Vize Takip Şirketleri

Vize takip şirketleri, vize danışmanlığı ve en iyi vize şirketleri konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Konu oldukça hassas ve sınırları net olmayan bir konu. Dolayısıyla vize danışmanlık hizmeti almadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İyi okumalar dileriz…

 • İyi vize takip şirketlerini, vize danışmanlarını ve iyi vize şirketlerini nasıl buluruz?
 • İyi vize takibi ve danışmanlık şirketlerini nasıl anlarız? Yazımız bu gibi konular etrafında şekillenecektir.

Devlet Görevlileri de Vize Sorunu Yaşıyor.

Bugün üst düzey devlet görevlilerinden, uluslararası iş insanlarına, şirket sahiplerinden, kamu görevlilerine, çalışanlardan, turistlere ve öğrencilere her birinin canını sıkan ortak gündem maddesi yurt dışı vize prosedürleridir.

Başta Schengen vize başvuruları olmak üzere vatandaşlarımızı vize işlemlerine önemli bir bütçe ayırmaktadır.

Schengen Vize Ekonomisi

Vatandaşlarımız 2012 yılında tekil olmak üzere sadece Schengen üye ülkelerine toplamda 880 bin vize başvurusunda bulunmuş ve bu başvurular için 53 milyon € civarı vize harç bedeli ödemiştir.

Bu bedel sadece Schengen konsolosluklarına ve vize başvuru merkezlerine ödenen tutarları içermektedir.

Schengen Vize Başvurularında Ek Gider Seyahat Sigortası

Bu tutarlara ek olarak seyahat acentalarına veya seyahat sağlık sigortası acentalarına ödenen tutarları da ekleyecek olursak ödenen tutar neredeyse Türkiye’nin turizm gelirleri ile eşdeğer olduğunu görebiliriz.

Ayrıca bu tutar Schengen alanı dışında kalan ülke vize başvuruları için harcanan ücretleri veya yıl içinde birden daha fazla kez Schengen vize başvuru gerçekleştiren kişilerin vize başvuruları için ödediği ücretleri kapsamamaktadır.

Konuyu bu açıdan değerlendirecek olursak vize işlemleri alanında ciddi bir ekonomi, pazar piyasası oluştuğunu görebiliriz. Üstüne bu alana hizmet veren bir okulun ve yetişmiş personelinin olmadığını düşünürsek alan suistimale ne kadar açık olduğunu görebilir, düşünebiliriz.

Vize Takip Şirketleri Hakkında Şikayetlere Nasıl Ulaşılır?

Bu alanda yaşanan mağduriyetler o kadar ciddi seviyelerde ki insanlar mağduriyetlerini; konsolosluklara, vize başvuru merkezlerine, şikayetvar’a, Google my business sayfalarına, ekşi sözlük’e, forum ve bloklara yıllardır yazmakta, mağduriyetlerini diğer insanlara buralardan duyurmaktalar.

Vize Takip Şirketleri Hakkında Şikayetler

Vatandaşlarımız binlerce Euro’lara mal olan vize mağduriyetleri ile genel anlamda şöyle karşılaşır:

 • Doğru vize kategorisine başvuru yapılmadığı için vize reddi alır,
 • Mülakata hazırlanmamışsa vize reddi alır,
 • Eksik evrakların tamamlanmaması nedeniyle vize reddi alır,
 • Uzun süreli vize alınacağı vaadiyle vize hizmeti satın alır,
 • Vize reddine karşı garantili vize alacağı düşüncesiyle yüksek bedelle vize hizmeti satın alır…

Eminiz bu örnekleri sizlerde çoğaltabilirsiniz ancak bahsettiğimiz bu konuların hepsi bahsi geçen vize mağduriyetleri arasında yer almaktadır.

Vize Takip Şirketleri Hakkında Araştırma Yapın. 

Turizm şirketlerinin adı ve unvanı farklı olabilir. Birçok seyahat acentasının web sayfasında bulunan hakkımızda menüsünü ziyaret edin ve şirket bilgilerini inceleyin. Ardından bu isimleri web sayfanızın arama motoruna yazın ve karşınıza çıkan Google my business, şikâyetvar veya diğer forumlarda şirket hakkında paylaşılan görüşlere dikkat edin.

Bu görüşlerin tamamı organik yorumlar olmayabilir hatta şirket hizmet vermediği müşterilerden bile sipariş yorumlar almış olabilir. Dolayısı ile bir vize takibi ve danışmanlık şirketini değerlendirmek istiyorsanız önce olumsuz yorumları okumaya ardında ise olumlu yorumları okuyarak bir karşılaştırma yaparak denge oluşturun.

Vize Takip Şirketleri Hakkında Az Tehlikeli Yorumlar

 • Vizem kısa çıktı…
 • Vize acentası çok yoğun telefonda ulaşamıyorum…
 • Çalışanlar saygısız, davranışları kaba… gibi görüşlerden oluşuyorsa bu şirket yeni bir şans vermeyi hak edebilir. Ama yine de bu şirketle çalışılıp çalışılmayacağı konusunda takdiri size bırakıyoruz.

Vize Takip Şirketleri Hakkında Tehlikeli Yorumlar

 • Benden uzun süreli vize alacaklarına dair şu kadar para istediler…
 • Verdikleri hiçbir sözü tutmadılar.
 • Telefonları açmıyorlar ve geri dönüş yapmıyorlar…
 • Şirket çalışanlarının her biri farklı farklı vize ücreti söylüyor…
 • Vize işlemleri hakkında tüm sorularıma hallederiz, sıkıntı yok gibi cevaplar veriliyor… gibi görüşler paylaşılıyorsa bu vize şirketinden uzak durmakta fayda var.

İyi Vize Takip Şirketi Nasıl Bulunur?

Vize takip şirketini referanslar aracılığıyla edinin.

Bu yöntem Türkiye’de hala en geçerli iş yapma yöntemidir sevgili ziyaretçilerimiz. Referanslar aracılığıyla tanınan kişi ve şirketler genel anlamda güven verici olabiliyor. Son kullanıcının edindiği tecrübeler sizler için faydalı olabilir. Bilhassa vize takibi şirketinde size referans olan kişi bu şirketle uzun süredir çalışıyorsa doğru yolda olabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde işletmelerin yazılı olmayan altın kuralı: referansla gelen müşterilere özenle yaklaşılması zorunluluğudur.

Vize takip şirketi ararken Google reklamlara itibar etmeyin.

Elbette hiçbir vize takibi ve danışmanlık şirketini zan altında bırakmak istemeyiz. İşini son derece dürüst, başarılı ve istikrarlı şekilde yapan işletmeler bu konunun dışında tutuyoruz. Ancak işe vakıf olmayan, işletme bilinci olmayan, zaten neredeyse sıfır sermaye ile kurulan bu işte Google reklamlarına yüklü meblağlar ödeyerek karşınıza çıka vize takibi acentaları her zaman iyi bir seçenek olmayabilir.

Bu acentalar genel anlamda kurumsal iş ortaklarına sahip olmayan, birçok başvuru sahibine ilk defa hizmet veren, müşterileri ile sağlam bir bağı olmayan, köksüz işletmelerdir. Dolayısı ile bu şirketlerin kaybedecekleri pek fazla bir şey yoktur, işlerinin sürekliliği yoktur ve süreç boyunca müşterilerine karşı sorumsuz davranabilir.

Kişilere bağlı vize takip şirketlerinden uzak durun.

Geçmişte önemli bir vize takibi ve danışmanlık şirketinde çalışmış ve mevcut iş yerinden ayrılarak kendi vize takip ve danışmanlık şirketini kurmuş kişiler var ise takdir hakkını size bırakarak vize takip işlemlerinizi bu kişi veya şirketi ile çalışabilirsiniz.

Ancak geçmişte bir vize acentası tecrübesi olmayan, iş yerini yeni kurmuş ve herhangi bir çalışanı olmayan işletme ise bu işletmeler genel anlamda güveninizi sarsacaktır.

Hatta bu işletmelerin kurumsal iş modellerinden uzak çalıştıklarına tanık olacak bu işletmelerin tüm işlem sürecini cep telefonları, Whatsapp, Gmail veya Hotmail gibi şahsi iletişim araçlarıyla sürdürdüklerini tecrübe edineceksiniz. İşletme sahibine sağlık sorunu, kişisel sorunları nedeniyle işe gelmediğini veya telefonlarını kapattığında nasıl ulaşacağınızı düşünmeniz gerekmektedir aksi takdirde gayri ciddi bu işletmeler yüzünden büyük mağduriyetler yaşayabilirsiniz.

Büyüyen vize takip şirketleri ile çalışın.

Vize takibi ve danışmanlığı hizmeti alacaksanız çalışacağınız şirketin orta büyüklükte bir şirket olması sizler için doğru bir eşleşme olabilir. Büyük turizm şirketlerinin vize departmanları sizlere kendinizi özel hissettirmeyebilir, vize başvuru dosyanıza yeterli hassasiyeti göstermeyebilir. Küçük oluşumlar ise son derece amatör bulabilirsiniz.

Seyahatinizi riske atmak istemiyor ve vizenizi sorunsuz edinmek istiyorsanız orta ölçekte, hatta büyümekte olan bir vize takibi ve danışmanlık şirketi ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Müşteri memnuniyetine özen gösteren bu şirketler sizler için iyi bir seçenek olabilir. Büyümekte olan şirketler başarılı hizmetleri ile mevcut müşteri portföylerini daima büyütme düşüncesiyle hareket ederler.

Vize takip şirketinden çalışma şartlarını içeren e-maili talep edin.

İlk vize başvurunuzsa doğru vize takibi firması ile çalışmanız son derece önemli bir konudur.

Bu konu sadece sorunsuz bir şekilde vize onayı almakla sınırlı kalmazken, konu aynı zamanda vize takip hizmeti için yüksek meblağlar ödememeyi de kapsamaktadır. Birçok kişi vize başvuruları hakkında tecrübeli olmamaları nedeniyle vize işlem hizmetini fahiş fiyatlara almaktadır.

Dolayısı ile vize takip ve danışmanlık şartlarını yazılı olarak edinin ve çalışma koşullarının diğer şirketlerle karşılaştırın. Böylelikle bir mukayese ortamı oluşturabilir, teklifi düşünmek için zaman kazanabilir ve aklınıza takılan, içinize sinmeyen soruların yanıtlanmasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca tarafınıza gönderilmiş bilgilendirme maili bile bu vize şirketi hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Bilgilendirme mailinin biçimi, tercih edilen kelimeler, vize ücretleri, vaatleri ve şeffaflıkları vize takip ve danışmanlık acentası hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Vize Takip Şirketlerinde Sektörel Yalanlar

Her sektörde karşılaşabileceğimiz yalanlar vize takibi ve danışmanlığı sektöründe de karşımıza çıkmaktadır.

Vize Takip Şirketi Yalanları

 • Ekspres başvuru yapalım.

Bu yalan her zaman geçerli olmama kaydıysa çoğunlukla başvuru sahiplerinden ek para talep etmek için kullanılır. Schengen vize başvurularında genel anlamda ekspres vize başvuru seçeneği bulunmazken, vip vize başvuru hizmeti ekspres seçeneği olarak sunulur.

 • Garanti vize alırız.

Bugün Türkiye’de tüm acentalar vize başvurularını başvuru merkezlerine yapmaktadır. Vize acentalarının konsolosluklara temas etmesi bile mümkün değildir.

Vize başvuru merkezlerinin verilecek olan vize kararı konusunda ise bir yaptırım güçleri bulunmamaktadır. Vize başvuru merkezi görevlileri konsolosluk görevlisi değildir ve tek görevleri evraklar ve konsolosluk harç bedellerini konsolosluk adına tahsis etmek ve dolayısı ile idari bir işlem yürütmektir.

 • Uzun Süreli Vize Alırız Yalanı

– Sıkıntı yok uzun süreli vize alırız.

Bu yalan birçok vize takibi ve danışmanlık acentasının sık kullandığı bir tabirdir. Ancak böyle bir durum pek mümkün değildir. Bazı başvuru sahiplerinin geçmiş vizelerine istinaden konsolosluklar tarafından uzun süreli vize alması uygun görülmüştür. Konsolosluğun başvuru sahibinin geçmiş seyahatlerini göz önünde bulundurarak veya seyahat amacını geçerli bularak vermiş olduğu uzun süreli vize kararı acentaların konsoloslukta tanıdıkları var şeklinde sizlere anlatılabilir. Bu ve benzeri düşüncelere itibar etmemeniz sizlere önemle hatırlatırız.

– Sen bu vizeyle git gel bir sonraki vizen uzun süreli çıkar.

Bu cümle vize acentaları arasında sık kullanılan tabirlerden biridir. Başvuru sahiplerine uzun süreli vize vaadinde bulunan işletmeler vize sonucu kısa süreli geldiğinde bu cümleyi kuracaklardır. Dolayısı ile bu cümleyi sık kullanan vize takibi ve danışmanlık şirketleri güvenilirliğini yitirmektedirler.

 • Hatalı Vize Başvurusu

– Nasıl olsa hepsi Schengen vizesi değil mi? Gelin size Fransa vizesi alalım.

Bu cümle vize mevzuatına hakim olmayan vize takibi ve danışmanlık acentalarının sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem genel olarak randevu yoğunluğu yaşayan ya da diğer Schengen üye ülkelerinin vize mevzuatına hakim olmayan, ezberini bozmak istemeyen acenta ve çalışanların geliştirdiği bir yöntemdir.

Bu ve benzeri şekilde yapılan vize başvurularının sonucunda: başvuru sahiplerinin uçağa binemez uçağa binse dahi ülkeye girişlerde sorun yaşayabilir, bir sonraki vize başvurusunda cezalandırma vizesi alabilir hatta vize reddi gibi durumlarla karşılaşabilir.

Dolayısı ile her zaman talep ettiğiniz ülkenin vizesini almanız için çalışma yapan vize acentalarını tercih etmeli, karmaşık vize uygulamalarını aşabilmek için size tek ülke seçeneği sunan vize acentaları ile çalışmamaya özen göstermelisiniz.

Schengen Vize İşlemleri İçin Faydalı Linkler

Vize dolandırıcılığı ile ilgili İDATA’nın yapmış olduğu duyuru için tıklayın.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

vize takip şirketleri
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader