Bebek Ve Çocuklar İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvurusu nasıl yapılır? Konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Bebek ve çocukları için Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İtalya, İsviçre, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya veya Yunanistan’a 90 gün altı turistik, ziyaret amaçlı seyahatler için vize başvurusu (Schengen vize) yapacak vatandaşlarımıza izlemeleri gereken adımlar, hazırlamaları gereken evraklar, ödemeleri gereken ücret, zorunlu evraklardan biri olan muvafakatname belgesi ve parmak izi verme süreci gibi Schengen vize adımları hakkında en temel bilgeleri sağlama amacıyla hazırlanmıştır.

Schengen vize danışmanlık hizmeti almak için İletişim sayfamızı kullanarak yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Bebek ve Çocuklar İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

1. Geçerli bir pasaporta sahip olun.

Bebek ve çocukları için Schengen vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız öncelikle çocuklarının geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır. Schengen vize başvurularında kullanılacak pasaportların geçerlilik süresi seyahat dönüşü en az 3 ay olmalıdır. Konsolosluklardaki vize randevu yoğunluğu sorununu, vize işlem süresini ve seyahat dönüşü en az 3 daha geçerlilik süresi olma zorunluluğu gibi durumları da göz önünde bulundurarak en az 1 yıllık pasaport çıkartmanız tavsiye edilmektedir.

2. Vize talep edeceğiniz ülkeyi belirleyin.

Schengen vizesi her ne kadar size 29 üye devlete giriş yapma hakkında verse Schengen vizesi kural gereği en uzun süre konaklama yapılacak Schengen ülkesinden alınması gerekecektir. Diğer bir deyişle Schengen vizesi herhangi bir ülkeden veya en kolay vize veren Schengen ülkesinden değil, ziyaret edilecek ülke Konsolosluğu’ndan alınmalıdır. Birden fazla Schengen devletine seyahat edilecek ve tüm ülkelerde eşit süre konaklama yapılacaksa Schengen vizesi ilk giriş yapılacak Schengen Konsolosluğundan alınması gerekecektir.

3. Vize başvurunuzu nasıl yapacağınıza karar verin.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını 2 farklı şekilde tamamlayabilir:

1. Vize danışmanlık hizmeti almadan bireysel vize başvurusu yaparak.
2. Vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla vize başvurusu yaparak.

4. Vize randevusu oluşturun.

Schengen vize başvurusunda bulunacak herkesin vize randevusu alması zorunludur. Bebek ve çocuklar için Schengen vize randevusu ilgili ülkenin Konsolosluğundan değil, Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezinden alınması gerekecektir.

Vize randevuları vize başvuru merkezlerinin web sayfası üzerinden online ortamda alınmaktadır. Vize başvurularında Konsolosluklar belirli şehirlere hizmet vermektedir. Bu sebeple vize randevusu ikamet edilen şehre hizmet veren ilgili vize başvuru merkezinden alınması gerekecektir.

Başvurusunu vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla yapacak vatandaşlarımızın vize randevuları danışman şirketler tarafından alınacaktır.

5. Evraklarınızı hazırlayın.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın vize başvurularında çocukları için evrak hazırlamaları gerekecektir. Çocuklar ekonomik olarak anne ve babalarına bağımlı oldukları için bu sebeple vize başvurularında çocuklardan daha çok ebeveynlerinin evrak hazırlaması gerekecektir.

Bebek ve çocuklar Schengen vize başvurularında öğrenci ise öğrenciliğini ispat ettikten sonra ebeveynler vize başvurularında çalışma evraklarını, finansal evraklarını, akrabalık bağlarını ve sponsorluk olacaklarını belirten evrakları hazırlamalıdır.

Schengen vize başvurularında çocuklara sadece birinci derece yakın akraba sponsor olabilir.

6. Vize başvurunuzu yapın.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız hazırlamış olduğu evrakları bir dosya haline getirerek randevu günü çocukları adına vize başvurusu yapmaları gerekecektir. Vize başvurusu randevunun alındığı ilgili vize başvuru merkezine yapılacaktır.

12 yaş altı bebek ve çocukların Schengen vize başvuruları sırasında hazır bulunmasına gerek yoktur. (Bazı ülkeler hariç)

12 yaş ve üstü çocuklar ise Schengen vize başvuruları sırasında hazır bulunarak parmak izi vermesi gerekecektir.

7. İşlemi tamamlanan pasaportunuzu teslim alın.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvuruları randevu tarihi sonrası 2-4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. İşlemi tamamlanan pasaport vize başvuru merkezlerinden ebeveynler tarafından alınabilirken, aynı zamanda kargo hizmeti satın alınarak da işlemi tamamlanan pasaportlar vize başvuru merkezinden teslim alınabilecektir.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvurusunu danışman şirketler aracılığıyla yapan vatandaşlarımızın işlemi tamamlanan pasaportları danışman şirketler tarafından teslim alınacaktır.

Çocuklar İçin Schengen Vize Başvuru Evrakları

 • Seyahat dönüşü en az 3 daha geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 • Vize başvuru formu
 • Randevu belgesi
 • 2 adet, 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaportların vize ve kaşeli sayfalarının fotokopileri
 • E-devletten alınmış barkodlu öğrenci belgesi (bazı Konsolosluklar İngilizce tercüme edilmiş belge talep edebilir.)
 • 18 yaş altı çocuklar için anne ve baba tarafından verilmiş Noter onaylı muvafakatname aslı
 • 18 yaş üstü çocuklar için son 3 aylık, kaşe ve imzalı şahsi banka hesap özeti
 • Otel ve uçak rezervasyonu
 • Geçerli ve orijinal Schengen seyahat sağlık sigortası
 • Varsa mevzuata uygun davetiye
 • E-devletten alınmış yerleşim yeri belgesi
 • E-devletten alınmış aile bilgilerini gösterir nüfus aile kayıt örneği
 • Sponsorluk dilekçesi
 • Sponsorun meslek durumuna uygun evraklar
 • Sponsorun son 3 aylık, içinde yeterli bakiye olan kaşe ve imzalı banka hesap özeti.
 • Sponsorun kimlik fotokopisi
 • Sponsorun aile bilgilerini gösterir nüfus aile kayıt örneği
 • Sponsorun varsa tapu, araç ruhsatı ve kira sözleşmelerinin fotokopisi

Bebek ve Çocuklar İçin Schengen Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

0-6 yaş arası bebek ve çocuklar için Schengen vize ücreti 0

6-12 yaş arası çocuklar için Schengen vize başvuru ücreti: 40 €

12 yaş ve üstü çocuklar için Schengen vize başvuru ücreti: 80 €.

Bu ücrete ek olarak vize başvuru merkezinin hizmet ücreti, ilgili vize başvuru merkezinin zorunlu kargo ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti ve varsa danışman şirketinin hizmet ücreti eklenecektir.

AB vatandaşlarının çocuklarından, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman, İtalyan, Avusturya veya Fransız liselerinde okuyan çocuklar sadece Konsolosluğun vize harç bedelinden muaf tutulabilir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Schengen Vize Ücreti yazımızı okumanızı öneririz.

Bebek ve Çocuklar İçin Schengen Vize Başvurusu Kaç Günde Çıkar?

Bebek ve çocuklar için yapılan Schengen vize başvuruları yetişkinler için yapılan Schengen vize başvuruları ile aynı sürede sonuçlanmaktadır. Bir diğer deyişle Schengen vize başvurularının sonuçlandırılmasında Konsoloslukların bebek ve çocuklara özel tanıdığı hızlı bir vize işlem süresi bulunmamaktadır.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize başvuruları randevu tarihi sonrası 2-4 hafta arasında çıkmaktadır. Yunanistan, Avusturya, İsviçre, Danimarka, Malta ve İtalya vize başvuruları ise diğer Schengen vize başvurularına oranla daha hızlı sonuçlanabilmektedir.

Bebek ve Çocuklar için Schengen Vize Sponsorluk Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Bebek ve çocuklar için Schengen vize sponsorluğu dilekçesi A4 kağıdına sponsor olacak ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir.

Bebek ve çocuklar için Schengen vize sponsorluğu dilekçesi yazarken özellikle gidiş-dönüş seyahat tarihleri, akrabalık bağı ve sponsor olunacağı gibi önemli bilgilere yer verilmesi zorunludur. Bazı konsolosluklar hariç sponsorluk dilekçesini Türkçe olarak hazırlamanız yeterlidir.

Şirket sahipleri ve ortakları bebek ve çocukları için hazırlayacakları sponsorluk dilekçesini şirketlerinin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlayabilirler. Çalışan ve memurlar ise çalışma ve izin yazılarına ek olarak sponsorluk dilekçesi hazırlaması gerekecektir.

Avusturya, Malta ve Danimarka Konsoloslukları ise çocuklar için yapılacak Schengen vize başvurularında noter onaylı taahhütname belgesi sunulmasını zorunlu tutmaktadır. Çocuklarına Schengen vize başvurularında sponsor olacak ebeveynler Notere giderek resmi sponsorluk belgesi hazırlatmaları gerekecektir.,

En temel bilgiler göre çocuklar için Schengen vize sponsorluk dilekçe örneği şöyle:

Almanya Başkonsolosluğu’na İstanbul,

Konu: Seyahat sponsorluğu ve vize talebi hk.

Sayın İlgili,

Bu dilekçeyi kızım Zeynep Demir’e sponsor olduğumu bildirmek için yazıyorum.

4-7 Haziran 2025 tarihlerinde ülkenize seyahat edecek kızım Zeynep Demir’in Almanya seyahati boyunca tüm seyahat giderleri tarafımdan karşılanacaktır.

Kızım Zeynep Demir’in ülkenizde bulunacağı süre zarfında herhangi bir ülke kuralı ihlalinde bulunmayacağını, seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapacağını şimdiden garanti ediyorum.

Vize işlem sürecince kızım Zeynep Demir’e yardımcı olmanızı ve kendisine gerekli olan vizeyi vermenizi konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla

Ali Demir
Telefon
E-mail.

Muvafakatname Belgesi Nedir?

Muvafakatname belgesi, 18 yaş altı çocukların Schengen vize başvurularında sunması zorunlu olan bir evraktır. Muvafakatname belgesi Konsolosluklar tarafından resmi izin belgesi olarak kabul edilmektedir. Bu belge ile yurt dışına yalnız veya ebeveynlerinden birisi ile çıkacak çocuğa ebeveynin resmi izin verecektir.

Bazı Schengen konsoloslukları ailece yapılacak vize başvurularında da Muvafakatname belgesinin sunulmasını zorunlu tutmaktadır. Ancak Muvafakatname belgesi genel anlamda seyahate katılmayan ebeveyn tarafından verilen resmi bir izindir.

Ebeveynler ayrı ile çocuğun velayeti birlikte seyahat edeceği ebeveynde olsa bile velayeti olmayan ebeveynin çocuğunun yurt dışına çıkacağına dair muvafakatname belgesi hazırlatması gerekir. Bazı konsolosluklar velayetin olduğunu gösterir mahkeme kararını yeterli bulmaktadır ve muvafatname belgesi talep etmemektedir.

Bebek ve Çocuklara Schengen Vize Başvurularında Kimler Sponsor Olabilir?

Bebek ve çocuklara Schengen vize başvurularında sadece birinci derece yakın akrabaları olan anne ve baba sponsor olabilmektedir. İkinci ve üçüncü derece yakın akrabalar Schengen vize başvurularında bebek ve çocuklara mücbir durumlar hariç sponsor olamayacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Vize Sponsorluğu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebekler İçinde Schengen Vizesi Almak Gerekir Mi?

Evet. Schengen vizeleri başvuru sahibinin yaşında bağımsız uyruğuna diğer bir deyişle pasaportuna verilmektedir. Bu sebeple Schengen bölgesine seyahat edecek kişi yaşı kaç olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti devletinin pasaportuna sahipse Schengen vizesi alması zorunludur.

Schengen Vize Başvurularında Çocukların Vizesi Ebeveynin Pasaportuna İşletilebilir Mi?

Hayır. Schengen vize başvurularında çocukların vizesi anne ya da babanın pasaportuna işletilememektedir. Bahsi geçen bu uygulama eski bir uygulamadır ve artık tüm yas grupları için pasaport çıkartılması ve Schengen vizesi alınması zorunludur.

Bebek ve Çocukların Schengen Vize Başvuruları Sırasında Hazır Bulunmaları Zorunlu Mu?

12 yaş altı bebek ve çocukları biyometri (parmak izi) beyanında muaf tutuldukları için Schengen vize başvurularında hazır bulunmaları zorunlu değildir. Ancak İspanya ve Danimarka Konsoloslukları bu uygulamayı bozmaktadır ve Schengen vize başvurusunda bulunacak 12 yaş altı bebek ve çocukları yüz taraması için randevu günü hazır bulunmalarını zorunlu tutmaktadır.

Bebek ve Çocuklar Yanlarında Ebeveynleri Olmadan Seyahat Edebilir Mi?

Evet. Bebek ve çocuklar ebeveynleri tarafından noter onaylı muvafakatname verilmesi durumunda yanlarında ebeveynleri olmadan yakınları ile seyahat edebileceklerdir.

Vize Davetiyesinde Çocukların Adının Geçmesi Gerekir Mi?

Evet. Bebek ve çocuklar için davetiyeli Schengen vize başvurusunda bulunulacak olması halinde temin edilecek davetiye belgesinde bebek ve çocukların kimlik ve pasaport bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir.

Bebek ve Çocukların Vize Başvurusunu Yetki Verilen Üçüncü Kişiler Yapabilir Mi?

Bebek ve çocukların Schengen vize başvurusu ebeveynleri dışında üçüncü bir kişi tarafından yapılacaksa bu durum sadece yetkili vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla yapılması halinde mümkün olacaktır. Ancak bazı ülkeler uygulamada bu durumu bozabilir ve vekaletname ile üçüncü kişilere vize başvurusu yapma yetkisi vermektedir.

Schengen Vize Başvuruları İçin Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Schengen vize başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar öğrenci belgelerini ebeveynlerinin e-devletinden online ortamda alabileceklerdir. Öğrenci belgesinin güncel tarihli ve barkodlu belge şeklinde olması zorunludur.

Schengen Vize Başvurularında Para Kimin Banka Hesabında Olmalı?

Bebek ve çocuklar için yapılacak Schengen vize başvurularında para sponsor olacak ebeveynin banka hesabında bulunması gerekmektedir. Bu sebeple çocuğun banka hesabında para bulunması zorunlu değildir. Sponsor ebeveynin banka hesabında seyahati finanse edecek miktarda para bulundurulması zorunludur.

Çocuğun Bankasından Yeterli Para Olması Durumunda Vize Başvurusunda Sponsor Göstermesi Gerekir Mi?

Evet. Schengen vize başvurusu yapacak çocuğun banka hesabında seyahati finanse edecek miktarda para olmasına rağmen vize başvurusunda ebeveynini sponsor göstermesi zorunludur. Burada önemli olan bankada bulunması gereken para miktarı değildir. Burada önemli olan çocuğu Türkiye’ye bağlayıcı etmenlerdir. Vize başvurularında çocukla birlikte sponsor ebeveynin sosyal ve ekonomik durumu da değerlendirmeye alınacaktır.

Bebek Ve Çocuklar İçin Posta Yoluyla Schengen Vizesi Alınabilir Mi?

Schengen vize başvurularında, Amerika vize başvurularında olduğu üzere bebek ve çocuklar için posta yoluyla Schengen vize alma imkanı  bulunmamaktadır.

Bebek ve çocukları için posta yoluyla Schengen vizesi almak isteyen ebeveynler vize danışmanlık şirketlerinden destek almaları gerekecektir.

Bebek ve çocukları için posta yoluyla Schengen vizesi alacak kişilerin bazı kriterleri taşıyor olması zorunludur.

schengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader