Depremzedeler İçin Almanya Vizesi Şartları

Türkiye’de bulunan Almanya Konsoloslukları depremzedeler için Almanya vizesi şartlarını açıkladı.

Almanya Konsoloslukları 13 Şubat’ta yapmış oldukları açıklamaya istinaden Türkiye’deki depremden etkilenen vatandaşlarımız Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabalarını bazı prosedürleri yerine getirmeleri koşuluyla 3 aya kadar Schengen vizesi alabilecek.

Depremzedeler için Almanya Vizesi Şartları

 • Depremzedeler için vize kolaylığı sadece Almanya’da birinci ve ikinci derece yakın akrabası olanları kapsayacaktır.
 • Depremzedeler vize başvurusu yaparken depremden etkilenen şehirde ikamet ettiklerini E-devletten aldıkları ikametgahları ile birlikte belgelemeleri gerekmektedir.
 • Gerekli şartları yerine getiren depremzedelerden Konsolosluk ücreti olan 80 € tahsil edilmeyecektir. Ancak İdata servis ücretinin ödenmesi zorunludur.
 • Depremzedelerin Almanya vize başvuruları için randevu almalarına gerek yoktur.
 • Depremzedeler için Almanya konsolosluklarında yetki alanı sınırlaması kaldırılmıştır. Depremzedeler hangi şehirde ikamet ederse etsin bulundukları yere en yakın Almanya vize başvuru merkezlerine başvuru yapabilecektir.
 • Depremzedelerin Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabalarından orijinal posta yoluyla Belediye onaylı Verpflichtungserklärung davetiyesi almaları gerekir.

Depremzedelerin Almanya Vizesi için Hazırlaması Gereken Evraklar

 1. Seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli pasaport.
 2. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen vize başvuru formu.
 3. Durumun aciliyetini anlatır Konsolosluğa hitaben yazılmış Türkçe ya da İngilizce dilekçe.
 4. Seyahat tarihinden 1 gün önce başlayan ve dönüş tarihinden 1 gün sonra sona eren Schengen seyahat sağlık sigortası aslı.
 5. 2 adet, 35×45 mm ölçülerinde Schengen vize fotoğrafı.
 6. E-devletten alınmış tarihçeli yerleşim yeri bildirgesi.
 7. Kargo yoluyla alınmış, orijinal Verpflichtungserklärung davetiyesi.
 8. Davet eden Almanya’da ki akrabanın kimlik, pasaport ve varsa oturum kartının fotokopileri.
 9. Davet eden kişi ile akrabalık bağını gösterir Nüfus-Aile kayıt örnekleri.
 10. 18 yaş altı çocuklar için seyahat etmeyen ebeveynden Noter onaylı muvafakatname, tek velayet veya geçici velayet belgesi.

Depremzedeler İçin Almanya Vizesi Ücretleri

Almanya Konsoloslukları Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek depremzedelerden vize harç ücretini almamaktadır. Ancak başvuru sahiplerinin Almanya vize aracı kurumu olan İdata’nın hizmet ücretini ödemesi gerekecektir.

İdata hizmet ücreti: 32,81 Euro’dur. Bu ücret TL olarak tahsil edilir.

Ayrıca vize başvurularını Almanya vize danışmanlık firmaları ile yapacak başvuru sahiplerinin danışman firmanın hizmet ücretini ödemeleri de gerekebilir.

Depremzedelerin Vize Başvurularında Randevu Alması Gerekir mi?

Depremzedeler için Almanya Konsolosluklarının özel vize başvuru kabul prosedürü gereğince belirli şartları karşılayan depremzedeler vize başvurularını İdata ofislerine randevu almadan yapabileceklerdir. Dolayısıyla Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek depremzedeler randevu almadan vize başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Depremzedeler Vize Başvurularını Hangi Şehirlerden Yapabilir?

Depremzedeler Almanya vizesi başvurularını İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya, Kocaeli Ticaret Odası Mobil Başvuru, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Mobil Başvuru Ofisi, Denizli Ticaret Odası Mobil Başvuru Ofislerine yapabileceklerdir.

Lütfen Dikkat!

Gaziantep Almanya vize başvuru merkezi deprem nedeniyle 20 Şubat 2024 tarihine kadar kapalı olacaktır ve bu süreçte vize başvuru hizmeti alınamayacaktır.

Kimler Birinci ve İkinci Derece Yakın Akraba Olarak Kabul Edilir?

Almanya vizesine başvuru yapacak depremzedelerimiz aşağıda belirtilen kişilerden davetiye almaları ve akrabalık bağlarını ispat etmeleri gerekecektir:

 • Birinci derece yakın akrabalar: anne, baba, eş ve çocuklar.
 • İkinci derece yakın akrabalar: kardeş, dede, torun, babaanne, anneanne.

İkamet Yasasının 66 ve 68. Maddeleri Kapsayan Taahhüt Beyanı Nedir?

Almanya Konsolosluklarının vize başvurularında depremzedelerden talep ettikleri İkamet Yasasının 66 ve 68. maddeleri kapsayan taahhüt beyanı: aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında da kullanılan Göçmenlik Makamları onaylı resmi davetiye olan Verpflichtungserklärung belgesidir.

Davet edilen kişinin maddi yeterliliği olmaması durumunda Almanya’da yaşayan akrabalarınız sizlerin yerine kişisel ve finansal evraklarını Göçmenlik Makamına sunarak geçim, konaklama, yiyecek ve sağlık gibi harcamalarınızı üstleneceğini garanti eder.

Bu belge Almanya’da yasal olarak ikamet eden birinci ve ikinci derece yakın akraba tarafından bağlı bulunulan Almanya Göçmenlik Makamlarından çıkarılacaktır. Bu belgeyi çıkarabilmek için Göçmenlik Makamları davet eden akrabanın maddi durumunu, kredibilitesini değerlendirmeye alacaktır.

Değerlendirmenin ardından uygun bulunması durumunda Almanya’da yaşayan akrabanıza Göçmenlik Bürosu turuncu renkli ıslak imzalı Verpflichtungserklärung belgesini takdim edecektir.

Almanya vize başvuru yapabilmek için ıslak imzalı ikamet yasasının 66 ve 68. maddeleri kapsayan bu taahhüt beyanını posta yoluyla temin etmeniz gerekecektir. Belgenin fotokopisi veya fotoğrafı vize başvurusu yapabilmek için yeterli değildir.

Ayrıca bu belgeye ek olarak davetiyeyi gönderen akrabanızın pasaport, kimlik ve Almanya oturum kartının fotokopilerini de temin etmeniz gerekecektir. Bu belgelerin aslını almanız gerekmez.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Almanya Ziyaret Vizesi ” yazımızı okumanızı öneririz.

Depremzedelerin Vize Başvurularında Banka Özeti veya İş Evrakı Sunması Gerekir mi?

Almanya Konsolosluklarının depremzedelere özel hazırladığı vize kolaylığı anlaşması neticesinde Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek depremzedelerden son 3 aylık banka hesap özeti, çalıştığı iş yerinden alınmış iş evrakları talep etmemektedir.

Burada esas olan davetiyenin birinci ve ikinci derece yakın akrabadan alınmış olması ve tarihçeli yerleşim yeri bildirgesinde uzun süredir depremden etkilenen şehirlerde ikamet ediyor olmanızdır.

Bu şartları karşıladığınız takdirde Almanya Konsoloslukları sizlerden banka hesap özeti veya çalıştığınız şirketin evraklarını talep etmeyecektir.

Depremzedeler Almış Oldukları Almanya Vizesi ile Başka Ülkelere Seyahat Edebilir mi?

Yeni bir uygulama olması nedeniyle Almanya Konsolosluğu bu konu hakkında gerekli açıklamayı henüz yapmamıştır. Ancak SaltVisa öngörülerine göre verilecek olan vizeler sadece Almanya ile sınırlı tutulabilir. Dolayısıyla deprem nedeniyle Alman Konsolosluklarının verecek olduğu vizeler Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı vermeyebilir.

Yeniden hatırlatmak gerekirse bahsi geçen bu uygulama yeni bir uygulama olup, verilecek olan vizenin kapsamları henüz kesinlik kazanmamıştır.

Depremzedeler Vize Sürelerini Almanya’da Uzatabilir mi?

Deprem nedeniyle Almanya Konsolosluğundan vize almış vatandaşlarımız vize sürelerini cenaze, sağlık vb. mücbir bir durum olmadığı sürece Almanya’da uzatamayacaklardır.

Vize uzatma işlemi yapan vatandaşlarımıza sadece Almanya’da geçerli olan Almanya vizesi verilebilir.

Depremzedeler Almış Oldukları Vize İle Almanya’da Çalışabilirler mi?

Almanya Konsolosluklarından depremde mağdur olan vatandaşlarımıza özel olarak tasarladığı vize başvuru kabul prosedürü sadece 90 güne kadar yapılacak seyahatler için geçerli olacaktır.

Depremzedelerin 90 günlük seyahatleri için düzenlenecek bu vizeler C tipi vize olacaktır. Diğer bir deyişle bu vizeler sadece turistik, ziyaret ve tatil gibi seyahat amaçları için düzenlenecektir. Dolayısıyla alınacak olan bu vizeler yeni karar alınıncaya kadar depremzedelere Almanya’da yaşama, iş kurma ve çalışma hakkı tanımayacaktır.

İdata Nedir, Depremzedeler Vize Başvurusunu Neden İdata’ya Yapmalı?

Değerli ziyaretçilerimiz, Schengen Konsoloslukları vize başvurularını belirlemiş oldukları bazı aracı şirketler aracılığıyla kabul etmektedir. Diğer bir deyişle Konsolosluklar vize başvurularının kabulünde taşeron şirket kullanmaktadır. Bu şirketin adı İdata’dır.

İdata, Türkiye’de bulunan Alman Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize aracı şirkettir. Türkiye’den Almanya Schengen vizesi için başvuru yapacak kişiler hem konsoloslukların, hem de Konsoloslukların bulunmadığı şehirlerden İdata aracılığıyla vize başvurusu yapabilir.

Depremzedeler ve mücbir durumlar hariç vize başvurularının randevulu yapılması zorunludur. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.
İdata Almanya vize başvurularında Konsolosluk adına vize başvurularını, başvuru sahiplerinin biyometrik beyanlarını kabul etmekte ve Konsolosluk ücretlerini tahsil etmektedir.

Başvuru sahiplerinin hazırlamış olduğu evraklar ve pasaportlar İdata aracılığıyla Konsolosluklara iletilmektedir. Yine işlemi tamamlanan pasaportlar İdata tarafından Konsolosluktan teslim alınır ve başvuru sahipleri İdata ofislerinden teslim edilir.

İdata’nın Almanya vize başvuruları hakkında verilecek karara, vize işlemler sürelerine müdahale etme yetkisi bulunmamaktadır. İdata Almanya vize işlemlerinizde sadece aracılık hizmeti verecektir.

Bu işlemler için İdata 32,81 € hizmet ücreti almaktadır. Bu ücret günlük Euro kuru baz alınarak TL olarak tahsil edilir. 6 yaşından küçük çocuklar için İdata hizmet ücreti ödenmemektedir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” İdata aracılığıyla Almanya vizesi nasıl alınır? ” yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader