Romanya Vizesi Almak Zor Mu? (Detaylı İnceleme)

Değerli ziyaretçilerimiz, Romanya vizesi almak zor mu? konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Romanya vizesi, kesinleşmiş seyahati planı sunan, Türkiye’de düzenli bir işe ve gelire sahip Türk vatandaşları için alınması kolay bir vizedir. Ancak ilk yurt dışı seyahatinde Romanya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen, geçici otel ve uçak rezervasyonu ile başvuru yapan Türk vatandaşları için Romanya vizesi alınması zor bir vizedir.

Romanya Turist Vizesi Almak Zor Mu?

Romanya turist vizesi, Romanya Konsolosluğunun diğer vize kategorileri Romanya ticari vize ve Romanya aile, akraba, arkadaş ziyaret vizesine oranla alınması nispeten daha zor bir vizedir.

Romanya turistik vizesi özellikle göstermelik otel ve uçak rezervasyonu ile vize başvurusu yapan, asgari ücret maaş alan, seyahat geçmişi olmayan, ilk yurt dışı seyahatini iyi planlamayan vatandaşlarımız için Romanya turistik vize almak zor olacaktır. Ancak en az 4.000-5.000 TL maaşı olan, mevcut iş yerinde en az 1 yıldır çalışan, Schengen seyahat geçmişi bulunan, otel voucher veya Airbnb rezervasyonu ile vize başvuru yapan Türk vatandaşları için Romanya turist vizesi alınması kolay bir vize olacaktır.

Romanya turistik vize başvuru yaparken her zaman otel ödendi belgesi veya iptal edilebilir, kredi kartınıza bloke koyan otel ve uçak bileti ile vize başvurusu yapın. İlk defa yurt dışına çıkacaksanız yalnız seyahat ediyor görünmeyin. Varsa birlikte gittiğiniz kişilerin geçerli Schengen vize veya yeşil pasaportunun fotokopisini evraklarınızın arasına ekleyin.

Romanya’ya kara yolu ile seyahat edecekseniz arabanın yeşil sigortasını, uluslararası geçerli ehliyet ve araç ruhsatını Konsoloslukla paylaşın ve seyahat güzergahını belirten dilekçe yazın.

Seyahatinizi bu belirtilenler gibi planlamanız halinde Romanya turistik vize almanız her zaman daha kolay olacaktır.

Romanya Ticari Vize Almak Zor Mu?

Romanya ticari vize, Romanya Konsolosluğunun turistik vize kategorisine oranla daha kolay alınan bir vize türüdür.

Özellikle Romanya Konsolosluğunun istediği formatta davetiye alınmışsa, Romanya ile Türkiye şirketi arasında geçmişe dayanan köklü bir ilişki varsa, vize talep eden kişiye çalıştığı iş yeri seyahat için sponsor oluyorsa Romanya ticari vizesi oldukça kolay alınan bir vizedir.

Romanya ticari vizesi için başvuru yaparken her zaman güncel davetiye ile vize başvurusu yapın. Bağlı bulunduğunuz şirketin banka hesap dökümünü vize başvurunuzda sunun ve iş yeri dilekçenizde görevlendirme amaçlı seyahat edeceğinize dair ibare bulundurun. İşe yeni başlamış ve maaş bordronuz çıkmamışsa iş yeri dilekçenizde işe giriş tarihiniz, göreviniz, unvanınız ve net maaş bilginiz olmasına özen gösterin. Böylelikle Romanya ticari vizenizi daha kolay almış olur ve muhtemel vize retlerini engellemiş olursunuz.

Romanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Almak Zor Mu?

Romanya aile, akraba, arkadaş ziyaret vizesi almanın zorluğu davetiye gönderen kişi ile yakınlık derecenize bağlıdır.

Davetiye gönderen kişi, ilişki geçmişinizin olmadığı, internet aracılığıyla tanıştığınız sevgiliniz ise Romanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi almanız zor olacaktır. Ancak davetiye gönderen kişi Romanya vatandaşı akrabalık bağını tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri üzerinden ispat edebileceğiniz bir akranız ise Romanya aile, arkadaş ziyareti vizesi alınması kolay bir vizedir.

Romanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yaparken her zaman davetiye gönderen kişi ile varsa akrabalık bağınızı ispat etmeye özen gösterin. Davetiye gönderen kişi sevgiliniz ise mutlaka ilişki geçmişinizi ispat edin. Varsa farklı zamanlarda çektirdiğiniz fotoğraflar, konuşma ve yazışmalar, eski seyahatlerinizi gösterir otel veya uçak bileti dokümanlarını vize başvuru evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayın.

Romanya Transit Vize Almak Zor Mu?

Romanya transit vize, seyahat edilecek hedef ülkeye yönelik kapsamlı bilgi ve belge sunan Türk vatandaşları için alınması kolay bir vizedir. Öyle ki Romanya transit vize almak, Bulgaristan transit vize almaya oranla daha kolaydır.

Vizenizi sorunuz bir şekilde alabilmek için her zaman seyahat edeceğiniz hedef ülkeden gelen davetiyeyi vize evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayınız.

Hedef ülke vatandaşı ile evli ve çocuğunuz varsa Romanya transit vize başvuru evraklarınızın arasına evlilik cüzdanınızın fotokopisini, eşiniz ve çocuklarınız hedef ülke vatandaşı ise pasaportlarının fotokopilerini de yine vize başvuru evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayınız.

Ayrıca Romanya transit vizesini daha kolay alabilmek için seyahat güzergahınızı ve seyahat aracınıza dair kapsamlı bilgi ve belgeler sunmaya özen gösterin.

En Kolay Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesini en kolay şekilde almak isteyen vatandaşlarımız vizelerini 2 farklı şekilde alabileceklerdir:

  1. Romanya vize danışmanlık acentaları aracılığıyla vize başvurusu yaparak,
  2. Romanya Konsolosluğuna eksiksiz ve inandırıcı bir seyahat gerekçesi ile vize başvurusu yaparak alabilirsiniz.

Kimlere Romanya Vizesi Çıkmaz?

  • Düzenli geliri olmayan, çalışmayan veya işsiz vize başvuru sahiplerine,
  • Seyahat amacı inandırıcı olmayan kişilere,
  • Asgari ücret maaş alan ve yurt dışına ilk defa çıkan kişilere,
  • Daha önce Afganistan, Irak, Suriye ve Somali’ye seyahat eden kişilere,
  • Daha önce Schengen vize reddi almış kişilere Romanya vizesinin çıkması daha zordur.

Değerli ziyaretçilerimiz, Romanya vizesi almak zor mu? konusu üzerine hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Bu ve benzeri konular hakkında daha detaylı bilgi için ” En Zor Vize Veren Ülkeler ” yazımızı okuyabilirsiniz…

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader