İngiltere’ye Yerleşmek İçin Vize Türleri

İngiltere’ye yerleşerek; kendi işi yapmak, kendi fikrini hayata geçirmek isteyen ya da var olan şirketin İngiltere şubesini açmak isteyen kişiler İngiltere’ye yerleşmek için vize türleri ve şartları, işlem süreçleri hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadırlar.

Birleşik Krallık ülkeleri olan; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ da yaşamak için başvuru başvuru yapılabilecek vize türleri ve sağlanması gereken şartlar hakkında yazımızda bilgiler vereceğiz.

İngiltere yerleşim kategorilerini incelemeniz sonrası size uygun olduğunu düşündüğünüz kategori hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için ‘’BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Durumunuzu anlatarak sizin için uygun yerleşim vize kategorisinin belirlenmesi konusunda da bizden destek alabilirsiniz.

Öncelikle Birleşik Krallık’ a yerleşmek için başvuru yapılabilecek vize türlerini paylaşmak isteriz:

 1. Startup yerleşim vizesi
 2. İnovasyon yerleşim vizesi
 3. Şirket Temsilci yerleşim vizesi

Birleşik Krallık ülkelerine yerleşim için başvuru yapılacak vize türünün doğru seçilmesi çok önemlidir. Vize türleri farklı başvuru şartlarına sahiptir. Ayrıca başvuru sonrası alınan vize onayı ile İngiltere’de sahip olunacak haklar da farklılık gösterecektir. Bu nedenle başvuru öncesi İngiltere yerleşim vize kategorisi seçimi dikkati yapılmalıdır.

İngiltere yerleşim vizeleri araştırılırken; İngiltere’de yapılacak iş, İngiltere’de kalınacak süre, başvuru yapılacak vize türü için sağlanması zorunlu şartlar (dil yeterliliği vb.), sahip olunan sermaye miktarı, bireysel ya da aile başvurusu şartları gibi önemli bilgiler araştırılmalıdır.

Ankara Anlaşması vizesinin bitmesi sonrası pek çok kişi bu vize türüne benzer başvuru şartları ve yerleşim hakkı tanıyan vize türü araştırması yapmaktadır. Yeni bir isimle Ankara Anlaşması’nın devam ettiğine dair verilen bilgiler doğru değildir. Yerleşim için başvuru yapılabilecek, güncel İngiltere İş kurma ya yerleşim vizeleri ile İngiltere’de;

 • Birleşik Krallık ülkelerinden birinde oturum hakkı elde edilir,
 • İş fikri hayata geçirilebilir,
 • Bir işe ortak olunabilir,
 • Sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilir,
 • Aile üyeleri için oturum hakkı alınabilir,
 • Başvuru sahibinin çocukları devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir.

İngiltere’ye yerleşmek için hak kazanan kişiler; kuracakları ya da ortak olacakları iş dışında bir işte sigortalı olarak çalışamazlar ve İngiliz Hükumeti sosyal yardımlarından faydalanamazlar.

Start-up Vizesi ile İngiltere’ye Yerleşmek

Start-up vizesi girişimci vizesi olarak da adlandırılabilir. Özgün bir fikri olan ve bu fikri hayata geçirmek isteyen kişiler için uygun İngiltere yerleşim vize kategorisidir. Yenilikçi bir iş fikrine sahip olunması ve bu iş fikrinin uygulanabilir olması başvurunun en önemli şartıdır.

Start-up vizesinin yazımızın devamında detaylandıracağımız diğer vize türlerinden en önemli farkı sermaye şartı aranmamasıdır. Bu yerleşim kategorisi için ayrıca mezun olma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Öğrenciler İngiltere Start-up vizesine başvuru yapabilirler.

İngiltere Start-up vizesi 2 yıllık olarak verilir. İngiltere’de bulunulan süre boyunca yapılan işler, kazançlar, iş kurma adımları gibi değerlendirmeler yapılarak oturum süresi uzatılabilir.

Start-up onayı alan kişiler eşlerini ve 18 yaş altı çocuklarını yanlarına alabilirler.

Start-up vize (startup visa) başvurusu için temel şartlar;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yenilikçi bir iş fikrine sahip olmak,
 • İş fikri için iş planına sahip olmak,
 • İş fikrinin ve hazırlanan iş planının Birleşik Krallık onay kuruluşu tarafından onaylanmış olması,
 • Birleşik Krallık’ta henüz iş kurmamış olmak,
 • Başvuruda belirtilen işin İngiltere’de gerçekten uygulanacak olması,
 • B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak ve yeterliliği belgelemek,
 • En az 945 Pound’a sahip olmak,
 • Varsa İngiltere’ye götürülecek her bir aile üyesi için 630 Pound gösterebilmek.

Start up vizesi iş planı hazırlandıktan sonra onay kuruluşuna (endorsing body) sunulur. Bu süreçte iş planının ikna edici olması önemlidir. Birleşik Krallık onay kuruluşu Start up iş planını uygulanabilir ve yenilikçi bulursa onaylayacaktır. Uygulanabilirlik, yenilik, ölçeklenebilirlik iş planı için önemli olacaktır.

İngiltere Start-up vizesi hakkında daha detaylı bilgi için ‘’İngiltere Start-up Vizesi Başvuru Şartları ve Evraklar’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

İnovasyon Vizesi ile İngiltere’ye Yerleşmek

Farklı ve yenilikçi, uygulanabilir bir iş fikriniz varsa ve bu işi Birleşik Krallık’ta kurmak istiyorsanız İngiltere İnovasyon vizesi (Innovator Visa) başvurusu yapabilirsiniz. Bu vizeye başvuru yapmak ve kabul alabilmek için en önemli şartlar; iş fikrinin farklı olması ve onay kuruluşu tarafından kabul edilmesidir.

İnovasyon vizesi alarak inovatif fikrini işe dönüştürmek isteyen kişilerin bu vize türüne başvuru yapabilmeleri için mezun olmaları şartı yoktur.

Innovator vizesi 3 yıllık olarak verilir. Birleşik Krallık’taki 3 yılın sonunda; yerleşim, yaşam ve yapılan işin değerlendirilmesi yoluyla oturum süresi uzatılabilir.

İnovasyon vize onayı alan kişiler eşlerini ve 18 yaş altı çocuklarını yanlarına alabilirler.

İnovasyon vize (innovator visa) başvurusu için temel şartlar;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Henüz Birleşik Krallık’ta bir şirket kurmamış olmak,
 • Ölçeklenebilir, yenilikçi, piyasada benzeri olmayan bir iş fikrine sahip olmak,
 • İş fikrini detaylandıran etkili iş planına sahip olmak,
 • En az 50.000 Pound birikime sahip olmak ve bu birikimi banka hesapları ile kanıtlayabilmek,
 • İş fikrinin ve hazırlanan iş planının Birleşik Krallık’ta bir onay kuruluşu tarafından onaylanmış olması,
 • Başvuruda belirtilen işin İngiltere’de gerçekten uygulanacak olması,
 • B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak ve yeterliliği belgelemek,
 • En az 1270 Pound’a sahip olmak ve bu tutarın 28 gündür hesapta bekliyor olması,
 • Varsa İngiltere’ye götürülecek aile üyeleri için yeterli para miktarlarını banka hesabı ile kanıtlayabilmek (eş için 285 Pound, çocuk için 315 Pound, her ilave çocuk için 200 Pound)

Innovator visa için iş fikri netleştirildikten ve iş planı hazırlandıktan sonra bu plan onay kuruluşuna sunulur. Fikrin onaylanması için uygulanabilir olması, özgün ve yenilikçi bir fikir olması çok önemlidir.

Birleşik Krallık’ta yeni bir işletme kurulması amaçlanıyorsa en az 50.000 Pound sermaye sunulması ve bu sermayenin kaynağının kanıtlanması gerekecektir.

Bu vize türünün Startup vizesinden en önemli farkı yeni iş kurmak için istenen minimum sermaye miktarının olmasıdır.

Şirket Temsilci Vizesi ile İngiltere’ye Yerleşmek

Türkiye’de aktif olan bir şirketin Birleşik Krallık’ta şubesini ya da irtibat bürosunu açmak isteyen şirketler için Şirket Temsilci Vizesi/Tek Temsilci Vizesi uygun vize türü olacaktır. Bu vize türüne başvuru yapacak kişiler şirketin kıdemli çalışanları ya da ortakları/hissedarları olmalıdır. Başvuru için ana şirket Birleşik Krallık’ta açılacak şube için gerekli sermaye miktarına mutlaka sahip olmalıdır.

Tek Temsilci (Representative of an Overseas Business) vizesi için mezun olunması zorunluluğu yoktur.

Birleşik Krallık’ta açılan şirket şubesi;

 • Limited şirket olarak kurulacaktır.
 • Birleşik Krallık’ta mevcut diğer herhangi bir işletme ile aynı haklara sahip olacaktır.
 • Temsilci olarak başvuru yapan kişi bu yeni şirketin/şubenin direktörü durumunda olacaktır.

İngiltere Tek Temsilci Vizesi 3 yıllık olarak onaylanır. 3 yılın sonunda uzatma başvurusu ya da sınırsız oturum başvurusu yapılabilecektir. Başvuru sahibi Uk’de yaşamaya devam etmek için temsilcisi olduğu şirket için çalışmaya devam etmelidir.

Şirket Temsilci vize onayı alan kişiler eşlerini ve 18 yaş altı çocuklarını yanlarına alabilirler.

Birleşik Krallık Tek Temsilci/Şirket Temsilci vizesi başvurusu için hem temsilcinin hem de temsilci görevlendirecek şirketin temel şartları sağlaması gerekecektir. İngiltere Tek Temsilci Vizesi Şartları aşağıdadır:

 • Uk’de şubesi/irtibat bürosu açılacak firma Birleşik Krallık ülkeleri dışında kurulmuş olmalıdır.
 • Ana şirket faaliyetlerine devam eden, aktif bir şirket olmalıdır.
 • Ana şirket Birleşik Krallık’ta şirket açmak için yeterli gelire sahip olmalıdır.
 • Ana şirket Birleşik Krallık’ta-İngiltere’de şirket açmak için ticari nedenlere sahip olmalıdır.
 • Temsilci olarak İngiltere’ye gidecek temsilci vize başvuru sahibi şirket hissedarı ya da şirkette yetkili pozisyonda olmalıdır.
 • Temsilci vizesine başvuru yapacak kişi A1 düzeyinde İngilizce bilgisine sahip olmalı, dil yeterliliğini sınavla kanıtlamalıdır.
 • Temsilci vize başvuru sahibi Birleşik Krallık’ta başka işe girmemeli, sadece temsil edeceği ana firma için çalışmalıdır.
 • Şirket temsilci vizesi sahibi kendisini ve varsa bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerini (eş ve 18 yaş altı çocuklar) geçindirebilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

2024 İngiltere’ye yerleşmek için vize türleri ve şartları konu başlıklı yazımızda İngiltere’de oturum hakkı veren iş kurma vize türlerinden bahsettik. Her bir vize türünün farklı şartlara sahip olduğunu ve başvuru sahibinin kendisine uygun vize türüne başvurması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Ayrıca bu vize türlerine başvuru sonrası onay alınması durumunda ize başvurusunda belirtilen işlerin yapılması/işletmelerde çalışılması zorunludur. Bu vize türlerinden birinden onay alarak Birleşik Krallık’a yerleşen kişiler vize başvurusu yaparken hazırlanan iş planınında belirtilen işi yapmalıdırlar.

İngiltere vize türleri ve İngiltere vize hizmetleri hakkında bilgi almak için ‘’İngiltere Vize Danışmanlık’’ yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader