Freelance Çalışanlar İçin Fransa Vizesi

Değerli SaltVisa ziyaretçileri merhaba, freelance çalışanlar için Fransa vizesi konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Yeni dünya çalışma şekilleri arasında yer alan serbest zamanlı (freelancer çalışma) çalışma, Türkiye’de bilhassa İstanbul’da son yıllarda önemli bir nüfusa istihdam olanağı yaratmaktadır. Böylelikle alanında uzman çok sayıda vatandaşımız sanayi, bilişim, sanat, gösteri dünyası, turizm ve hizmet sektöründe herhangi bir şirkete bağlı çalışmaksızın yaşamlarını sürdürmektedir.

Freelance çalışanlar, geçtiğimiz yıllarda freelance çalıştıklarını ispat edememeleri nedeniyle genellikle işsiz veya çalışmayan kişi olarak algılanabiliyordu. Özellikle resmi işlemlerde serbest zamanlı çalışanlar kurumların istedikleri evrakları hazırlama konusunda zorluklar yaşamaktaydı. Bilhassa Konsolosluk ve vize işlemleri freelance çalışanlar için zorlu ve mağduriyet yaşatan bir süreçti.

İşte biz bugün, freelance çalışan oldukları için Fransa konsolosluklarının vize başvuru şartlarını yerine getiremeyen veya Fransa Schengen vize başvurusunun reddedileceğini düşünen vatandaşlarımızın nelere dikkat etmesi gerektiğine dair bir çalışma yapacağız.

Sayfamızda paylaşacağımız bilgilerin, Fransa vizesine freelance çalışan olarak başvuru yapacaklara fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

İyi okumalar dileriz…

Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vizesi Şartları

Umuma mahsus /Bordo renkli pasaportlara sahip freelancer çalışanlar Fransa’ya vize alarak seyahat etmek zorundadır.

Hususi/Yeşil renkli, Hizmet/Gri renkli ve Diplomatik/Siyah renkli pasaportlara sahip vatandaşlarımız Fransa’ya 90 güne kadar yapacakları kısa süreli seyahatlerde vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Konu ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının resmi açıklaması şöyle:

Fransa: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Fransa’ya maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, fuar ziyareti, kongre, konferans, seminer, eğitim, staj, aile, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla seyahat edecek freelance çalışanlar Fransa Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Fransa’ya 90 günden fazla eğitim, aile birleşimi, yaşama ve çalışma amacıyla vize başvurusunda bulunacak freelance çalışanlar Fransa D tipi ulusal vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Fransa Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın vize başvurularını İstanbul ve Ankara’da bulunan Fransa Büyükelçiliğine veya Fransa İstanbul Başkonsolosluğuna veya yine İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakasında bulunan Fransa vize başvuru merkezine, Ankara Fransa vize başvuru merkezine veya İzmir Fransa vize merkezine başvuru yapabileceklerdir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.

Fransa vizesi için yetkili vize aracı kurum VFS Global firmasıdır. VFS Global Türkiye’de: İstanbul’da 2 ofis, Ankara ve İzmir’de bulunan ofisleri ile toplam 4 ofisi ile Türkiye genelinde vize başvuru hizmeti vermektedir.

Vize randevuları VFS Global aracılığıyla alınacaktır. Fransa Schengen vize randevuları ücretsizdir.

Fransa Schengen vize randevuları france-visas.gov.fr web adresine bulunan Fransa online vize başvuru formunun doldurulmasının akabinde alınabilecektir. Ailece yapılacak vize başvurularında tüm başvuru sahipleri için vize randevusu oluşturulmalıdır.

Vize randevuları Freelance çalışanların ikamet ettikleri şehre hizmet veren Konsolosluk veya Fransa vize merkezinden alınacaktır.

Freelance çalışan olarak Fransa Schengen vize başvurularını İstanbul’dan yapabilecek şehirler:

Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kocaeli (İzmit), Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Uşak.

Freelance çalışan olarak Fransa Schengen vize başvurularını Ankara’dan yapabilecek şehirler:

Afyon, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Zonguldak, Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İçel, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Tokat, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş, Kilis, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli ve Van.

Freelance çalışanlar son 59 ay içerisinde herhangi bir üye devletin Schengen vizesini almamış ise vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları ve vize başvuruları için parmak izi vermeleri zorunludur.

12 yaş altı çocukların vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları zorunlu değildir.

Vize başvuru dosyalarının işleme alınabilmesi için Fransa vize ücretlerinin ödenmesi zorunludur.

Fransa vize başvurularında VFS Global’i kullanacak freelance çalışanlar 80 € + 26 € ödeyeceklerdir. Vize başvurularını vize aracı kurum kullanmadan yapacaklar sadece Konsolosluğun vize ücreti olan 80 € ödemeleri gerekecektir.

Freelance çalışanların Fransa vize başvurularının sonuçlanma süresi 5-15 iş günü arasında değişebilmektedir. Noel, Paskalya, resmi be milli tatil günlerinin öncesinde vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilir. Eksik evrak durumunda da vize başvuru işlemleri uzayacaktır.

Fransa vizesi için en geç başvuru yapma süresi seyahat tarihinden önce 15 iş günüdür. Seyahatine daha kısa süre kalmış kişilerin vize başvuruları kabul edilmeyebilir veya Vip vize başvuru hizmeti almaları gerekebilir. Fransa Vip vize başvuru hizmeti ücreti 86 € + 50 €’dur.

Fransa Schengen vizesi için en erken vize başvuru yapma süresi ise seyahat tarihinden 6 ay öncesidir.

Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vizesi Tipleri

 • Fransa turistik Schengen vizesi
 • Fransa ticari, fuar, iş görüşmesi Schengen vizesi
 • Fransa aile, akraba ve arkadaş ziyareti Schengen vizesi,
 • Fransa kültürel, konferans, kongre ve sportif faaliyet Schengen vizesi,
 • Fransa tıbbı tedavi Schengen vizesi
 • Fransa 90 gün altı eğitim ve staj amaçlı Schengen vizesi,

Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunacak freelance çalışanlar vizelerini 3 farklı şekilde alabilecektir:

 1. İstanbul ve Ankara’da bulunan Fransa konsolosluklarına şahsi başvuru yaparak,
 2. İstanbul (Altunizade, Dolapdere), Ankara ve İzmir’de bulunan Fransa vize merkezlerine başvuru yaparak,
 3. Fransa vize danışmanlık acentaları aracılığıyla başvuru yaparak vizelerini alabileceklerdir.

Fransa Schengen vize başvurularında vize aracı şirket kullanmadan başvurusunu şahsen yapacak freelance çalışanlar aşağıdaki adımları izleyerek vize başvurularını yapabilirler:

 • Vize başvurusu yapabilmek için seyahat tarihinden en geç 15 iş süre bulunduğundan emin olunmalı,
 • İkamet edilen şehre hizmet veren konsolosluk ya da vize merkezi tespit edilmeli.
 • France-visas.gouv.fr web adresindeki online form doldurulmalı ve ikamet adresine hizmet veren vize ofisinden randevu alınmalı,
 • Doldurulan Fransa vize başvuru formunun, checklist’in ve randevu belgesinin çıktısı alınmalı,
 • Çıktısı alınan checklist’te belirtilen evrakları eksiksiz hazırlanmalı ve vize başvuru formuna eski vizelerde kullanılmamış güncel biyometrik vize fotoğrafı yapıştırılmalı ve formun imza kutucukları imzalanmalı.
 • Vize merkezinden veya sigorta acentasından seyahat tarihinden 1 gün önce başlayan, dönüş tarihinden 1 gün sonra sona eren, en az 30.000 € teminatlı, kapsam alanı sadece Schengen bölgesi olan orijinal seyahat sigortası temin edilmeli.
 • Hazırlanmış evraklar Fransa vizesi chescklistin de belirtilen evrak sırasına göre sıralanmalı,
 • Vize ücreti Euro cinsinde hazır edilmeli,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce randevu adresi ziyaret edilmeli,
 • Randevu sırası geldiğinde vize başvuru evrakları teslim edilmeli, Fransa vize ücreti ödenmeli ve Schengen vizesi için parmak izi beyanında bulunulmalıdır.

Önemli!

Ehliyet, pasaport, kimlik ve İngiltere ve Amerika vizesi için verilen parmak izi beyanları Fransa Schengen vize başvurularında geçerli değildir ve söz konusu durumda olan vatandaşlarımızın vize başvuruları sırasında yeniden parmak izi vermeleri gerekecektir.

Başvuru günü verilen Fransa vize takip fişi ile VFS Global resmi web sitesinden vize durumu sorgulanmalıdır.

Arzu eden vatandaşlarımız işlem tamamlanınca VFS Global’den pasaport teslimi için kargo hizmeti satın alabilirler.

Fransa Schengen Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Freelance çalışanlar Fransa Schengen vizesi başvurularını 3 farklı yere yapabilirler:

 1. İstanbul ve Ankara’da bulunan Fransa Konsolosluklarına,
 2. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Fransa vize başvuru merkezlerine
 3. Fransa vize takip ve danışmanlık acentalarına yapabilirler. Daha önce son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş vatandaşlarımız vize başvurularını gelmelerine gerek kalmadan vize acentaları aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Konu hakkında daha detaylı bilgiler için ‘’Vize Alan Aracı Firmalar’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Freelance Çalışanlar İçin Fransa Schengen Vize Başvuru Evrakları

 1. Seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 2. 2 adet arka fonu beyaz eski vizelerde kullanılmamış biyometrik vize fotoğrafı
 3. France-visas.gouv.fr web sitesinden doldurulmuş ve imzalanmış barkodlu Fransa vize başvuru formu, checklist ve randevu belgesinin çıktısı.
 4. Fransa vize ücreti
 5. Kimlik kartı fotokopisi, yabancılar için en az 6 ay geçerli T.C. oturum izni aslı ve fotokopisi
 6. E-devletten alınmış aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 8. Seyahat tarihinden önce başlayan ve dönüş tarihinden sonra sona eren, en az 30.000 € teminatlı orijinal Schengen seyahat sigortası.
 9. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 10. Otel veya Airbnb rezervasyonu veya mevzuata uygun davetiye
 11. Son 3 aylık içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiye bulunduran kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti
 12. Varsa diğer banka birikim hesaplarının özeti, tapu, araç ruhsatı ve kira geliri gibi ek gelir belgelerinin fotokopileri
 13. Konsolosluğa hitaben İngilizce ya Türkçe yazılmış seyahatin amacı, tarihleri, sponsoru ve çalışma şekliniz hakkında bilgiler veren, geri dönüş taahhüdü bulunan ıslak imzalı vize dilekçesi.
 14. Yaptığınız işe uzmanlığınızı gösteren diploma, sertifika veya aldığınız eğitimlere dair belgelerin fotokopileri
 15. Varsa iş sözleşmenizin fotokopisi
 16. Varsa geçmişte hizmet verdiğiniz şirketlerden alınmış Konsolosluğa hitaben kaşe ve ıslak imzalı vize referans yazısı
 17. Varsa cv ve portfolyonuzun nüshaları
 18. Müzisyenler için Mesam’dan alınan yazı ve albüm kapaklarının fotokopileri
 19. Sanatçılar için çalışılan galeriden alınan referans yazısı, sergi kataloğu ve varsa galeri sözleşmesi

Fransa Schengen Vize Ücreti / Fransa Schengen Vize Fiyatı

Freelance çalışanlar için 2020 Fransa Schengen vizesi ücretleri aşağıdaki gibidir:

0-5 yaş arası çocuklar için Fransa Schengen vizesi ücretsizdir.

6-12 yaş arası çocuklar için Fransa Schengen vizesi ücreti: 40 €.

12 yaş üstü kişiler için Fransa Schengen vizesi ücreti: 80 €

Fransa vize başvuru merkezi VFS Global hizmet ücreti: 26 €,

Fransa vizesi VİP vize başvuru ücreti: ek 50 €.

Fransa vizesi erken saat başvurusu: ek 25 €

Fransa vizesi pasaport iade kargo ücreti: 10 €

Fransa Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır? / Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Freelance çalışanların 2020 yılındaki Fransa vize başvuruları aşağıdaki süre aralıklarında sonuçlanacaktır:

%70 3-5 iş günü,
%80 5-8- iş günü
%90 8-15 iş günü
%100 15-45 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Fransa vizesi kaç günde çıkar? ”yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Fransa Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

2020 Fransa Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar aşağıdaki kriterlere sahip olmalıdır:

 • 35×45 mm ölçülerinde,
 • Eski vizelerde kullanılmamış,
 • Arka fonu beyaz ve biyometrik,
 • Gözlüksüz, dişlerin görünmediği,
 • Baş örtülü kadınlar için boneli, alın, şakaklar, çene ve kulakların net olarak görüneceği fotoğraflar kullanılmalıdır.

Corona Virüs Döneminde Fransa Schengen Vizesi Başvuruları

Covid-19 süresince Fransa Konsoloslukları aşağıdaki amaçlarla yapılacak vize başvurularını kabul edecektir:

 • Fransa uzun süreli öğrenci vizesi ve kısa süreli sınav vizesi,
 • Fransa iş amaçlı uzun oturum başvurusu,
 • Fransa aile nedenli uzun oturum başvurusu,
 • Fransa oturum belgelerinin geçerliliği 16 Mart 2020 öncesi veya 15 Haziran 2020 sonrası bir tarih olan kişilerin başvuruları,
 • Fransa uluslararası taşımacılık faaliyeti gösteren kara ve deniz yolu kaptanlarının kısa süreli vize başvuruları,
 • Fransa Covid-19 ile mücadele kapsamında, sağlık çalışanlarının kısa süreli vize başvurularını kabul edecektir.

Dolayısıyla turistik, ticari ve aile ziyareti gibi gerekçelerle yapılacak vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Ayrıca pandemi süresince aksi bir karar alınıncaya dek vize başvuruları sadece İstanbul Avrupa Yakası Dolapdere adresinde bulunan VFS Global ofislerinden kabul edilecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader