VFS Global İle Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

VFS Global ile Fransa vizesi nasıl alınır? Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Türkiye’de bulunan Fransa Konsoloslukları Fransa Schengen vizesi için yapılacak başvuruları büyük oranda VFS Global aracılığıyla kabul etmektedir. Ancak bu durum Fransa Konsolosluklarının Schengen vize başvurularını kabul etmediği anlamına gelmemelidir. Fransa vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını randevu alarak VFS Global’e veya Fransa Konsolosluklarına yapabileceklerdir.

Fransa vizesi başvurularını VFS Global’e yapacak vatandaşlarımız başvurularını İstanbul Anadolu Yakası, Avrupa Yakası, Ankara ve İzmir’den yapabileceklerdir.

Vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımız ise Ankara ve İstanbul’da bulunan Fransa Konsolosluklarına başvurularını yapabilirler.

VFS Global’in Fransa Vize Başvurularındaki Rolü

Fransa Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapılacak Fransa C tipi vize başvurularında hizmet yüklenici firma ile anlaşmıştır.

Bu firmanın adı VFS Global’dir.

 • VFS Global, Fransa Büyükelçiliğine ve Başkonsolosluğuna yapılacak C tipi Schengen vize başvurularında Konsolosluk adına vize başvurularının kabul edilmesi,
 • Konsolosluk adına Schengen vize ücretlerinin tahsil edilmesi,
 • Vize başvuru randevularının düzenlenmesi,
 • Kabul edilen vize başvurularının Konsolosluklara iletilmesi ve işlemi tamamlanmış pasaportların Konsolosluktan teslim alınması konularında hizmet verecektir.

VFS Global’in Fransa vizesi başvurularında ki rolü daha çok idari bir hizmettir. Dolayısıyla Fransa vizesi danışmanlığı konusunda VFS Global’den destek alınamayacaktır.

Fransa vizesi başvurularında VFS Global’in vermiş olduğu bu hizmet ücretlidir.

Fransa vizesi başvuru hizmetleri için VFS Global servis ücreti, Konsolosluğun vize harç ücretinin yarısını geçmeyecek şekilde planlanmıştır.

VFS Global’in hizmet verdiği diğer ülkeler hakkında bilgi almak için ”VFS Global Ülkeleri” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VFS Global ile Fransa Vize Başvurusu Yapanlar Hangi Hizmetleri Alabilir?

 • VFS Global: Fransa kısa süreli turistik, ticari, fuar, kongre, konferans, seminer, aile ve akraba ziyareti, 90 gün altı eğitim vizeleri, staj vizesi, kar amacı gütmeyen seyahatler için yapılacak C tipi Schengen vize başvurularının kabul edilmesi,
 • Fransa deniz aşırı toprakları olan Guadeloupe, Fransız Polinezya’sı, Guyana, Martinik, Reunion, Saint Martin, Saint-Barthélemy için yapılacak kısa süreli vize başvurularının kabul edilmesi,
 • Fransa Ana karası ve Fransa denizaşırı ülkeleri Pom/Dom/Rom/Com için vize randevularının verilmesi,
 • Vize ücretlerinin tahsil edilmesi,
 • Fransa online vize başvuru formunun doldurulması,
 • Çıktı alma,
 • Fotokopi,
 • Fotoğraf çekimi,
 • İşlemi tamamlanmış pasaportların kargo/kurye ile teslimatı,
 • Fransa vizesi için mobil başvuru (ev ve iş yerinde parmak izi verme) hizmeti ve
 • Fransa vizesi için VİP başvuru hizmetleri vermektedir.

VFS Global ile Fransa Vizesi Hangi Şehirlerden Alınır?

VFS Global ile Fransa vizesi aşağıdaki şehirlerden alınabilecektir:

 • İstanbul Anadolu Yakası/Altunizade
 • İstanbul Avrupa Yakası/Dolapdere (eski adresi Harbiye’dedir.)
 • Ankara,
 • İzmir.

Öte yandan VFS Global’in Edirne, Bursa, Trabzon, Bodrum, Antalya ve Gaziantep’te faaliyet gösteren ofislerinde Fransa vize bölümü bulunmamaktadır.

VFS Global ile Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu yapmadan önce işlem süreleri ve en geç vize başvuru yapma süresi hakkında bilgi sahibi olunur. (Fransa vizesi için seyahat tarihinden önce en geç başvuru yapma süresi 15 iş günüdür.)

Resmi ikamet adresinize hizmet veren VFS Global ofisi tespit edilir. (sayfamızın devamında bulabilirsiniz.)

Online formu doldurmak için france-visas.gouv.fr web adresi ziyaret edilir ve hesap oluşturulur.

E-posta hesabınıza gelen link tıklanır ve Fransa vize başvuru formu eksiksiz ve Türkçe karakter kullanmadan doldurulur.

Form doldurma işlemi sona erdikten sonra verilen bilgilerin doğruluğu son kez kontrol edilir ve form onaylanır.

Ardından ikamet adresinize hizmet veren VFS Global ofisi (İstanbul, Ankara ve İzmir) için randevu alma sayfasına geçiş yapılır ve randevu günü belirlenir.

Bu işlemin ardından e-mail hesabınıza gelen doldurmuş olduğunuz Fransa Schengen vize başvuru formu, randevu belgesi ve checklist sayfalarının renkli çıktısı alınır.

Checklistte yer alan Fransa vizesi için gerekli evrak listesi eksiksiz, açıklamaları dikkate alınarak randevudan maksimum son 15 gün içerisinde hazırlanır.

Çıktısı alınan Fransa vize başvuru formunun imza kutucukları imzalanır, fotoğraf bölümüne eski vizelerde kullanılmamış biyometrik vize fotoğrafı yapıştırılır.

Fransa vize başvuru formu, randevu belgesi ve hazırlanmış olan evraklar checklistte belirtilen evrak sıralamasına göre sıralanır ve evraklar naylon dosyada olacak şekilde vize başvuru dosyası haline getirilerek en üste randevu belgesi eklenir.

VİP Fransa vizesi için başvuru yapılmayacaksa standart vize ücreti ve VFS servis ücreti olan 80 € +26 € hazırlanır.

Randevu saatinden en geç 15 dakika önce ilgili VFS Global ofisi ziyaret edilir.

Randevu günü yoğunluk yoksa işleminiz 15/20 dakika arasında tamamlanmış olacaktır. Yoğunluk var ise işlemlerinizin tamamlanması daha uzun sürebilir.

Randevu sırasında size geldiğinde Fransa vize bankosuna vize başvuru dosyası verilir, vize ücreti ödenir ve ardında parmak izi verilerek vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Fransa vize başvurunuz sonra tarafınıza verilen üzerinde VFS Global ve Gateway Management logosu olan ve “Referance Number” notu bulunan vize takip fişi işlem süresince saklı tutulur ve bu fişle Fransa vize takibi yapılır.

Fransa vize başvurularının sonuçlanma süresi 3-15 iş günü arasında değişmektedir.

İşlemleriniz tamamlandığında VFS Kargo hizmeti satın almadıysanız pasaportunuzu 09.00-18.00 saatleri arasında başvuru yaptığınız VFS Ofisinden vize takip fişi ve kimlik kartınızı göstererek teslim alın.

VFS Global’den Fransa Vize Randevu Nasıl Alınır?

Fransa vizesi için VFS Global’den randevu alacak vatandaşlarımız bize randevularını online ortamda alabileceklerdir. Teknik bir sorun çıkmadığı sürece telefonla Fransa vize randevusu alınamayacaktır.

 • Fransa vizesi için VFS Global’den randevu alacak vatandaşlarımız öncelikle ikamet ettikleri şehre hizmet veren vize başvuru merkezini tespit etmeli,
 • France-visas.gouv.fr web sayfasındaki online Fransa vize başvuru formu doldurulmalı,
 • Lokasyondan Avrupa – Türkiye ve ilgili VFS Global ofisi tercih edilerek randevu oluşturulmalı ve e-posta hesabınıza gelen veya ekranda bulunan randevu belgesi çıktı alınarak vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Ailece ya da grup halinde yapılacak vize başvurularında açılmış olan tek bir hesap üzerinden diğer vize başvuru sahiplerini ekledikten sonra vize formunu doldurup randevu alabilirsiniz.

Fransa denizaşırı ülkeleri olan Guyana, Fransız Polinezyası, Goudeloupe, Martinik, Reunion, ST Martin, Saint Barthélemy vize başvuruları için de randevu yine Fransa online vize sisteminden alınacaktır.

Vize randevuları ücretsizdir.

Randevu yoğunluğu gibi durumları düşünerek vize randevularınızı seyahat tarihinizden en geç 30 gün önceden almış olmanızı tavsiye ederiz.

VFS Global Fransa Vize Ücretleri

Fransa vizesi için 2020-2021 VFS Global Ücretleri:

Fransa Konsolosluğu C tipi turistik, ticari, aile ziyareti vize harç ücreti: 80 €.

Fransa vizesi için VFS Global servis ücreti: 26 €.

VİP Fransa vize başvurusu için VFS Global ücreti: 50 € (konsolosluk ve servis ücretine ek olarak)

VFS Global Fransa vizesi için kargo ücreti: 10 €.

Fransa vizesi için VFS Global erken saat başvuru ücreti: 25€. (konsolosluk ve servis ücretine ek olarak)

VFS Global’e Fransa Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Fransa vize başvurularında VFS Global ücretleri € cinsinde tahsil edilir.

Tüm vize ücretleri ve ek hizmet ücretleri randevu gibi tahsil edilecektir.

Kredi kartı ya da banka havalesi ile yapılacak vize ücreti ödemeleri geçerli değildir.

Metal, 200 ve 500 Euro’luk banknotlarla yapılacak Fransa vize ücreti ödemeleri kabul edilmemektedir.

Fransa vize ücretleri geri iade edilmeksizin tahsil edilir. Vize reddi durumunda Fransa Konsolosluğunun ve VFS Global servis ücretleri iade edilmemektedir.

Pasaport dağıtım saatleri: 15.00/17.00

VFS Global Fransa Vize Başvuru Merkezi Dolapdere

VFS Global İstanbul/ Dolapdere Fransa vize başvuru merkezi 08.30-17.00 saatleri arasında açıktır.

Dolapdere’de bulunan vize başvuru merkezi VFS Global’in Fransa vize başvurularındaki merkezi ofisi konumundadır.

İstanbul Dolapdere VFS Global ofisi Başkonsoloslukla aynı şehirde hizmet verir dolayısıyla vize başvurularında en çok başvuru kabul etme kotasına sahiptir ve vize başvuruları kısmende olsa daha hızlı sonuçlanır.

Fransa vizesi için en fazla başvuru VFS Global Beyoğlu/Dolapdere ofisinden kabul edilir.

Fransa vizesi için VFS Global Dolapdere ofisine başvuru yapacak vatandaşlarımızın şu şehirlerde: Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, İzmit, İstanbul, Bursa, İzmir, Denizli, Muğla, Aydın, Manisa, Kütahya, Balıkesir, ikamet etmeleri zorunludur.

Corona Virüs süresince İstanbul’dan yapılacak Fransa vize başvuruları Dolapdere ofisinden kabul edilecektir.

Adres: Hacıahmet mah, Kurtuluş Deresi Cad. No:29 D:25, 34440 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90212 373 5810

E-posta: [email protected]

Pasaport dağıtım saatleri: 15.00-17.00

VFS Global Fransa Vize Başvuru Merkezi İstanbul Altunizade

İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy, Üsküdar, Acıbadem, Çamlıca, Göztepe, Suadiye, Caddebostan, Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Ümraniye, Ataşehir, Gebze ve hatta Başkonsolosluk yetki alanında ikamet eden vatandaşlarımızda Fransa vize başvurularını VFS Global Altunizade ofisine yapabileceklerdir. Ancak bunun için Fransa vize randevusunun VFS Global Altunizade ofisinden alınmış olması zorunludur.

VFS Global Fransa vize merkezi Altunizade ofisi Covid-19 sürecinde 08.30/13.30 saatleri arasında hizmet verecektir.

Adres: Altunizade Mah. Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. EURO Business Center 31/2 D:B Blok, 34462 Altunizade/Üsküdar/İstanbul

Telefon: +90212 373 5810

E-posta: [email protected]

Pasaport dağıtım saatleri: 15.00/17.00

VFS Global Fransa Vize Başvuru Merkezi Ankara

Ankara VFS Global Fransa vize başvuru merkezi, VFS Global İstanbul Dolapdere vize başvuru merkezinin ardından gelen bir diğer vize başvuru merkezidir.

Ankara VFS Global Ofisi Büyükelçilikle aynı şehirde hizmet vermektedir. Dolayısıyla VFS Global Ankara Fransa vize merkezi yine başvuru kabul etme kotası en yüksek vize merkezi arasında yer alır ve vize başvuruları kısmende olsa daha hızlı sonuçlanır.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.

Fransa vizesi için VFS Global Ankara ofisine başvuru yapacak vatandaşlarımızın şu şehirlerde: Afyon, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Zonguldak, Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İçel, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Tokat, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli ve Van’da ikamet etmeleri zorunludur.

Fransa Vizesi VFS Global Ankara adres: İşçi Blokları, Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 57/A, 06530 Çankaya/Ankara

Telefon: 0212 373 5810

E-posta: [email protected]

Pasaport dağıtım saatleri: 15.00/17.00

VFS Global Fransa Vize Başvuru Merkezi İzmir

İzmir’de bulunan Fransa Konsolosluğu olmaması nedeniyle İzmir VFS Global Fransa vize başvuru merkezi Ege bölgesinde ikamet eden vatandaşlarımızın vize başvuruları üzerine hizmet verecektir.

Vize başvurularında yine France-visas.gouv.fr online vize sistemi kullanılacaktır.

Fransa vizesi için İzmir VFS Global çalışma saatleri: 08.30-17.00 ancak Pandemi döneminde 08.30/13.30 saatleri arasında hizmet verecektir.

Adres: Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No:1/C Pasaport/İZMİR

Telefon: 0212 373 5810

E-posta: [email protected]

Pasaport dağıtım saatleri 15.00/17.00

VFS Global Fransa Vize Takibi Nasıl Yapılır?

VFS Global’e yaptığınız Fransa vize başvurunuzun durumunu 2 farklı şekilde öğrenebilirsiniz:

 1. Cep telefonunuza VFS Global tarafından gönderilen SMS ile,
 2. Başvuru günü tarafınıza verilen vize takip fişi ile pastel.diplomatie.gouv.fr web adresinde bulunan ”Track Your Application Statüs” menüsünü ziyaret ettikten sonra referans numarası ve doğum tarihi bilgilerinizi online sisteme girerek Fransa vize başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Fransa vize durumunu SMS’le öğrenecekler lütfen dikkat!

Fransa vize başvurularında VFS Global başvuru sahiplerine genel anlamda 2 bazı durumlarda ise 3 SMS göndermektedir.

 1. SMS: vize başvurunuzun kabul edildiği ve Konsolosluğa iletileceği,
 2. SMS ise vize işlemlerinizin sonuçlandığı,
 3. SMS ise konsolosluğun vize mülakatına talep ettiğine dair bir SMS olacaktır.

Fransa Schengen vize başvurularında genel anlamda Konsolosluk görüşmesi bulunmamaktadır ancak Konsolosluk bazı vize başvuru sahiplerini daha yakından tanımak için mülakat talep edebilmektedir.

Fransa vize işlemleriniz tamamlandığında cep telefonunuza VFS tarafından “Collect Your Passport” yazan SMS gönderilecektir veya Fransa Online vize sistemine Collect Your Passport notu yer alacaktır. Bu bilgi notundan sonra Fransa vize başvurunuz sonuçlanmıştır ve pasaportunuz teslim alınmaya hazırdır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader