Aileyi İngiltere’ye Getirmek: Aile Birleşimi ve EEA Family Permit Vizesi

Aileyi İngiltere’ye Getirmek… İngiltere yaşayan, aile üyelerini ya da arkadaşlarını İngiltere’ye davet etmek isteyenlerin en çok merak ettiği “arkadaş ve aileyi İngiltere’ye getirmek” konusu hakkında sizi bilgilendireceğiz.

İngiltere’ de yaşayan; İngiliz vatandaşı olan ya da geçici-kalıcı oturum sahibi olan kişiler aile üyelerini ya da arkadaşlarını İngiltere’ye davet edebilirler. İngiltere’de yaşayan kişiler yakınlarını ziyaret amaçlı İngiltere’ye çağırabilecekleri gibi, birinci derece yakınlarını kendileri ile İngiltere’de yaşamak üzere de davet edebilirler. Yani aileyi İngiltere’ye almak için de başvuru yapılabilir. Her iki durumda da İngiltere’de yaşayan kişinin belli koşulları sağlaması ve İngiltere’den davet mektubu göndermesi gerekecektir.

İngiltere’ ye yakınlar hangi durumlarda nasıl davet edilir, kimler ailesini İngiltere’ye alabilir konusu hakkında İngiltere’deki kişinin durumuna göre açıklamalarda bulunmaya çalışalım.

İngiliz vatandaşları ve İngiltere’de oturum sahibi kişiler yakınlarını İngiltere’ye ziyaret amaçlı davet için neler yapmalı, hangi evrakları hazırlamalı?

İngiliz pasaportu sahibi olan ya da İngiltere’de oturum hakkı bulunan ve İngiltere’de yaşayan kişiler aile üyelerini, arkadaşlarını ziyaret amaçlı İngiltere’ye davet edebilirler. Davet edilecek kişinin vize başvurusu için davetiye yazılması ve İngiliz pasaportu görseli ya da oturum kartı görseli paylaşılması yeterli olacaktır. Davetiyede davet edilen kişi ile yakınlık derecesi, davet edilen tarihler, davet edilen ev adresi ve davet eden telefon numarası mutlaka bulunmalıdır. İngiltere’de yaşayanların vize davetiyesi için belediyeden belge almaları ya da onay almaları gibi zorunluluklar yoktur. İngiltere vize davetiyesi İngilizce olarak, İngiltere Başkonsolosluğu vize bölümüne hitaben yazılmış olmalıdır. Davet eden ve davet edilen kişinin güncel bilgilerini içermelidir ve davet eden tarafından imzalanmalıdır. Davetiye direkt Konsolosluğu gönderilmez, vize başvurusu için davet edilen kişiye mail yoluyla gönderilmesi yeterli olacaktır. Davet eden kişi İngiltere’ye çağırdığı kişiye finansal sponsor olacağını belirtirse banka hesap dökümlerini de başvuru sahibine vize başvuru dosyasına eklenmek üzere iletmelidir.

Aile ziyareti için İngiltere’ye çağrılan kişi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık vize başvurusu yapılabilir.

İngiliz vatandaşları ailelerini nasıl yanlarına alabilirler?

İngiliz vatandaşı olan ve İngiltere’de yaşayanlar İngiltere aile birleşimi vizesi ile eş ve 21 yaş altı çocuklarını İngiltere’ye alabilirler. İngiliz vatandaşı kişinin doğan çocukları İngiliz pasaport sahibi olurlar. Bu nedenle aile birleşimi vize başvurusu (Settlement visa) daha çok İngiliz vatandaşı eşleri için yapılır ve İngiliz vatandaşı eş başvurusu ya da İngiltere yerleşim başvurusu olarak da adlandırılır.

İngiltere aile birleşimi vizesi için; İngiltere’ ye alınmak istenen eş ve İngiltere’de yaşayan ya da yaşamayan İngiliz pasaport sahibi kişi bazı koşulları sağlıyor olmalıdır. İngiltere’ ye aile birleşimi yoluyla yerleşecek kişi İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlamalıdır. İngiliz vatandaşı kişi ise İngiltere’den yıllık gelirinin aile birleşimi başvurusu için yeterli olduğunu ispatlamak ısır.

Ayrıca ilişkinin gerçek olduğu da aile birleşimi için kanıtlanmalıdır. Bu temel koşullar sağlanmıyorsa aile birleşimi yoluyla eşi İngiltere’ye almak mümkün olmayacaktır.

İngiltere’ de oturumu olan kişiler ailelerini nasıl yanlarına alabilirler?

İngiltere oturma iznine sahip olan, eş ve çocukları İngiltere’ye almak isteyen kişilerin sahip oldukları oturum iznini nasıl, hangi yolla aldıkları önemlidir. Aldıkları İngiltere vizesine bağlı bağımlı vizesi başvurusu ile oturum sahibi eşini ve çocuklarını yanına alabilecektir.

Örneğin; çalışmak üzere İngiltere’ye gidecek ya da gitmiş olan kişi İngiltere çalışma vizesi (Tier 2 vizesi) alacaktır.

Bu vize ile İngiltere’ye giriş sonrası kişi oturma izni başvurusu yaparak İngiliz oturma izni hakkı elde edecektir. Bu ana başvuru sahibi, vize başvurusu esnasında ya da İngiltere’ye gittikten sonra eş ve çocukları için de başvuru koşulu ile oturum alabilir. Tier 2 bağımlı vizesi (tier 2 dependent visa) başvurusu ana başvuru sahibinin vize başvurusu esnasında ya da ana başvuru sahibi İngiltere’ye gittikten sonra yapılabilir.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de yaşayanlar ailelerini nasıl yanlarına alabilirler?

Ankara Anlaşması vizesi alacak kişiler ya da vizeyi almış ve İngiltere’de oturum kartını almış kişiler aile üyelerini de İngiltere’ye alabilirler.
Ankara Anlaşması’na bağlı olarak aile üyelerinin de İngiltere’ye götürülmesi için işlemler ana başvuru sahibi vize işlemleri esnasında yapılabileceği gibi, Ecaa businessperson vizesi alındıktan sonra da yapılabilir. İş kurmak üzere İngiltere’ye gidecek olan ya da gitmiş olan başvuru sahibi, bu vize türü için gerekli koşulları ve evrakları sağlayabiliyor ise aile üyelerinin vize işlemleri de olumlu sonuçlanacaktır. Ankara Anlaşması bağımlısı olacak çocukların 21 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Ankara Anlaşması vizesine başvuru yapacak kişiler resmi evlilikleri bulunmayan partnerlerini de yanlarına alabilirler. Evli olmayan çiftler için Ankara Anlaşması bağımlı vize başvurusu işlemleri evli çiftlerin işlemleri bile aynıdır. Evli olmayan çiftlerin başvurusunda ilişkinin En az 2 yıldır devam ettiği kanıtlanmalıdır ve aynı evde yaşandığı belgelenmelidir.

31 Aralık sonrası Ankara Anlaşması dependent vizesi başvuru koşullarını ve evraklarının değişeceği tahmin edilmektedir.

AB vatandaşları ailelerini nasıl İngiltere ‘ye getirir?

AB vatandaşı olan ve İngiltere’de yaşayan kişiler aile üyelerini yanlarına alabilirler. Aile üyelerinin İngiltere’ye alınması için AB vatandaşı eş başvurusu yapılacaktır. Bu vize türü Eea Family Permit vizesi olarak adlandırılmaktadır.

Eea Family Permit vizesi için ilişkinin gerçek olduğu kanıtlanmalıdır. AB vatandaşı eş İngiltere’de yaşıyorsa maaş bordrosu ve banka hesaplarını sunmalı, İngiltere’de yaşayabildiğini ve AB eş başvurusu ile yanına alacağı kişiye sponsor olabileceğini kanıtlamalıdır.

İngiltere Eea Family Permit vizesi alarak İngiltere’ye alınan aile yakını İngiltere’de oturum ve çalışma iznine sahip olacaktır. Vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin banka hesabı sunması ya da gelir beyan etmesi gerekmeyecektir.

AB vatandaşı yakınları İngiltere vize başvurusu AB vatandaşı Türkiye’de ikamet etmeye devam ederken de yapılabilir. Vize başvurusu sonrası verilen vize AB vatandaşın durumuna göre düzenlenecektir. AB vatandaşı İngiltere’ de yaşıyorsa başvuru esnasında bu bilgi verilecek ve onaylanan vize “İngiltere Eea Family Permit-join” olacaktır.

AB vatandaşı eş henüz Türkiye’de ise, İngiltere’ye yerleşmedi ise verilen vize “İngiltere Eea Family Permit-Accompany” olacaktır.

Vize Eea Family Permit-join olarak verildiyse başvuru sahibi hu vize ile İngiltere’ye tek başına giriş yapamayacaktır. Giriş için AB vatandaşı eş de vize sahibinin yanında olmalıdır.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, Aileyi İngiltere’ye getirmek konusu üzerine hazırladığımız yazımızı sonuna geldik. Konu hakkında daha detaylı bilgi için soru ve görüşlerinizi [email protected] e-posta hesabımıza yazabilirsiniz.

Vize başvuru işlemlerine yönelik bilgi almak için ” İngiltere vize işlemleri ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader