Uzun Süreli Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

”Uzun süreli Fransa vizesi nasıl alınır?” Fransa’ya ya da Schengen bölgesine sık seyahat eden vatandaşlarımızın sıkça sorduğu soruların arasında en fazla ”Uzun süreli Fransa Schengen vizesi nasıl alınır? sorusu gelmektedir.

Dolayısıyla bu yazımızı sorularınıza yanıt verebilmek adına Fransa uzun süreli vize nasıl alınır? konusu üzerine oluşturacağız.

İyi okumalar diliyoruz…

Uzun Süreli Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, eğer çok özel bağlantılarınız yok ve Konsolos arkadaşınız değilse ilk vize başvurunuzda uzun süreli Fransa vizesi almak için göstereceğiniz tek taraflı çaba büyük oranda yeterli olmayacaktır.

Yine Schengen bölgesine sık seyahat eden biri değilseniz ve pasaportunuzda daha önce aldığınız 7 günlük veya 15 günlük süreli Schengen vizeleri var ise uzun Fransa vizesi onayı almanız düşük olasılık olacaktır. Ancak yine de sık seyahat eden biriyseniz iyi bir danışmanlık ve planlama ile uzun süreli Fransa vizesi almanız mümkün olabilir.

Peki, uzun süreli Fransa vizesi nasıl alınır?

 • Schengen vize başvurularında Fransa Konsolosluklarını pilot ülke belirleyin. Schengen vizelerinizi mümkün olduğunca Fransa Konsolosluklarından talep edin.
 • Uzun süreli vize talebinizi gerekçelendirin. (Eş, iş, eğitim, sağlık vb)
 • Vize başvurularında geçerlilik süresi dönüş tarihinden sonra en az 5 yıl geçerli olan pasaportlar kullanın.
 • Almış olduğunuz Fransa Schengen vizeleri ile mutlaka Fransa’ya giriş yapın.
 • Fransa ticari vizesi için başvuru yapın.
 • Fransız şirketleri ile ticari ilişkileriniz var ise gümrük beyannamesi, invoice ve geçmiş ilişkilerinizi gösterir belgelerin fotokopilerini vize başvuru evraklarınızın arasına ekleyin.
 • Fransa Fahri Konsolosluklarından vize referans yazısı alın.
 • Bankada yüksek bakiyeli birikim hesaplarınız var ise bankanızdan Konsolosluğa hitaben referans yazısı alın.
 • İmkanınız var ise yüksek bakiyeli banka hesap özetleri ile vize başvurusu yapın.
 • Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları ile şirketinizin organik bağı var ise meslek örgütlerinden referans yazısı alın.
 • Fransa’da birden daha fazla ticari iş ortağınız var ise davetiyenizi en büyük ve en prestijli Fransız şirketinden alın.
 • İçerisinde Schengen vizesi olan eski pasaportlarınızı vize başvurunuzda sunun.
 • AB vatandaşı ile evliyseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisini vize başvurunuzda kullanın. Evlilik cüzdanınız Bulgarca ya da Romence ise Fransızcaya tercüme ettirin.

En Uzun Süreli Fransa Vizesi Kaç Yıllık Alınır?

En uzun süreli Fransa vizesi 5 yıllık olacak şekilde verilmektedir.

5 yıllık Fransa Schengen vizesi: kişiye her 6 ay içerisinde 90 günlük konaklama hakkı ve bu süre zarfında Fransa’ya sınırsız giriş-çıkış hakkı vermektedir. İstisnai durumlar dışında 5 yıllık Fransa Schengen vizesi alabilmek için pasaportunuzda 3 yıllık Schengen vizesi olması gerekebilir.

Schengen vize süreleri, pasaport geçerlilik süresinden bağımsız olarak aşağıdaki şekilde uzatılır:

 • Daha önce 3 ay çok girişli Fransa vizesi almış ve bu vizesi ile Fransa’ya giriş-çıkış yapmış kişiler 6 ay çok girişli,
 • 6 ay çok girişli Fransa vizesi almış kişiler 1 yıl çok girişli Fransa vizesi,
 • 1 yıl çok girişli Fransa vizesi almış ve bu vizesi ile Fransa’ya girmiş kişiler 2 yıl çok girişli Fransa vizesi,
 • 2 yıl çok girişli Fransa vizesi almış ve bu vize ile Fransa’ya giriş-çıkış yapmış kişiler 3 yıl çok girişli Schengen vizesi,
 • 3 yıl çok girişli Fransa Schengen vizesi almış ve bu vize ile Fransa’ya sık giriş-çıkış yapmış kişiler 5 yıllık multiple Fransa Schengen vizesi alacaklardır.

Uzun Süreli Fransa Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Uzun süreli Fransa vizesi talebiniz için Konsolosluğa hitaben yazacağınız dilekçe, standart vize dilekçeleri ile büyük oranda benzerlik göstermektedir. Ancak yine de uzun süreli Fransa vizesi talep edeceğiniz için uzun vize talebinizi dilekçe içerisinde bir kaç farklı şekilde vurgulamanızı ne gerekçe ile uzun vize istediğinizi anlatmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca dilekçenin konusunu: uzun süreli Schengen vize talebi olarak oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu doğrultuda: uzun süreli Fransa Schengen vizesi için Türkçe dilekçenizi aşağıdaki dilekçeden yola çıkarak oluşturabilirsiniz.

Fransa Başkonsolosluğuna İstanbul,

Konu: Uzun süreli Schengen vize talebi hk.

Sayın İlgili,

Ülkenize işim gereği sık seyahat eden birisiyim. Ülkenize yaptığım bu seyahatler büyük oranda iş amaçlı seyahatler olmaktadır.

Özellikle ülkenizde bulunan AŞ… Tekstil firmasına 2014 yılından kumaş tedarik eden bir firmayız ve AŞ tekstil ile olan ticari ilişkilerimiz her geçen yıl büyümektedir. Konu ile alakalı olarak AŞ Tekstil’den aldığımız davetiye ve geçmişte iki şirket arasındaki ticari ilişkileri gösterir fatura ve gümrük beyannamelerinin fotokopileri hazırlamış olduğum vize başvuru evrakları arasında bulabilirsiniz.

Bu doğrultuda: AŞ firması ile görüşme yapmak üzere ülkenize ilk seyahatimi: 20-25 Kasım 2020 tarihinde,
İkinci seyahatimi ise 7-10 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştireceğim.

Ayrıca ön görülmedik seyahatlerimi de dikkate alarak tarafıma mümkün olan en uzun Fransa vizesi vermenizi sizlerden önemle rica ederim.

Ülkenizde bulunacağım süre zarfında ulaşım, konaklama, tıbbi müdahale gerektiren durumlarda tüm masraflar şirketimin garantisi altında olacaktır.

Saygılarımla…

A… D…..
Kaşe- ıslak imza

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader