Çok Girişli Multiple Vize

Çok girişli vize: bir ülkeye veya belirli bir bölgeye birden daha fazla kez giriş-çıkış yapmaya izin veren bir vize özelliğidir. Alınacak olan çok girişli vize diğer bir deyişle multiple (mult) vize, başvuru yapılacak konsolosluğa bağlı olarak kimi zaman Konsolosluk tarafından kimi zamansa vize başvuru sahibi tarafından belirlenebilecektir.

Değerli ziyaretçilerimiz multiple vize halkında en temel bilgileri sayfamızın devamında bulabilirsiniz.
İyi okumalar diliyoruz…

Çok Girişli, Multiple Vize Nedir?

Çok girişli, multiple vize: üst bölümde de belirttiğimiz üzere bir ülkeye veya bir bölgeye vize geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş-çıkış yapma hakkı veren vizeye verilen isimdir. Aile, iş veya çeşitli gerekçelerle yurt dışı ülkelerine sık seyahat ediyorsanız alacak olduğunuz çok girişli vize: olası seyahat kazalarını önleyecek, vize başvuru masraflarınız azalmasını sağlayacaktır.

Multiple, çok girişli vizelere en çok Schengen bölgesine yapılan seyahatlerde ihtiyaç duyulmaktadır. (Bkz: Schengen vizesi) Çok girişli vize kararı, vize talep edilecek ülke Konsolosluğuna bağlı olarak Konsolosluk veya vize başvuru sahibi tarafından verilebilir.

Çok Girişli Vize Nasıl Alınır?

Çok girişli vize almak için öncelikle vize talep edilecek Konsoloslukların vize politikaları incelenmelidir. Konsoloslukların vize politikaları: verilecek olan vizenin süresini ve giriş sayısını belirleyecek unsurlardır. Konsoloslukların vize politikaları, başvuru sahiplerine vize süresi ve vize giriş çıkış sayısını belirleme gibi bir hak tanımıyorsa ve söz konusu ülke için ilk defa vize alıyorsanız çok girişli vize alma olasılığınız düşük olacaktır. Ancak yine de “neden çok girişli vize talep ediyorsanız?” sorusuna belgelerle ispat edebileceğiniz mantıklı bir cevap verebiliyorsanız çok girişli vize onayı almanız söz konusu olabilmektedir.

Diğer tarafında sayısı az olmakla birlikte vize sürelerini ve vize giriş-çıkış sayısını belirleyebileceğiniz Konsolosluklarda bulunmaktadır. Bahsi geçen bu Konsolosluklara yapacağınız vize başvurularında başvuru formunda uzun süreli veya çok girişli vize kutucuklarını işaretlemeniz gerekecektir.

Ayrıca çok girişli vize alma hakkı tanıyan bir çok Konsoloslukta normal vize ile çok girişli vize ücreti ayrı ücretlendirilir.

Çok Girişli Vize Almak İçin Yapılması Gerekenler

 • Vize başvuru formunda çok girişli veya uzun süreli vize kutucukları doldurulmalı,
 • Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesinde uzun süreli vize talep ettiğinizi belirtin.
 • Olabildiğince ticari vize başvurusunda bulunun,
 • Schengen vize başvurularında belediye onaylı davetiyelerle aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunun,
 • Schengen vize başvurularında varsa bağlı bulunduğunuz meslek örgütleri, ticaret odaları, birlik ve diğer derneklerle başvuru yapın.
 • İmkanınız varsa Hollanda turuncu halı vizesi, İsviçre kırmızı halı vize başvurusunda bulunun.
 • Çok girişli Schengen vizesi için başvuru yapacaksanız imkanınız varsa o ülkenin Fahri Konsolosluğundan referans yazısı alın.
 • Balkan turu için Yunanistan çok girişli, multiple vize talebiniz var ise tur programınızı girişte ve en uzun süre konaklama yapılacak ülkeyi Yunanistan olarak planlayın.

Çok Girişli, Multiple Vize Veren Konsolosluklar:

 • İngiltere,
 • Amerika,
 • Kanada,
 • Avustralya,
 • Fildişi Sahili,
 • Uganda,
 • Cezayir,
 • Senagal,
 • Birleşik Arap Emirlikleri / Dubai,
 • Ticari vize başvurularında Hindistan Konsolosluğu,
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında Almanya Konsoloslukları,
 • İstisnalar hariç Ticari vize başvurularında Almanya Konsoloslukları multiple, çok girişli vizeler verebilmektedir.

Multiple Çok Girişli Schengen Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen vize başvurularında verilecek olan vize süreleri: başvuru sahibin seyahat geçmişi, geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanmış olması, ve seyahat amacı gibi parametreler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Dolayısıyla Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapan vatandaşlarımızın çok girişli Schengen vizesi almaları mümkün olmayabilir. Daha detaylı bilgiler için Schengen vizesi sıkça sorulan sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

45 yaş üstü emekli vatandaşlarımız, multiple Schengen vizesi alma konusunda daha genç başvuru sahiplerine göre daha avantajlıdır.
Multiple (mult) schengen vizesi alabilmek için diğer Schengen ülkelerine ilerleyen tarihlerde seyahat edilecekmiş gibi geçici otel ve uçak bileti rezervasyonların sunulması genel anlamda dikkate alınmaz. Dolayısıyla bu yöntem oldukça eski ve geçerliliğini yitirmiş bir yöntemdir. Ancak hedef ülke dışında başka üye ülkelere kısa süre içerisinde kültürel, konferans, fuar ve toplantı amacıyla seyahat edecekseniz bu seyahatinize dair davetiyeler vize başvuru dosyanıza ekleyiniz.

Balkan turuna katılıyorsanız çok girişli Schengen vizesi almanız zorunludur. Vize başvurunuzu Yunanistan Konsolosluklarından talep edecek olmanız durumunda tur programınız girişte Yunanistan’da konaklanacak şekilde düzenlenmelidir.

Çok Girişli Schengen Vize İle Giriş Yapılabilen Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İtalya, İspanya, İsviçre, İzlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Polonya, Portekiz, Macaristan, Malta, Norveç, Slovenya, Slovakya, Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi olup ancak Schengen üye ülkeler arasında yer almayan Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’ya da giriş yapılabilecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader