Almanya Vizesi Emekliler Nasıl Alır?

Emekliler için Almanya vize işlemleri üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoş geldiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz, emekli vatandaşlarımız başta Avrupa ülkeleri olmak üzere her yıl farklı farklı ülkelere turistik, ticari, fuar ve aile, akraba ziyareti gibi gerekçelerle seyahat etmektedir. Bu seyahatlerde vatandaşlarımızı en çok zorlayan faktörlerin başında ülkelerin vize işlemleri gelmektedir.

Bazı emekli vatandaşlarımız yeşil pasaporta sahip oldukları için Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilirken bordo renkli pasaporta sahip emekliler ise kapsamlı bir vize sürecine tabi tutulmaktadır.

İşte bu yazımızda Almanya vize başvurusunda bulunacak emekli vatandaşlarımız için Almanya vize koşullarını derledik.

Emekli vatandaşlarımız sayfamızda bulunan bilgilerden yola çıkarak emekliler için Almanya vizesi prosedürleri hakkında temel bilgileri edinebilir, gerekli evrak ve ücret gibi güncel bilgilere sahip olabilirler.

Detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

Almanya vize danışmanlık hizmet almak için İletişim sayfamızı kullanarak yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

İyi okumalar diliyoruz…

Emekliler İçin Almanya Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgi

Almanya vizesi için yapılacak başvurular Alman Konsoloslukları ve Almanya resmi vize başvuru merkezi olan İDATA tarafından kabul edilecektir. Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur.

Yeşil pasaporta sahip emekliler 180 gün içerisinde 90 güne kadar Almanya’ya yapacakları seyahatlerde vize işlemlerinden muaftır.

Bordo (umuma mahsus) pasaporta sahip emekliler Almanya vize işlemlerine tabidirler.

Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak emeklilerin Almanya vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları zorunludur. Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almış vatandaşlarımız ise başvuru için gelmelerine gerek kalmadan vizelerini vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla posta yoluyla alabileceklerdir.

Emekli vatandaşlarımızın maksimum 90 güne kadar Almanya’ya yapacakları seyahatleri için Almanya Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekecektir.

Emekli vatandaşlarımızın başvuru yapacağı Almanya Schengen vizesi: kısa süreli bir vize kategorisidir ve Almanya’da çalışma, yaşama ve iş kurma gibi haklar tanımamaktadır.

Almanya’da bulunan oğlu, kızı, ablası, kardeşi, amcası, dayısı, halası, kuzeni veya diğer bir deyişle aile, akraba ve arkadaşını ziyaret edecek emekli vatandaşlarımızın ziyaret edilecek akrabalarından davetiye almaları gerekecektir.

Almanya vize başvuruları uzun sürede sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunda bulunacak emekli vatandaşlarımızın vize başvurularını en geç 30 gün en erken ise 180 gün önceden tamamlamış olmaları tavsiye edilir.

Emekliler İçin Almanya Turistik Vize

Almanya turistik vize: Almanya’ya turistik amaçlı gezi, tur ve tatil yapmak üzere seyahat edecek emeklilerin başvuru yapması gereken kısa süreli bir vize kategorisidir.

Almanya turistik vize: Almanya’ya maksimum 90 güne kadar seyahat edecek vatandaşlarımız için düzenlenecektir ve verilecek olan vize Almanya Schengen vizesi olacaktır.

Emekli vatandaşlarımız geçerli Almanya Schengen vizeleri ile herhangi bir gümrük kontrolü olmaksızın tam 29 Schengen ülkesine seyahat edileceklerdir.

Almanya Schengen vizesi ile giriş yapılacak ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, İzlanda, Slovenya, Slovakya, Polonya, Portekiz, Romanya, Malta, Macaristan, Norveç ve Yunanistan’dır. Daha detaylı bilgi icin Almanya Schengen Vizesi yazımızı okumanızı öneririz.

Emeklilerin bu vize başvurusu için Konsolosluğa davetiye belgesi sunmaları gerekmemektedir.

Emekliler İçin Almanya Ticari Vize

Almanya ticari vize: Almanya’ya kısa süreliğine iş amaçlı seyahat edecek emeklilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Almanya ticari vize: Almanya’ya müşteri ziyareti, toplantı, fuar ziyareti, fuarda stant açma, toplantı ve Pazar araştırması yapmak üzere seyahat edecek kişiler için düzenlenecek bir vizedir.

Bu vize kategorisi ile Almanya’da çalışılamaz, iş kurulamaz ve vize süresi dışında kalış yapılamaz. Almanya ticari vize süreleri mücbir sebep olmadığı sürece Almanya’da uzatılamaz.

Bu vize kategorisine başvuru yapacak emeklilerin başvuruda davetiye belgesi sunmaları zorunludur. Almanya ticari vize davetiyeleri: Alman şirketlerinden veya fuar organizasyonunu düzenleyen şirketlerden temin edilecektir. Vize başvuruları için davetiye belgesinin orijinalinin sunulması gerekmez.

Almanya ticari vize yine Schengen vizesi kapsamında verilen bir vizedir. Dolayısıyla vatandaşlarımız alacak oldukların Almanya C tipi ticari vize ile yukarıda belirttiğimiz 29 üye ülkeye giriş yapmak hakkına sahip olacaktır.

Emekliler İçin Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi: Almanya’da yaşayan çocuğunu, kardeşini, abisini, ablasını veya akrabalarınız ziyaret edecek emeklilerin başvuru yapması gereken bir vize kategorisidir.

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi: C tipi Schengen vize kapsamında verilen kısa süreli bir vize kategorisidir. Alınacak olan bu vize ile Almanya topraklarında maksimum 90 gün konaklama yapılabilecektir. İlk defa vize başvurusu yapan vatandaşlarımız daha kısa süreli vize onayı alabilirler.

Bu vize kategorisi için başvuru yapacak emeklilerin Almanya belediyesi onaylı davet yazısı (Verpflichtungserklärung) veya Almanca yazılmış davet yazısı temin etmeleri gerekecektir.

Emekliler İçin Almanya Vize Başvuru Evrakları

emekliler için almanya vizesi evrakları

 • Online ortamda doldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen vize başvuru formu, KVKK ve vekaletname formu
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar
 • 2 adet arka fonu beyaz biometrik vize fotoğrafı
 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaportların 2. Sayfa, vizeli ve giriş-çıkış kaşelerinin bulunduğu sayfalarının fotokopileri
 • Aile bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet ile alınmış barkodlu emeklilik belgesi
 • Emekli maaşının alındığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış bakiyeli hesap özeti.
 • Varsa banka birikim hesaplarınızın son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti
 • Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri
 • Başvuru sahibi emekli ve çalışansa son 4 aylık kaşe ve ıslak imzalı destek prim ödemeleri
 • Otel veya Airbnb veya davetiye
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 • Seyahat tarihinden önce başlaya dönüş tarihinden sonra sona eren kaşeli, ıslak imzalı en az 30.000 € teminatlı, sadece Schengen bölgesini kapsayan vize seyahat sigortası

Emekliler İçin Almanya Vize Ücreti

Almanya vizesine emekli olarak başvuru yapacak vatandaşlarımızın 2024 yılı Konsolosluğa ve İDATA’ya ödemeleri gereken ücretler şöyle:

 • Alman Konsolosluklarının 2024 yılı vize ücreti: 80 €
 • Almanya vize başvuru merkezi İDATA 2024 servis ücreti: 1.200 TL

Emekliler İçin Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Emekli vatandaşlarımız yapacak oldukları Almanya vize başvuruları için randevularını Alman Konsolosluklarının atama yapması ile alabileceklerdir.

Almanya vize randevusu alırken ilk aşama:  ilgili Alman Konsolosluğu’ndan randevu talebi oluşturmak.

İkinci aşama ise; konsolosluk tarafından yapılacak randevu atamasını beklemek olacaktır. Randevu atamasının yapılabilmesi için ortalama bekleme süresi 2 aydır.

Emekliler İçin Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusunda bulunacak emekliler vize başvurularını 2 farklı şekilde yapacaklardır:

 1. Alman Konsolosluklarına ve vize başvuru merkezlerine bireysel vize başvuru yaparak,
 2. Almanya vize danışmanlık acentaları aracılığıyla başvuru yaparak.

Vize başvurusu yaparken işlem süresi için yeterli zaman bulunduğundan emin olunmalıdır. Almanya vizesine en geç başvuru yapma süresi randevudan önce 30 gün, en erken ise 180 gündür. Geç yapılan vize başvurusu nedeniyle vize reddi alabilirsiniz.

Almanya vize başvurusunu İstanbul, Bursa, Edirne ve Trabzon’dan yapacak vatandaşlarımız şu şehirlerde ikamet etmeleri gerekmektedir: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

Almanya vize başvurusunu Ankara ve Gaziantep’ten yapacak emeklilerin şu şehirlerde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin (İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak.

Almanya vize başvurularını İzmir ve Antalya’dan gerçekleştirecek vatandaşlarımızın şu şehirlerde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir: Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak.

İstanbul, Bursa, Trabzon, Ankara, Antalya, İzmir ve Gaziantep İDATA ofisleri Pazartesi – Cuma 08.00 / 15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul, Ankara ve İzmir Almanya Konsoloslukları Pazartesi – Cuma 08.00 / 12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış emeklilerin başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir.

Randevu günü vize mülakatı yapılmamaktadır.

Randevu günü hazırlanmış olan vize başvuru evrakları teslim edilir, vize ücreti ödenir ve parmak izi verilecektir.

Vize başvurularını Konsolosluğa yapacaklar Almanya vize ücreti 80 €, başvurularını İDATA’ya yapacaklar 80 € + 1200 TL vize ücreti ödeyecektir.

Randevu günü için yoğunluğa bağlı olarak tüm gününüzü ayırmanız gerekebilir. Yoğunluk olmaması durumunda ortalama işlem süresi 15-20 dakikadır.

Almanya Vize Başvuruları Hangi Şehirlerden Yapılır?

Almanya vize başvurularını Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımızı başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapabilecektir.

Vize başvurularını İDATA’ya yapacak vatandaşlarımız başvurularını İstanbul (Gayrettepe-Altunizade), Bursa, Trabzon, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Gaziantep’ten tamamlayabileceklerdir.

Emeklilerin Almanya Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya Schengen vize başvuruları Türkiye’de en uzun sürede sonuçlanan Schengen vizeleri arasında yer almaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapılan Almanya Schengen vize başvuruları 15-30 gün arasında,

Bursa, Trabzon, Antalya ve Gaziantep’ten yapılan vize başvuruları 17-35 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Vize başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak veya eksik evrak durumunda Almanya vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir.

Almanya Vizesi İçin Emeklilerin Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Almanya vizesine başvuru yapacak emeklilerin banka hesabında 1 haftalık seyahat için en az 45-48.000 TL para bulundurulması tavsiye edilir.

Almanya aile-akraba-arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak emekli vatandaşlarımızın konaklama masrafı olmayacağı için banka hesabında bulunması gereken para miktarı daha az olabilir.

Emeklilerin Almanya Vizesi Almaları Kolay Mı?

Emekli olup Almanya’da yaşayan çocuklarını veya kardeşlerini ziyaret edecek emeklilerin Almanya vizesi almaları kolaydır.

Özelikle emekli olup, gayrimenkul ve yeterli maddi imkana sahip vatandaşlarımız 1. ve 2. derece yakın akrabalarını ziyaret etmeleri ve doğru vize başvurusu yapmaları durumunda Almanya vizelerini kolay alabilirler.

almanya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader