Schengen Vizesi Durduruldu Mu?

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Türk vatandaşlarına Schengen vizesi durduruldu mu? sorusu yeniden gündeme gelmiş ve bu soru basında geniş bir biçimde ele alınmaya başlamıştır.

Türk vatandaşları için Schengen vize başvuruları durdurulmadı ancak Schengen vizeleri eskiye oranla daha zor alınmaya başlamıştır. Schengen vize randevuları 2024 yaz aylarında ya kapalı ya da birkaç ay sonrasına verilmektedir. Bazı Schengen ülkelerinde ise Schengen vize randevuları uzun süredir kapalıdır. Ancak bu durumun tam karşılığı Schengen vizesi başvuruları durduruldu mu? Sorusu olmamalıdır.

Covid-19 pandemisi sonrası Konsolosluklar ve vize başvuruları hakkında karar vermede etkisi olan ilgili ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları henüz tam kapasite çalışmaya geçememişlerdir. Ayrıca Türk vatandaşlarının 2024 yılında Schengen, Amerika, Kanada ve İngiltere vizelerine ilgisi artmıştır. Bu durum Konsolosluklarda yoğunluk oluşturmuştur.

Bugün Türkiye’de bulunan birçok Schengen Konsolosluğunun vize departmanı az sayıda kişiden oluşmaktadır ve bu durum hızlı Schengen vizesi alabilmeye imkan vermemektedir. Dolayısıyla bu durum akla hemen ” Konsolosluklar Türklere Schengen vizesi vermiyor” yargısını getirmemelidir. Ancak 2024 yılında seyahat tarihinden en geç 3 ay önceden vize başvurusu yapan Türk vatandaşları durumlarının da uygun bulunması durumunda Schengen vizelerini rahatlıkla alabilmektedir.

Toparlayacak olursak Türk vatandaşlarına Schengen vize verilmesi durdurulmadı ancak eskiye oranla Schengen vizesi almak için daha fazla süreye ihtiyaç bulunmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi Durduruldu Mu? 

Basında çıkan Türk vatandaşları için Almanya Schengen vizesi durduruldu mu? haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye’de bulunan Alman Konsoloslukları deprem bölgesinde yaşayan depremzedelerin Almanya’da yaşayan birinci derece yakın akrabalarını ziyaret edebilmesi için vize şartları kolaylaştırmış ve bu durum Almanya vize taleplerinin artmasına neden olmuştur.

Özellikle deprem bölgesinde ikamet eden vatandaşlarımıza hizmet veren Almanya Ankara Büyükelçiliği artan vize taleplerini karşılamakta güçlük çekmekte ve Büyükelçilik yeni vize randevularını kontrollü bir şekilde açmaktadır. Bu durum ”Almanya Türk vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu!”şeklinde yorumlansa da Almanya Türk vatandaşlarına vize vermeyi durdurmamıştır. Vize işlemlerini 2-3 ay önceden başlatan vatandaşlarımız Almanya vizesine başvuru yapabilmektedir.

İstanbul Alman Başkonsolosluğuna bağlı şehirlerde ileri tarihli de olsa vize randevusu ve vize onayı alınabilmektedir.

Schengen Vizesi Durduruldu Mu? Randevular Neden Kapalı?

2024 yılı yaz aylarına geldiğimizde VFS Global ve İdata gibi Konsolosluğun aracı firmalarından Schengen vize randevularının alınamadığı veya randevuların bir kaç ay sonrasına verildiği görülmektedir. Randevu bulamama her ne kadar akla ” Schengen vizesi durduruldu mu? ” sorusunu getirse de aslında bu durumun birkaç farklı nedeni bulunmaktadır:

  1. Türk vatandaşlarının Schengen vize talebi artmıştır.
  2. Konsoloslukların vize departmanı artan vize talebini karşılayabilecek yeterlilikte değildir.
  3. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip yabancı nüfusu artmıştır.
  4. Türkiye’nin Avrupa ülkelerine iltica başvurusu oranında yükselme görülmektedir.

Schengen vize randevularının kapalı olması acil seyahati olan, eğitime katılması gereken veya iş için Schengen bölgesine seyahat etmesi vatandaşlarımızı oldukça zor duruma sokmuştur.

Türkiye, Avrupa Kıtası’nda yer alan bir ülkedir ve Türkiye’nin Avrupa ülkeleri ile ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri köklü bir geçmişe sahiptir. Bu durum Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine daha sık seyahat etmesi gerekliliğini beraberinde getirmektedir. Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine sağlık, cenaze, eğitim, iş ve ailevi nedenlerle ön görülmedik zamanlarda seyahat etmeleri gerekebilmektedir. Vatandaşlarımızın kısa süre içerisinde Schengen vizesi alamamaları ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkileri sıkıntıya girmesi gibi bir soruna yol açmaktadır.

Türkiye’de her yıl binlerce şirket Avrupa’da bulunan iş ortaklarını ziyaret etmekte, uluslararası fuarlarda stant açmakta, Avrupa’da yaşayan akraba ve aile üyelerini ziyaret etmek üzere seyahat etmektedir. Ayrıca Türk vatandaşlarının yurt dışı eğitimlerinde en çok tercih ettiği ülkeler: Avrupa diğer bir deyişe Schengen ülkeleridir. Bu sebeple Türk vatandaşlarının Schengen vizesine kolay erişebilmesi önemli bir konudur. Fakat Türk vatandaşları uzun süredir Schengen vize süreçlerinde çeşitli sorunlara karşılaşmaktadır ve son dönemde bu sorunlara vize randevusu bulamama sorunu da eklenmiştir.

Özellikle Covid-19 pandemisi sonrası Türk vatandaşları yakın tarihe Schengen vize randevusu bulamamakta veya bir kaç ay sonrasına Schengen vize randevusu alabilmektedir. Bazı ülkelerin vize randevusu ise uzun süredir kapalıdır.

SaltVisa olarak Schengen vize başvuruları için randevu bulamayan vatandaşlarımıza işlemlere en geç 3 ay önce başlamalarını tavsiye ederiz.

Schengen Vize Randevusu Açık Olan Konsolosluklar

Vize randevusu açık olan Schengen Konsoloslukları:

  • Almanya,
  • Hollanda,
  • Hırvatistan,
  • Fransa,
  • Çek Cumhuriyeti,
  • Malta.

Vize Retleri Arttı Mı? Konsolosluklar Çok Vize Reddi Veriyor Mu?

Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularının reddedilme oranlarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Konsolosluklar Türk vatandaşlarının Schengen vize başvurularını en çok seyahat amacınıza inanmadık görüşüyle yani ret mektubunda 10. Maddeyi gerekçe göstererek reddetmektedir. 10. Madde Schengen vizesi reddinin bir diğer anlamı: seyahat amacınıza inanmıyoruz, gerçek seyahat amacını açıklamıyorsunuz, iltica edebilirsiniz ve hakkında şüphelerim tam olarak gitmedi anlamına gelmektedir.

Vatandaşlarımız artan vize maliyetleri nedeniyle danışmanlık hizmeti almadan vize başvurusu yapmakta ve çok sayıda gerek yanlış vize başvurusu gerekse kendilerini iyi anlatamamaları nedeniyle vize reddi almaktadır. Türk vatandaşlarında Schengen vizesi durduruldu mu? görüşünün yaygınlık kazanmasının bir diğer nedeni de maalesef bu durumdur.

SaltVisa olarak her yılı çok sayıda vize reddi alan kişi ile tanışıyor ve vize reddi sonrası yapacak yeni vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu süreçte çok sayıda ret belgesi inceliyor ve başvuru sahipleri ile görüşmeler yapıyoruz. Bu vize retleri arasında elbette Konsoloslukların ön yargılı tutumlarına da rastlıyoruz. Hatta siyasi gerekçelerle verilen vize retleri ile karşılaşıyoruz ancak en çok hatalı vize başvurusu ile alınan vize retleri ile karşılaşıyoruz.

Bugün birçok vatandaşımız banka hesabında yüklü miktarda para göstererek Schengen daha kolay alabileceğini düşünmektedir.

Birçok vatandaşımız uzun süre konaklama göstererek daha uzun Schengen vizesi alabileceğini düşünmektedir.

Birçok vatandaşımız mantıklı bir seyahat planı sunamamaktadır.

Birçok vatandaşımız her konsolosluğun karakteristik bir özelliği olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.

Yine birçok vatandaşımız Konsolosluklarda ve dünya genelinde yaşanan ekonomik, siyasi ve diplomatik gelişmelerden haberdar değildir. Dolayısıyla

Türk vatandaşlarının Schengen vize başvurularında ret oranı artış göstermektedir.

Değerli ziyaretçilerimiz, Konsoloslukların vize politikası sabit değildir. Vize politikası dünyada ve ülkeler arası yaşanan gelişmelere göre değişebilmektedir. 2-3 yıl önce çok kolay ve uzun süreli vizeler almış olabilirsiniz. Ancak 2024 yılında daha önce Schengen, İngiltere ve Amerika vizesi almış olsanız bile vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Geçmişte almış olduğunuz vizeler kısmen de olsa size avantaj sağlayabilir ancak her yeni vize başvurusunda Konsoloslukların güncel durumunuzu değerlendirmeye alacaklarını lütfen unutmayın.

Bugün Türkiye’de birçok kişi çalışanken işsiz durumuna düşebilmekte, işverenken çalışan olabilmekte veya EYT nedeniyle 20 yıllık işinden çıkabilmektedir. Konsolosluklar tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurmaktadır.

Değerli ziyaretçilerimiz, Schengen vizesi durduruldu mu? Sorularınızı elimizden geldiğince açık yüreklilikle yanıtlamaya çalıştık. Vize ret oranlarının arttığı bu dönemde vize başvurularınızı güvenilir vize danışmanlık firmaları kontrolünde yapmanızı tavsiye ederiz…

schengenschengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader