İsviçre Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır : Şartlar, Evraklar, Ücretler

Değerli ziyaretçilerimiz; İsviçre’de dil eğitimi almak üzere bir okula kayıt yaptıran ve kabul edilen, vize süreçlerine dair bilgi almak isteyen kişiler için ‘’ İsviçre Dil Okulu Vizesi ’’ konu başlığı ile bilgiler vereceğiz.

İsviçre öğrenci vizesi başvurunuz için danışmalık hizmeti almak isterseniz ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T.C. pasaport sahibi olarak İsviçre’de bir eğitim kurumunda dil eğitimi alacak başvurucuların gerekli vize şartlarını sağlayarak öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gerekecektir. Başvuru yapılacak öğrenci vizesi kategorisi İsviçre’den gelecek kabul mektubu türüne ve İsviçre’de eğitim süresine göre belirlenecektir.

İsviçre’de 90 günü aşmayan bir eğitim alacak kişilerin İsviçre kısa süreli öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekecektir. İsviçre’deki dil eğitimi 90 günden daha uzun sürecekse başvuru yapılması gereken vize türü İsviçre uzun süreli öğrenci vizesi olacaktır.

İsviçre kısa süreli dil okulu vizesi için sağlanması gereken şartlar ile uzun süreli dil eğitimi vizesi için sağlanması gereken şartlar farklıdır. Bu nedenle vize başvurusu önce doğru öğrenci vizesi kategorisi belirlenmeli ve kategorinin şartları incelenerek başvuru hazırlığı yapılmalıdır. Kategoriye bağlı olarak vize ücretleri ve İsviçre vize randevu alım merkezleri de değişebilmektedir.

İsviçre Dil Okulu Vizesi Başvurusu

İsviçre öğrenci vizesi (dil okulu vizesi) başvurusu için öncelikle İsviçre’de bir dil eğitim merkezinden kabul alınmalıdır. Öğrenci adına resmi dil okulu kaydı yapıldıktan ve kabul belgesi öğrenciye iletildikten sonra İsviçre vizesine başvuru yapılabilecektir. Kabul sonrası vize başvurusu yapılabilmesi için İsviçre dil okulu ücretinin tamamının ödenmiş olması zorunlu değildir.

90 gün altı İsviçre öğrenci vize başvuruları için işlemler resmi İsviçre vize başvuru merkezi aracılığıyla tamamlanmaktadır. Kabul sonrası online vize başvuru formu doldurulmalı, randevu alınmalı ve evraklar hazırlanarak randevuya gidilmelidir. 90 günü aşan öğrenci vize başvuruları için ise İsviçre Başkonsolosluğu’ndan randevu alınacak, randevuya şahsen katılım sağlanacaktır.

İsviçre öğrenci vize randevusu öncesi; online başvuru formunun hatasız doldurulmuş olması ve gerekli vize evraklarının hazırlanması gerekecektir.

İsviçre dil okulu vizeleri eğitim süresine göre 2 farklı türe sahiptir:

 • C tipi Schengen Vizesi Yaz Okulları (90 güne kadar)
 • D tipi Vize-Dil Eğitimi (90 günden fazla)

İsviçre vize D dil eğitimi başvuruları sadece İsviçre Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. C tipi Schengen vizesi başvurusu gerektiren yaz okulu-kısa süreli dil okulu başvuruları ise İsviçre Konsolosluğu Türkiye’deki resmi vize başvuru merkezi olan TLS Contact tarafından kabul edilir.

İsviçre’de lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alacak olan ve İsviçre uzun süreli öğrenci vizesi (90 günden fazla eğitim-D tipi vize) alacak kişiler detaylı bilgi için ‘’ İsviçre Öğrenci Vizesi ’’ yazımızı okuyabilirler.

İsviçre Dil Okulu Vizesi Şartları

İsviçre’deki bir okulda uzun süreli ya da kısa süreli dil eğitimi alacak kişilerin;

 • Vizenin verileceği tarihte en az 3 ay geçerliliği olan, en az 2 boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmaları,
 • İsviçre’de bir okula kayıt yaptırmış ve kabul mektubu almış olmaları,
 • Eğitim sürecindeki masrafları ödeyebilecek finansal varlığa sahip olmaları ve bu varlığı belgelemeleri,
 • Vize başvuru formunu doldurarak gerekli dil eğitimi vize evraklarını hazırlamaları,
 • İsviçre dil eğitimi ücretini ödemeleri,
 • Uzun dönem vize başvurusu için İsviçre Başkonsolosluğu’na şahsen gitmeleri,
 • Kısa süreli dil eğitimi vizeleri için Tls Contact’tan randevu almaları gerekmektedir.

İsviçre Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre uzun dönem dil eğitimi vizesi (D vize) ya da kısa süreli dil eğitimi vizesi (C vize) alacak öğrenciler ya da yeni mezunlar İsviçre öğrenci vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz hazırlamalıdırlar.

Evraklar, öğrenci vize evrak listesi dikkate alınarak eksiksiz hazırlansa da İsviçre Başkonsolosluğu ilave evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır.

Ayrıca vize başvuru belgeleri genel anlamda İngilizce veya Almanca tercümeli orijinal ve 2 nüshası olmak üzere hazırlanmalıdır. Elektronik imzalı belgeler İsviçre vize başvurularında kabul edilmeyebilir. Evraklarınızı mümkün olduğunca güncel tarihli, orijinal belge olarak sunmaya özen gösteriniz.

C tipi Schengen dil okulu vizesi için gerekli evraklar:

 • Eksiksiz ve İngilizce doldurulmuş vize başvuru formu.
 • Seyahat dönüşü en az 6 ay daha geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar.
 • Türk vatandaşı olmayan başvurucular için ikamet belgesi.
 • 3 adet güncel 35×45 mm ölçülerinde eski vizelerde kullanılmamış biyometrik fotoğraf.
 • Aile bilgilerinizi gösteren ve düşünceler bölümü işlenmiş ıslak imza ve mühürlü tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Uluslararası geçerli orijinal ve İngilizce Kaza-seyahat sağlık sigortası.
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu.
 • İsviçre’deki yaz okulundan ya da dil okulundan kabul mektubu.
 • Öğrenciler için güncel tarihli, ıslak imzalı ve İngilizce öğrenci belgesi.

Üniversite öğrencileri için QR kodlu, YÖK tarafından tanınmış öğrenci belgesi.

Varsa İsviçre/FL’deki yakından davet mektubu ve oturum kartı ya da pasaport fotokopisi ve son 3 aylık, yeterli bakiye kanıtı sunan, bankadan alınmış hesap hareketleri.

Çalışan başvuru sahipleri ya da sponsorları için; işe giriş bildirgesi, son 3 aylık bordrolar, Sgk hizmet dökümü, şirketin güncel tarihli resmi evrakları, yetkili tarafından imzalanmış çalışma/izin yazısı.

İşveren başvuru sahipleri ya da sponsorları için; SGK hizmet dökümü, güncel tarihli şirket resmi evrakları, şirket antetli kağıdına yazılmış kaşeli talep dilekçesi.

Emekliler için; emekli tescil kaydı ve emekli maaş ödemelerinin kanıtı için son 3 aylık banka hesap dökümleri.

Devlet memurları için; kurum çalışma/izin yazısı, görev kimlik kartı fotokopisi, 3 aylık bordrolar.

İsviçre D Tipi Uzun Dönem Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 • Eksiksiz ve İngilizce doldurulmuş İsviçre Ulusal vize başvuru formu.
 • Seyahat dönüşü en az 6 ay daha geçerli pasaport.
 • Türk vatandaşı olmayan başvurucular için ikamet belgesi.
 • 4 adet güncel, eski vizelerde kullanılmamış biyometrik fotoğraf.
 • Dil okulundan alınmış orijinal kabul belgesi.
 • Şimdiye kadar alınmış olan tüm diplomalar sertifikalar.
 • İngilizce ya da Almanca hazırlanmış özgeçmiş.
 • Eğitim amacını anlatan detaylı motivasyon mektubu.
 • Eğitim tamamlandıktan sonra İsviçre’den ayrılış taahhütnamesi.

Öğrenci ya da dil eğitimi için öğrenciye sponsor olacak garantörün maddi durumunu kanıtlayan evraklar. (okul ücretinin ilk yıl ödemesinin yapıldığının kanıtı dekont, FINMA tarafından onaylı bankalardan birinde gösterilecek yeterli miktarda para ya da İsviçre’deki sponsorun gelir beyan evrakları ve banka hesapları.)

Daha detaylı bilgi için ” İsviçre Vizesi için Gerekli Evraklar ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Dil Okulu Vizesi Ücreti

İsviçre C tipi Schengen öğrenci vizesi ücreti yetişkinler için 80 Euro’dur.

6-12 yaş arası çocuklar için bu tutar 40 Euro, 0-6 yaş arası çocuklar için ise ücretsizdir.

İsviçre kısa süreli dil okulu vizesi İsviçre ve EU/Schengen vatandaşı eşleri için ücretsizdir.

İsviçre D tipi uzun dönem dil okulu vizesi ücreti 80 Euro’dur.

Ödemeler sadece nakit ve Türk Lirası olarak kabul edilmektedir.

Öğrenci vize başvurularının reddi durumunda vize ücretleri iade edilmemektedir.

İsviçre vize harçları hakkında daha detaylı bilgi için ” İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar ? ” yazımızı okumanızı öneririz.

İsviçre Dil Okulu Vize Reddi

İsviçre öğrenci vizesi ret nedenleri:

 • Eğitim amacının ikna edici olmaması.
 • İsviçre’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılanabileceğine dair yeterli finansal varlığa sahip olunmaması.
 • Eğitim sonrası İsviçre’den çıkış yapılacağına inanılmaması.
 • Yaşanılan ülke ile yeterli bağların olmaması.
 • Daha önce yaşanılan ülkede dil eğitimi girişiminin olmaması.

İsviçre’de dil eğitimi alacak; öğrenciler, yeni mezunlar ya da çalışanlar dil eğitimi alma amacına sahip olmalı ve bu amacı vize başvuruları esnasında doğru anlatabilmelidirler. Dil eğitimi alma amacının sunulmaması ya da sunulan amacın inandırıcı bulunmaması durumunda İsviçre dil okulu vizesi reddi alınabilmektedir.

Ayrıca; başvuru sahibinin ya da vize için gösterilen sponsorun finansal durumunun yeterli bulunmaması da önemli ret gerekçelerindendir.

İsviçre eğitim vizesi reddi sonrası ret gerekçeleri dikkate alınarak yeniden başvuru yapılabilir fakat önemli olan ilk başvuruda onay alabilmek, hatalı başvuru sunmamaktadır. Bu nedenle vize reddine neden olabilecek tüm gerekçeler öğrenilerek başvuru dikkatli tamamlanmış olmalıdır.

İsviçre Öğrenci Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İsviçre uzun süreli öğrenci vizeleri ve kısa süreli öğrenci vizeleri için İsviçre’deki harcamaların nasıl karşılanacağının kanıtlanması önemlidir. Bu nedenle başvuru esnasında banka hesabı sunulması gerekecektir.

İsviçre öğrenci vizesi için bankada olması gereken para miktarı ; eğitim süresi, eğitim alınacak yer, okul ödemeleri, konaklama masrafları gibi pek çok kritere bağlı olarak değişmektedir.

Kısa süreli öğrenci vize başvuruları için son 3 aylık hesap dökümü sunularak yeterli meblağ kanıtlanmalıdır. Yine uzun süreli öğrenci vizeleri için banka hesabı sunulmalıdır ve yeterli birikime sahip olunduğu belgelenmelidir.

Uzun dönem öğrenci vizesi için; öğrenci ya da sponsorun gidilecek kanton talimatlarına göre sahip olması gereken tutarı kanıtlamak için sunacağı banka hesabının İsviçre’de onaylı bir banka olması gerekecektir.

Ayrıca uzun dönem dil eğitimi vizesi için ilk yıl kurs bedelinin ödendiğine dair dekont sunulması banka hesabında para gösterilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırabilecektir.

Sponsorlu İsviçre Dil Okulu Vizesi Başvurusu

Ebeveynine bağımlı öğrenciler bazı durumlarda vize başvurularını sponsor göstererek yapmaları gerekmektedir. Banka hesabında yeterli para olmayan öğrenciler vize başvurularını birinci derece yakın akrabası olan anne ya da babasını sponsor göstererek vize başvurusunu yapabilir. Birinci derece yakın akraba olmayan kişilerin olacağı sponsorluklar ise genel anlamda tavsiye edilmemekte hatta çoğu zaman bu sponsorluklar Konsolosluk tarafından kabul edilmeyebilmektedir. Ancak belgelerle ispat etme koşuluyla haklı bir gerekçe (ör: şirket başarı ödülü, ebeveynlerin hayatta olmaması vb.) sunan öğrencilerin bu şekilde yapacağı vize başvuruları da kabul edilebilmektedir.

İsviçre dil okulu vize başvurusunu sponsor göstererek yapacak öğrenciler kendi evraklarına ek olarak sponsor olacak ebeveynin kişisel, mesleki ve finansal evraklarını da sunmaları gerekecektir. Sponsor ile başvuru sahibi arasında  akrabalık bağı kimlik veya tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri üzerinden ispat edilmelidir. Yine sponsorun evrakları da İngilizce tercüme edilmeli, orijinal ve 2 fotokopisi olmak üzere hazırlanmalıdır.

Sponsorun hazırlaması gereken evraklar hakkında daha detaylı bilgi için ” Vize Sponsorluk Evrakları ” yazımızı okumanızı öneririz.

İsviçre Dil Okulu Vizesi Hakkında Önemli Notlar:

 • İsviçre öğrenci vizesi için başvuru evrakları sunulan talimatlara uygun olarak hazırlansa da Konsolosluk başvurucunun durumuna göre ek evrak talep edebilir.
 • İsviçre öğrenci vizesi başvurusu için İsviçre’de bir okuldan kabul alınmış olmalıdır.
 • İsviçre dil okulu öğrenci vize başvurusu için okul ücretlerinin tümünün ödenmiş olması zorunluluğu yoktur.
 • Uzun dönem dil okulu vizesi için mülakat yapılmaktadır.
 • 90 günü geçmeyen İsviçre yaz okulu, dil okulu başvuruları için mülakat yapılmamaktadır fakat İsviçre Başkonsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.
 • Uzun dönem İsviçre dil eğitimi vize başvuruları için İsviçre Başkonsolosluğu’ndan, kısa süreli dil eğitimi vizeleri için yetkili başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır.
 • İsviçre uzun süreli dil okulu vize başvurularının işlem süresi 8-10 haftadır.

İsviçre dil okulu vizenizi danışman desteği ile daha kolay alabilmek için ” İsviçre Vize Danışmanlık ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vize başvuru süreçleri, danışmanlık hizmeti içeriği, vize türleri, vize türleri işlem süreleri ve vize ücretleri hakkında bilgi için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

isviçre
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader