla Yapılan Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vize başvuruları 1-2 iş gününde sonuçlanmaktadır.Bu süre Konsolosluk yoğunluğuna ya da bazı özel vize türlerine yapılan başvurularda değişiklik gösterebilmektedir.

Yeşil pasaportla Hindistan vize başvuru sonuçlanma süresi, diğer tüm pasaport türlerinin sonuçlanma süreleri ile aynıdır.

Yeşil Pasaportular Hindistan E-vize veya Kapı Vizesi Alabilir Mi?

Hindistan’a seyahat edecek Türk Vatandaşları için Hindistan e-vize uygulaması bulunmamaktadır. Başvurular randevu alımı sonrası Hindistan Başkonsolosluğu ve Hindistan
Büyükelçiği tarafından kabul edilir.

Gri pasaportla, bordo pasaportla ve yeşil pasaportla Hindistan e-vize uygulaması yoktur.

Türk vatandaşları için Hindistan kapı vizesi uygulaması da bulunmamaktadır. Hindistan vizesi seyahat öncesi Türkiye’den başvuru yapılarak alınır. Yeşil pasaportla Hindistan kapı vizesi alınamaz.

Yeşil Pasaport
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader