Almanya Düğün Vizesi

Almanya düğün vizesi için başvuru da bulunacak vatandaşlarımız Almanya’ya düğün için seyahat ettiklerini belgelerle Konsolosluğa ispat etmeleri gerekmektedir.

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Almanya düğün vizesi işlemleri konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Almanya, Türkiye’den giden vatandaşlarımızın en fazla ikamet ettiği bir Avrupa Birliği ülkesidir. Türkiye’den Almanya’ya yerleşen vatandaşlarımız en çok Frankfurt, Berlin, Stuttgart, Münih, Köln ve Düsseldorf şehirlerinde Almanya oturum izni veya Alman vatandaşlığı ile yaşamaktadırlar.

Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız ise yılın belirli aylarında çeşitli gerekçelerle Almanya’da yaşayan akrabalarını ziyaret etmektedir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın Almanya’da ki akrabalarını ziyaret etmelerindeki en büyük amaç genel anlamda doğum, bayram, yılbaşı ve düğün gibi gerekçelerdir. Özellikle yaz aylarında düğün amacıyla Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sayısı azımsanmayacak seviyelerdedir.

Peki Almanya’ya düğün ziyareti için vize başvurusu nasıl yapılır?

Düğün için Almanya vizesi talep edecek vatandaşlarımız için Alman Konsolosluklarının vize şartlarını araştırdık.

İyi okumalar diliyoruz…

Almanya Düğün Ziyareti Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Düğün için Almanya’ya gidecek vatandaşlarımız Konsolosluğun, Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacaklardır.

Bu vize türüne başvuru yapacak vatandaşlarımız Almanya’da bulunan akrabalarından (düğüne gidilecek kişi) düğüne davetiyesine ek olarak belediye onaylı resmi davetiye (Verpflichtungserklärung) veya A4 kağıdına seyahatin tarihleri, amacı, sponsoru, konaklanacak yer ve kişinin Almanya iletişim bilgilerinin bulunduğu detaylı Almanca mektup temin etmeleri gerekmektedir.

Davetiyesini resmi davetiye yerine Almanca mektup olarak vatandaşlarımız davet mektuplarına ek olarak davet eden Alman vatandaşının pasaport veya oturum izni fotokopilerini de almaları gerekecektir.

Davetiyesini mektup halinde alacak vatandaşlarımız davet yazılarını e-posta üzerinden fotokopi olarak edinebilirler.

Davetiyesini Almanya belediyesi onaylı resmi davet şeklinde alacak vatandaşlarımızın ise davetiyelerini orijinal kargo/posta yoluyla edinmeleri gerekecektir.

Öte yandan pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan umuma mahsus yani bordo renkli pasaportlara sahip vatandaşlarımızın Almanya’ya vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Hususi/Yeşil, Hizmet/Gri ve Diplomatik/Siyah renkli pasaportlara sahip vatandaşlarımız Almanya’ya maksimum 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize almaları gerekmemektedir.

Almanya düğün vizesi işlemleri uzun sürmekte olan bir vize işlemidir. Düğün için yapılan davetiyeli Almanya vizesi başvuruları en erken 15 en geç ise 30 ili 45 iş günü arasında sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla düğün için Almanya vizesi talep edecek vatandaşlarımızın vize reddi, randevu bulamama sorunu, vize başvurularının Konsoloslukların bulunmadığı şehirlerden yapılması, resmi tatil günlerinde Konsoloslukların kapalı olması gibi unsurlar nedeniyle seyahat tarihlerinden en geç 30 gün önceden vize başvurularını tamamlamış olmalarını önemle tavsiye ederiz.

Almanya düğün vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız başvurularını Konsolosluklara veya yetkili vize başvuru merkezlerine yapabileceklerdir.
Almanya Konsoloslukları Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunmaktadır. Antalya’da bulunan Alman Konsolosluğu ise vize işlemleri üzerine hizmet vermemektedir.

Ayrıca düğün vizesi için yapılacak başvurularda Almanya Konsolosluklarını temsilen İstanbul (Altunizade, Esentepe) Ankara, Bursa, Trabzon, İzmir, Gaziantep ve Antalya’da resmi vize başvuru merkezi olarak bilinen İdata şirketi bulunmaktadır. Konsolosluklara daha uzak bölgelerde ikamet eden vatandaşlarımız arzu etmeleri halinde düğün vizesi için başvurularını İdata’ya yapabileceklerdir.

Vize başvurularını İdata’ya yapacak vatandaşlarımız konsolosluk vize ücretine ek olarak İdata servis ücretinizde ödemeleri gerekecektir.

2 Şubat 2020 tarihi itibariyle Almanya Konsolosluklarının düğün vizesi ücreti 80 € olmuştur. Vize başvurularını İdata’ya yapacak vatandaşlarımız 80€’ya ek olarak 240 TL ile 300 TL arasında İdata servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Almanya Konsolosluklarına veya Almanya vize merkezlerine yapılacak başvurularda randevu alınması zorunludur.

Almanya vize randevuları İdata web sitesinden alınacaktır. Almanya vize randevuları ücretsizdir. Vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımızın randevularını yine İdata’dan almaları gerekecektir. Ancak öncesinde Almanya Konsolosluğu na yapılacak vize randevuları için İdata çağrı merkezini arayarak konu hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Vize randevuları ileri tarihe verilebilir ve vize başvurularınızı Konsolosluğa sadece haftanın belirli günlerinde yapmak durumuna kalabilirsiniz.

Ayrıca Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak vatandaşlarımızın Almanya düğün vizesi başvuruları için parmak izi vermeleri ve başvuru sırasında hazır bulunmaları zorunludur.

12 yaş altı çocukların düğün amacıyla yapılacak vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir.

Ehliyet, pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri ve İngiltere, Amerika vizesi için verilen parmak izi beyanları Almanya vize başvurularında geçerli değildir.

Vize başvuru tarihinden son 59 ay (5 yıl) içerisinde her hangi bir ülkenin Schengen vizesini almış ve parmak izi vermiş vatandaşlarımızın ise başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmeyecektir.

Davetiyeli Almanya vizesi başvurularında sadece son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için verilen parmak izi bilgileri geçerli olacaktır.

Yine son 5 yıl içerisinde Schengen vizeleri için parmak izi vermiş ancak söz konusu Schengen vizelerini Dubai, Suudi Arabistan, Rusya, Hindistan gibi yurt dışı ülkelerinden almış vatandaşlarımızın vize başvuruları için yeniden parmak izi vermeleri zorunludur.

almanya-davetiyeli-dugun-vizesi
Almanya davetiyeli düğün vizesi nasıl alınır?

Almanya Düğün Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport ve eski pasaportlar
 2. Pasaportların 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Almanya’dan gelen orijinal davetiye veya Almanca mektup ve Alman pasaportunun fotokopisi.
 5. Düğün davetiyesi
 6. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen vize başvuru formu, KVKK formu ve varsa vekaletname belgesi
 7. Seyahat sürelerinden önce başlayan ve sonra biten en az 30.000 € teminatlı, sadece Schengen bölgesini kapsayan (Almanya kabul edilme) kaşe ve ıslak imzalı seyahat sigortası.
 8. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu (vizeniz çıkmadan satın alma yapmayın)
 9. Almanya Schengen vize ücreti + İdata servis ücreti
 10. Almanya vize randevu belgesinin çıktısı
 11. Konsolosluğa hitaben Türkçe, İngilizce veya Almanca yazılmış düğün ziyareti, seyahat tarihi, seyahatin sponsoru, konaklama yeri ve seyahat sonrası geri dönüş taahhütü hakkında bilgiler veren şahsi vize dilekçesi
 12. Vize başvuru sahibinin son 3 aylık seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan (örneğin: 1 haftalık seyahat için 5000 TL) bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınmış hesap özeti. (bkz: vize için banka hesabın ne kadar para bulunmalı?)
 13. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri gibi ek gelir belgelerinin fotokopileri.
 14. E-devlet sisteminden alınmış anne, baba, eş ve çocuklar hakkında bilgilerin bulunduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Ayrıca Düğün Vizesi İçin Başvuru Yapacak Vatandaşlarımız Yukarıdaki Belgelere Ek Olarak Meslek Durumlarına Göre Aşağıdaki Evrakları da Hazırlamalıdır:

Almanya düğün vizesi için başvuru yapacak kişi şirket sahibi veya ortağı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben Türkçe, İngilizce veya Almanca yazılmış düğün, seyahat tarihleri, seyahat finansörü, konaklama yeri bilgisi ve seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapılacağını belirten kaşe ve ıslak imzalı vize talep dilekçesi.
 2. Şirketin maksimum son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri.
 3. Vize başvurusunu Ankara’dan yapacak kişiler için ek oda sicil kaydı belgesi.
 4. E-devlet aracılığıyla alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Almanya düğün vizesi için başvuracak kişi şirket çalışanı ise:

 1. Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben Türkçe, İngilizce veya Almanca yazılmış kaşe ve ıslak imzalı seyahat, çalışma ve izin yazısı.
 2. Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
 3. E-devlet sisteminden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 4. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
 5. Başvuru sahibi aynı zamanda emekli ise geçmişe son 4 aylık destek primi ödemeleri

Düğün vizesi için başvuru yapacak kişi memur ise:

 1. Resmi çalışma ve izin yazısı
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık e imzalı veya mühürlü ve ıslak imzalı maaş bordroları
 4. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Almanya düğün vizesi için başvuru yapacak kişi ev hanımı ise:

 1. Varsa ölüm aylığını gösterir son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 2. Ölüm aylığı alınıyorsa SGK veya E-devlet sisteminden alınmış barkodlu emeklilik tescil belgesi.
 3. Varsa ev hanımının üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri.
 4. Sponsor olacak eş, anne ya da baba tarafından Konsolosluğa hitaben yazılacak yakınlık bağı, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve seyahat sponsoru olunacağını belirten ıslak imzalı dilekçe. Sponsor şirket sahibi ise dilekçeyi antetli kağıda hazırlamalıdır.
 5. Sponsorun eksiksiz iş yeri evrakları
 6. Sponsorun şahsi son 3 aylık, seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 7. Vize başvuru sahibi ile sponsor arasındaki yakınlığı gösterir kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı fotokopisi.
 8. Sponsorun dilekçedeki imzasını teyit edecek yeni tip kimlik kartı veya pasaport fotokopisi

Düğün vizesi için başvuru yapacak kişi emekli ise:

 1. E-devletten barkodlu veya SGK’dan mühürlü ve ıslak imzalı alınmış emeklilik tescil belgesi.
 2. Emekli maaşın yattığı PTT veya Bankadan son 3 aylık bakiyeli, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Düğün vizesi için başvuru yapacak kişi avukat, doktor veya mühendis ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış orijinal, ıslak imzalı veya e imzalı yazı.
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Varsa iş yeri ruhsatı fotokopisi
 4. İmza beyannamesi fotokopisi
 5. Vergi levhası fotokopisi

Düğün vizesi için başvuru yapacak kişi öğrenci ise:

 1. E-devlet veya okuldan alınmış güncel tarihli öğrenci belgesi
 2. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük yalnız seyahat ediyorsa her iki ebeveyn, ebeveynlerden sadece biriyle seyahat ediyorsa seyahate katılmayan ebeveyn tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname.
 3. Sponsor ebeveynin eksiksiz iş yeri evrakları
 4. Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben Türkçe, İngilizce veya Almanca yazılmış yakınlık derecesi ve sponsor olunacağına dair bilgiler veren vize sponsorluğu dilekçesi.
 5. Sponsorun şahsi, son 3 aylık seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 6. Sponsor ile başvuru sahibi arasındaki akrabalık bağını ispat eden kimlik fotokopisi veya kimlik kartı fotokopisi
 7. Sponsorun dilekçedeki imzasını teyit eden yeni tip kimlik kartı veya pasaportunun fotokopisi.

Almanya düğün vizesi için başvuru yapacak kişi çiftçi ise:

 1. Çiftçilik belgesinin fotokopisi
 2. Varsa hayvan kayıt belgesi
 3. Varsa arıcılık sertifikası
 4. Varsa tarım arazilerinin, tarım araçlarının ruhsat fotokopisi
 5. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Almanya düğün vizesi için başvuru yapacak kişi freelance çalışan ise:

 1. İş yetkinliğini gösterir diploma ve sertifika fotokopileri
 2. Varsa noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi
 3. Varsa CV ve portfolyo fotokopileri
 4. Varsa hizmet verilen şirketlerden alınmış konsolosluğa hitaben kaşe ve ıslak imzalı referans yazıları

Almanya düğün vizesi başvurusu yapacak kişi müzisyen, oyuncu veya sanatçı ise:

 1. Bağlı bulunulan menajerlik şirketi, MESAM veya Plastik Sanatlar Derneğinden alınmış konsolosluğa hitaben referans yazısı.
 2. Varsa ulusal ve uluslararası basında hakkında çıkmış haber, röportaj
 3. Varsa portfolyo
 4. Varsa sergi katalogları
 5. Varsa iş sözleşmelerinin fotokopileri
almanya-dugun-vizesi
Almanya aile akraba ve arkadaş ziyareti vizesi

Almanya Düğün Vizesi Ücretleri

 • 0-5 yaş arası çocuklar için ücretsiz.
 • 6-12 yaş arası çocuklar için konsolosluk vize ücreti: 40 €,
 • 12 yaş üstü vize başvuru sahipleri için Almanya vize ücreti: 80 €.
 • İdata servis ücreti: 240 TL
 • Vize başvurularının İkamet bölgesi dışındaki İdata ofisine yapılması durumunda dış şube servis ücreti: 110 TL.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

 • idata.com.tr web adresini ziyaret edin.
 • Almanya sayfasına geçiş yapın.
 • “Online Randevunuzu Alın” menüsünü tıklayın.
 • Karşınıza çıkan 3 farklı randevu butonundan “Schengen Randevunuzu Alın” butonunu tıklayın.
 • İkamet adresinize hizmet veren İdata ofisini seçin.
 • Randevu formuna pasaport, kimlik ve seyahat tarihlerinizi girin.
 • E-posta hesabınıza gelen randevu formunun çıktısını alın.
 • Randevu günü randevu saatinden 15 dakika önce İdata’da olun.

Davetiyeli Almanya Vize Başvurularında Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • İkamet adresinize en yakın Almanya İstanbul, Ankara veya İzmir C tipi Schengen vize başvuru formunu bilgisayarınızın masa üstüne indirin ve çıktısını alın.
 • Mavi renkli tükenmez kalemle yazılarınız okunacak şekilde formu eksiksiz doldurun. Özellikle ad, soyad, pasaport, kimlik numaranız ve gidiş-tarihlerinizi doğru ve okunaklı yazdığınızdan emin olun.
 • Adres kutucuğunun sonuna e-posta adresinizi yazın.
 • Formun 3. ve son sayfadaki “signature” kutucuklarını pasaporttaki imzanıza benzeyecek şekilde doldurun.
 • Formun arkasında yer alan KVKK formunu da doldurarak ekleyin. Vize aracılık hizmeti alacaksanız vekaletname formunu da doldurun ve imzalayın.
 • Hazırlamış olduğunuz vize başvuru dosyanıza ekleyin.

Davetiyeli Almanya Vizesi Başvurularında Parmak İzi Uygulaması

Değerli ziyaretçilerimiz, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen vize müracaatlarında başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri zorunlu hale gelmiştir. Bu doğrultuda davetiyeli Almanya aile, akraba ziyareti vizesi veya diğer Almanya Schengen vizesi kategorilerine yapılacak başvurularda vatandaşlarımızın başvuru sırasında parmak izi (biyometri) vermeleridir gerekecektir.

Almanya davetiyeli düğün vizesi başvuruları için parmak izi İdata veya Konsolosluklarda verilecektir.

Vize başvuruları sırasında başvuru sahiplerinin parmak izi alınacaktır.

Pasaport, kimlik ve ehliyet işlemleri için verilen parmak izleri Schengen vize başvurularında geçerli değildir.

Davetiyeli Almanya Schengen vizesi için verilecek parmak izi beyanları vize onayı alınması durumunda tüm Schengen ülkelerine yapılacak vize başvurularında geçerli olacak ve böylelikle vize başvuruları sırasında hazır bulunmanız gerekmeyecektir.

Bu durumda Schengen vizesi için parmak izi vermiş vatandaşlarımız vize başvurularını şahsen gelmelerine gerek kalmadan vize danışmanlık şirketleri ile alabileceklerdir.

Davetiyeli Almanya düğün vizesini vize acentaları aracılığıyla alacak vatandaşlarımıza öncelikle ”Almanya vize danışmanlığı” yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Öte yandan 12 yaş altı çocukların Almanya Schengen vizesi başvurularında hazır bulunmaları gerekmektedir. Ebeveynleri çocukları adına vize başvurusu yapabileceklerdir.

Soyadı değişikliği durumunda eski soyisimle verilen parmak izi beyanları istisnai durumlar hariç kabul edilmeyecektir ve yeni soyadı ile de Schengen vizesi için parmak izi verilmesi gerekecektir.

Yine geçmiş Schengen vizelerini Türkiye dışında yabancı ülkelerde almış vatandaşlarımız bu vizeleri için parmak izi vermiş olsalar dahi Türkiye’de Almanya düğün vizesi içinde parmak izi vermeleri gerekecektir.

Davetiyeli düğün vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını yapacakları İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası, Bursa, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep veya Antalya İdata ofislerinden parmak izi verebileceklerdir.

Almanya Düğün Ziyareti Vize Başvurularında Dilekçe Nasıl Yazılır?

Şirket sahipleri vize talep dilekçelerini antetli kağıda, şahıslar ise A4 kağıdına hazırlamaları gerekecektir.

Dilekçeler ıslak imzalı ve kaşeli olmak zorundadır. Şahıs dilekçelerinde kaşe gerekmez.

Dilekçeleri Türkçe, İngilizce veya Almanca yazabilirsiniz.

Düğün vizesi dilekçeleri ilgili Konsolosluğa hitaben yazılacaktır.

Dilekçelerde aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

 • Seyahatin amacı
 • Seyahatin tarihleri,
 • Seyahat masraflarını kimin üstleneceğini,
 • Konaklama yeri ve
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüleceğine dair bilgiler verilmelidir.

Şahsi dilekçeler vize başvuru sahipleri tarafından, şirket yazıları ise şirkette imza atma yetkisi olan şirket sahipleri ya da müdürleri tarafından imzalanmış olmalıdır.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 • Almanya düğün vizesi başvuruları %70 10-12 gün,
 • Almanya düğün vizesi başvuruları %80 12-15 gün,
 • Almanya düğün vizesi başvuruları %90 15-18 gün,
 • Almanya düğün vizesi başvuruları %100 18-30 gün süre aralığında çıkmaktadır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
909 yoruma göre
js_loader